(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, je 9.00, zahajuji třetí jednací den 40. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám. Právě jsem vás všechny odhlásil a prosím, abyste se znovu přihlásili, případně mi oznámili, kdo hlasuje s náhradní kartou.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tyto poslankyně a poslanci: Dana Balcarová - zdravotní důvody, Ivan Bartoš od 9 do 13 hodin - osobní důvody, Jan Bartošek - pracovní důvody, Jiří Běhounek - zdravotní důvody, Jan Birke - osobní důvody, Jiří Bláha - pracovní důvody, Milan Brázdil - pracovní důvody, Jan Čižinský - pracovní důvody, Jaroslav Dvořák od 9 do 11.30 hodin - pracovní důvody, Kamal Farhan od 9 do 10.45 hodin - pracovní důvody, Jan Farský od 9 do 13 hodin - pracovní důvody, Dominik Feri do 11 hodin - pracovní důvody, Eva Fialová - zdravotní důvody, Pavla Golasowská od 9 do 12 hodin - osobní důvody, Tomáš Hanzel - pracovní důvody, Marian Jurečka od 9 do 13 hodin - pracovní důvody, Adam Kalous od 9 do 12 hodin - zdravotní důvody, David Kasal od 9 do 11.15 hodin - pracovní důvody, Jiří Kobza mezi 9. a 10. hodinou - pracovní důvody a poté od 14 hodin taktéž pracovní důvody, Jana Krutáková mezi 9. a 13. hodinou - pracovní důvody, Jana Levová - osobní důvody, Eva Matyášová - zdravotní důvody, Patrik Nacher - pracovní důvody, František Navrkal od 10 do 11 hodin - pracovní důvody, Ladislav Okleštěk - pracovní důvody, Roman Onderka do 12 hodin - pracovní důvody, Zdeněk Ondráček z dopoledního jednání bez udání důvodu, Jana Pastuchová - pracovní důvody, Pavel Plzák od 10 do 11.30 hodin - pracovní důvody, Milan Pour od 9 do 11 hodin - zdravotní důvody, Karel Schwarzenberg - pracovní důvody, Antonín Staněk - pracovní důvody, Bohuslav Svoboda - pracovní důvody, Petr Třešňák do 9.45 hodin - pracovní důvody, Helena Válková mezi 9. a 11. hodinou - pracovní důvody, Marek Výborný od 9 do 11 hodin - pracovní důvody, Tomáš Vymazal - zdravotní důvody, Rostislav Vyzula - zdravotní důvody, Radek Zlesák od 9 do 11 hodin - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš - zahraniční cesta, Marie Benešová - pracovní důvody, Klára Dostálová - pracovní důvody, Jan Hamáček z dopoledního jednání - pracovní důvody, Karel Havlíček - zahraniční cesta, Tomáš Petříček od 9 do 11.30 hodin - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody.
Dnešní jednání zahájíme bodem 291, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a poté proběhne jejich losování. Přistoupíme tedy k projednávání bodu 291.
Máme 23. 1., a narozeniny slaví náš kolega Tomáš Martínek. Tak nevím, jestli je přítomen. Všechno nejlepší. (Potlesk.)
Takže otevírám bod
291.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Na pořad jednání 40. schůze bylo předloženo celkem 33 odpovědí na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z toho důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které zní: Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.
A nyní přistoupíme k projednávání odpovědí na písemné interpelace. Nejprve je zde interpelace na prvního místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, který odpověděl na interpelaci poslance Zdeňka Ondráčka ve věci údajného prodeje lázeňského domu Mercur v Mariánských Lázních. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 611. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka. Nemýlím-li se, tak jsem četl před chvílí jeho omluvu z dopoledního jednání. Je to tak. Nemohu tedy pokračovat v projednávání tohoto bodu. Budeme pokračovat, až bude přítomen pan ministr.
Další interpelací je interpelace na místopředsedkyni vlády a ministryni financí Alenu Schillerovou, která odpověděla na interpelaci poslance Ivana Bartoše ve věci zprávy o finančních opravách EU prostředků v České republice. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 656. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno v rozpravě. V okamžiku přerušení byl přihlášen k vystoupení v rozpravě pan poslanec Ivan Bartoš. Toho v tuto chvíli nevidím, tak můžeme tedy pokračovat v rozpravě. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení k tomuto bodu? Pan místopředseda Pikal.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych měl v tuto chvíli takovou nestandardní žádost. Pan předseda z důvodu nenadálých osobních důvodů tady bohužel není přítomen, tak já bych chtěl požádat o přerušení.
Předseda PSP Radek Vondráček: Mohli bychom o tom hlasovat. (Mpř. Pikal diskutuje s předsedajícím o postupu.) Já jsem na začátku poučil ve smyslu § 112. Je tomu tak. Takže paní ministryně, nedá se nic dělat, v tomto bodu nebudeme pokračovat.
Dále zde máme interpelaci na předsedu vlády Andreje Babiše, který odpověděl na interpelaci poslance Miroslava Grebeníčka ve věci kroků a opatření, kterými předseda vlády a vláda dosud reagovali a které kabinet připravuje v souvislosti s usnesením Poslanecké sněmovny ze dne 6. června 2019, kterým Sněmovna požádala vládu, aby navrhla účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 659. V tuto chvíli pan předseda vlády přítomen není. Já zahajuji rozpravu a prosím pana poslance. Máte slovo.
Poslanec Miroslav Grebeníček: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, zaznělo tady, že pan premiér není přítomen. Za těch okolností bych vás chtěl požádat o vyslovení souhlasu s přerušením projednávání této interpelace až do doby přítomnosti pana premiéra. Děkuji za pochopení. ***