(9.10 hodin)
(pokračuje Vondráček)
Ještě přečtu několik dalších, dodatečných omluv. Omlouvá se pan poslanec Karel Schwarzenberg ze zdravotních důvodů mezi 9.00 a 10.30 z dnešního jednání, omlouvá se paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová z dnešního jednání ze zdravotních důvodů, omlouvá se pan poslanec Špičák od 9.00 do 9.20 z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Helena Válková od 9.00 do 9.30 z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Jakub Michálek od 9.00 do 9.15 ze zdravotních důvodů, omlouvá se pan poslanec Martin Kupka z celého dnešního jednání z osobních důvodů.
Budeme tedy pokračovat dle schváleného pořadu schůze. Otevírám bod
254.
Informace vlády k situaci na hranici Řecka a Turecka
Poprosím, aby se po dohodě nejprve ujal slova zástupce vlády, pan ministr vnitra Jan Hamáček.
S náhradní kartou číslo 25 hlasuje pan poslanec Michálek.
Máte slovo, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych vás stručně informoval o aktuální situaci na řecko-turecké hranici a o opatřeních, která Česká republika přijímá, popřípadě o tom, s čím jedu na mimořádnou radu ministrů vnitra, která se koná dnes odpoledne v Bruselu.
Co se týká aktuální situace, tak turecký prezident v pondělí znovu veřejně uvedl, že již otevřel turecké hranice milionům migrantů do Evropy. Důvod, který uvádí, je, že Turecko nezvládá čelit migrační vlně z Idlíbu a že Evropská unie nesplnila své sliby pomoci Turecku.
Tato zpráva samozřejmě již od minulého týdne vyvolává migrační pohyby k turecké pozemní hranici s Řeckem. Podle našich odhadů se tam v blízkosti hranic nachází cca 10 až 15 tisíc migrantů, nicméně podle našich poznatků se nejedná o migranty ze Sýrie, protože turecko-syrská hranice je stále uzavřená, a pokud se máme bavit o národnosti nebo státní příslušnosti, tak se jedná o státní příslušníky Íránu, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu, popřípadě dalších států, ale tyto čtyři jsou nejvíce zastoupeny. Jak jsem řekl, nejedná se o migranty ze Sýrie, protože syrsko-turecká hranice je stále uzavřená.
Stalo se dokonce i to, že turecká státní televize TRT ve svém vysílání zveřejnila doporučené trasy pro migranty do západní Evropy. Reakce přišla okamžitě z Řecka a z Bulharska. Oba premiéři sdělili, že nedopustí žádné narušení vnější hranice Evropské unie, a posílili ochranu hranic. O víkendu probíhaly a stále probíhají pokusy o prolomení turecko-řecké pozemní hranice, nicméně díky zásahu řecké policie a armády k tomu nedošlo.
V Řecku proběhla bezpečnostní rada státu. Přijali opatření ve smyslu posílení ochrany hranic, zastavili přijímání žádostí o azyl na jeden měsíc a snaží se realizovat okamžité návraty do Turecka. Současně si vyžádali pomoc v rámci evropských mechanismů, to znamená Frontex, popřípadě článek 78 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, což znamená solidární pomoc.
Řecku se dostalo velmi silné podpory jak ze strany čelných představitelů Evropské unie, ať je to předseda Rady, předsedkyně Komise a další. Vyjádřili se k tomu čelní evropští státníci. Jak jsem řekl, ve středu, to znamená dnes, proběhne rada ministrů vnitra a v pátek i rada ministrů zahraničních věcí.
Turecko dále stupňuje tlak na Řecko.
Co můžeme dělat a co děláme. My jsme vyjádřili Řecku plnou politickou podporu a věřím, že toto bude i jeden ze závěrů rady ministrů vnitra, protože jsme přesvědčeni, že jenom silná podpora Řecka nám umožní, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015. Nabídli jsme okamžitou finanční pomoc řecké straně. V rámci programu Ministerstva vnitra pomoc na místě máme alokované prostředky ve výši 1 milion eur, které byly Řecku okamžitě nabídnuty. Nabídli jsme další expertní pomoc. V současné době máme v Řecku 18 policistů v rámci Frontexu a jsme v rámci aktivace jednotek rychlé reakce Frontexu připraveni nabídnout dalších 20. Reagovali jsme na žádost o humanitární pomoc tak, že řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít. Ten materiál bude vyskladněn ze zásob Hasičského záchranného sboru, a pokud všechno půjde tak, jak má, tak by do konce týdne odjel do Řecka. To jsou kroky, které můžeme dělat okamžitě, a také je činíme.
To samé platí samozřejmě pro Bulharsko, jakkoliv to není pod takovým tlakem jako Řecko, ale je potřeba vyjádřit politickou podporu i Bulharsku a z mého pohledu není možné zapomínat ani na další státy, zejména na Severní Makedonii, protože ta je také pod tlakem, i když, řekněme, druhotným, protože to je tlak z Řecka na Severní Makedonii, nicméně i tam pomáháme. V loňském roce Makedonie rovněž dostala podporu z našeho rozpočtu ve výši 1 milion eur, který by měl jít na boj proti převaděčům.
Z mé strany Česká republika dělá maximum pro to, aby se nezopakovala migrační krize z roku 2015. Jediné řešení, které je možné, je, že zvládneme ochránit vnější hranice Evropské unie. Já jsem přesvědčen i z reakcí řecké strany, že řecká strana tu věc bere naprosto vážně, je připravena nasadit veškeré síly a prostředky, které jsou potřeba, a jednotlivé členské státy v závislosti na řeckých požadavcích by měly být připraveny pomoci. Za Českou republiku říkám, že pomáháme a jsme připraveni pomáhat i do budoucna.
Já nechci předbíhat diskusi, ale chci poděkovat paní poslankyni, že se mnou zkonzultovala, nebo že mi ukázala návrh usnesení. Pokud tedy návrh usnesení takto bude načten, myslím si, že to bude velmi silný politický signál za českou Poslaneckou sněmovnu jak vůči Řecku, tak vůči Turecku i vůči našim partnerům v rámci Evropské unie, takže návrh usnesení, jak je připraven, já podporuji. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. O slovo požádám navrhovatelku tohoto bodu, paní poslankyni Černochovou.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Krásné dopoledne, dámy a pánové. My jsme se vzhledem k tomu, že byla sloučena rozprava k bodu, který byl včera zařazen, ten můj návrh a návrh pana poslance Ondráčka, tak jsme se dohodli, že já bych zastoupila navrhovatele a že on by byl v roli zpravodaje, jestli to je možné.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, je to možné.
Poslankyně Jana Černochová: Vy byste mi odsouhlasil všechno, pane předsedo. (Směje se.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Nejsem si jistý. (Smích v sále.)
Poslankyně Jana Černochová: Jsem moc ráda a moc si toho vážím. Děkuji za to, že máme prostor bavit se o zásadním tématu majícím vliv na bezpečnost našich občanů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se nás ta věc netýká, jedná se o věc, která se nás samozřejmě bezprostředně týká. Nemusíme důsledky toho, co se děje na vnější hranici Schengenu, pocítit dnes ani za týden, ale přehlížení této bezpečnostní hrozby, kterou tato migrace bezesporu je, a situace na hranicích Řecka a Turecka by bylo velmi nerozumné, a jsem tedy ráda, že kolegové poslanci a poslankyně dali prostor tomu, abychom dnes mohli přijmout nějaké usnesení, které by skutečně mohlo panu ministrovi Hamáčkovi, který dnes má to jednání i v rámci Evropské unie, pomoci.
Vláda tedy nesmí čekat a přešlapovat na místě, musí jednat a hledat řešení, obzvláště dnes, kdy čelíme nejen další vlně migrace, ale zároveň se celý svět potýká s koronavirem. Od vypuknutí migrační krize již uplynulo více než pět let. V oblasti ochrany vnější hranice se toho bohužel moc nezměnilo. Ano, Frontex má kapacitu monitorovat migrační proudy a detekovat překročení hranic či pomoci s administrativou, ale jinak je bohužel zcela neschopný. ***