(11.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, procedura by byla po jednotlivých bodech, zjednodušeně, ano? Má někdo jiný návrh? Paní kolegyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Já myslím, že pokud je tady shoda, a vlastně i pan předseda Fiala řekl, že tím, že se subsumovalo jeho usnesení do toho našeho, tak bychom mohli tu devítku hlasovat jedním hlasováním - těch devět bodů. A pak návrhy kolegů per partes.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Čili návrh je prvních devět bodů hlasovat jedním hlasováním a návrh kolegy Kopřivy a kolegy Benešíka - kolegyně Válkové, pardon - takže bychom měli tři hlasování. Všichni tomu rozumíme? Raději to nechám odhlasovat, a to v hlasování číslo dvacet sedm. Než ho zahájím, všechny vás odhlásím a požádám vás o novou registraci. Přihlaste se prosím svými identifikačními kartami. Mohu konstatovat, že pan poslanec Lubomír Volný má náhradní kartu 27.

 

A my ve 27. hlasování rozhodneme o prvních devíti bodech usnesení, které bylo navrženo. Pardon, o proceduře hlasování.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro proceduru. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 27. Z přítomných 163 pro 163, procedura byla schválena.

 

Máme před sebou prvních devět bodů usnesení. Chcete je ještě jednou všechny přečíst? Ne.

Můžeme tedy hlasovat v hlasování číslo 28, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro návrh společného usnesení. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 28. Z přítomných 164 pro 164, návrh byl přijat. Další návrh, pane zpravodaji.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Teď bychom hlasovali o společném návrhu paní poslankyně Heleny Válkové a paní poslankyně Heleny Langšádlové. Chcete je přečíst? Je to krátká věta, takže asi to přečtu: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že v rámci řešení současné situace v oblasti migrační krize je třeba nezapomínat i na její humanitární rozměr, a to zejména pokud jde o poskytnutí potřebné pomoci nejzranitelnějším skupinám, především dětem, ženám a starším lidem." (Poslanci vytrvale hlučí.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Rozhodneme v hlasování číslo 29. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Prosím klid! Děkuji.

Hlasování číslo 29. Z přítomných 165 pro 140, proti nikdo. Návrh byl přijat. Poslední návrh?

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Poslední návrh je pana poslance Kopřivy, kde je, že: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu České republiky, aby spolupracovala na zajištění základních životních potřeb a důstojných podmínek pro žadatele o azyl."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, rozhodneme v hlasování číslo 30, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 30. Z přítomných 163 pro 28, proti 4. Návrh nebyl přijat.

 

Konstatuji, že s návrhy na usnesení jsme se vypořádali, jsou přijaty. Děkuji navrhovatelům a zpravodaji, děkuji ostatním a končím body číslo 253 a 254.

Než budeme pokračovat, konstatuji došlou omluvu pana poslance Mariana Bojka mezi 14.30 a 18. hodinou dnešního jednacího dne.

 

Vzhledem k tomu, že je středa dopoledne, můžeme projednávat třetí čtení. A první třetí čtení dnešního dne je bod číslo

 

172.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně
spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 582/ - třetí čtení

Jak jsem předeslal, jsme ve třetím čtení. Děkuji ministrovi průmyslu a obchodu a ministru dopravy a místopředsedovi vlády Karlu Havlíčkovi, že je u stolku zpravodajů. Stejně tak děkuji zpravodaji garančního výboru, tedy hospodářského výboru, panu poslanci Patriku Nacherovi. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 582/3, který vám byl doručen 21. ledna letošního roku. Usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 582/4 a 582/5.

Pan místopředseda vlády se chystá vystoupit na začátku třetího čtení před otevřením rozpravy. A jakmile se situace uklidní a kolegové se ztiší, případně přenesou svoje diskuse do předsálí, tak pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi uvést návrh zákona, kterým se mění zákon, jak už bylo řečeno, číslo 634/1992 Sb. Tento návrh byl zpracován v návaznosti na přijaté nařízení Evropského parlamentu a Rady o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování všech právních předpisů na ochranu zájmu spotřebitelů. Jak jsem vás již informoval ve svých vystoupeních v rámci prvního a v rámci druhého čtení, tato pravidla budou použitelná pouze pro přeshraniční dozor, to je důležité říct, a to všemi příslušnými dozorovými orgány.

V rámci druhého čtení byly k návrhu zákona uplatněny dva pozměňovací návrhy, přičemž jeden byl čistě formálního charakteru a jednalo se o to, aby zákon nabyl účinnosti podle jednotných dat účinnosti 1. července. Ten druhý byl trošku detailnější a jedná se o to, že obsahem toho takzvaného prvního návrhu je zakotvení povinnosti správních orgánů informovat dotčenou osobu o tom... žádat banku o poskytnutí informací vztahujících se k této osobě. Principiálně se jednalo o to, že zde byla určitá obava o to, jestli se nebudou sledovat finanční toky. Tady mohu jenom deklarovat to, že Česká republika k této pravomoci přistoupila poměrně konzervativně, a to tak, že naopak omezila pravomoc dozorových orgánů na možnost pouze dotázat se bank, případně jiných finančních institucí, a to pouze na majitele.

V případě tedy, abych to ještě řekl trošku kupecky, že by došlo k nějakému problému v přeshraničním styku, k nějakému nekalému prodeji, k nějakému skutečně závažnému provinění, kdy ten dotyčný, kdo prodává například prostřednictvím elektronických shopů, v dané chvíli bude nedohledatelný, tak ten dozorový orgán bude moci prostřednictvím čísla účtu zjistit pouze to, o jakou se jedná společnost, nikoliv že by zjišťoval konkrétní toky nebo to, co se mu odehrává na účtech. Takže to je třeba sdělit a současně ještě říct, že se to týká pouze řešení přeshraničních případů, jak už jsem zde řekl. Čili nejedná se o to, že by se kontrolovaly prostřednictvím čísla účtu běžné obchodní transakce, které probíhají v rámci běžného obchodování v rámci národního prostředí.

Z tohoto důvodu Ministerstvo průmyslu a obchodu se všemi těmito návrhy - čili jsou to dva návrhy - souhlasí. A dovolte, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, abych požádal o podporu tohoto návrhu na dnešním jednání. Děkuji moc za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády, ministru průmyslu a obchodu a ministru dopravy Karlu Havlíčkovi a otevírám rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu zároveň končím. V tom případě asi nebude zájem o závěrečná slova a můžeme přistoupit k dalšímu kroku a to je hlasování o pozměňovacích návrzích. Požádám zpravodaje garančního výboru Patrika Nachera, aby nás seznámil s procedurou hlasování, která bude poměrně jednoduchá, a potom nám říkal stanoviska, o která požádám i pana místopředsedu vlády. Máte slovo, pane zpravodaji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP