Pátek 5. června 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

256.
Vládní návrh zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 a o změně
zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 622/ - třetí čtení

Paní ministryně a místopředsedkyně vlády je u stolku zpravodajů. Požádám o totéž pana zpravodaje rozpočtového výboru pana poslance Petra Venhodu. Konstatuji, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 622/4, který byl doručen 5. března 2020. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 622/5.

Ptám se paní místopředsedkyně, jestli má zájem o vystoupení. (Ano.) Já vám, paní místopředsedkyně vlády, dám hned slovo, až se sněmovna uklidní. Ještě chviličku, až se rozpustí hloučky tak, aby tady byl dostatek klidu. Paní ministryně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, návrh zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 a o změně zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, byl projednán v prvním čtení v obecné rozpravě na 40. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu dne 29. ledna 2020. Hlavní připomínky poslanců se v rámci obecné rozpravy týkaly nesouhlasu s vypuštěním dobrovolné otázky ohledně náboženské víry. Návrh zákona byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu a výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Rozpočtový výbor na své 35. schůzi dne 5. února 2020 po rozpravě usnesením č. 353 doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh zákona v roce 2021 (?) schválila bez připomínek.

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 34. schůzi dne 20. února 2020 projednal a schválil pozměňovací návrh pana poslance Martina Baxy, který navrhuje doplnit otázku náboženské víry do souboru zjišťovaných skutečností v rámci zákona pro rok 2021 s tím, že odpověď na tuto otázku bude dobrovolná. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj po rozpravě přijal usnesení č. 177, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně sněmovní tisk 622 projednat a schválit ve znění přijatého pozměňovacího návrhu. Stanovisko Ministerstva financí a Českého statistického úřadu k tomuto pozměňovacímu návrhu je neutrální. Z hlediska Českého statistického úřadu je pozměňovací návrh technicky realizovatelný a je bez dalšího dopadu na státní rozpočet.

26. února 2020 předložil pan poslanec Radek Koten písemně pozměňovací návrh, který se rovněž týká rozšíření okruhu zjišťovaných údajů prostřednictvím formulářů o náboženské vyznání s tím, že by se jednalo o dobrovolné poskytnutí tohoto údaje. Český statistický úřad s věcnou podstatou tohoto návrhu souhlasí. Problém však spatřuje zejména v legislativně technickém zpracování a dále navrhuje, aby nově zařazený zjišťovaný údaj byl uveden jako náboženská víra, ne jako náboženské vyznání v souladu s usnesením výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj č. 177 přijatým na 34. schůzi dne 20. února 2020, které bylo Českým statistickým úřadem projednáno a odsouhlaseno. Stanovisko Ministerstva financí k pozměňovacímu návrhu pana poslance Radka Kotena je nesouhlasné vzhledem ke kolizi s pozměňovacím návrhem pana poslance Martina Baxy. Oba pozměňovací návrhy byly projednány ve druhém čtení v obecné rozpravě na 41. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu 4. března 2020.

Rozpočtový výbor na své 36. schůzi dne 18. března 2020 návrh zákona projednal v rámci přípravy na třetí čtení, bylo hlasováno o obou pozměňovacích návrzích, přijato bylo doporučující stanovisko k pozměňovacímu návrhu pana poslance Baxy.

Děkuji vám za pozornost. Jenom dodávám, že je tady přítomen předseda Českého statistického úřadu pan Rojíček. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji vám, paní místopředsedkyně vlády. Vítám tady mezi námi pana předsedu statistického úřadu a otevírám rozpravu. Ještě než dám slovo panu poslanci Baxovi, konstatuji došlou omluvu paní poslankyně Ivany Nevludové od 13.15 do konce jednacího dne a pana Mariana Bojka, také od 13.15 do konce jednacího dne. Nyní v rozpravě tedy pan poslanec Martin Baxa.

 

Poslanec Martin Baxa: Děkuji. Dobré dopoledne, dámy a pánové, vážený pane místopředsedo, paní vicepremiérko. Já děkuji za možnost zde ve třetím čtení vystoupit. Paní vicepremiérka zmiňovala ve svém úvodním slově několikrát moje jméno jako předkladatele toho původního pozměňovacího návrhu. Nicméně já bych chtěl zdůraznit především to, že tento můj pozměňovací návrh byl přijat poslanci výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, myslím, že tehdy přímo jednomyslně, a chtěl bych vám, milé kolegyně a milí kolegové, z výboru, za toto poděkovat, že se to stalo návrhem, který získal podporu napříč politickými stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně.

Já bych chtěl krátce zdůvodnit ještě jednou, proč jsem tento pozměňovací návrh předkládal a nakonec tuto podporu získal. Údaje o náboženské víře se vlastně ve sčítáních lidu uváděly od samého začátku těchto sčítání. Mimochodem v Česku máme velmi unikátní řadu sčítání od roku 1869, kdy byl proveden první cenzus, který můžeme označit z pohledu statistického za první moderní cenzus. A jenom připomínám, že se vlastně vyjma roku 1940 opakovala tato sčítání nepřetržitě od roku 1869 zhruba každý deset let a to další sčítání tedy máme v roce 2021.

