(19.00 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Já nechci debatu natahovat, ale chci tady zmínit jednu věc. Já jsem k tomuto tisku dal pozměňující návrh, který si myslím, že - a znovu bych tady apelovat na vládní koalici, aby zvážila jeho podporu. Protože jsem se nechal inspirovat kolegy v Polsku a teď také i v Dánsku, kteří přišli s tím, a mně to dává logiku a myslím si, že by to mělo dávat logiku všem rozumně uvažujícím lidem, jestliže stát v této těžké době pomáhá, tak by měl pomáhat firmám, které nesídlí v daňových rájích, které nezneužívají situace, kdy v daňových rájích mají výrazně lepší podmínky než např. v České republice z hlediska právě daní. A pokud tam sídlí dlouhodobě a jsou tam, tak ať se obrátí o pomoc na vlády těchto zemí, těchto daňových rájů. A také dávám návrh, aby i firmy, které případně letos či v příštím roce by chtěly vyvádět dividendu do zahraničí, případně kupovat své vlastní akcie, aby tyto skupiny firem byly z vládní podpory v rámci programu COVID a Antivirus vyloučeny. Nevidím logiku, proč by měl daňový poplatník České republiky pomáhat dneska firmě, která dlouhodobě využívá situaci svého sídla v daňovém ráji, nebo proč by měl stát podporovat firmu, která bude v letošním či příštím roce chtít vyvést své finanční prostředky ze zisku na dividendě do jiného státu.

Takže to je poměrně jednoduchý návrh, nemá žádné přímé dopady na změny parametru tohoto návrhu, ale souvisí s ním a myslím si, že to má hlavu a patu. A poprosím, jestli byste zvážili podporu tohoto pozměňovacího návrhu, ke kterému se přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S přednostním právem paní předsedkyně Markéta Pekarová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji vám za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, jenom velice stručně. K první reakci mě vyprovokovala zpravodajská zpráva. Musím říct, že pan poslanec, myslím, nedodržel úplně to, čím zpravodajská zpráva má být, a dopustil se tam svých vlastních hodnocení. To určitě má právo udělat ve svém příspěvku. Ale aby tam zazněla taková slova, jako že vlastně teď se, když to velice volně parafrázuji, díky téhle situaci oddělí zrno od plev, tak to si dovolím zastat všech těch, kteří museli v polovině března své podniky úplně uzavřít a nemohou svoji činnost absolutně provozovat.

Tady celou dobu mluvíme o kompenzacích, o přímé pomoci těmto lidem, kterou opozice považuje dost často za naprosto nedostatečnou. Navrhujeme konkrétní věci, abychom těm, kteří bez koruny příjmu dneska musejí platit vysoké náklady, které jsou fixní, a těm teď řeknete, že vlastně aspoň se tady uvidí, kdo má šanci přežít a kdo ne. To si myslím, že je nehorázné. Tady se jedná opravdu o tisíce firem, tisíce živnostníků, a prosím, tohle si nezaslouží. Oni se do té situace stejně jako celá republika nedostali svým vlastním zaviněním. Prostě tady je nějaká okolnost, kterou jsme nikdo nechtěl, nepřivolával, resp. nikdo za ni neneseme přímou odpovědnost, ale ani oni ji nenesou za to, že teď musí mít zavřeno. Že nemohou vyrábět, že nemohou prodávat, že nemohou poskytovat své služby, které poskytovali doposud.

Pak si dovolím ještě reagovat na úvěrové nástroje COVID I, COVID II. Neobsahoval Prahu, vůbec nebyla možnost pro pražské podnikatele se zapojit. Proto pražští zastupitelé za TOP 09 velice intenzivně vyjednávali, aby byl konečně zapojen právě i pražský podnikatelský sektor, který mimochodem, a není to nějaký pragocentrismus, se podílí významně na tvorbě HDP v České republice, a to jednou čtvrtinou. Neměli bychom na to zapomínat. Který významně ty dopady pociťuje, protože velký sektor turismu celkově je navázán samozřejmě i na hlavní město. A s tím souvisí i celá řada dalších provozoven, služeb, které teď jsou zavřené, ať už jsou to gastro a další. Tohle je skupina podnikatelů, která si doposud z té pomoci, kterou připravila skutečně vláda, nemohla na půjčky sáhnout, ale mohla si sáhnout až na ty půjčky, které tento týden byly za deset minut rozebrané.

Ten program byl jedině právě díky samotnému městu Praha. Děkuji jim za to, že to takto spustili za těch 600 milionů korun, které tam byly, ale je to, jak vidět, po deseti minutách rozebráno, žalostně málo. A pan ministr Havlíček v jednáních sliboval, že tam stát přispěje dalšími 400 miliony, a ze slibu sešlo. Takže to je jenom vidět, abychom tady uvedli, když tady zaznívá COVID Praha, že to je zásluhou hlavního města Prahy, jeho zastupitelů a jeho představitelů.

