(11.40 hodin)
(pokračuje Hyťhová)
"II. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu České republiky, aby pověřila Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k vypracování tohoto manuálu a jeho následnému poskytnutí školám nejpozději do 31. srpna 2020."
V těch podkladech jsem některým klubům, pak už jsem se to snažila opravit, dala jenom do 31. srpna. Ještě jsem to v průběhu dnešního dopoledne poupravila a vkládám tam slovíčko nejpozději do 31. srpna 2020, a to z toho důvodu, jelikož všichni víme, že nám začíná nový školní rok v září, a myslím si, že školy by na to měly být připraveny, měly by s tím být seznámeny. Původně jsem uvažovala, že bych tam dala datum ještě o týden dřív, kdy vlastně už učitelé stejně jsou ve školách a připravují výuku. Ale jelikož bych chtěla vyjít vstříc ministerstvu, aby na to mělo dostatek času, proto jsem zvolila termín 31. srpna s tím, že ty školy to budou mít k dispozici. A kdyby nedej bože, doufám, že k tomu nedojde, kdyby na podzim tato vlna přišla, aby věděli přesně, jakým způsobem toto bude probíhat a jak se oni mají sami chovat.
Takže myslím, že jsem ve stručnosti řekla, co jsem chtěla. A chtěla bych moc poprosit o to, aby toto usnesení bylo přijato, protože pokud chceme toto zlepšit, chceme ušetřit práci učitelům, pomoci školám, žákům, studentům a všem těm, kteří se na vzdělávání v této republice podílejí, tak je nutné na toto být připraven a zvládnout to. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní poslankyni. Nyní zde vystoupí poslanci s faktickými poznámkami. Nejprve pan poslanec Jiří Mašek. Po něm pan poslanec Karel Rais. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji, vážený pane předsedající. Já jsem se hlásil už před vystoupením paní kolegyně. Byla to reakce na kolegu Žáčka, který v úvodu svého vystoupení se ptal, jestli se dělala nebo bude dělat nějaká analýza, zda někteří lidé v souvislosti s covidovou krizí v České republice nezemřeli zbytečně, jestli jsem dobře pochopil tu otázku. Já bych ho chtěl utvrdit, že není třeba takové analýzy dělat, protože průběžně se té problematice věnovala veliká pozornost. A na rozdíl od států, které jsem tady jmenoval, např. Itálie, kde skutečně se všichni museli rozhodovat, zdravotničtí pracovníci, a viděli jste to, ale rychle jste na to zapomněli, v médiích jste viděli plačící zdravotníky, kteří se nemohli smířit s tím, nemohli spát nejenom tím, že byli fyzicky vysílení, ale také tím, že se museli rozhodovat, jestli na ventilátor připojí 40letého mladého muže, nebo 70letou starší paní, rozhodovali se většinou rozumem, dali tam toho, který má větší perspektivu delšího dožití. A tohle jsme v České republice neměli.
Ale počítejte se mnou: Máme dostatek ventilovaných lůžek, máme je dobře připravená, o tom jsem tady mluvil. Ale kdyby ta infekce propukla v režimu Itálie nebo Belgie a scuklo se nám to do tří měsíců, tak ty počty nemocných, vážně nemocných, to jsou ti zemřelí a ještě další vážně nemocní, kteří potřebují intenzivní ventilační péči, tak by nám kapacita nestačila a naši lidé by byli před stejným rozhodováním. Tak to jenom ta poznámka.
A skutečně, nezlehčujme to, nebylo to jednoduché a muselo se pro to hodně udělat a já Ministerstvu zdravotnictví tady děkuju.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji panu poslanci a s faktickou poznámkou vystoupí nyní pan poslanec Karel Rais. Připraví se pan poslanec Pavel Žáček, stále faktické poznámky. Máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. Já bych se chtěl připojit k tomu, co tady říkala kolegyně Hyťhová, co se týká poděkování jak pracovníkům Ministerstva školství, tak samozřejmě učitelům, kteří s tím měli nejvíc práce. Zdůraznil bych taky to, že v té hektické době i členové školského výboru fungovali bez problému, a myslím si, že to přispělo taky k tomu, abychom ty zákony udělali.
