(15.00 hodin)

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já nejprve k panu kolegovi Strýčkovi vašim prostřednictvím. To je trošku mýlka, protože zákon o správě voleb nebude a nemůže řešit otázku volebního systému do Sněmovny ani kamkoli jinam. Čili tam by to také nepatřilo.

Já na jednu stranu rozumím panu kolegovi Ferimu, že tu otázku položil, což vychází z nějaké zkušenosti účasti ministrů na interpelacích apod., ale na druhou stranu, a tady bych možná pomohl panu vicepremiérovi, jeden sněmovní tisk tady leží, už je to náš návrh na úpravu volebního zákona, který se týká načítacího kvora pro koalice a který se týká také přepočtu hlasů na mandáty. Máme o čem reálně diskutovat. Opravdu nemusíme - a nedává smysl čekat na zákon o správě voleb, to bude o něčem jiném. Tam samozřejmě ta diskuze také bude důležitá, ale bude se týkat technických věcí v zásadě, nikoli těch věcí, jako jsou volební systémy. A já jsem připraven v příštích týdnech, nebo možná reálně do jednoho měsíce i po dohodě s novým předsedou KDU-ČSL svolat tady ve Sněmovně kulatý stůl za účasti všech poslaneckých klubů, nebo reprezentantů všech poslaneckých klubů, a pojďme se reálně bavit o těch věcech.

Musím říct, že to, co jsem si přečetl v Lidových novinách, mě možná trochu překvapilo. Na druhou stranu to beru jako relevantní názor politické strany, předsedy politické strany, vicepremiéra. Také by mě zajímalo, do jaké míry to už je nějakým způsobem třeba diskutováno na úrovni koaliční rady apod. Nicméně pojďme i toto použít jako jedno z možných řešení k diskuzi. Pojďme si to dát na stůl a pojďme se o tom bavit jako zástupci všech politických stran zde ve Sněmovně. Myslím, že to je potřeba. Ta diskuze nemá čekat až na zákon o správě voleb. A já jsem připraven všechny zástupce pozvat. Pojďme si říct, co je reálné, co není reálné, kudy můžeme jít. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní vystoupí pan poslanec František Navrkal a připraví se místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec František Navrkal: Děkuji za slovo. Já bych jenom krátce reagoval na pana kolegu Juránka. Já tedy nesouhlasím s tím, že jediná možnost, jak tady zavést tu stálost, nebo zvýšit tu stálost, je takhle vyjmenovat nebo přesně vymezit, pevně vymezit ty senátní obvody ústavním zákonem. Vždyť přece zrovna tak, a já tedy jsem otevřen té diskuzi, byť si nemyslím, že je to nutně nejlepší řešení, ale byl by i rozhodně krok přece lepším směrem a šlo by to tak, aby tedy ústavní zákon jenom tedy vymezil ty mantinely, že se to třeba bude, stejně jako to vymezoval tedy ten zákon neústavní, že tam dá ty limity, to znamená, že tam dá třeba nějakou tu maximální přijatelnou odchylku počtu obyvatel od průměru, a pak tedy by se třeba jednou za těch dvanáct let, tedy méně častěji, než to bylo před tou změnou zákona, se volební obvody přepočítaly. Vysvětlete mi, kde je problém. Podle mě je to takhle mnohem lepší než to, co prosazují ty vládní návrhy. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a připraví se paní poslankyně Jana Mračková. Zatím poslední přihlášky. Prosím, pane místopředsedo, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já se nebudu vyjadřovat k jiným volebním zákonům, i když třeba volební zákon o obcích by také potřeboval nějakou diskuzi, ale to prostě není předmětem téhle diskuze. Já jenom k tomu, proč vlastně navrhuji tyhle dvě věci a proč si myslím, že bychom to měli zamítnout, abych tak reagoval na tu rozpravu.

Prostě není možné upravovat v ústavní materii něco jenom proto, abychom se vyhnuli ústavnímu přezkumu. A není možné se tvářit, že tím zavedeme rovnost toho volebního práva, nějakou dobrou nebo lepší. Ano, souhlasím, že existuje ten současný problém, kdy se volební obvody mění často, a často se mění také způsobem, který vytváří jakési přívěšky těch volebních obvodů mimo, kdy vlastně ti voliči mají třeba nějaké přirozené centrum svého zájmu ve svém obvodu někde jinde, v jiném kraji, v jiné obci s rozšířenou působností, v jiném okrese, ale senátně prostě přísluší někam, kde s tím nemají žádnou vazbu, tak jak je to navrženo. A to samozřejmě není dobře. Pojďme to tedy uvést tak, že se ty obvody vymezí nějak rozumně a že je zafixujeme na dvanáct let, na dvacet čtyři let, ale na nějakou dobu prostě, a pak se jednou za čas podíváme, jestli třeba někteří občané nemají dvojnásobnou hlasovací sílu než jiní občané, což prostě v naší republice, která není federativní, ale máme tady rovnost, tak podle mě bychom to neměli směřovat tím směrem, že někteří senátoři budou zastupovat řádově více občanů než jiní. To není dobrá cesta. A to je moje reakce.

A proč to navrhuji přepracovat? Tak to je ten důvod, že si myslím, že i pokud bychom to měli zakotvit ústavně, tak ty obvody lze vymezit řádově lépe. A já to nechci operovat tady na koleni poslaneckým návrhem, když jsem ten návrh viděl, že byl připravený na ministerstvu v rámci toho připomínkového řízení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní vystoupí paní poslankyně Jana Mračková, zatím poslední přihláška. Vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, poslanci, já bych si dovolila reagovat na předřečníky, a to především pana Pikala a pana Navrkala prostřednictvím pana předsedajícího, a především na tu poznámku, že je tady podezírání, z čeho vůbec tento návrh vznikl.

Já tedy když se podívám na pana bakaláře Navrkala, tak má účast ve Sněmovně 97 %. Takže předpokládám, že tady byl i v roce 2018, kdy tady pan ministr předkládal novelu zákona o senátních volebních obvodech, tak asi jste poslanec už delší dobu, kdy právě tady došlo k tomu, že senátoři nám tento návrh vrátili a zrušili tu pravidelnou aktualizaci, která vlastně řešila, že pokud se ten senátní volební obvod navýšil o 15 %, nebo snížil o 15 %, tak právě muselo dojít ke změně toho senátního volebního obvodu, a bylo nám tady uloženo, že se musí připravit prakticky nový návrh, že ho musí připravit Ministerstvo vnitra. Proto k tomu vznikla pracovní skupina, kde byly zastoupeny všechny politické subjekty. Byla tam řada variant. A na základě toho a na základě shody prakticky všech zástupců těch politických stran vznikl tento návrh, který tady teď předložilo Ministerstvo vnitra.

Takže bych si jenom dovolila to uvést na pravou míru. Ale opravdu to byl velký problém, protože například před těmi dvěma lety, kdy senátoři tedy řekli, že vypustí to patnáctiprocentní navýšení a to snížení, tak i hrozilo popřípadě to, že by někdo, protože byly zrovna dva volební okrsky, kde prakticky to bylo překročeno, nebo byl tam ten počet obyvatel po těch 15 %, a tam pak samozřejmě se někdo může proti tomu výsledku voleb odvolat, a proto si myslím, že je dobře, že tady tento návrh je a že na něm prakticky z hlediska těch (upozornění na čas) politických stran a těch zástupců panovala shoda. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní dvě faktické poznámky. Pan poslanec František Navrkal a připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec František Navrkal: Tak děkuji za slovo. Já tedy za prvé bych jenom opravu. Já jsem v roce 2018 nebyl poslanec Parlamentu ČR. Já jsem se stal poslancem až v červnu minulého roku, tudíž jsem tu nebyl. Nezúčastnil jsem se ani té pracovní skupiny, kde tedy určitě nepanovala úplně všeobecná shoda, protože naši zástupci, nebo náš zástupce, já nevím, určitě tady s návrhem nesouhlasil.

Máte pravdu, že tady byl problém v minulosti právě s těmi změnami nutnými, když byly nutné, když tam ještě platil ten limit 15 % té odchylky. Ale přece nelze argumentovat tak, že byl tady problém s nějakým systémem, který vede k tomu, že je tady zachována rovnost hlasů, což si myslím, že je nějaký základ nějaké demokracie, že tady máme rovné hlasy. A nelze přece argumentovat tak, že byl tedy v minulosti problém tady to dělat. To je třeba nějaké tady selhání parlamentu, nebo prostě měli jsme se dohodnout na něčem jiném, a ne přece jít z toho extrému těch častých přepočtů do toho opačného extrému. Prostě zafixovat to ústavně nafurt, lidově řečeno, to mně přijde jako nesmyslné, úplně jako popřít vlastně z dlouhodobého hlediska tu rovnost hlasů.

Takže prostě všeobecná shoda tu určitě nebyla a myslím si... už bych tady opakoval jak sám sebe, tak předřečníky, kdybych tady kladl další věcné argumenty. Prostě považuji to za velice špatný návrh. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Pan poslanec Ferjenčík stáhl, takže zatím už tady nemáme žádnou další přihlášku. Takže já se rozhlédnu po sále... Pan poslanec Benda, máte zájem vystoupit? V obecné, nebo na faktickou? V obecné. Tak, jste jediný. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážený pane navrhovateli, vážené dámy, vážení pánové, já chápu důvody, které navrhovatele k navržení toho zákona vedou. Přesto ho pokládám za mimořádně nešťastný. Já dokonce chápu, že možná o tohle usiluje Senát, ale ústavní zákon, ve kterém máme vyjmenovány téměř všechny obce, mně prostě fakt nepřipadá jako rozumné řešení. Co se stane, kdy mi nějaká z těch obcí zanikne? Například se sloučí, například se rozdělí? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP