(15.50 hodin)
(pokračuje Bartoš)
Kdyby byl podle předpokládaného pandemického plánu - a nehráli jste si, kdo zachrání Českou republiku, neměli každý den tiskovku - zřízený Ústřední krizový štáb, v jehož čele je ministerstvo, které má skutečně i ze své výbavy i ze svých procesů nástroje, jak tu situaci řešit, tak v lednu bychom se dozvěděli, že to chybí, byl by zřízený krizový štáb, který by vedl ministr vnitra, začala by se řešit logistika objednávky, vy byste se nehádal, jeden víkend byste si do pana Hamáčka - já se zastávám ministra za sociální demokracii, dobře - vy jste si do něj ještě na facebooku kopnul, to, že zdravotnictví krvácí, že je to skoro jeho vina. On pak na to reagoval, byla z toho ta přestřelka. O x dní později si tady s paní ministryní Maláčovou vyčítáte, jestli to, že není vybavení v domovech důchodců a domovech pro seniory, je vina zdravotnictví, nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.
Takže kdybyste suše odpověděl na ty otázky, které tady zazněly, nebo panu Třešňákovi, ale tady třeba ta ústřední komise, která řeší epidemiologii, kdo tam je, jak se ty informace dostávají, abychom jeden den od tří lidí neslyšeli různé názory na to, jak budeme dál postupovat - mně by to přišlo fér, než si tady leštit jméno a opravovat si nějak ten image Ministerstva zdravotnictví. Protože to, že to bylo na stole v lednu - v únoru Evropská unie ve svém reportu psala informaci členským zemím jak se připravit, jaké věci nakupovat, čeho bude nedostatek. Jo, ten paper - já vám ho můžu ukázat, můžu vám ho poslat - ten byl taktéž z počátku února.
Takže ta situace v této věci byla známá. Já nemám problém se tady jako - my se nechceme k tomu vracet. Ale když už je tady prostor na to, co bude, tak prosím vás neospravedlňujte ty chyby ještě alibisticky, že někdo něco podcenil, nebo že jste tady kritizován za něco, co se nestalo. Já tu vinu neházím na Ministerstvo zdravotnictví primárně, ale místo 14 dnů PR a jednotlivých mediálních výstupů mohl být krizový štáb, který to mohl řešit, a možná bychom byli dneska na té křivce, o které hovořil pan předseda Hamáček už dále v tom bodě, měli bychom ty výsledky a měli bychom 14denní náskok, který nemáme. Proto teď budeme ještě čekat a prodlužovat nouzový stav, protože zpočátku ta vláda prostě nekonala podle pandemického plánu z roku 2011 a nešlo se standardním procesem, protože prostě PR pro vás bylo důležitější. (Potlesk poslanců Pirátů.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezké odpoledne a budeme pokračovat v obecné rozpravě. Takže s přednostním právem nyní místopředseda Sněmovny, předseda ODS Petr Fiala, připraví se předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Máte slovo.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tady se často používá fráze "nechtěl jsem už vystupovat, ale...". Já tu frázi nepoužívám, ale dnes se k ní přihlásím. K mému vystoupení mě vyprovokovala slova pana ministra zdravotnictví. A budu na některé věci reagovat, protože ono se to netýká jenom minulosti, ale týká se to i toho budoucího postupu a toho plánu, kterého se tu stále nemůžeme dočkat.
Pane ministře, vy jste tady mluvil o tom, že v lednu nemohl nikdo vědět a nemohl nikdo tušit a jak jste postupovali dobře a tak dále. Ale já vám chci připomenout a chci to připomenout i této Sněmovně a veřejnosti, že byli lidé, odborníci, lékaři, kteří mohli tušit, věděli a báli se toho možného vývoje. A byl to pan docent Bohuslav Svoboda, poslanec Občanské demokratické strany, který tady vystoupil a řekl v tom svém vystoupení, že nechce vyvolávat paniku, ale že by měla Sněmovna a lidé v České republice dostat ujištění, že je vláda schopna reagovat, pokud se věci nebudou vyvíjet tím směrem, jak bychom si všichni přáli. A v tom svém vystoupení mluví o tom, jakým způsobem se koronavirus šíří v Číně, co to znamená, co to znamená z hlediska transferu občanů mezi Čínou a evropskými zeměmi, co znamenají možné mutace tohoto viru a že je prostě potřeba počítat s různými variantami vývoje a že se na ně Česká republika musí připravit a že on chce slyšet od vlády ujištění, že jsme na různé varianty toho vývoje, i ty negativní, připraveni. To tady proběhlo. A to, co vám nepochybně vyčítáme a budeme vám vyčítat, je to, že jste tuhle debatu nechtěli vést, že jste ji nechtěli slyšet, že jste nechtěli odpovídat na ty otázky a že jste prostě nepočítali - a vy to i sám dnes přiznáváte - nepočítali s některými variantami, které se ale nakonec bohužel ukázaly jako reálné.
A prosím netvrďte, že to nikdo nevěděl a nemohl to vědět. Tady Bohuslav Svoboda vystoupil s tím, že ty varianty jsou bohužel možné a že se na ně musíme připravovat. Ne že by to věděl, jak to bude, ale věděl, že je možné, že se ta situace nebude vyvíjet tak, jak jsme si všichni přáli a jak Ministerstvo zdravotnictví připouštělo jako jedinou možnost. A připouštění této jediné možnosti a zabránění debaty v Poslanecké sněmovně byla chyba, která nás stála čas a lepší přípravu.
Druhá poznámka. Mluvíte tady o příznivých křivkách, příznivém vývoji. My bychom si všichni přáli, aby to tak bylo, a jsme šťastni z každé dobré zprávy a budeme rádi, když ta křivka bude taková. Ale - už jsem o tom mluvil ve svém vystoupení a zopakuji to znovu - odborníci mluví opakovaně o tom, že se netestuje dostatečně. Řada těch křivek, na které se odvoláváte, se vztahuje k počtu testů, které jsou denně prováděny, ale ty počty testů se každý den liší a kromě toho ty testy uvádějí pouze počty testů, nikoliv počty testovaných osob. Proto některé ty údaje, nebo ty závěry, které z toho vyvozujeme, nejsou úplně relevantní.
Znovu opakuji, já si přeji, aby ten vývoj byl takový, jak to vypadá, jak jsou ta čísla interpretována, a pokud to tak bude, tak je to dobře. Ale každý odborník nám dnes říká, a nemám důvod, proč bych mu nevěřil, že abychom to věděli, musíme testovat mnohem víc a mnohem reprezentativnějším způsobem, než jak testujeme dnes. Mluvím o tom i proto, že bych od Ministerstva zdravotnictví, od vlády tady dnes očekával i nějakou představu toho, jak zvýšíme počet těch lidí, kteří jsou testováni, osob, které jsou testovány, a jak zajistíme to, abychom měli opravdu relevantní data a podle nich se mohli rozhodovat.
Pokud se týká těch ochranných pomůcek. My bychom, pane ministře, vážení členové vlády, i pochopili, že se staly chyby, že se všechno nemuselo podařit, že některé věci nešly tak, jak bychom si všichni představovali. Ale co pochopit nemůžeme a co nedokážete ani dnes vysvětlit, je, proč vláda neříkala pravdu, proč nepostupovala otevřeně, proč jste nám na tiskových konferencích tvrdili, že jsou ochranné pomůcky. Ale co nám, lidem. Lékaři, zdravotní sestry, lidé v terénu, věděli, že ty zdravotní pomůcky nemají. Vy jste mluvili o tom, že jsou a že je každému dovezete.
A kdyby se to stalo jednou, ono se to stalo i podruhé. Znovu jste to tvrdili v případě seniorů, v případě domovů pro seniory, v případě sociálních služeb. A situace byla znovu stejná. Ty pomůcky prostě ti lidé neměli. Kdybyste mluvili otevřeně, řekli "nedaří se sehnat, nepovedlo se to, nemáme je, budou za týden", tak bychom zase byli svědky kreativity lidí, tak jak jsme toho byli nakonec svědky v případě těch roušek a pomoci dalších a dalších podnikatelů, kteří prostě sháněli na svoje náklady tyto ochranné pomůcky a pomohli. Ale otevřenost vlády v této kritické situaci, pravdivé informace, to je základní předpoklad toho, abychom si s tím poradili, abychom uspěli. A ta z vaší strany, pane ministře, prostě nebyla, ani od ostatních, neříkám, že všech, ale i od dalších členů vlády.
A dnes se vás znovu ptám, kde je nějaký plán. Vy říkáte po Velikonocích. Ale proč dnes, když jdete žádat o prodloužení nouzového stavu, alespoň s nějakým plánem nepřijdete? My jsme neslyšeli vůbec žádný. Jaká je představa o ochraně rizikových osob, jaká je představa o zvýšené ochraně seniorů, jaká je představa o zvýšené ochraně osob, které mají sníženou imunitu? Což je základní předpoklad. Vždyť to všichni čteme a slyšíme a mluvíme s odborníky, máme je kolem sebe. To je základní předpoklad toho, abychom mohli zmírňovat ta opatření, což všichni chceme. Jaký je tady plán, jaká je představa vlády? A místo plánu a místo toho, abyste dnes mohli na půdě této Sněmovny, před námi a před veřejností, ty věci jasně vysvětlit, tak se dočkáme jenom mlhavých odpovědí a obhajoby minulosti, která navíc nesedí. ***