(11.20 hodin)
(pokračuje Koten)
My jsme podali novelu zákona u nás, co se týká neziskových organizací, je to novela občanského zákoníku, aby peníze, které by byly od zahraničních dárců, byly zveřejněny na transparentních účtech u těch neziskových organizací. No a vida, vláda dala zamítavé stanovisko k tomuto návrhu - už dvanáct dnů poté, co jsem tu novelu zákona nahrál do systému. Už za dvanáct dnů tam bylo negativní stanovisko. Takže i tato vláda podporuje ty neziskové organizace, které potom mají snahu dovážet do Evropské unie i k nám uprchlíky. A my tady na to celou dobu upozorňujeme, ale bohužel až teď se ostatní strany vzpamatovávají, když je tady hrozba téměř 4 milionů uprchlíků, kteří čekají na hranicích Řecka a chtějí se dostat do Evropské unie.
Co se týká ještě jedné věci, která zazněla někde v Německu, možná na půdě Evropské unie, tuším, že to bylo buď v loňském, nebo předloňském roce, kdy se dokonce uvažovalo o vstupu Turecka do Evropské unie. To si myslím, že by byl naprostý nonsens, který by se mohl stát, protože to, že jsme se tady bavili o nějakých vízech atd., to je jedna věc, ale vstupem Turecka do Evropské unie, o kterém se uvažovalo a který tehdy měl turecký prezident v nějakých podmínkách, aby zabránil dalšímu posunu migrantů do Evropy, to vidíme, že stejně tedy nedodržel - my tady nedodržujeme ani další věci z Dublinského protokolu, že první bezpečná země má být útočištěm pro migranty, protože my vlastně tolerujeme to, že se ti migranti zpátky nerealokují, zůstávají, anebo se posouvají do dalších zemí, a ta návratová politika také selhává.
Takže já jenom vidím, že Evropská unie má plná ústa všech možných opatření, jakým způsobem to vyřeší, ale přesto se střílí sama sebe do vlastní nohy tím, že sponzoruje, a štědře sponzoruje, neziskové organizace, které putují mezi hranicemi Libye, Itálie, Španělska apod., i Řecka, a dovážejí tam nelegální migranty. Takže podle mého soudu je naprosto jednoznačně nutné napřed omezit peníze neziskovým organizacím, které tuto činnost páchají. Já si tady dovoluji tvrdit, že dokonce ony tím, jakým způsobem sem ty nelegální migranty dovážejí, se dokonce dopouštějí i nějakých trestných činů obchodování s lidmi apod. nebo dovozu lidí na jiné kontinenty. Takže pokud nevyřešíme úplně ten základ, tzn. že Evropská unie to aktivně podporuje a podporuje to i finančně, tak se tady můžeme bavit pořád o nějakých usneseních a můžeme dávat pořád, jakým způsobem zabránit té migraci, ale pokud neuděláme tady tu první věc, pak budou pořád následovat a pořád následovat všechny ty kroky, které jsou. Není žádná vnější ochrana hranice Schengenu a pořád ji neděláme. Tak já nevím no, je potřeba opravdu se k tomu postavit čelem a v Evropské unii prosazovat to maďarské řešení. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kotenovi. Nyní paní poslankyně Helena Válková, která je řádně přihlášená do rozpravy. Ještě než jí udělím slovo, omlouvá se pan kolega Daniel Pawlas od 11.00 do 12.30 z důvodu návštěvy lékaře.
Máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, já vlastně chci vytvořit spolu s kolegyní paní poslankyní Helenou Langšádlovou, která prvně zvedla tuto kartu tady, ale já jsem ji ráda doplnila a potvrdila to, co budeme prezentovat v rámci přijímání usnesení jako návrh, a předpokládám že nikoliv jenom náš, ale že se k němu všichni připojíte, aby úplně nezapadlo v té potřebné diskusi o tom, jak konkrétně pomoci Řecku, i to, o čem jsme hovořili, ten humanitární rozměr. Samozřejmě necháme na vládě, taky nic jiného bychom ani neměli chtít, jakými konkrétními kroky, pokud schválíme to doplnění usnesení, naplní.
Takže já ho potom přečtu, ale protože je to jedna věta, tak abyste se mohli připravit a případně si promyslet tu podporu či nepodporu, tak chceme navrhnout, že Poslanecká sněmovna konstatuje, že v rámci řešení... Já tedy nevím... (Poslankyně se odmlčuje pro hluk v sále.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, já vás přeruším a požádám sněmovnu o klid, protože bych byl rád, aby každý měl důstojné prostředí ke svému vystoupení. Pokud diskutujete jiné téma, než jsou dva pevně zařazené body, tak prosím zásadně v předsálí. Prosím, pokračujte.
Poslankyně Helena Válková: Moc děkuji. Takže Poslanecká sněmovna konstatuje, že v rámci řešení současné situace v oblasti migrační krize je třeba nezapomínat i na její humanitární rozměr, a to zejména pokud jde o poskytnutí potřebné pomoci nejzranitelnějším skupinám, především dětem, ženám a starším lidem.
Teď malinký komentář. Úmyslně jsme volili opatrnou - v tom smyslu, že nijakým způsobem neříkáme jak, ale říkáme jasně formulaci, že nemáme při řešení, které je mnohem konkrétnější, je třeba vyčíslitelné v některých směrech, zapomínat na oblast humanitární.
A pak mně jen dovolte - to mě k tomu vyprovokovalo, myslím, předposlední nebo poslední vystoupení, omlouvám se. Já jsem si opravdu prošla ta azylová centra v Řecku a teď i v Chorvatsku a myslím, že kdo tam nebyl, musí mít dost bujnou fantazii, aby všechno pochopil v souvislostech. A stejně jako jsem upozorňovala na podzim tohoto roku, vlastně už v létě, že musíme rozlišovat mezi různě zaměřenými nestátními neziskovými organizacemi, tak dvojnásob je to třeba, pokud jde o ty neziskovky, které působí např. v Řecku.
Tam víte, že došlo ke změně vlády. Vláda udělala analýzu, vyhodnotila neziskové organizace, které nepracovaly podle jejího názoru velmi dobře - takhle to řeknu opatrně, protože je to cizí země, tak ji nebudeme kritizovat ani tímto způsobem -, a v podstatě upozorňuje, že jsou nestátní neziskové organizace, bez kterých by vůbec, ale vůbec nezvládla ten příliv imigrantů, které jsou nezbytně nutné, které se starají právě o ty, kteří tam přicházejí silně traumatizováni, a ony jim poskytují pomoc psychologickou, psychoterapeutickou, tam, kde ty státní instituce, zdravotníci, nestačí. A potom jsou jiné nestátní neziskové organizace, které vyhodnotili, že působí jinak, takhle bych to řekla diplomaticky. Takže prosím, neházejme všechny neziskovky ani v Řecku do jednoho pytle. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Heleně Válkové. Nyní s přednostním právem Radim Fiala, poté Zdeněk Ondráček. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji vám za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, jak tady četl v jednom svém projevu před nějakou chvílí pan poslanec Kobza, a vyžádal si stanovisko řecké ambasády, která říká, že pokud jim chceme s něčím pomoct, tak potřebuje politickou podporu a technickou podporu, tak já bych si dovolil načíst návrh usnesení za klub SPD, kdy Poslanecká sněmovna vyjadřuje plnou podporu Řecké republice při ochraně hranice s Tureckem před nelegální migrací. Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby podpořila úsilí Řecka v obraně a ochraně hranic, a souhlasí s případným vysláním bezpečnostních sborů České republiky k plnění tohoto úkolu.
Já si myslím, že v tom návrhu usnesení je jednak politická podpora, kterou v tom několikabodovém návrhu usnesení, které předložila paní Černochová, postrádám, a samozřejmě je tam i možnost té technické podpory na zemi. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám děkuji, pane poslanče. Konstatuji, že jsme stále v obecné rozpravě, a samozřejmě návrhy na usnesení budou v rozpravě podrobné, tak potom bych rád, abyste je opakovali nebo na ně odkázali.
Nyní pan poslanec Zdeněk Ondráček.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Tak po tolika hodinách diskuse, kdy jsme očekávali, že to bude podstatně kratší, ale dostali jsme se i k jiným tématům, než je bod, který jsme včera navrhli napříč politickým spektrem a také schválili a který tedy projednáváme, ještě po vyslechnutí celé té diskuse, která proběhla, jsme se s paní kolegyní a dalšími, kteří se spolupodíleli na přípravě toho návrhu usnesení, které načítala paní kolegyně Černochová hned na začátku ve svém úvodním vystoupení, domluvili, že to usnesení bychom doplnili ještě o jeden bod, který by byl za tou jedničkou, tzn. doplnili bychom dvojku a pak bychom to přečíslovali. A tam by vlastně bylo v podstatě něco, co říkal pan kolega z SPD.
My jsme to napsali takto: Poslanecká sněmovna podporuje všechny snahy řecké vlády směřující k ochraně státních hranic, a tím i vnějších hranic schengenského prostoru. ***