(16.20 hodin)
(pokračuje Richterová)
Na druhou stranu některé skupiny lidí, na které se zapomnělo, jsou realita a já nevím, proč se, paní ministryně, divíte tomu, že poukazujeme na potíž, když se administrativně náročná dávka přiznává ve výši 50 korun, a že to nejčastější rozmezí je 50 až 3 tisíce korun. Nejsem si vědoma toho, že by kdokoli v této Sněmovně při faktické debatě o té takzvané mopce se pozastavoval nad něčím jiným než nad tím, čemu to pomůže ty výše kolem padesáti korun.
Pak bych ještě ráda fakticky připomněla, že 29. března vyšlo na velkých českých serverech oznámení, že pracující na dohodu mají mít příspěvek jako OSVČ. To jste, paní ministryně Maláčová, chtěla navrhnout, takto to bylo oznámeno. Dalo to velkou falešnou naději, a potom to zklamání všech těch lidí bylo velmi hluboké.
K tomu, jak dopadly malé zaměstnanecké úvazky kvůli pozměňovacímu návrhu ČSSD, se, myslím, vyjádří další. Jenom chci říci, těch skupin, na které se zapomnělo, je opravdu hodně, a proto je ta podrobná debata.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní se přihlásila paní ministryně Maláčová s faktickou poznámkou, předpokládám. Prosím, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Já bych chtěla paní poslankyni upozornit - já jsem to vysvětlovala v tom několikadesítkominutovém výstupu. Když si někdo požádá o 48 korun na nocleženku, protože je bez domova, nebo si požádá o 49 korun na přepravu z věznice z výkonu trestu, tak jsme mu udělili 100 %. A já vím, že pro někoho s poslaneckým platem se to zdá být velmi málo, ale pro ty lidi to byla velká pomoc. A tenkrát si o tuto částku požádali, ty peníze neměli a my jsme jim poskytli 100 %. A není potřeba z toho dělat příběh, že lidem pomáháme 48 korunami. Je to manipulace. Je to opravdu manipulace a my jsme těm lidem přiznali 100 %. Takže prosím, netvrďte - to je, jako kdybyste tvrdili - protože to jsou dva případy, kdy jsme pomohli lidem do 50 korun, a jsou tam také dva případy, kdy jsme lidem pomohli nad 50 tisíc korun, protože když Piráti řeknou, že pomáháme 48 korunami, tak by mohla SPD říci, že jsme lidem přiznávali 55 tisíc. To jsou přesně stejně časté případy. A je to manipulace s daty. Překvapuje mě to u vás. Opravdu, pro některé lidi 48 korun, pokud jste bez domova, nocleženka je spousta peněz. Požádali si o ni a ty peníze dostali. Takže prosím, nevytrhávejte to z kontextu. Děkuji.
A ještě něco. Já bych si velmi přála debatu o tom, co to znamená pro 900 tisíc zaměstnanců, pro lidi, kteří odváděli celý život, platí velmi vysoké odvody, tak když během krize a bez nás, bez programu Antivirus, by ty peníze nedostali vůbec a přišli by o práci, co to znamená pracovat na 60 %. Situaci 3,1 milionu zaměstnanců v České republice téměř nikdo neřeší. Já když chodím ven, tak mi lidé říkají - jediná sociální demokracie se zastává zaměstnanců - 3,1 milionu, a máme tady statisíce lidí, kteří už několikátý týden dostávají (upozornění na čas) 60 % své mzdy. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Ferjenčík se hlásí s faktickou poznámkou.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl jenom stručně reagovat na vystoupení paní ministryně. Měli bychom si říci, kdo tady zvedl téma výše té mimořádné okamžité pomoci. To byla paní Gajdůšková, která řekla, že ta mimořádná okamžitá pomoc je 10 až 20 tisíc, a ve skutečnosti dvě třetiny lidí dostávají méně než 3 tisíce. To je ten důvod, proč se o tom bavíme. My jsme žádnými 50 korunami tady neoperovali. Takže tato argumentace je naprosto nefér. Skutečně, zneužívat bod, který se týká skupin, které nedostaly pomoc, k tomu, abyste tady prezentovala skupiny, kterým jste pomohli, mi přijde trochu zvrácené.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Jsou zde dvě faktické poznámky, pan poslanec Luzar a poté paní poslankyně Gajdůšková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, společně s vámi jsem to vydržel poslouchat. Bylo to zajímavé, paní ministryně. Přehlídka zajímavých výstupů, chronologicky v čase shromážděná. Zaujaly mě dva momenty, ty závěrečné dva momenty. Jestliže operujete tím, že jste poskytli ubytování bezdomovci za 49 korun - to je ten argument -, tak proč jen na jednu noc? A vy to poskytujete za každou noc zvlášť a zvlášť tu agendu děláte? Nebo to děláte hromadně, a potom by ta částka musela být logicky v součtu vyšší? Čili používáte argument, který není v pořádku.