A teď bych ještě reagoval, druhou poznámku bych měl ke krizovým manuálům, které reagují samozřejmě na aktuální situaci, tak Ministerstvo vydalo a školám poslalo na začátku května. Ty manuály samy o sobě závazné nejsou, obsahují však postupy, které školy jsou povinny dodržovat, aby naplnily povinnosti obsažené v opatřeních Ministerstva zdravotnictví. V podstatě návaznost na Ministerstvo zdravotnictví tam byla mnohokrát zdůrazňována ministrem školství. Manuály obsahují doporučení, na kterých se podíleli hygienici a epidemiologové. A opět závazné nejsou. Ale zase ředitel má jistotu, že pokud to naplní, tak bude v podstatě splňovat podmínky školského zákona.
Čili dodržování manuálu bylo a je předpokladem pro efektivní zastavení šíření nákazy, popř. pro efektivní lokalizaci tak, aby nemusela být uzavřena celá škola, ale jenom konkrétní třída. A tohle všecko Ministerstvo školství taky prostřednictvím webinářů prezentovalo. Čili myslím si, že tady máme čisté svědomí. A pořád je to ten problém, jestli, jak moc dávat autonomnost, anebo dávat příkazy ředitelům, kteří jsou zodpovědni svým zakladatelům, tzn. většinou obcím, popř. vysoké školy mají svoje stakeholdery čili správní rady. Takže to je pořád ten problém vyváženosti v tom, co se jim má dávat jakoby "příkazem" a co v reálu. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a s faktickou poznámkou vystoupí poslanec Pavel Žáček, kterého jsem už ohlásil. A mezitím se přihlásil pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Žáček: Děkuji panu kolegovi Maškovi za jeho slova. Já to vnímám, čekal bych je právě od zástupce vlády nebo od pana ministra, protože se domnívám, že každý stát bude provádět tu analýzu právě kvůli budoucnosti. Jsme společnosti založené na humánním vztahu ke každému jednotlivci a každý osud by nás měl pochopitelně zajímat. Ideálním vyústěním této krize a ideální reakcí celého státního aparátu, zejména zdravotnického, by bylo, kdyby nezemřel vůbec nikdo, pochopitelně. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a nyní pan poslanec Tomáš Martínek, faktická poznámka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomáš Martínek: Dobrý den. Já bych chtěl jenom krátce v návaznosti na projev pana ministra zdravotnictví, ale díky tomu, že tady je i ministr kultury, využít této příležitosti a zeptat se v návaznosti na současnou koronavirovou krizi, která tady je, na opatření, která k ní jsou ohledně kulturních akcí. A to proč nelze konzumovat nápoje a potraviny na kulturních akcích, když lze již dnes ve vnitřních prostorách restaurací nebo např. v ZOO již potraviny a nápoje konzumovat. Proč tedy nelze konzumovat např. potraviny a nápoje v divadelním baru nebo např. na venkovních kulturních akcích, které mají pravděpodobně větší míru zabezpečení a de facto menší míru rizika než např. uzavřené restaurační prostory, tak proč to není povoleno za nějakých jasně stanovených hygienických podmínek? Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, nyní vystoupí v obecné rozpravě pan poslanec Antonín Staněk, připraví se pan poslanec Leo Luzar. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Antonín Staněk: Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tento bod se jmenuje vyhodnocení průběhu první vlny pandemie koronaviru na území České republiky, a proto mi dovolte, abych připomenul významný podíl vojenských nemocnic a jejich zaměstnanců na protiepidemiologických aktivitách při pandemii COVID-19, a tak i jejich pomoci civilnímu zdravotnickému sektoru a občanům naší země.
Jako poslanec z Olomouckého kraje se zaměřím svou pozorností na účast Vojenské nemocnice Olomouc. Zdravotníci z Vojenské nemocnice Olomouc již v neděli 15. března na výzvu krizového štábu Olomouckého kraje zahájili provoz odběrové sanity, která odebírala vzorky přímo v místě bydliště pacientů, a to od Slatinic až po Zlaté Hory u Jeseníka anebo Staré Město pod Sněžníkem, tedy často více než 100 km od mateřské nemocnice. Tento provoz sanity v terénním odběru pokračuje i v současnosti, a to na základě určení a nařízení krajské hygienické stanice a ve spolupráci s ostatními armádními složkami. ***