Středa 11. března 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Martin Kolovratník)
189.
Návrh na volbu členů Rady České televize
V případě České televize i zde bylo vydáno a odevzdáno 175 hlasovacích lístků, kvorum nutné pro zvolení bylo 88. Byli zvoleni tři kandidáti, nebo byla obsazena tři místa a tři místa zůstávají neobsazena. Těmi zvolenými jsou Roman Bradáč s 97 hlasy, Pavel Kysilka s 88 hlasy - to je tedy ono přesně dosažené kvorum - a pan Jiří Šlégr s 89 hlasy.
Do druhého kola postupují Ivan Douda se 49 hlasy, Zdeněk Holý s 53 hlasy, Michal Klíma s 57 hlasy, Hana Lipovská s 83 hlasy, Pavel Matocha se 77 hlasy a Lubomír Veselý s 57 hlasy. Na tři neobsazená místa tedy postupuje šest kandidátů do druhého kola.
Zde jsou výsledky ostatních kandidátů: Marek Hladký 0 hlasů, Eva Hubková 0 hlasů, Petr Jedinák 17 hlasů, Vladimír Pikora 17 hlasů, Martin Schmarcz 24 hlasů, Jiří Schwarz 47 hlasů, Stanislav Staněk 2 hlasy, Gabriel Švejda 3 hlasy a Jiří Závozda 45 hlasů.
To je výsledek volby do Rady Českého rozhlasu a České televize. Nechci teď předjímat další rozhodnutí Poslanecké sněmovny, ale předpokládám, že pokud tedy dnes bude dnešní schůze ukončena, tak druhá kola obou voleb by se konala až na další, tedy dubnové schůzi.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Nyní tu mám dvě přednostní práva. Jako první vystoupí předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a připraví se předseda Sněmovny Radek Vondráček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, byl jsem pověřen, abych za klub KDU-ČSL zde přednesl naše stanovisko, s tím, že KDU-ČSL - netýká se to voleb, týká se to jiné věci - vyzvala včera a dnes vládu k urgentnímu řešení ošetřovného pro rodiče s dětmi do deseti let a prodloužení délky čerpání po celou dobu uzavření škol. Vyzýváme za KDU-ČSL, aby udělala neprodleně to, že prodlouží ošetřovné pro rodiče s dětmi do deseti let po celou dobu uzavření škol, a to v režimu legislativní nouze. Dále, aby zvýšené dávky na ošetřovné z důvodu uzavření škol zvedla na 100 % vyměřovacího základu, aby se ošetřovné tam, kde jsou oba rodiče OSVČ, týkalo i těchto rodičů, stejně tak aby vláda připravila program pro kompenzaci zaměstnavatelů. Chci říci, že KDU-ČSL je připravena na těchto opatřeních spolupracovat a podpořit tento stav legislativní nouze. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s přednostním právem předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Pane předsedo, máte slovo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vzhledem k jednomyslnému rozhodnutí a dohodě grémia Poslanecké sněmovny navrhnu vyřazení všech zbývajících bodů z pořadu této schůze a následné ukončení schůze. Děkuji všem kolegům z grémia za konstruktivní debatu. Ta rizika jsou skutečně vysoká, jak jsme konstatovali. V případě, že by snad se nákaza projevila zde v Poslanecké sněmovně, v karanténě by se ocitli i ministři vlády, členové Bezpečnostní rady státu, a za této situace skutečně není rozumné pokračovat v této schůzi.
My jsme se současně dohodli, že grémium zůstává v pohotovosti, a sejdeme se i v těch týdnech, kdy Poslanecká sněmovna zasedat nebude. Budeme v kontaktu s výkonnou mocí. Shodli jsme se opět jednomyslně, že v případě, že dopady na společnost budou možná ještě větší, než se předpokládají - a navazuji koneckonců i na kolegu Bartoška -, jsme připraveni se případně sejít a hlasovat případné urychlené legislativní změny, tak abychom pomohli občanům České republiky.
Oproti výzvě, kterou jsem posílal včera, kdy jsem navrhoval neveřejnost výborů, dávám ke zvážení všem předsedům výborů, jestliže to není opravdu nezbytně nutné, aby výbory nezasedaly. Jestliže nehrozí nějaké skutečně prodlení ve lhůtách, tak doporučuji spíše nezasedat. Současně se obracím na vás na všechny, obracím se na poslanecké kluby, abyste se snažili minimalizovat pohyb ve Sněmovně, abychom skutečně nezvyšovali případné riziko.
To je z mé strany asi všechno. Poprosím o hlasování o tomto procedurálním návrhu.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, děkuji. Já bych ještě také na žádost některých poslaneckých zdůraznil, že práce Poslanecké sněmovny nekončí. Ano, výbory se budou scházet na základě dohody, organizační výbor má naplánovanou schůzi, nicméně je to až za určitou dobu, abychom se domluvili na tom, jaký bude další program.
Ještě bych rád zdůraznil, že proběhla - a zdůraznil bych to rád i pro veřejnost - i zasedání grémia, kde jsme se domluvili na systému videokonferencí. Takže bych chtěl znova zdůraznit, že Poslanecká sněmovna v rámci možností bude pokračovat ve své práci a jsme připraveni samozřejmě okamžitě také v tom pokračovat.
Prosím, takže předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já souhlasím s tím, co říká pan předseda, jenom chci krátce doplnit, že bychom byli rádi, aby výbor pro zdravotnictví, který se gesčně týká té situace, kterou máme, a kontrolní výbor, který má kontrolovat vládu i během té doby, kdy běží epidemie, aby tu situaci monitorovaly a v případě potřeby řešily aktuální záležitosti.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: (Jedna z poslankyň se hlásí ze sálu s faktickou poznámkou.) Není možné vystoupit bez přednostního práva ani na faktickou poznámku, paní poslankyně. Pan předseda? Já jsem myslel, že se ještě hlásíte.
Takže dáme hlasovat o návrhu na vyřazení zbývajících neprojednaných bodů schváleného pořadu 41. schůze Poslanecké sněmovny. Myslím, že jsme tady všichni, takže zahajuji hlasování. Slyšel jsem žádost o odhlášení? Ne.
Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 106 přihlášeno 164 poslanců, pro 149, proti 1. Děkuji.
Tímto jsme vyčerpali schválený pořad 41. schůze Poslanecké sněmovny a já tuto schůzi končím.
(Schůze skončila v 15.11 hodin.)
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.