(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 55. schůzi Poslanecké sněmovny. Všechny vás zde vítám.

Právě jsem vás všechny odhlásil a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 jednacího řádu na základě žádosti 57 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou 1. července tohoto roku.

Máme 10. července a narozeniny slaví pan kolega Marek Výborný, který není v sále, ale alespoň na dálku mu přejeme všechno nejlepší. (Potlesk.)

Nyní přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Františka Kopřivu a poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou. Má někdo jiný návrh na určení ověřovatelů? Nikdo se nehlásí. Zavolal jsem kolegy z předsálí. Můžeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 1, přihlášeno je nás v tuto chvíli 98, pro 92, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli této 55. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Františka Kopřivu a poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou.

 

Teď přečtu seznam poslanců, kteří se z dnešního jednání omluvili. Tak tak nám to vyšlo na A4, takže to bude chvilku trvat. O omluvení své neúčasti požádali: Ivan Adamec pracovní důvody, Dana Balcarová pracovní důvody, Jiří Běhounek pracovní důvody, Josef Bělica rodinné důvody, Petr Bendl pracovní důvody, Stanislav Blaha pracovní důvody, Pavel Blažek pracovní důvody, Jaroslav Dvořák zdravotní důvody, Jan Farský pracovní důvody, Dominik Feri do 12 hodin pracovní důvody, Pavla Golasowská od 12.30 hodin pracovní důvody, Miroslav Grebeníček pracovní důvody, Milan Hnilička pracovní důvody, Jana Krutáková pracovní důvody, Jana Levová zdravotní důvody, Zuzana Majerová Zahradníková pracovní důvody, Ivana Nevludová osobní důvody, Ladislav Okleštěk zdravotní důvody, Petr Pávek zdravotní důvody, Pavel Plzák pracovní důvody, Věra Procházková zdravotní důvody, Vít Rakušan do 9.30 hodin pracovní důvody, Jan Řehounek rodinné důvody, Karel Schwarzenberg pracovní důvody, Antonín Staněk rodinné důvody, Zbyněk Stanjura pracovní důvody, Karla Šlechtová od 12 hodin rodinné důvody, Karel Tureček rodinné důvody, František Vácha osobní důvody, Petr Vrána zdravotní důvody, Pavel Žáček do 11 hodin pracovní důvody.

Z členů vlády s omlouvají: Klára Dostálová zdravotní důvody, Jana Maláčová pracovní důvody, Lubomír Metnar pracovní důvody, Tomáš Petříček pracovní důvody, Robert Plaga zdravotní důvody, Miroslav Toman pracovní důvody a Lubomír Zaorálek zdravotní důvody.

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 55. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu na doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad. Pro jistotu znovu přivolám kolegy z předsálí.

 

Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 55. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak byl písemně předložen.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 2, přihlášeno 127, pro 122, proti nikdo. Pořad schůze byl schválen.

 

Já vám děkuji. Nyní tedy budeme pokračovat. Otevírám bod číslo

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 159/2020 Sb.,
o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti
s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 921/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Z pověření vlády návrh uvede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová, kterou tímto prosím, aby se ujala slova. (Ministryně diskutuje s poslancem Kolovratníkem.) Paní ministryně, až do vás přestane hučet kolega Kolovratník... Ano, paní ministryně, máte slovo. A poprosím i zpravodaje pana poslance Kamala Farhana, aby zaujal své místo u stolku zpravodajů. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dobrý den, dámy a pánové. Dovolte mi stručně představit návrh novely zákona o kompenzačním bonusu, jehož cílem je rozšířit okruh subjektů, které mají nárok na kompenzační bonus, o osoby pracující na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce v případě, že jim vznikla povinnost hradit pojistné na nemocenské pojištění. Tedy u DPČ je to do 3 tisíc korun, u DPP od 10 tisíc korun. O kompenzační bonus by se tak nově mohly ucházet osoby, které v šesti měsících před koronavirovou krizí, tedy od 1. října do 31. března, pracovaly na pojištěnou dohodu alespoň čtyři měsíce, a to za předpokladu, že jim tato činnost byla v důsledku krizové situace omezena či znemožněna, například ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele.

Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele jsou vyloučeny osoby, které vedle DPP a DPČ vykonávají jiné zaměstnání při respektování výjimky pro pěstouny a dobrovolné pracovníky pečovatelské služby. Návrh cílí ale také na osoby, které byly díky souběhu podnikatelské činnosti a práce na DPP a DPČ vyloučeny z dosavadní podpory pro podnikatele formou kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky malých s. r. o. Tyto osoby přitom na rozdíl od běžných zaměstnanců nenaplnily ani podmínky programu Antivirus, a zůstaly tak bez podpory.

Kompenzační bonus pro osoby s DPP či DPČ je navrhován ve výši 350 korun na den, což při celkové délce obou bonusových období, to je od 12. března do 8. června 2020, může vyšplhat až na maximum 31 150 korun na osobu.

Správa kompenzačního bonusu bude probíhat obdobným způsobem, jako tomu bylo u kompenzačního bonusu pro podnikatele, to znamená, zůstává osvědčený a fungující model. S ohledem na to ale, že Finanční správa o osobách pracujících na DPP či DPČ nemá v evidenci prakticky žádné údaje, bude nutné ke splnění podmínek z jejich strany doložit kopii příslušných dohod a mzdových listů, popřípadě jiným potvrzením. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP