(11.00 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kopřivovi. Ještě než dám slovo dále přihlášenému kolegu Víchovi, konstatuji došlou omluvu pana poslance Miholy od 9.00 do 10.15, a od 10.30 do 12.15 pana poslance Marka Výborného. Dále se omlouvá mezi 11.00 a 11.30 Lukáš Kolářík.
Nyní pan kolega Vích. Připraví se pan kolega Koten. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Radovan Vích: Dobré dopoledne vážený pane předsedající, vážení kolegové, vážení členové vlády. Myslel jsem, že vystoupím ráno někdy okolo půl desáté, takže jsem to měl připravené delší, takže se budu snažit být stručný.
Já jsem rád, že se dostal tento bod s názvem Informace o postoji vlády k situaci na řecko-tureckých hranicích na bod jednání. My jsme navrhovali podobný bod, ale jsme rádi, že i tento bod nakonec prošel, tím, že tady nad ním jednáme. Já myslím, že je nám všem naprosto jasné, že pomoc Řecku je nutná, a myslím si, že ta pomoc by měla být v prvé řadě technická a politická. A nejsem si úplně jistý, jestli tak, jak je to v tom návrhu usnesení, jestli je to dostatečně silná pozice, kterou bychom v podstatě dali mandát vládě nebo ministrovi vnitra vyjednávat.
Chtěl bych říct, že co se týká té pomoci policie, tak samozřejmě je ta pomoc symbolická, protože řekněme si na rovinu, že dvacet policistů, kteří tam budou ve směnách, někdo z nich bude odpočívat, někdo z nich bude nemocen, tak je to v podstatě pět policistů na jednu směnu, takže je to opravdu minimální počet, který jsme vůbec schopni vyčlenit. Když k tomu připočítám to, že u nás nejsou doplněny počty policistů, a samozřejmě bylo zrušeno třeba 4 500 tabulkových míst při zrušení těch pluků, které byly na ochranu naší hranice po našem vstupu do Schengenu v roce 2004.
Co se týká armády, tak samozřejmě Řecko má jednu z největších armád, co se týká armád v Evropě vůbec. Takže to je, myslím, to by nedávalo nonsens. A opravdu to ani svým způsobem nejde, ale k tomu se ještě dostanu, určité výjimky by tam byly. Ale chtěl bych se tady zmínit o tom, že zanedlouho budeme tady na jednání Poslanecké sněmovny projednávat návrh na působení sil a prostředků Ministerstva obrany v zahraničních operacích na roky 2021 a 2022. A toto by měla být indicie pro vládu, aby se třeba zahájila jednání se Severní Makedonií, Černou Horou, Srbskem, Maďarskem, a zjistit třeba jejich aktuální potřeby pro ochranu jejich zemí na státních hranicích anebo na jejich území, třeba na balkánské trase. Dávám to jako námět na reportáž. Samozřejmě co se týká armády, chtěl bych vidět postoj vlády České republiky, kdyby Řecko požádalo podle článku 4 Washingtonské smlouvy, jak by se k tomu Česká republika a naše vláda postavila, protože nevím, kterému spojenci v NATO potom máme pomáhat, jestli Řecku, nebo Turecku. Takže to bych tady chtěl také zmínit.
Co se týká finanční pomoci, jsem přesvědčen o tom, že ta finanční pomoc, která byla panem ministrem vnitra navrhována ve výši jednoho milionu eur, tedy asi 25 milionů korun, ve srovnání s tím, že má jít 300 milionů korun letos do Maroka na boj s migrací, že ta částka je nízká.
Chtěl bych jenom říci, že i co se týká třeba diplomacie, že by slovo vlády mohlo být silnější. To znamená, že možná si mohl ministr, nebo by si měl ministr zahraničí povolat tureckého velvyslance, aby vysvětlil, jaké jsou účely těch tureckých akcí v Sýrii. Možná bychom také mohli zvážit, jestli neodvoláme našeho velvyslance z Turecka, ale to je jen námět, který uvidíme, jakým způsobem bude načten ten návrh usnesení. My k němu budeme mít možná ještě nějaké připomínky a budeme ho chtít modifikovat.
Takže jen bych chtěl říct, že pro nás je klíčové, pro SPD, aby byla obrana a ochrana schengenského prostoru zajištěna, a myslím si, že ta pomoc Řecku je potřeba zásadní, co se týká technické a politické, a proto my jsme pro to, aby i při tom, že bude modifikován ten návrh toho usnesení, tak jsme připraveni za Poslanecký klub SPD toto usnesení podpořit. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegu Víchovi. Vyvolal faktické poznámky, první od místopředsedy vlády, ministra vnitra Jana Hamáčka, poté od ministra zahraničí Petříčka. Nyní tedy pan ministr vnitra, dále je tady faktická poznámka kolegy Václava Klause. Máte slovo, pane místopředsedo vlády.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Já odpovím nebo zareaguji na dvě vystoupení. Pan poslanec Kopřiva se ptal, jak to je poměrově z hlediska pomoci. Já jsem tady ta čísla říkal ve vztahu k policistům, to znamená ve Frontexu jich máme osmnáct. Pokud bychom navýšili v rámci té síly rychlé reakce, tak je to dalších dvacet.
Co se týká peněz - milion eur, a co se týká humanitární pomoci, tak je to v hodnotě 2,5 milionu korun a jsou to věci typu přikrývky, spacáky a další vybavení humanitárního charakteru vždycky po tisíci kusech. Pokud chcete kompletní seznam, tak jsem schopen vám ho poslat. Takto si to Řecko odsouhlasilo a vybralo v našich skladech.
A k panu poslanci Víchovi. Článek 4 Severoatlantické smlouvy předpokládá konzultace, to znamená, odpověď zní, kdyby nás požádali podle článku 4, tak budeme konzultovat. Článek 5, ten ovšem ale mluví o ozbrojeném útoku, to by znamenalo, že by na některého našeho spojence musel někdo jiný podniknout ozbrojený útok, což při největší fantazii na řecko-turecké hranice neprobíhá.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, panu ministrovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní ministr zahraničí pan Petříček. Pane ministře, máte slovo k faktické poznámce.
Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Děkuji pane předsedající. Já bych krátce reagoval na pana poslance Vícha. Jen co se týče pomoci tady opakovaně padá, že Česká republika poskytne 300 milionů korun Maroku. Dovolte mi jenom, abych to opravil. Jedná se o tříletý program na boj s migrací a na stabilizaci oblasti, odkud nebo kde migrace vzniká, nebo na pomoc tranzitním zemím. Jsou to tři roky po 100 milionech korun. Nejedná se pouze o Maroko, jedná se například o oblast Sahelu. Rád bych zdůraznil, že kromě východního Středomoří, kde za loňský rok bylo nějakých 80 tisíc migrantů, kteří přicházejí touto cestou, tak stále je zde i západní cesta. Přes 30 tisíc migrantů šlo právě přes oblast Maroka, šli do Španělska, a v mnohem menší míře, zde se skutečně podařilo snížit v tom středním Středomoří ten migrační tlak přes Libyi a Tunisko, kde řada opatření, která jsme přijali na té evropské úrovni, skutečně zafungovala.
Pokud se bavíme o tom, že chceme skutečně efektivně bojovat s nelegální migrací, tak jednou z těch hlavních cest je řešit to u kořenů, u zdrojů, a v tomto směru chce být právě i Česká republika aktivní. Těch 300 milionů korun bude na projekty na stabilizaci, na řešení konfliktů, na boj s extremismem v zemích, jako je Mali, Burkina Faso, Niger. Působí tam i naši vojáci, kteří jeden cíl mají pomoci vyřešit dlouhotrvající konflikty, které jsou právě jednou z příčin migrace směrem do Evropy.
Ohledně Turecka, já tady nechci rozvíjet nějaký dlouhý popis té situace, nebo těch vztahů s Tureckem. Samozřejmě jsou komplikované, nicméně já jsem tureckého velvyslance měl na jednání včera. A jsem přesvědčen (upozornění na čas), že budeme dále v těch debatách pokračovat. Děkuji
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Klidně se můžete přihlásit ještě jednou. Mám tam ještě faktickou poznámku kolegy Klause, ale toho tady nevidím, ač jsem ho viděl v sále. Tak v tom případě kolega Foldyna a poté pan kolega Kobza. ***