Údaje o náboženském vyznání byly obsaženy jak v těch cenzech, které se prováděly za doby Rakouska-Uherska, tak ve sčítání za doby první republiky, naposledy za komunistického režimu v roce 1950. Pak ta řada byla přerušena a znovu tento údaj byl zaveden do sčítání lidu, první sčítání v moderní době v roce 1991. Já jsem přesvědčen o tom, že jsme tím získali velmi unikátní řadu, a chtěl bych zdůraznit, že můj hlavní argument, proč by mělo být náboženské vyznání ve sčítání uvedeno, není nějaký argument praktický. Já s tím nechci dovozovat nějaké skutečnosti o tom, na základě těchto údajů, co by se mělo v naší zemi uskutečnit, změnit. Chci zdůraznit ten fakt, že tento údaj vypovídá především o historických proměnách naší společnosti, o sociologických trendech, které tu jsou, ze kterých se pak dají odvozovat další, i prognostické údaje, které se týkají naší země.

Takže já pléduji proto, a chtěl bych vás požádat, milé kolegyně, milí kolegové, o to, abyste vyjádřili souhlas s tím pozměňovacím návrhem výboru pro veřejnou správu, a zachovali tak velmi cenný soubor dat, který máme při sčítáních lidu od roku 1869, tedy s tím přerušením v době komunistické, a který přináší velice zajímavou výpověď o proměnách společnosti na území dnešní České republiky ve více než stopadesátileté historii. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martinu Baxovi. Nyní paní poslankyně Karla Maříková, připraví se pan předseda ČSÚ.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych vás chtěla poprosit o podporu pozměňovacího návrhu mého kolegy Radka Kotena, který doplňuje, aby sčítání bylo doplněno o kolonku náboženské vyznání. Protože nemožnost v dotazníku vyplnit svoje náboženské vyznání by mohla být chápána jako neuctivé chování vůči duchovnímu světu věřících, nebo dokonce jako vyvíjení nějakého administrativního nátlaku na zrušení této možnosti ve formuláři, a tím i k diskriminaci určité skupiny osob. Je totiž třeba připomenout, že v minulém sčítání bylo možné náboženství vyplnit. Osobám podléhajících sčítání je však podobně jako při předchozích sčítání dána možnost vyplnit tyto údaje dobrovolně, podobně jako je tomu o údajích o národnosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Karle Maříkové. A nyní požádám předsedu Českého statistického úřadu Marka Rojíčka o vystoupení. Eviduji přihlášku pana poslance Stanislava Juránka. Máte slovo, pane předsedo.

 

Předseda ČSÚ Marek Rojíček: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, vážené poslankyně, vážení poslanci, zcela podporuji všechno, co zmínila paní ministryně v úvodním projevu. Chtěl bych podotknout, že současná mimořádná situace prokázala skutečnou hodnotu kvalitních dat o obyvatelstvu včetně údajů o počtu a rozmístění slabších skupin, které se reálně neobejdou bez naší pomoci.

Připravované sčítání tvoří nezbytný základ této demografické statistiky pro řadu dalších let. Rovněž koncept sčítání prostřednictvím internetu, na který klademe důraz, se ukazuje jako správný. I díky současné situaci stále více a více lidí spoléhá a aktivně využívá on-line technologie. Doufáme také, že bude pokračovat trend propojování různých administrativních zdrojů a registrů, kde hraje státní statistická služba nezastupitelnou roli.

Jsem také velmi rád, že v zákoně navržený způsob sčítání nalezl podporu mezi zákonodárci a že se debata soustředila pouze na obsah otázek. Výsledek této debaty Český statistický úřad zcela respektuje a aktivně se podílel na přípravě příslušného legislativně technického návrhu v usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj číslo 177. Jenom bych chtěl ještě podotknout, že i návrh pana poslance Kotena byl obsahově shodný, nemáme s ním problém. Jediný problém byl legislativně technický, protože pokud by byl přijat, znamenalo by to, že by se dobrovolně vyplňovala národnost a údaj o mateřském jazyce, nikoliv národnost a náboženská víra nebo vyznání.

V tuto chvíli děkuji za vaši pozornost. Jsem připraven případně reagovat na nějaké další podněty. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Českého statistického úřadu Marku Rojíčkovi. A nyní v rozpravě pan poslanec Stanislav Juránek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Juránek: Děkuji. Já jenom mohu potvrdit to, co tady zaznělo od prvního předkladatele kolegy Baxy, tak mohu říci, že nastala shoda v této věci. A nastala i shoda v tom, který pozměňovací návrh máme podpořit. Ten důvod je takový, že mezi těmito dvěma návrhy je velmi malý rozdíl, a ten hlavní spočívá v tom, že v jednom případě bychom hlasovali o náboženské víře a ve druhém případě o náboženském vyznání.

My jsme tady tuto záležitost zvážili právě na našem výboru a dohodli jsme se v této věci na tom, že vyznání je aktivní způsob projevení víry, a proto je tedy víra jako taková náboženská víra obecnější, a proto podporujeme, a podpořili jsme to ve velké většině. V rámci našeho výboru jsme podpořili tedy pozměňovací návrh, který se stal návrhem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, a původně to byl návrh kolegy Baxy. Proto si dovolím požádat vás, abyste podpořili variantu, která je tady označena jako písmenem A.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Martin Baxa. Máte slovo.

 

Poslanec Martin Baxa: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já v tom svém prvním vystoupení jsem vlastně chtěl především zdůvodnit to, proč jsem ten svůj pozměňovací návrh předkládal. Nyní mi dovolte, abych jednak poděkoval panu předsedovi Českého statistického úřadu a jeho pracovníkům za to, že text toho pozměňovacího návrhu připravili, protože tím pádem vlastně zajišťuje plnou kvalitu a provedení, pokud bude schválen, sčítání lidu v této změně.

A chtěl bych při této příležitosti obecně poděkovat české statistické službě nejenom za tu práci aktuální, jak zmiňoval pan předseda, v době koronavirové krize, ale za dlouhodobou práci při sledování všech statistických dat o naší zemi. Mimo jiné i já jako primátor Plzně velice často výstupy statistického úřadu používám v podkladech pro své rozhodování. Předpokládám, že v naší zemi se tak děje na úrovni vlády a dalších institucí. A ještě jednou veliký dík za vaši práci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. A pokud se nikdo nehlásí už do rozpravy, žádnou přihlášku neeviduji, rozpravu končím. Máme tady jeden malý problém. Pravda, byl řešen ve druhém čtení, pan předseda tady byl i ve druhém čtení přítomen a byla schválena jeho účast na vystoupení, ale pro třetí čtení jsme tak neučinili. Já se omlouvám Poslanecké sněmovně.

 

Ještě dodatečně nechám tedy hlasovat o souhlasu Poslanecké sněmovny, že ten náš souhlas s přítomností a vystoupením pana předsedy Českého statistického úřadu, platí i pro čtení třetí, jestli to takto přijmeme.

Rozhodneme v hlasování číslo 179, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování 179 z přítomných 158 pro 142, (proti nikdo).

 

I takto děkuji za souhlas a zároveň děkuji panu předsedovi Českého statistického úřadu za jeho vystoupení.

Nyní jsme skončili rozpravu i procedurální náležitosti. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo po rozpravě. Paní místopředsedkyně vlády? Není tomu tak. Pan zpravodaj? Bez závěrečného slova. Takže přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. V tom případě požádám zpravodaje pana poslance Petra Venhodu, aby nás seznámil s procedurou hlasování a poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním sdělil stanovisko. O totéž požádám paní místopředsedkyni vlády. Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Petr Venhoda: Dobrý den. Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, rád bych vás seznámil s usnesením rozpočtového výboru ze 36. schůze ze dne 18. března 2020 k vládnímu návrhu zákona o sčítání lidu, domů a bytů, kde rozpočtový výbor jako garanční výbor po projednání návrhu zákona po druhém čtení doporučuje Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných k návrhu zákona podle sněmovního tisku 622/4 v následujícím pořadí: Návrh na zamítnutí nebyl podán. Za prvé návrhy legislativně technických úprav podle § 95 odst. 2 jednacího řádu přednesené ve třetím čtení, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny. Za druhé pozměňovací návrh výboru pod písmenem A, poté písmeno B. Jestliže bude hlasováno o A, je návrh B nehlasovatelný. Pozměňovací návrhy A a B jsou totožné. Pak bude hlasováno o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zeptám se, jestli má někdo výhradu k proceduře, k hlasovatelnosti B. Není tomu tak, můžeme tedy v hlasování 180, které jsem zahájil, schválit proceduru hlasování. Je poměrně jednoduchá. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování číslo 180 z přítomných 160 pro 152, proti nikdo.

 

Máme tedy před sebou první pozměňovací návrh, pane zpravodaji.

 

Poslanec Petr Venhoda: Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně? (Neutrální stanovisko.)

Zahájil jsem hlasování číslo 181. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování číslo 181 z přítomných 161 poslance pro 154, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Druhý pozměňovací návrh je tedy nehlasovatelný, pane zpravodaji? Ano. Nikdo nic nenamítal při projednávání procedury. Máme ty pozměňovací návrhy za vypořádané.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 a o změně zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 622, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájil jsem hlasování číslo 182 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování číslo 182 z přítomných 161 poslance pro 154, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí za účast, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 256.

Protože jsme se rozhodli, že zařadíme bod číslo 1 po těchto dvou třetích čteních, ale není ještě dopracován text pozměňovacích návrhů, jak bylo upozorněno, tak se ptám, dokdy... Takže zahájení bodu číslo 1 bude v 11.10. Vyhlašuji přestávku do 11.10.

 

(Jednání přerušeno v 10.55 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 11.10 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dostali jsme se ke třetímu čtení vládního návrhu zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2020.

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP