(9.40 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Pan předseda Bartoš. Prosím.
Poslanec Ivan Bartoš: Já bych se také chtěl připojit k otázkám programu a zejména priorit, které nám jsou panem premiérem, který zde opět není, prezentovány.
V současné době se vede velká debata o původní vládní návrh rekodifikace stavebního řízení, který pro paní ministryni Dostálovou připravila Hospodářská komora. Já bych se chtěl i ptát pana premiéra, kdyby chodil na interpelace, jak to tedy ve skutečnosti je, protože ministerstvo jako celek hovoří o tom, že věc s nimi vlastně není ani diskutována, že probíhá debata mezi Hospodářskou komorou a ministerstvem o vypořádání připomínek. Ty připomínky k vládnímu návrhu zákona vypořádává Hospodářská komora. To mi přijde velmi zvláštní. Ale zejména se mi jeví, že pan premiér jaksi přebral iniciativu, ostatně jak to dělá v celé řadě věcí, a Ministerstvo pro místní rozvoj, od kterého má tento zákon pocházet, už to vůbec neřídí.
Byli jsme svědky jistého dialogu, který zahájila Poslanecká sněmovna. A já jsem rád, že se poslanci angažují v pracovních skupinách, kdy se pracovní skupina, která se zabývala digitální technickou mapou, která má zrychlit stavební řízení, sešla se zástupci ministerstva i tedy s panem premiérem, a jak je vidět, pan premiér není spokojen s tím, jakým způsobem se ubírá rekodifikace stavebního práva.
Já jsem v knížce toho programu hnutí ANO četl o těch chytrých městech, tam města budou s námi mluvit a měnit budovy teplotu, a myslel jsem si, že jedna z priorit je i výstavba, je dostupné bydlení, je zefektivnění stavebního řízení.
Když tedy pan premiér iniciativně do této věci zasahuje a Ministerstvo pro místní rozvoj už evidentně je pouze překážkou mezi Hospodářskou komorou a firmami, jejichž zájem je stavět nehledě na zákony, probíhá zde dialog Andrej Babiš, premiér České republiky, a Hospodářská komora v této věci, jak budeme dále postupovat? Jestli stavební zákon, který má rušit ty stavební úřady, které jsou v regionech, a chce je přesouvat do nějakého centrálního úřadu, což je hodnoceno všemi jako naprostý nesmysl, který spadne pod stůl, nebo budeme připravovat nový stavební zákon, třeba ve spolupráci s tou pracovní skupinou pod výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Kdo je tedy politickým partnerem přípravy tohoto zákona, pokud to v danou chvíli není Ministerstvo pro místní rozvoj? Na koho se mají poslanci obracet?
Já bych tyto odpovědi potřeboval vědět od pana premiéra, protože vize chytrých měst má jeden předpoklad, že ty chytré domy, že ty infrastrukturní stavby i v rámci města, které jsou podmínkou rozvoje aglomerací, budeme stavět.
Máme-li zrychlit stavební řízení, připadá mi, že aktivita, kterou v tuto chvíli přebírá premiér od Ministerstva pro místní rozvoj, k tomuto nevede. Musím říci, že jediný zásadní krok ve věci zrychlení stavebního řízení učinila Sněmovna skrze svoji aktivitu k digitální technické mapě, kde místo pana premiéra vlastně plní jeho sen, protože vyjednala podporu v Poslanecké sněmovně i s ministerstvy a aspoň budeme mít v následujících letech ten digitální základ. V této věci se neděje nic.
Byl bych velmi rád, kdyby pan premiér chodil na ty interpelace, protože to vypadá, že on vede prakticky každou skupinu, která se týká nějaké větší změny, i když podle mého názoru tomu tak není, a mohl by poslancům na to odpovědět. Tuto možnost bohužel nemáme. Když se dívám na statistiky návštěvnosti Sněmovny panem premiérem v minulém roce jak na písemné, tak na ústní interpelace, tak je skutečně žalostná. A dopisovat si ve strohých dopisech s náměstky či s úředníky ministerstva skutečně není postačující pro to, abychom se v důležitých věcech, jako je urychlení stavebního řízení, posouvali dál. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Paní poslankyně Richterová do rozpravy.
Poslankyně Olga Richterová: Tady doposud zaznívala taková relativně klidná slova o chození a nechození do práce, o tom, ať pan předseda vlády je schopen osobně čelit kritice, nepříjemným dotazům, ať je zodpovídá. Ale ještě tady nepadlo, že jde o naprostou neúctu vůči tomu zhruba 1 700 000 voličů, kteří zvolili opoziční strany, je to neskutečné číslo, když si to domyslíte, a tito voliči nemají šanci, aby se jejich volení zástupci dotazovali. Jenom připomenu, že Piráty volilo 546 000 lidí, ODS 572 000 lidí, a tyhle statisíce lidí si musíme představit za nepřítomností pana předsedy vlády na interpelacích. Není to jen nějaké číslo. No, tak 24krát byly písemné interpelace, dorazil třikrát. Není to valné, pravda, třikrát z 24 příležitostí, kdy se měli poslanci dotazovat a nebylo, kdo by jim odpovídal. Z těch mnoha set tisíc voličů, kteří našimi ústy nedostávají odpovědi na své otázky.
A já řeknu příklad takové otázky, kterou jsem dostala písemně, jsem hrubě nespokojená s odpovědí a nemám šanci se dozvědět konkrétní reakci pana premiéra. Je to něco, na co se mě ptají lidé ve třetím stupni invalidního důchodu. Skutečně ti, na kterých se, myslím, naprostá většina z nás tady ve Sněmovně a naprostá obyvatel naší země shodne, že na ně stát musí zejména myslet, musí na ně brát ohled a brát je v potaz. Jenže -
Předseda PSP Radek Vondráček: Paní poslankyně, dovolím si vás na chvíli přerušit, respektuji, že téma je široké, vaše interpelace k tomuto bodu je na řadě, myslím, o tři interpelace dále. Prosím vás, držte se tématu programu. Děkuji.
Poslankyně Olga Richterová: Já se jen chci vrátit k tomu, že tady máme legitimní dotazy, které trápí nejrůznější skupiny lidí, našimi ústy jsou vznášeny, a není možné se dozvědět odpověď, protože všechny tyhle statisíce až miliony občanů jsou panem předsedou vlády ignorovány tím, že nechodí na tuto jedinou možnost se v dostatečném časovém prostoru dostat na důležitá témata. (Potlesk poslanců pirátské strany.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Já jsem chtěl jenom připomenout, že neprobíráme pouze tu interpelaci, ale i odpověď pana premiéra. A odpověď pana premiéra na naši interpelaci byla, že pracuje od rána do večera. Součástí toho by mělo být, že i navštěvuje jednání Poslanecké sněmovny, kde má odpovídat na dotazy poslanců. Takže pokud si paní poslankyně stěžuje na to, že ta odpověď je nedostatečná, když z 24 případů přišel jenom třikrát, tak to samozřejmě naprosto souvisí s tou jeho odpovědí, že pracuje od rána do večera, ale ne tady v Poslanecké sněmovně. Premiér státu je přece politik, takže musí chodit do Poslanecké sněmovny. Ve vyspělých demokraciích bývá standardem, když premiér pohrdá Poslaneckou sněmovnou a nechodí tam, tak i jeho vlastní poslanci, aby si zachovali tvář, jsou součástí poslanecké sněmovny, trvají na tom, aby začal chodit do poslanecké sněmovny a nepohrdal jí, protože v podstatě ukazuje to pohrdání i jim. Takže proto v těch vyspělých demokraciích, ve Velké Británii apod., se nemůže stát to, že by se rozhodl předseda vlády, že přestane chodit na interpelace. To přesně se stalo tady u nás v České republice. Masivní absolutní ignorace pracovních povinností předsedy vlády k Poslanecké sněmovně. (Potlesk poslanců pirátské strany.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda ještě někdo do rozpravy k tomuto bodu. Paní poslankyně Richterová. Omlouvám se, faktická poznámka - paní poslankyně Procházková. ***