(18.00 hodin)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan místopředseda vlády Jan Hamáček. Máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Slibuji, že to je dneska naposledy. Ale tady byly dotazy, co jsme udělali pro rodiny s dětmi. Slevy na dani, dětské skupiny, sdílená pracovní místa - to je všechno práce této vlády, nebo těch vlád předchozích, kde jsme byli s hnutím ANO. Co jste udělali vy?
A když jsme u toho, kdo tady drží slovo. Pánové a dámy, co tady přede mnou vystupovali, omlouvám se, že to znovu tahám do resortu Ministerstva vnitra. Běžte na policejní služebnu a běžte se jich zeptat, jak to bylo v tom roce 2010, 2011 a 2012, jak jste jim brali výsluhy, jak jste jim snižovali platy, jak to, co bylo řečeno a slíbeno, neplatilo. Dodneška si to pamatují! A dodneška to napravujeme po vás! Oni všichni vědí, minimálně v bezpečnostních sborech, jak to bylo za vás. A všichni se modlí, abyste se nevrátili! (Celý projev byl přednesen emotivně a hlasitě. Potlesk poslanců ČSSD a ANO.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pokračujeme ve faktických poznámkách. Pan předseda Vojtěch Filip, po něm pan předseda Kalousek, Stanjura a pan poslanec Jurečka. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, paní a pánové, kdybych neslyšel ta slova od těch, kteří tady opravdu, co mohli, to rozebrali, kde mohli, tak klidně ukradli, tak bych tomu třeba i uvěřil. Ale já jsem neslyšel nic o tom, že by tady byl příslib v roce 2013 nebo 2014, že vláda zvýší rodičovský příspěvek. A jestli se to odehrává až od chvíle, kdy tady dostala vláda důvěru v červenci 2018, tak nikdo ten příslib nemůže před ten termín dát. Tak nechť tady nevytahují lidé z KDU-ČSL, TOP 09 nebo ODS tyhle záležitosti!
Prosím vás, ano, veřejný příslib je veřejný příslib. A jestli tady někdo dodržuje slovo, tak jsou to ti, kteří chtějí, aby to, co bylo slíbeno, také nemuselo být příští rok odebráno, jak vy si to představujete, abyste potopili státní rozpočet. O to vám jde! O nic jiného!
A nezlobte se na mě, ještě jedna malá poznámka. Víte, tady se dohadujeme o tom, jestli to je 70 tisíc lidí. Pan předseda Stanjura tady povídal o tom, že to není spočítáno. Víte vy, kolik takových rodin je, kdy 2. ledna tomu dítěti budou čtyři roky a rodiče pobírali příspěvek jenom jeden rok? Copak si mohl ten člověk představit, že bude v roce 2020 opravdu ten příspěvek pobírat? A máte to spočítáno? Nemáte to spočítáno! Takže tady také nelžete! A jestli chcete někomu vyčítat dodržování slova, tak se hlavně zamyslete sami nad sebou! (Tleskají poslanci KSČM, ČSSD a ANO.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou, po něm pan předseda Stanjura.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Víte, pane ministře Hamáčku prostřednictvím pana předsedajícího, i pane místopředsedo Filipe, až budou psát naše politické nekrology, což může být brzy, tak se klidně s jejich autory hádejme, co kdo kdy v minulosti udělal, z jakých důvodů a za jakých objektivních podmínek. Teď to nemá žádný smysl. Teď si položme jednu jedinou otázku, jestli v okamžiku, kdy hlasujeme senátní nebo sněmovní návrh, jestli je víc fér ten senátní, anebo jestli ten sněmovní je tak nefér, že to za ty necelé 2 miliardy, víc to nebude, že to za ty necelé 2 miliardy nestojí. V porovnání s tím, že vláda má z roku na rok o 100 miliard vyšší příjmy, v porovnání s jinými výdajovými prioritami, ať už jsou to dotace neziskovým podnikatelským subjektům, ať už to jsou slevy na jízdném, jsou to prostě marginální položky. A já se docela normálně ptám: Chcete být za necelé 2 miliardy fér? Jestli ano, tak pojďme schválit ten senátní návrh. Jestli trváte na tom, že budete nefér z politické prestiže - protože o ty 2 miliardy nemůže jít v rozpočtu, který má 1,5 bilionu, to je o politické prestiži - jestliže chcete být nefér kvůli politické prestiži, tak je to váš problém, ale i váš hřích.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Následuje faktická poznámka pana poslance Jurečky. Připraví se paní poslankyně Černochová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Mám dvě faktické poznámky. Chtěl bych poprosit pana předsedu ČSSD Hamáčka a vicepremiéra v jedné pozici, prosím vás pěkně, zkusme si teď nevyčítat, z vašich úst, jak zde zaznělo, co kdy udělala špatně ODS vůči hasičům, policistům, protože to není argument obhájit krok, kdy špatně uděláme něco teď přece. Přece nebudete chtít poslouchat za čtyři roky, když to bude jinak, jak jste tehdy tady dnes udělali špatné rozhodnutí vůči rodinám s malými dětmi. Ta argumentace je prostě divná, je chybná. Protože někdo udělal něco blbě před šesti lety, proto to mohu teď udělat blbě já jako politik? To mně úplně nesedí.
A prosím pěkně, máte, koaliční vládo, ve svém koaličním programovém prohlášení (ukazuje) napsáno: "Zavazujeme se aktivně podporovat pracující rodiny s dětmi prostřednictvím daňových slev." Ty daňové slevy od doby, kdy skončila naše koaliční vláda - KDU-ČSL, ČSSD a ANO - tak jste nezvýšili ani o korunu. Je to na stále stejných hodnotách. Já jsem to tady v loňském roce navrhoval, to zvýšení slev pro děti, pro třetí dítě, pro studující dítě. Odmítli jste to. Toto beru jako určitou šanci na reparát, když se nezvyšují tedy ty daňové slevy, které máte v programovém prohlášení vlády, tak abychom to udělali touto formou, že opravdu těm rodičům, kteří mají dítě do čtyř let, dáme tady to, co jim má fakticky správně férově náležet.
A moje poznámka ještě na pana předsedu Filipa s tím, jak komunisté drží slovo. No to jsme si mohli vyzkoušet, když mluvil prezident Zápotocký a sliboval, že daňová reforma, měnová reforma určitě nebude. To si myslím, že postihlo celý tento národ docela významně. A mohl bych pokračovat, kdy komunisté drželi, nebo nedrželi slovo. Takže prosím pěkně, pane předsedo, vy se k tomu radši nevyjadřujte. Děkuju. (Potlesk v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Černochová s faktickou poznámkou, po ní pan místopředseda vlády Hamáček. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Chtěla bych požádat pana ministra Hamáčka, aby méně křičel a lépe artikuloval. To zaprvé.
Zadruhé jsem se chtěla zeptat tady pana ministra, jestli skutečně tu éru pana ministra Chovance on považuje za úspěšnou éru v resortu, do kterého nastoupil, protože jestli nám, pane ministře, něco vyčítáte, tak si myslím, že se obraťte více na vašeho kolegu, protože za nás ti policisté alespoň měli v čem chodit, v čem jezdit a čím být chráněni. Tím myslím balistickou ochranu, kterou jste nedokázal ani vy, ani váš předchůdce vyřešit, takže policisté nosí vesty, které neodpovídají balistické ochraně. Myslím si, že neříkám nic nového. Členové výboru pro bezpečnost mě slyšeli v minulém týdnu, kdy jsem chtěla informace, jak toto bude pan ministr Hamáček řešit, protože to skutečně považuji za zásadní.
Pane ministře, co jste dokázali vy? Dokázali jste, že jenom v Praze ke konci roku 2019 bude chybět více než 800 policistů, a to včetně takových kapacit a takových lidí, jako byl pan plukovník Mareš. (Důrazně, velmi hlasitě.) To je výsledek vaší práce! (Potlesk zprava. Reakce ze středu pléna: Hlavně že se tu nemá křičet.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan místopředseda vlády Hamáček, po něm pan poslanec Ondráček. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Dobře. Já se zkusím držet věcného tématu a mluvit pomaleji, aby mi paní kolegyně Černochová rozuměla. A začnu u ní. Tak pokud narážíte na změny v pražské policii a na pana plukovníka Mareše, možná by stálo za to, než tady vykřikovat na mikrofon, tak se setkat s těmi policisty z pražského ředitelství a zeptat se jich, jak to bylo, a zeptat se jich, jestli náhodou pan plukovník Mareš nebyl unaven a nebyl rozhodnut, že po těch desítkách let, které sloužil u policie, už chce dělat něco jiného, a jestli náhodou mu pražské ředitelství policie nenabídlo zaměstnání v rámci policie. Stačilo se zeptat pana generála Lercha nebo pana policejního prezidenta, a možná jste tady na mě nemusela křičet přes mikrofon. ***