(22.20 hodin)
(pokračuje Bartoš)

Takže nějaký příslib, že se na to bude dohlížet skrze doprovodné usnesení, je podle mě skutečně alibistický. Mělo to být natvrdo v tom návrhu zákona. Ale jak říkám, vláda, která tvrdí, jak bojuje proti korupci a jak bojuje proti úniku peněz do daňových rájů, toto reálně nedělá, dělat to nechce a já se obávám, že v tomto volebním období to ani dělat nebude.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí s přednostním právem, Zbyněk Stanjura už zájem nemá, takže předsedkyně TOP 09 Adamová Pekarová s přednostním právem. Tak paní poslankyně, máte slovo, prosím. Zatím poslední přihláška. Tak prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: On mi to částečně pan předseda Pirátů už vzal z úst, protože jsem také chtěla poukázat přesně na to, že už tady k tomu dochází a že tady budeme projednávat v jednom bodě přesně to, co se už děje na ministerstvech, minimálně na Ministerstvu zdravotnictví už je to dokladováno.

Ale zajímavé je, dámy a pánové, také to, že tady, jestli jste si všimli, všichni z vládních stran, tedy oficiálně vládních stran, mlčí, zarytě, nediskutují o tom, jenom kývají, že oni by tedy rádi opravdu, aby nedocházelo k podpoře do daňových rájů. A ten, který to tady přišel jediný hájit, dva, kteří to přišli hájit, tak byli komunisté. Komunisté se přišli prát za to, aby to bylo možné. To je tak absurdní situace, ke které tady teď dochází! Ono to tedy je absurdní celou dobu vládnutí, kde tady komunistická strana, tedy ta strana, která bojuje za práva těch chudých a levicová, podporuje miliardáře. To už jsme si asi zvykli. Ale tady to dostáváme do dalšího levelu. Že vám není hanba! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí ještě s přednostním právem předseda KSČM Vojtěch Filip. Další přihlášku zatím nemám. Tak prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Paní a pánové, mně hanba není! Já budu podporovat ty, kteří tady budou bojovat proti těm, kteří tady rozkradli stát za 30 let. Nebudu podporovat ty, kteří připravili tento stát k dluhu 1,7 bilionu korun, když měli k dispozici celý výrobní potenciál za 2,7 bilionu korun v původních cenách roku 1984! (Hovoří hlasitě, důrazně.) Že se nestydíte vy, kteří jste ten stát rozkradli!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní dvě přednostní práva. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A Ivan Bartoš.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: To je dobré, když komunistům tečou nervy, nemají argumenty a vzpomínají se slzou v oku, jak to hospodářství v Československé socialistické republice fungovalo. Mně už bylo 25, já si to pamatuju, bohužel už nejsem nejmladší. No to bylo skvělé! To bylo těch tanků a ingotů a nevím čeho všeho. Jenom jsme na všechno stáli fronty.

My jsme nic nerozkradli, soudruhu Filipe, žádný pane místopředsedo. To bylo soudružské vystoupení předsedy komunistické strany par excellence. Takže soudruhu Filipe, vy jste v čele strany, která vraždila lidi! Která zavírala lidi! Která zavřela hranice! Která způsobila mohutné emigrace mnoha skvělých Čechů! A vy nám tady budete něco vykládat o tom, že... Přitom hájíte firmy z daňových rájů. To se fakt nedá popsat slovy. Že vám není hanba, nejsem překvapený. Ale já mířím na někoho jiného. To jsou vaši kamarádi, soudruh Filip a spol.! Styďte se vy! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a připraví se předseda Pirátů Ivan Bartoš. Tak prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Přiznám se, že vystoupení pana předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa mne nepřekvapilo. Jenom bych chtěl vzkázat prostřednictvím pana předsedajícího: Vy jste tady 40 let tu zemi drancovali. Moji oba dědové, rolníci, kteří se živili po generace poctivě, přišli o své zemědělské usedlosti, donutili jste je vstoupit do družstva, sebrali jste jim rolnický cukrovar, rolnickou mlékárnu - prosím vás pěkně, mlčte! A jestli vy, kteří tady kroutíte hlavou, poslankyně a poslanci, jestli tu historii neznáte, jak to bylo po roce 1948, tak si tady o tom můžeme opravdu povykládat. Protože někdo, kdo má tyto činy ve své zodpovědnosti a hlásí se k těm věcem, tak ten tady nemá právo říkat ty věci, které tady teď zazněly.