A COVID III, který by se jich měl už, doufejme, konečně týkat a má přijít až na přelomu dubna a května, tak je pro mnohé už prostě třeba i pozdě. Vezměme si, jak dlouho v té situaci jsou a jak se s tím musejí teď prát. Tak jenom abychom tady tyhle věci nezapomínali, aby tady zaznívaly, protože prostě není možné nechat padat, byť je to region obecněji bohatší než zbytek republiky, tak ale není možné nechat padat jednu část podnikatelů jenom proto, že prostě podnikají zrovna v hlavním městě. Mají tady také ale často vyšší náklady, bereme to také v potaz. A to není vůbec nic proti podnikatelům z jiných měst, z jiných krajů, na které ta situace taktéž tíživě dopadla, kteří potřebují taktéž naši pomoc. Ale je potřeba tady zdůraznit, že nejsou zatím podpořeni dostatečně tímto státem v těchto nástrojích právě pražští podnikatelé. A já i jako zastupitelka Prahy v této komoře si dovolím na to upozornit. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Teď se nejprve hlásil pan ministr Havlíček s přednostním právem. Poté pan zpravodaj si přeje vystoupit.

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Jenom krátce k té obhajobě Prahy. Ono to tak úplně není. COVID I, Praha měla přesně půlku, tzn. z jedné miliardy šlo na Prahu 500 milionů. COVID II tím, že to bylo z evropských fondů, tak tam Praha být nemohla. A bohužel díky tomu, že hlavní město Praha skoro tři týdny slibovalo, že tam dodá peníze, opakuji, tři týdny, a teprve minulý nebo tento týden se to podepsalo, resp. tento týden se to vypsalo, tak se mohla ta Praha spustit. Není to tak, že to dělá Praha. Dělá to Českomoravská záruční a rozvojová banka. A není to o tom, že jsou to peníze Prahy, prosím pěkně. To jsou peníze přece všech a dávají se tam ze všech zdrojů. Ty peníze Praha má právě pro toto. A to, kolik má dneska Praha na účtech a že tam dala jenom 400 milionů korun, považuji spíše za zprávu špatnou. Pardon, 600. Šest set milionů korun. Těch 600 milionů korun vygenerovalo zaplať pánbůh aspoň 1,5 miliardy korun, mohlo to být o čtrnáct dní dřív. A právě proto my už jsme tam další nedávali, protože jsme čekali na tuhle schůzi a všechny peníze už hrneme rovnou do COVID III. To znamená, nemá smysl dneska tam dávat další peníze, když bohužel COVID III bude možná dříve než to, co vlastně nastalo v Praze tím, že se to o čtrnáct dní až o tři týdny zpozdilo, protože tam neustále probíhaly nějaké schůze, schvalování, teď se tam jednotlivé kluby v Praze prostě přetahovaly, PR, kdo u toho bude stát víc, kdo u toho bude stát méně - čili prostě akorát zmatek v té Praze byl. Bohužel, a je to škoda.

Ale zase, abych byl k nim upřímný, to, že se to rozebralo za deset minut, to je vůbec nepodstatná záležitost. Těch 1,5 miliardy se rozebralo za deset minut proto, že tam banky už měly připraveny vlastně v zástupu ty úvěry, to znamená, kdyby tam byl trojnásobek, tak se to rozebere za 20-30 minut. Tak jenom v tom, že to tam dali v té jedné velké dávce. Takže Praha mohla být rychlejší a mohlo to být celé ukonáno.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan zpravodaj se přihlásil do rozpravy.

 

Poslanec Pavel Juříček: Děkuji. Já jenom krátce, dámy a pánové, 30 let podnikám a vážím si, jak jsem říkal, každého podnikatele. Jenom jsem chtěl říct, že ti, kteří měli v minulosti problémy, tak aby nenaskočili právě na ty záruky, které teď vlastně vytváří vláda prostřednictvím Českomoravské rozvojové banky. To by bylo všechno. Určitě bych nechtěl kohokoli nějakým způsobem denunciovat a oddělovat zrno od plev. Vůbec ne. Já jsem jenom řekl - a tady občas ve Sněmovně chybí, když je vysílač a není přijímač, takže ten přijímač neslyší, co se říká - já jsem jenom řekl, že ti, kteří měli před koronavirem problém, tak proč by měli být v tom směru nějakým způsobem zachraňováni. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem paní předsedkyně Pekarová Adamová.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Omlouvám se tímto všem řádně přihlášeným, ale nemohu si odpustit reagovat na pana ministra. To freudovské přeřeknutí, když místo 600 řekl 400, tak to je právě těch 400 milionech, které jste slíbili a které jste pak nesplnili. A ta pohádka kolem, kterou tady teď se snažíte vytvořit, ta opravdu nezastře to, že ta pomoc mohla přijít mnohem dřív díky tomu, že by už tedy měli tento týden možnost si požádat a nemuseli by čekat na vyřízení (nesrozumitelné) COVID III, který zatím ještě nevíme ani přesné datum, kdy bude spuštěn. Prostě dneska mnozí hrají o dny. Nejenom o týdny. Mnozí hrají skutečně o dny. Propouštějí lidi, protože nevědí, jestli budou moci pokračovat dál ve svém podnikání. Tak to prostě je. To je holý fakt a realita. A tady těmito různými vysvětlovačkami, jak to tedy dlouho komu trvalo, tak to prosím pěkně nezastře to, že vy jste ten slib prostě nesplnili. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP