(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 40. schůze, všechny vás zde vítám.

Aby byla zaznamenána vaše účast, právě jsem vás všechny odhlásil a poprosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Hana Aulická Jírovcová - osobní důvody, Jiří Běhounek - zdravotní důvody, Marek Benda - rodinné důvody, Ondřej Benešík do 10.30 hodin bez udání důvodu, Jan Birke - pracovní důvody, Jiří Bláha - pracovní důvody, Pavel Blažek od 10 do 13 hodin - pracovní důvody, Milan Brázdil do 11 hodin - pracovní důvody, Jana Černochová - rodinné důvody, Lenka Dražilová do 10.30 hodin - pracovní důvody, Jaroslav Dvořák do 10 hodin - pracovní důvody, Jan Farský od 14.30 hodin - pracovní důvody, Dominik Feri do 11.00 hodin - pracovní důvody, Petr Fiala do 10 hodin - pracovní důvody, Alena Gajdůšková - zahraniční cesta, Petr Gazdík - zdravotní důvody, Tomáš Hanzel do 13 hodin - pracovní důvody, Milan Hnilička - pracovní důvody, Monika Jarošová - zdravotní důvody, Marian Jurečka od 9.30 do 13 hodin - pracovní důvody, Vít Kaňkovský do 11 hodin - zdravotní důvody, Jiří Kobza - rodinné důvody, Jiří Kohoutek - zdravotní důvody, Radek Koten od 12 do 15 hodin - osobní důvody, Josef Kott do 17.30 hodin - pracovní důvody, Věra Kovářová dopolední jednání - zdravotní důvody, Karel Krejza - osobní důvody, Jaroslav Kytýr - zahraniční cesta, Jana Levová - rodinné důvody, Jan Lipavský od 14.30 hodin - pracovní důvody, Eva Matyášová - rodinné důvody, Patrik Nacher - zdravotní důvody, Miroslava Němcová - zahraniční cesta, Ivana Nevludová - zdravotní důvody, Ladislav Okleštěk - pracovní důvody, Jana Pastuchová do 10.55 hodin - pracovní důvody, Ondřej Polanský do 9.30 hodin - pracovní důvody, Jan Pošvář do 11 hodin - zdravotní důvody, Milan Pour - zdravotní důvody, Miloslava Rutová do 10 hodin - zdravotní důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Zbyněk Stanjura - rodinné důvody, Petr Třešňák - pracovní důvody, Jiří Valenta - zahraniční cesta, Helena Válková do 11 hodin - zdravotní důvody, Ivo Vondrák od 14.30 do 19 hodin - pracovní důvody, Petr Vrána - zdravotní důvody, Rostislav Vyzula - zdravotní důvody, Radek Zlesák do 11 hodin - pracovní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš do 14.30 hodin - pracovní důvody, Marie Benešová - zahraniční cesta, Klára Dostálová - pracovní důvody, Jan Hamáček - osobní důvody, Lubomír Metnar do 16 hodin - pracovní důvody, Alena Schillerová z dopoledního jednání - pracovní důvody.

Dnes je čtvrtek 30. 1., narozeniny slaví pan poslanec Lukáš Bartoň, tak v této skromnější atmosféře všechno nejlepší. (Potlesk).

A opět chyba, omlouval se Tomáš Kohoutek, Jiří Kohoutek demonstruje svoji přítomnost zde.

 

Tak. Budeme tedy pokračovat podle schváleného pořadu schůze bodem

 

291.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Na pořad jednání 40. schůze Poslanecké sněmovny bylo předloženo celkem 33 odpovědí na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z toho důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Pro dnešek nám zbývá projednat ještě 28 odpovědí na písemné interpelace.

Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které zní: Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.

A nyní tedy přistoupíme k projednávání odpovědí na písemné interpelace.

Nejprve se budeme zabývat interpelací, která byla adresována prvnímu místopředsedovi vlády a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi, který odpověděl na interpelaci poslance Zdeňka Ondráčka ve věci údajného prodeje lázeňského domu Mercur v Mariánských Lázních. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 611. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka. Já konstatuji, že jsem před chvilkou četl omluvu pana ministra, tudíž překážka pro projednání trvá a je i nadále projednávání přerušeno.

Pokračovat budeme interpelací na předsedu vlády Andreje Babiše, který odpověděl na interpelaci poslance Miroslava Grebeníčka ve věci kroků a opatření, kterými předseda vlády a vláda dosud reagovali a které kabinet připravuje v souvislosti s usnesením Poslanecké sněmovny ze dne 6. června 2019, kterým Sněmovna požádala vládu, aby navrhla účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 659. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti předsedy vlády Andreje Babiše. Pan premiér je omluven, zúčastní se ústních interpelací, nemůžeme pokračovat projednáním této interpelace.

Jako další v pořadí byl interpelován ministr dopravy Vladimír Kremlík. Odpověděl na interpelaci poslance Ondřeje Polanského ve věci dotovaného jízdného. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 668. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti místopředsedy vlády, ministra průmyslu a obchodu, a ministra dopravy Karla Havlíčka.

Já zahajuji rozpravu, a ptám se pana poslance Polanského... Pan poslanec je přítomen, nebo není přítomen? (Není přítomen.) Jestli není přítomen, tak bohužel platí § 112. Nelze ho ani zastoupit. Interpelace tím pádem propadá. (Rozhovor mimo mikrofon s mpř. Pikalem.) To se nedá nic dělat.

S přednostním právem. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedo, děkuji za slovo. Já jsem se chtěl přihlásit s přednostním právem, protože v této oblasti jsem se také angažoval, dokonce jsem pana poslance Polanského požádal o to, aby zpracoval interpelaci právě na ty slevy na jízdném, protože z těch dat, která máme k dispozici, se ukazuje, že ty oprávněné osoby, které čerpají ty příspěvky, občas nastavují ceny takovým způsobem, že to neodpovídá tržní realitě. Proto pan poslanec Polanský podal tu interpelaci a v té interpelaci požádal o to, aby došlo k nápravě.

Já bych chtěl ocenit, že pan premiér v návaznosti na to oznámil, že učiní nějaké kroky, a rád bych slyšel informaci od pana ministra, jestli by se mohl vyjádřit k tomu, jakým způsobem byla tato situace napravena. Konkrétně jde o případy, že například společnost Leo Express, tuším, si účtovala nějakých 1 200 korun za jízdenku z Ostravy do Prahy, takže to bylo prostě několikanásobně nadsazeno. V podstatě tím dochází k tomu, že stát potom dotuje 75 % té ceny, aniž by to odpovídalo tržní úrovni. Takže stát v důsledku přichází o - podle těch dat, která jsme viděli, to mohou být i desítky až stovky milionů korun.

A já bych chtěl poprosit, jestli by pan ministr tady nás mohl seznámit s aktuální informací o tom, jaké byly ty škody, ke kterým došlo v důsledku toho nastavení tímto způsobem. Jestli byla přijata nějaká opatření, například toho, že se zastropuje ta cena nějakým normativem, třeba podle Českých drah, ceny jízdenky, nebo nějaké prostě standardní vzdálenosti, a jaká další opatření podniklo Ministerstvo dopravy, aby vyřešilo tento problém a nedocházelo k opakovanému zvyšování těch cen jízdenek. Poprosím pana ministra, jestli by tedy mohl vystoupit s přednostním právem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP