(14.50 hodin)

 

Poslanec Dominik Feri: Velmi děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení přítomní členové vlády a vážený pane ministře, moje otázka bude směřována právě na pana ministra, takže já teď nevím, jestli počkat, než dotelefonuje, nebo ne, aby ji slyšel.

Ale na úvod. S volebními zákony je to v poslední době takové divoké. Jeden zákon jsme dneska schválili, další tu máme v prvém čtení, další už je v meziresortu a další, nějaká dramatická velká úprava, se připravuje. A já věřím, že mi odpustíte, když se tady v tom svém příspěvku nebudu věnovat konkrétně senátním obvodům, tam se zcela ztotožňuji se svými pirátskými kolegy, že to je materie, která by měla být upravena skutečně spíše tím podústavním, tím jednoduchým právem, ale rád bych se věnoval jedné věci, kterou ministr vystřelil do vzduchu asi před čtyřmi nebo pěti dny a která se týká této komory, týká se nás, týká se těch z nás, kteří třeba budou kandidovat, nebo našich budoucích nástupců, a sice dramatické změny volebního systému u voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Já tu otázku skutečně nemůžu položit, když mě pan ministr neposlouchá, takže nevím, jak to udělat.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já bych jedině mohl vyhlásit pauzu na jednu minutu. Tak pan ministr už přestal, dobře, nemusím.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji. Nechci vám vůbec zasahovat do života, ale je to myslím velmi důležité. Protože od té doby to Sněmovna nemohla projednávat, interpelace nejsou, jak víte, často navštěvované, a já bych rád znal vaše stanovisko a myslím, že naši kolegové také.

Vy jste totiž zmínil před čtyřmi dny, že máte zájem udělat jednu velkou kandidátku pro celou Českou republiku, zrušit stávající systém volebních krajů, tak jak jsou nastaveny samosprávné kraje, a mě by zajímalo, jak moc je to skutečné, jestli je to jenom nějaká řekněme interní akce, která se nedopatřením dostala na veřejnost, anebo je to reálný politický program, který budete prosazovat na koaliční radě, na vládě, a máme tu čekat nějaký návrh. Protože to je skutečně něco, co je mnohem významnější z hlediska nastavení politického systému než to, jestli budou obvody upraveny tu v příloze, tu v zákoně ústavním, tu v zákoně normálním, ale je to něco, co se dotýká skutečně nás všech.

Volební zákony se podle mého soudu mají vyznačovat zejména svou stabilitou, tím, že se ta pravidla nemění tak rychle. A představa, že bychom tady takhle z ničeho nic řekli, že nebude 14 volebních krajů, že tu např. po slovenském vzoru bude jedna velká kandidátka s jedním lídrem a dvěma sty kandidáty, tak to je něco, co je docela zásadní. A řešit to rok a půl nebo rok a tři čtvrtě před volbami, tedy nevím, jestli nám poskytuje dostatečný komfort na to, abychom se nad tím mohli důstojně zamyslet a věnovat se tomu.

Čili zajímá mě, v jakém je to stadiu a jestli to máme očekávat jako nějaký komplexní pozměňovací návrh k návrhu zákona o správě voleb, anebo jako nějaký další samostatný tisk, samostatnou předlohu, která by do Poslanecké sněmovny šla, a případně jestli jste o této věci jednal se svými kolegy ze sociální demokracie anebo se svými kolegy vládními z hnutí ANO, protože je to velmi překvapivé pro všechny. A vůbec to nehodnotím po věcné stránce, ale spíš po stránce toho procesu. Děkuji předem za odpověď.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: S přednostním právem pan ministr vnitra Hamáček. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Tak za prvé si myslím, že debata má být k věci, a toto je debata o volbách do Senátu, nikoli do Poslanecké sněmovny. Ale odpovím panu poslanci na jeho dotaz. Já jsem v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřil svůj osobní názor, kdy si myslím, že by bylo z hlediska férovosti a z hlediska nějaké reformy voleb do Poslanecké sněmovny, nikoli do Senátu, možné uvažovat o zavedení jednoho obvodu pro celou Českou republiku, nikoli ten současný scénář, kdy máme 14 krajů. To byl můj soukromý, osobní názor. A zákon, který se týká změny systému voleb do Poslanecké sněmovny, teď je vlastně ve finále na Ministerstvu vnitra, půjde do vlády a potom do Sněmovny. To znamená, ta debata, ke které vyzýváte, nás čeká, já jsem k ní připraven. Nemyslím si ale, že máme vést debatu o volbách do Sněmovny v bodě, který se týká voleb do Senátu.

Pokud se mě ptáte na můj osobní názor, ano, já si myslím, že by bylo jednodušší a čistší, kdyby Česká republika byla jeden volební obvod, ale prosím, je to můj názor jako Jana Hamáčka, není to názor Ministerstva vnitra a je to věc, kterou velmi intenzivně diskutujeme v sociální demokracii. Určitě ta debata o tom, jak má vypadat volební systém, ta přijde, já jsem k ní připraven a vím, že to, co přijde z vlády, asi nebude to, co odejde z té Poslanecké sněmovny ve vztahu k volbám do Poslanecké sněmovny. Ale prosím, veďme tu debatu ve chvíli, kdy ten zákon tady bude. Ještě teď tady není.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní dvě faktické poznámky, takže jako první vystoupí pan poslanec Dominik Feri a připraví se pan poslanec Stanislav Juránek. Pane poslanče, vaše dvě minuty, máte slovo. Prosím.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Pane ministře, nezlobte se na mě, ale já jsem z toho opravdu moc nepochopil, co nás tedy čeká, protože vy jste řekl, že to je váš osobní názor jako pana ministra, pak jste říkal, že ten zákon tady ještě není, a až tady bude - říkal jste, že to je váš osobní názor, ale pak jste zároveň říkal, že jste zadal analýzu panu náměstkovi Mlsnovi, to znamená nějakému činovníkovi ministerstva. A já vůbec nevím, co od toho čekat.

A to, že to řešíme v bodu o Senátu, no tak kdy jindy to máme řešit, když v tom předchozím bodě byla uzavřena rozprava, na interpelace tu nejsou ctění kolegové, kteří by to myslím měli slyšet, a já bych požadoval nějaké rozumné vysvětlení, jestli to budete prosazovat jako reálný politický program vás, vašeho ministerstva, sociální demokracie, anebo ne, protože to mění zásadně pravidla politické hry. A jestli tedy máme mlčet do chvíle, než to sem přijde, to po nás přece nemůžete spravedlivě požadovat.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Stanislav Juránek a připraví se na faktickou pan poslanec Jiří Strýček. Tak prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Stanislav Juránek: Děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl tady jednoznačně k věci říct za prvé, že máme nejhůř kompatibilní, to znamená naprosto nekompatibilní, všechny volby, když je dáme dohromady, a udělali jsme v tom zmatek i tím, že máme přímou volbu prezidenta, ale to nechci rozebírat. Ale chci říct, že když budeme měnit kterýkoli z těchhle systémů, tak bychom se měli zabývat zároveň i jejich návazností, aby se co nejvíc sobě navzájem blížily. To znamená, není od věci tady pracovat i s tím, jaké budou vazby na ostatní volby, než jsou do Senátu. To je první věc.

Druhá věc. Chci ale říct, že naprosto nesouhlasím se svými předřečníky, kteří tady mluvili jako piráti. Myslím, že jsou úplně mimo mísu. Prosím je, aby se sami podívali, jak docházelo ke změnám v těch jednotlivých volebních obvodech a kolik to bylo procent. Prosím, aby si to ověřili, nechci tady teď v tuto chvíli říkat svoje výpočty nebo to, co jsem zjistil během posledních 15 minut, a proto si to také ověřím. Ale chci říci, že stabilitu můžeme dosáhnout v rámci těch senátních obvodů právě jenom ústavním způsobem, protože jinak k žádné stabilitě nedojde. A ne každé dva roky, ale fakticky každý rok sem může potom přijít návrh kteréhokoli ministra, kteréhokoli ministra vnitra, který dá návrh na změnu těchto volebních obvodů. A protože docházelo k velkému množství případů, že někteří lidé nemohli volit, protože se na ně třeba třikrát po sobě nedostalo, tak si myslím, že rovnost z hlediska naší Ústavy a přiměřené podobné podmínky budou dosaženy spíš tím, že provedeme ústavní zákon, než když to bude záležitost, která se týká jenom jednotlivostí.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak máme tady - pan ministr, vy jste na mě nějak ukazoval? (Ne.) V pořádku. Máme tady - já to zrekapituluji - faktické poznámky, protože tady toho teď naskočilo trošku víc. Takže nyní vystoupí pan poslanec Jiří Strýček, připraví se pan poslanec Marek Výborný, dále pan poslanec František Navrkal a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Takže pan poslanec Jiří Strýček, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Strýček: Dobré odpoledne. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jenom k panu poslanci Ferimu vaším prostřednictvím. Dneska jsme neschvalovali volební zákon, změnu volebního zákona. Co jsme dneska schvalovali, byla pokuta za dvojí hlasování v evropských volbách, takže tam se vůbec nejednalo o nějakou změnu ve volebních zákonech. Pokud si pamatuji, tak v podstatě v dnešní době, nebo pokud mám v hlavě, tak v současné době přichází nejvíce změn volebních zákonů právě z dílny TOP 09 a KDU-ČSL. Takže já bych opravdu byl rád, kdybychom počkali, až Ministerstvo vnitra předloží ten komplexní zákon o správě voleb, o kterém se hovoří - tedy tuším, že už proběhlo mezirezortní řízení - a potom se o něm můžeme bavit jako o celku. A já bych chtěl opravdu požádat vás, pane místopředsedo vaším prostřednictvím, abyste tu debatu vrátil tam, kam patří, to znamená k zákonu o senátních volbách.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, já vyhovím vaší žádosti a vyzývám poslance, aby mluvili k věci. Nyní vystoupí předseda KDU-ČSL Marek Výborný a připraví se pan poslanec František Navrkal. Prosím.***




Přihlásit/registrovat se do ISP