(14.20 hodin)
(pokračuje Chvojka)

Já si tedy alespoň z pozice navrhujícího na plénu dovolím požádat Sněmovnu o zařazení tisku 898. Je to vládní návrh zákona o náhradním výživném. Omlouvám se, nevím teď přesný bod v rámci schůze, ale je to tisk 898, ještě jednou. A to za bod Ministerstva financí daňový balíček, rok 2021. To znamená, poprosím o zařazení náhradního výživného za daňový balíček 2021. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem paní předsedkyně Pekarová Adamová. Prosím máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobrý den, dámy a pánové, vážená vládo, vážené poslankyně a poslanci. Ráda bych předložila nový bod, nebo bych vás chtěla požádat o to, abychom schválili nový bod na dnešním jednání. A začnu možná trochu netradičně, protože vás požádám předtím i o to, abychom si všichni představili, že jsme členy parlamentu některé země, která je čistým plátcem peněz v rámci Evropské unie, to znamená, více do společného rozpočtu přispívá, než z něj bere. Pak abychom si představili také tu situaci, že nějaká jiná země, která je v pozici toho čistého příjemce, má ve svém čele premiéra, který je zároveň také beneficientem, velkým příjemcem, z těchto společných rozpočtů, tedy z peněz daňových poplatníků v rámci Evropské unie. A představili si, že toto máme obhájit u svých voličů.

Myslím si, že všichni asi chápete, kam teď mířím, a totiž k tomu, že je zcela pochopitelné, že kolegové v rámci Evropského parlamentu, kteří jsou napříč všemi kluby, tedy všech těch frakcí, přijali rezoluci, že k takovýmto střetům zájmů prostě nesmí docházet. Že si prostě politici musí vybrat. Buď budou politiky, nebo budou podnikateli, kteří přijímají dotace. Obojí nelze. A všechno má své řešení. I tato situace své řešení poměrně snadné má. Prostě odstranit ten střet zájmů. (V sále je silný hluk.)

Toto bylo přijato v rámci rezoluce naprosto drtivou většinou všech europoslanců, kteří se k tomu vyjádřili svým hlasováním. A vláda k této rezoluci, která se tedy týká českého premiéra Andreje Babiše, přijala minulý týden v pondělí stanovisko, které si myslím, že bychom zde měli projednat. Nechci, abychom zabředli do konkrétního znění samotné rezoluce, ale právě znění odmítavého stanoviska české vlády. Protože já tedy mohu za TOP 09 říci, že to stanovisko není jménem všech občanů České republiky. Skutečně je tady celá řada lidí, kteří stejně jako my ten střet zájmů jednoznačně vidí, vnímají a kterým vadí. A pokud vám nikoliv, tak to můžete projevit samozřejmě už tím hlasováním, a tím dáváte souhlas k tomu, aby se takovýto střet zájmů i do budoucna mohl dít, a jste tedy jedním ze spolupachatelů tady toho střetu.

A my jako strana, která -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás na okamžik přeruším, paní předsedkyně. Prosím o klid v sále! Prosím nerušte a umožněte vystoupení.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane předsedo.

A my jako strana, která dbá i na rozvíjení dobrých vztahů s našimi blízkými partnery, což země Evropské unie bezpochyby jsou, tak také chceme, aby nám v tomto směru vláda v České republice, a jejím občanům, skutečně nekazila situaci při jednotlivých vyjednáváních, ať už o evropském rozpočtu, nebo pomoci, které se nám může dostat v řešení koronakrize.

Proto bych byla velmi ráda, abychom se tady distancovali od tohoto vládního stanoviska, abychom jasně ukázali jakožto Poslanecká sněmovna, která má kontrolní funkci vůči vládě - vláda se nám zodpovídá, připomínám -, že s tím, jak zachází se svou pozicí, nemůžeme souhlasit. Někteří si vybrali tu pozici, že budou pracovat přímo pro pana premiéra na jeho zájmech, pro jeho firmy, a někteří - myslím si, že stále ještě je nás tady dost na to, abychom tu většinu vytvořili a abychom tu vůli dali najevo - snad ještě stále pracujeme skutečně pro všechny občany České republiky, pro všechny daňové poplatníky.

Proto vás žádám o zařazení nového bodu a to je bod pod názvem Reakce vlády České republiky na rezoluci Evropského parlamentu. Bod, který by měl za příležitost dát vám prostor se k tomu, jak vláda přistoupila, také vyjádřit. Už více než 18 tisíc lidí v podpisové akci se připojilo za pouhých šest dní pod to, že nesouhlasí s touto pozicí vlády, že není pronesena jejich jménem. A další přibývají každou hodinou a skutečně to není téma, které by vnímali jako marginální. Myslím, že bychom se tím měli zabývat. Něco takového, jako je rezoluce Evropského parlamentu, se neděje skutečně každý týden, ani měsíc, a dokonce ani rok. Takže to není něco, co bychom si měli říci, že nějak prošlo a nějak bude.

Ten bod, který jsem navrhla, bychom mohli projednat hned jako první, takže zároveň žádám o pevné zařazení bodu, a to jako první bod dnes, tedy v úterý 7. 7. 2020. Věřím tomu, že i tím hlasováním ukážete, že vám skutečně jde o zájem všech českých občanů, nikoliv jednoho jediného velkopodnikatele. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem pan předseda Michálek k pořadu schůze. Znovu požádám všechny o klid v sále, již probíhá schůze. Máte-li něco k řešení, běžte prosím do předsálí.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl podpořit myšlenku socdem projednat na této schůzi náhradní výživné. A vzhledem k tomu, že už jsou dneska zařazeny body z grémia, tak dávám protinávrh proti tomu, co navrhuje socdem, aby se to projednalo dneska po tom, co budou projednány ty zařazené body z grémia, to znamená po autorském zákoně. My jsme tady připraveni být klidně po 19. hodině. Uvidíme, jak sociální demokraté. Doufám, že se to podaří.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. To je z přednostních práv pro tuto chvíli vše. Mám zde písemné přihlášky pana poslance Kopřivy a Volného, pak jsem viděl, že se z místa hlásil pan kolega Pošvář. Pan poslanec Kopřiva k pořadu schůze.

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo, pane přesedající. Já nebudu navrhovat nic originálního, ale jedná se o předřazení bodu, který už jsme několikrát nepředřadili. Bohužel už to je předložené k dnešnímu dni 756 dní. Jedná se tedy o sněmovní tisky 201 a 211. Poprvé jsme o tom diskutovali v listopadu v roce 2018 a potom ještě v březnu dalšího roku, ale už je ten bod přerušený 469 dní. A já bych tedy navrhl tyto tisky, respektive body 87 a 88, předřadit dnes po již zařazených bodech z grémia.

A abychom se netočili pořád na těch legislativních detailech, tak bych možná zmínil, že jsou konkrétní lidé a konkrétní rodiny, které na manželství pro všechny čekají. Konkrétně se jedná o Petru Doušovou a Annu Toušovou, které spolu vychovávají dceru Alexandru. Vychovávají ji společně, rozhodly se společně ji vychovávat. Bohužel biologickou matkou je jen Petra, která ale má zdravotní potíže a v případě, že by třeba musela být hospitalizovaná nebo by se jí něco stalo, tak druhá matka nemá bohužel žádná práva k té dceři. A opravdu jim to komplikuje život.

Mimochodem Petra, která právě je biologickou matkou toho dítěte, je policistka. Takže ona pomáhá a chrání celou společnost a teď potřebuje, aby stát taky ochránil její rodinu, protože nemají stejná práva jako všichni ostatní. A jen pro zajímavost, tak malá Alexandra se narodila přesně v době, kdy jsme ten zákon předkládali. Dneska jsou jí dva roky a ten zákon stále není projednaný.

Od roku 2017, čili co tady sedíme my v tomto volebním období, tak rovné manželství uzákonilo dalších devět států, konkrétně Finsko, Malta, Německo, Austrálie, Rakousko, Tchaj-wan, Ekvádor, Spojené království a Kostarika. Celkem už to platí ve 29 státech, a u nás už to leží přes dva roky stále neprojednané.

Takže já navrhuji předřazení bodů 87 a 88 v té sloučené rozpravě na dnešek po již zařazených bodech z grémia. Děkuji.***




Přihlásit/registrovat se do ISP