Když tak nemáte ráda zkreslovací argumenty, tak se bavme o tom, kolik v České republice bezdomovců a na kolik dní si požádalo o tuto dávku. Potom to dejme do čísel do tabulky a budeme vědět přesně, jak dalece v této věci ve prospěch bezdomovců jste postupovali. A je to jedna z nejohroženějších skupin v této době koronakrize. To si uvědomme. To jsou lidé, kteří i o ten minimální příjem, který mají ze sběru druhotných surovin, z různých žebračenek apod., prostě o to všechno přišli. Oni jsou úplně bez. A vy tady operujete jedním noclehem, protože je za 50 korun, aby to vyšlo do té sumy. Zkusme tu statistiku a možná to bude lepší.
Totéž se týká těch vězňů. Kolik věznic propustilo vězně v době koronakrize, kolik z nich si požádalo o tuto dávku, jak byla vyplacena, když jsme u statistiky? Ale o to přece nejde.
Přiznám se, nejvíce mě nazdvihla ta vaše poznámka - my jsme geniální, ale lidé jsou nevděční. Oni si nepřišli. Oni si nepožádali. A my nevíme proč. Odpovídám: Oni jsou nevděční. Oni nevidí velkorysost té pomoci a prostě si nepřišli. Nebo je ta pomoc špatně nastavena? Neměla by být nastavena jinak? (Předsedající upozorňuje na čas.) Pardon.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně Gajdůšková, paní poslankyně Valachová, paní poslankyně Richterová a poté paní ministryně Maláčová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji, vážený pane předsedající. Ctěná Sněmovno, já jenom musím odkázat na to, co jsem řekla. Ve stenozáznamu to určitě najdete. K mimořádné okamžité pomoci jsem recitovala téměř celou tabulku, kde byla procenta podle výše pomoci, kterou ti lidé dostali. Řekla jsem, že mezi těmi 10 a 20 tisíci to byla druhá největší skupina těch, kteří o tuto dávku žádali a kteří ji také dostali.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní paní poslankyně Valachová s faktickou poznámkou.
Poslankyně Kateřina Valachová: Za mě osobně se ta debata, jak všichni diskutující vystupovali, doplnila. Já bych doporučovala, vraťme se ke konkrétním postupům z hlediska aktuálního poskytování mimořádné okamžité pomoci. Koneckonců i kolegyně z opozičního spektra zmínila ve svém slově, že se významně změnila situace v posledních deseti dnech právě po zásahu ministryně práce a sociálních věcí a opakované aktualizaci těch postupů směrem k mimořádné okamžité pomoci, a nemá smysl si porovnávat konkrétní situace. Každá z nich se stala a myslím si, že už jsme si to dostatečně vysvětlili.
Takže vyzývám, vraťme se k tomu, jaká je aktuální situace u poskytování mimořádné okamžité pomoci. Já blíže promluvím v rámci svého obecného příspěvku, ale já bych chtěla ocenit na postupu ministryně práce a sociálních věcí to, že ono je samozřejmě směrem k těm nejslabším hodně těžké dostat informaci, jak konkrétně mají postupovat. Samozřejmě to bylo také ztíženo koronavirovou situací. Chtěla bych ocenit, že i já jsem zaregistrovala masivní - a skutečně nikdy dříve to nebylo - inzerci, jak právě mohou tito lidé postupovat směrem k pomoci. Dokonce jsem zaregistrovala ve statutárním městě Brně plakátové plochy, které skutečně ti lidé dokážou zaregistrovat, dokážou tu informaci pojmout a dokážou ji využít, protože opravdu tyto cílové skupiny, o kterých se bavíme, ne vždy jsou zdatné v tom, aby se podívali na Facebook, Twitter nebo sociální sítě. Je potřeba také toto poctivě říci, že to byl mimořádný úkol.
Jak říkám, co se týká té věci obecně a z gruntu, tak vystoupím ve svém obecném příspěvku. ***