A jenom jednu věc. Je překvapující, že tady opravdu komunisté hájí to, že se tady mohlo zabránit posílat peníze firmám v daňových rájích. A já bych k tomu řekl asi jediné: kdo chce, hledá způsoby, a kdo nechce, hledá důvody. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí předseda Pirátů Ivan Bartoš, zatím poslední přihláška. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já zareaguji poněkud klidněji. Nemám rád paušalizaci. Pan předseda KSČM by si měl uvědomit, že v řadách hnutí ANO je řada lidí, která politiku také dělá už nějakých třeba 30 let, možná déle, nevím, jak je to v celé organizaci. A když se takhle podívá na tu stranu k tomu opozičnímu křídlu, já vidím v těchto návrzích ekonomických a v této kritické situaci, že opozice umí držet spolu. Nicméně Piráti vznikli před jedenácti lety, tak když tak koukáte tím směrem a vykládáte, jak někdo tady něco rozkrádal, já si myslím, že byste buď měl být velmi konkrétní, anebo se do těchto debat nepouštět, protože řešíme problematiku odlivu peněz do daňových rájů. To je věc, kterou má vláda, které vy jste součástí, sice papírově ne, ale jste, a toto se neplní. Bylo to součástí kampaně. Když může vláda ještě v takhle výhodné situaci, kdy fakt to šlape, všichni se vším souhlasí, prostě zaříznout ten tipec prostředků, které jsou občanů, prostředků, které vydělávali i lidi, kteří tady před listopadem vůbec nebyli a kterým třeba teď je 30, 40, tak když to můžete udělat, tak to neuděláte. Já bych prostě na toto téma vůbec nenaskakoval, abychom tady nedělali někde revizi do Bílé hory. Tady prostě byla konkrétní výhrada na konkrétní neplnění slibů vlády, které mohly být jednoduchým mávnutím za přispění kooperující opozice schváleny, a to se nestalo. A to je to pokrytectví.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí ještě předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředseda Sněmovny. Další přihlášku zatím nevidím. Tak prosím pane předsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Paní a pánové, opravdu velmi stručně. Já taky nemám rád paušalizaci, a mohl bych. Já jsem tady nikoho neobviňoval. Vy jste se pustili do takových podpásovek, že jsem to říct musel. Takže nezlobte se na mě, já samozřejmě mohu, kdybych tu paušalizaci použil, říct: A kde byla ČSL, Československá strana lidová? V Národní frontě do roku 1989! Komunistická strana Čech a Moravy vznikla v březnu 1990. Existuje 30 let. A naše historie za 30 let je opravdu lepší, než je 30letá historie některých jiných politických stran po listopadu 1989, to mi věřte!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní nevidím už další přihlášku, takže přistoupíme k dalšímu tisku. Jedná se o bod číslo

 

7.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 355/2019 Sb., o státním
rozpočtu České republiky na rok 2020, ve znění zákona č. 129/2020 Sb.
/sněmovní tisk 833/ - zkrácené jednání

A protože podle § 99 odst. 7 zákona o jednacím řádu může ve zkráceném jednání následovat třetí čtení návrhu zákona bezprostředně po čtení druhém, zahajuji třetí čtení předloženého vládního návrhu zákona a očekávám, že zpravodajka rozpočtového výboru poslankyně Miloslava Vostrá bude spolu se mnou sledovat od stolku zpravodajů rozpravu, kterou tímto otevírám. Hlásí se někdo do rozpravy? Nikoho nevidím. Pokud se nikdo nehlásí, tak rozpravu končím. Máte zájem o závěrečná slova - paní ministryně, paní zpravodajka? (Neměly.)

Takže prosím zpravodajku poslankyni Miloslavu Vostrou, aby nás seznámila s procedurou hlasování. Prosím.

 

Poslankyně Miloslava Vostrá: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Hlasovací procedura bude velmi jednoduchá, protože nebyl přednesen žádný pozměňovací návrh, takže můžeme rovnou rozhodnout o návrhu zákona jako celku. A poté, pokud bude odsouhlasen, tak budeme hlasovat o doprovodných usneseních. Budeme je hlasovat tak, jak byla načtena, takže začneme paní poslankyní Věrou Kovářovou, která má doprovodné usnesení o pěti bodech a projevila přání, abychom hlasovali jednotlivě o každém bodu. Potom bude doprovodné usnesení pana poslance Vojtěcha Munzara a nakonec bude doprovodné usnesení pana poslance Mikuláše Ferjenčíka. To je celý návrh procedury. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP