(17.40 hodin)
(pokračuje Bendl)

Nicméně jak to tedy bude s ošetřovným v případě, že mateřské školy budou zavřeny i v červenci a v srpnu? Bude jim vypláceno v souladu s tímto zákonem, když říkáte, že k 30. 6. to končí? To mě zajímá. Prosím, abyste mi na to odpověděli, aby všichni věděli, že se mají tedy z titulu vládního rozhodnutí připravit na to, že ještě v červenci a v srpnu si musí bez ohledu na své pracovní povinnosti zařídit hlídání apod., protože se na to zase podle mě nemyslelo. Prosím o vysvětlení této situace, neboť je to pro spoustu lidí důležité. Vzali už si teď dovolené, řešili tu situaci ad hoc se svými příbuznými. Každý, kdo mohl té rodině pomoci s hlídáním dětí, tak pomohl. A v případě, že je to čeká ještě v červenci a v srpnu, dostanou se do podle mě velmi neřešitelných situací. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Jiří Bláha, zatím poslední přihlášený v obecné rozpravě. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Bláha: Já děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já nevím, jestli to je populismus, nebo to je nevědomost, ale rozhodně pokud schválíme to, co navrhujeme, to znamená, že 80 % z redukovaného základu ošetřovné, tak do konce prázdnin nebudeme mít v práci nikoho, kdo může zůstat na ošetřovném. Protože v ten okamžik dojde k tomu, že - a já vám to ukážu na číslech, že z 32 500 korun hrubého, z kterých dostane normální zaměstnanec zhruba 25 tisíc čistého, dostane ten, co má 60 %, pouhopouhých 17 340, ale s vratkou na dani už je to 19 410. A ten, co má 80 %, tak dostane za třicet dnů 23 070 korun čistého. A plus vratka s daní, je to 25 140. Takže ve výsledku, ten, co zůstane doma na ošetřovném, dostane víc peněz než ten, co bude chodit do práce.

Ale pozor! Do práce u většiny zasažených firem, takže nedosáhne na to, co měl dřív. Dosáhne možná na 90 %. V ten okamžik se dostane na nějakých 22 tisíc. Možná, že dosáhne jenom na 80 %, v ten okamžik se bude pohybovat mezi nějakými 19 až 20 tisíci čistého. Ale možná, že také dosáhne jenom na 60 %. Protože ty firmy, které nebudou podpořeny, jako že to jsou všechny, o kterých jsem mluvil, a chtěl jsem vyvolat to jednání, které dneska pracují, přestože nemají tržby, tak nemají nárok ani na korunu podpory na mzdy. A v ten okamžik se dostaneme do toho stavu, který mi už včera volaly některé zaměstnankyně, které nechtěly, a prosily nás, aby nemusely být doma na ošetřovačce, protože si chtěly vydělat ty peníze, a zůstaly v práci, tak okamžitě volaly, že by rády na té ošetřovačce teď zůstaly. A rovnou vzkazovaly - do konce prázdnin nás neuvidíš.

Takže jenom, já bych chtěl, abychom si uvědomili, že tady zakládáme na velký sociální problém. Na jedné straně budeme mít skupinu lidí, kteří budou dostávat - a to jsou ti, kteří zůstali doma v zavřených provozech, kteří budou dostávat 100 %, jsou to většinou úředníci. Pak tady budeme mít skupinu lidí, kteří v zavřených provozech nemohli zůstat doma, protože ta firma na to nemá, tak se snaží tu firmu zachránit, a ti nedostanou vůbec nic. Ti půjdou domů, možná že s brekem. A pak tady máme skupinu lidí, jako jsou třeba lidé na úřadech, kteří dostanou zase 100 %. A pak tady máme skupinu, kteří chodí pracovat každý den, ale firma nemá tržby, nemá obraty, a ti budou za 60, 70, možná 80 % v práci.

Co se asi stane? Ti lidé, kteří takhle budou, a někdy to bude, že i v rámci jedné firmy budou dvě skupiny, tak se začnou nenávidět, budou si to závidět navzájem, že jeden má víc a druhý méně. Přestože ten jeden chodí do práce a pracuje a snaží se pomoci firmě, a druhý je doma. Jak to asi může dopadnout?

Takže já bych navrhoval, pojďme zvolit zlatou střední cestu. To znamená, že při 70 % to máme nějakých 20 tisíc čistého, které ten člověk dostane, plus vratku z daně, což je dalších 2 070 korun, takže se dostane na 22 900 korun. A bude to, myslím si, že vyrovnané k tomu, pokud ta firma přistoupí jenom ke krácení na 90 % mzdy. A bude ten dotyčný člověk určitě mít chuť se vrátit do firmy a pracovat v okamžiku, kdy se firma vrátí do normálních kolejí.

Já vám děkuji za pozornost. A doufám, že se správně rozhodnete.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Nehlásí. Obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova po obecné rozpravě nemá ani paní zpravodajka ani paní ministryně. Otevírám proto podrobnou rozpravu. Do podrobné rozpravy je s přednostním právem přihlášen pan předseda Marian Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane předsedající. Já se jenom chci přihlásit k pozměňujícím návrhům pod číslem 4994 - je to pozměňující návrh, který se týká ošetřovného pro rodiče, kteří by chtěli své dítě, i když se otevře školské zařízení, si ponechat ještě doma, aby mohli čerpat ošetřovné, tak jak jsem to zmiňoval v obecné rozpravě. (K řečníkovi přistupuje zpravodajka a mimo mikrofon s ním konzultuje číslo návrhu.) Pardon. 4974, potom 4975. Tak tolik, děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Paní poslankyně Šafránková, připraví se pan poslanec Sklenák. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji, pane předsedající. Já bych se ráda přihlásila ke svým pozměňovacím návrhům, které jsem odůvodnila v obecné rozpravě. První z nich má číslo sněmovního dokumentu 4924. Navrhuje, aby měly nárok na ošetřovné i osoby samostatně výdělečně činné, které jsou zároveň invalidními důchodci. Druhý pozměňovací návrh je pod číslem sněmovního dokumentu 4925. A ten řeší, aby na mimořádné ošetřovné měli nárok i blízcí příbuzní dítěte, kteří nebydlí trvale s dítětem ve společné domácnosti a jsou zároveň nemocensky pojištěnými zaměstnanci. A poslední pozměňující návrh je pod číslem sněmovního dokumentu 4956. Ten navrhuje, aby nárok na ošetřovné ve výši 424 korun měli i zaměstnanci pracující na dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti, kteří odvádějí nemocenské pojištění.

Děkuji a předem prosím o jejich podporu.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, paní poslankyně. A ještě než dám slovo panu poslanci Sklenákovi, pan předseda Jurečka s přednostním právem. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji mnohokrát. Já se ještě tady vracím, protože mě tady teď paní zpravodajka lehce zmátla. Ale abychom si to vyjasnili, aby to bylo naprosto jasné. Takže hlásím se k pozměňujícímu návrhu 4994, 4974 a 4975. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Také děkuji. Pan poslanec Roman Sklenák, připraví se paní poslankyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Tak já se tedy přihlašuji k pozměňovacímu návrhu, který jsem představil v obecné rozpravě a je veden v našem systému pod číslem 4998. Jedná o stanovení nároku na ošetřovné i pro osoby pracující na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti na základě výše odvedeného pojistného.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Paní poslankyně Richterová, připraví se pan poslanec Jiří Bláha. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Já se hlásím k pozměňovacímu návrhu číslo 4957, který se týká opět lidí pracujících na dohody, kteří odváděli nemocenské pojištění. Jeho cílem je, aby to byl kompromis mezi spravedlivostí a nižší administrativní náročností. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A poslední přihlášený do podrobné rozpravy je pan poslanec Jiří Bláha. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP