(10.40 hodin)
(pokračuje Ondráček)

Když jsem se vrátil, přivezl jsem tolik materiálu, který jsem předával novinářům. Novináři měli ohromnou radost, protože na tom prvním jednání, když jsme tam byli my s kolegou z polského Sejmu, tak jsme zjistili manipulaci voleb a ty volby se v Mariupolu zrušily. Přivezli jsme materiál, Česká televize měla ohromnou radost, nebo české televize, abych byl konkrétní, ne konkrétně Česká, ale české televize - a když zjistily, že Mariupol není pod kontrolou takzvaných separatistů, ale pod kontrolou Ukrajiny, tak z pozice vyšší moci řekly, že o to zájem nemají.

To, že někam přiletíte vrtulníkem, neznamená, že o tom něco víte. Jestli jste ministr zahraničních věcí a chcete podávat informace objektivní, tak vezměte rozum a odvahu a jeďte se podívat i na tu druhou stranu. Vy jenom papouškujete to, co vám někdo říká někde na tržnici nebo na tržišti. A to prostě není špatně.

Já jako poslanec Parlamentu České republiky, který si vzal tu Ukrajinu, protože jsem tam byl mnohem dřív než vy a o této věci něco vím, a vzhledem k tomu, že ty informace chci mít objektivní, tak jsem prostě byl na obou stranách konfliktu. A nebojím se tam jet i přesto, že mi tam mířili samopalem do očí a že jsem se tam několikrát střetl s Pravým sektorem. Právě v Mariupolu, kde jsem na těch volbách byl.

Ono není takový problém tam jet s ministrem obrany nebo ministrem zahraničí ukrajinské vlády, ale klidně jste tam mohl zařadit to téma. Já, když jste to tady potom zmiňovali, po tom svém návratu, já jsem se těšil, jak vám tady pak budu pět hodin vykládat o tom, jak českými zbraněmi tam zabíjíte, nebo necháváme zabíjet, nebo souhlasíme s tím, že se tam zabíjejí ženy, muži i děti. Ten konflikt tam neutichá. Plňte to, co plnit máte, dávejte nám objektivní informace, a pak tam nemusíme nikdo jezdit. Věřte tomu, že já tam budu jezdit do té doby, dokud ten konflikt neutichne.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní faktická poznámka Vojtěcha Munzara. Ještě než mu udělím slovo, konstatuji došlé omluvy. Z jednání Poslanecké sněmovny se omlouvá paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová od 10.30 do 13 hodin z pracovních důvodů, je v Senátu jako předkladatelka. Dále Tereza Hyťhová od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů.

Nyní pan poslanec Vojtěch Munzar s faktickou poznámkou. Prosím, pane kolego, máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Já bych se chtěl tady trochu zastat pana ministra zahraničí nikoliv v té věcné části, o tom nejsem dostatečně informován - ale v tom, jak pan kolega Ondráček vaším prostřednictvím tady pana ministra školí z objektivity. A to říká člověk, který se pasoval do oficiální delegace České republiky v donbaské separatistické republice. Takže to se mi opravdu nelíbí, takovéto školení od člověka, který se pasuje do role delegace a jezdí do těchto republik na Ukrajině, které přispívají k tomu konfliktu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní tedy s přednostním právem pan ministr zahraničí Tomáš Petříček, poté pan Zdeněk Ondráček. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, k té objektivitě. Já samozřejmě nečerpám z jedné návštěvy a nepasuji se osobně do role, že bych byl expertem na situaci na Ukrajině. Čerpám z celé řady zdrojů včetně mezinárodních organizací, kterých jsme členy, a to je například i OBSE, která je, myslím, v této záležitosti velmi fundovaně informována i s ohledem na to, že má pozorovací misi v této oblasti. A možná, že kdyby měla přístup i do některých oblastí, které momentálně kontrolují síly, jež nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády, tak by ty informace mohly být kompletnější. Nicméně i tak ty informace, které jsou projednávány opakovaně na řadě mezinárodních fór, poukazují na řadu válečných zločinů, kterých se dopustily obě strany. Myslím, že OBSE je v tomto směru velmi objektivní a snaží se přispět k řešení tohoto dlouhodobého konfliktu, což je také zájem české zahraniční politiky. V tomto směru myslím, že objektivita není vybrat si jenom jednu stranu. Objektivita je v tom hledat cestu k řešení konfliktů, které prostě mohou mít i bezpečnostní dopady na Českou republiku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Lipavského, poté pan poslanec Zdeněk Ondráček s řádnou přihláškou. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Jan Lipavský: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já si dovolím zareagovat na jednu zmínku pana ministra Petříčka, který mluvil o tom, že bude zasedat to Česko-ukrajinské fórum, které se bude věnovat i některým historickým otázkám. A já bych tedy velice přivítal, kdyby se toto fórum věnovalo i stalinistickému hladomoru, který probíhal na Ukrajině mezi lety 1932 až 1933, při kterém se odhaduje, že zahynuly až čtyři miliony lidí. Byl to řízený hladomor z Moskvy. V té souvislosti by bylo skvělé, kdyby Parlament a Poslanecká sněmovna mohly přijmout usnesení, že se jednalo o zločin proti lidskosti a genocidu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Ještě jednou děkuji, pane místopředsedo. Pane ministře, já s vámi plně souhlasím. Plně s vámi souhlasím, protože ano, mluvit o této věci by měl ten, kdo má informace z obou stran konfliktu. Já jsem vám řekl, kolikrát jsem byl na Ukrajině na té části pod ukrajinskou kontrolou. Přilétl jsem několikrát do Dněpropetrovsku, dneska Dnipro, přes Záporoží, do Mariupolu a v této oblasti jsem se pohyboval opakovaně. Opakovaně! Poté jsem byl na té druhé straně konfliktu, kde jsem viděl ty věci. Takže pojďme se domluvit i klidně se zahraničním výborem, že Poslanecká sněmovna vyšle dva, tři, čtyři - mně to je celkem jedno - poslance, kteří se pojedou podívat do té oblasti Doněcka nebo Luhanska, to si klidně vyberte, a udělají tam monitorovací misi. Nevím, čeho se tady stále bojíte. Protože nebudeme první stát, který tam prostě byl. Jezdí tam Němci, jezdí tam Francouzi, jezdí tam Italové, jezdí tam Finové.

Doněcká republika - a to řeknu panu Munzarovi, to není doněcká separatistická republika, to je Doněcká lidová republika, zkuste se někde podívat, možná to vyhledáte na Wikipedii, která se takto nazývá - ano, není nikým uznaná, tak nevím, proč vám tak vadí, nebo komukoliv tak vadí, co tam ten člověk komu dá za jakou poctu. Já jsem si žádné pocty nevyžadoval. Jel jsem tam za lidmi, které tam prostě znám, a přivezl jsem tam humanitární pomoc dětem - a to jsem deklaroval několikrát a ukázal jsem to - dětem z dětských domovů, jejichž rodiče zahynuli v období tohoto pětiletého nesmyslného konfliktu. Vy dodáváte zbraně, já hračky. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní ještě jedna faktická poznámka pana poslance Lipavského. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Lipavský: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já si dovolím zareagovat na to, co říkal pan poslanec Ondráček. To asi není tak úplně práce pro pana ministra zahraničí, aby Poslanecká sněmovna vysílala delegace do neuznaných republik, do loutkových států.

Takže my jsme tu vaši cestu na zahraničním výboru řešili, vy to velmi dobře víte, a vydali jsme k tomu poměrně jasné stanovisko, že se od toho distancujeme. A rozhodně poslanci nebo ústavní činitelé České republiky, pokud cestují na Ukrajinu, tak tam mají cestovat se souhlasem a na pozvání ukrajinské vlády. A ta se vyjádřila velice jasně, že prostě si cesty na okupovaná území, tedy na Krym, případně na území, které nemá fakticky pod kontrolou, protože to tam teď kontrolují dva státy pod loutkovým vedením Ruské federace, si prostě nepřeje. A protože uznáváme legitimní ukrajinskou vládu, tak samozřejmě toto musíme respektovat. A možná tu informaci máte a možná ji nemáte - například výbor pro obranu se na Ukrajinu chystá v řádu, tuším, dvou měsíců.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ptáme se pana ministra, jestli mu stačí faktická poznámka, protože jinak jsou dvě faktické poznámky Zdeňka Ondráčka a Pavla Bělobrádka, ale vaši přihlášku jsem viděl nejdříve. Takže také faktická poznámka pana ministra. Máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Já jenom krátce fakticky, vážený pane předsedo. Co se týče skutečně tématu interpelace, mohu jenom konstatovat a zopakovat, že Ministerstvo zahraničních věcí materiálně a finančně Branné oddíly mládeže nepodporovalo. Pokud pan poslanec Ondráček má nějaké důvodné podezření a má konkrétní informace, že k tomu docházelo, rád ještě jednou toto prověřím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP