(14.10 hodin)

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dovolím si citovat jednu z nich, která je pod číslem 3 a kde si myslím, že je jasně řečeno, že právě nelze se skrývat za jakoukoliv důvěrnost takto závažného dokumentu. Cituji: "Přístup k dokumentu, který orgán vypracoval k vnitřnímu použití nebo který obdržel a který se vztahuje k záležitosti, v níž orgán ještě nerozhodl, se odepře, pokud by zpřístupnění dokumentu vážně ohrozilo rozhodovací proces orgánu, neexistuje-li převažující veřejný zájem na zpřístupnění." A tady v této poslední větě toho souvětí je přesně skryta ta důležitost: neexistuje-li veřejný zájem. A právě tady v takovémto případě, kdy se týká tedy to rozhodnutí auditní zprávy premiéra České republiky, tak se jedná opravdu o veřejný zájem. Ten veřejný zájem v tomto případě rozhodně převažuje, a proto prosím, abychom při schvalování tohoto bodu, abyste všichni z vládních stran měli tady toto nařízení na paměti, abyste věděli, že tedy je možné v souladu i s uvedenými dokumenty a nařízeními jednoznačně takovýto bod projednávat, zveřejnit tu zprávu. Je to v zájmu veřejném. Co jiného by mělo být než to, jakým způsobem je tady nakládáno s evropským i českým právem? Tak proto vám tady toto cituji. Je to samozřejmě k nahlédnutí vám všem, mám to u sebe. Jsem připravena vám to poskytnout. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Zaznamenal jsem přihlášku s přednostním právem. Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, kolegyně, kolegové, dobrý den. Já jsem nebyl ráno na grémiu schopen odpovědět na tu konkrétní otázku, jestli jsme schopni v rámci bych řekl konstruktivnosti jednání Poslanecké sněmovny tento týden podpořit návrh na zařazení nového bodu, který se týká toho evropského auditu. Ano, jsme po naší debatě na poslaneckém klubu schopni to podpořit a podpoříme to samozřejmě. Teď je jenom otázka, jestli podpořit návrh kolegy Bartoše, který to navrhuje vlastně po písemných interpelacích, de facto na 11. hodinu. My tam dneska máme pevně zařazený bod, tu zprávu GA ČR, která se týká těch odměn. Pokud se gentlemansky dohodneme, že i na tu zprávu dojde, abychom to prostě byli schopni tento týden odhlasovat, je to fakt debata na pět minut, tak my samozřejmě podpoříme zařazení tohoto nového bodu na čtvrtek po písemných interpelacích. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem nejdříve pan předseda Fiala, poté pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, dovolte i mně se vyjádřit za poslanecký klub hnutí SPD k této věci. My jsme samozřejmě ještě neměli příležitost se dokonale s tou zprávou seznámit. Neměli jsme ani příležitost ji posoudit z hlediska právního. Z toho důvodu, pokud by se hlasovalo o zařazení na program dnešní schůze, tak hnutí SPD by se zdrželo. My samozřejmě jsme pro to, aby se ta zpráva zveřejnila, aby byla veřejná a aby se projednávala. Pokud se bude hlasovat o zařazení na čtvrtek, tak hnutí SPD zařazení na program této zprávy podpoří. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já jsem měl ještě možnost teď krátce hovořit s panem předsedou Faltýnkem. Pokud tedy je souhlas, já bych alternativní návrh po interpelacích v 11 hodin vzal zpět a navrhl bych zařazení na pevný čas, a to 11.20 hodin ve čtvrtek. Kdyby se nám z nějakého nepochopitelného důvodu, občas se to stane, to projednání protáhlo a nebylo by pětiminutové, abychom mohli se zabývat v přesný čas - 11.20. Takže to je můj alternativní návrh k prvnímu návrhu jako první věc na dnešním jednání.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jenom snad poznámka z mé strany. Tam teoreticky přichází v úvahu ještě hlasování o změnách pořadu v těch jedenáct. Ale doufejme, že to všechno vyjde. Pan předseda Stanjura, možná má nějaký alternativní návrh.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Dobrý den, tak když nám leží na srdci odměny v GA ČR, proč ne. Navrhuji, aby to byl dneska třetí bod po vratkách ze Senátu. Vyzkoušíme, jestli je to těch pět minut. Já myslím, že my, kteří máme opoziční okénko, těch pět minut, když jsme čekali šest měsíců, tak těch pět minut ještě počkáme. Takže navrhuji, aby ty odměny GA ČR byly zařazeny dneska pevně po vratkách ze Senátu před blok prvních čtení, tak jak jsme se domluvili na grémiu. A pak bych tedy zopakoval návrh pana předsedy Bartoše, abychom pak jednali o té auditní zprávě Evropské komise ve čtvrtek od 11.00. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Z logiky věci bych tedy potom návrh pan předsedy Stanjury nechal hlasovat před vůbec hlasováním o novém bodu.

Ptám se teď k pořadu schůze, jestli se hlásí ještě někdo s přednostním právem. Nikoho nevidím, takže pan poslanec Václav Klaus mladší k pořadu schůze.

 

Poslanec Václav Klaus: Dámy a pánové, dobrý den. Já mám návrh na změnu pořadu schůze, a sice přeřazení bodu číslo 111, to je sněmovní tisk 384, trestní zákoník, týkající se cenzury na Facebooku, buď na tento pátek jako první bod, nebo po pevně zařazených bodech. Pakliže by to nějak nešlo, ještě se dodělával rozpočet, tak alternativně na úterý 17. prosince jako první bod.

Odůvodnění: V roce 1968 skupina 99 pragováků řízená nějakým stranickým tajemníkem poslala udavačský dopis do Moskvy, aby se zasáhlo proti pravicovým revizionistům a ohrožení vývoje v republice. Nyní uběhlo pár desítek let a zaznamenal jsem, že skupina 7 poslanců píše podobný dopis, tentokrát do Kongresu USA, kde víceméně obsahem je výzva k tomu, aby se zamezilo nějakému špatnému vývoji a začal se cenzurovat internet, sociální sítě a tak všelijak podobně. My se samozřejmě můžeme bavit o tom, jestli ta analogie k 99 pragovákům je přesná, jestli není přesnější Koniáš s pálením knih, ale stejně je to namístě.

Ve Sněmovně leží náš návrh, který podepsalo 35 poslanců z 8 poslaneckých klubů, který právě nějakým způsobem se touto situací snaží zabývat a snaží se hájit tu stranu politickou, která se jmenuje svoboda slova a demokracie. Takže já bych chtěl vyzvat Sněmovnu, abychom se skutečně o tom začali vážně bavit a rozhodli jsme, zda jsem na straně svobody slova, demokracie pro všechny, anebo jsme na straně cenzury, udavačů a různých komisí. Já nikterak nebazíruji na tom, že musí být přijat ten náš zákon v té stávající podobě, jak tam je, jistě se dokáže pozměňovacími návrhy i vylepšit, aby získával průřezovou shodu. Ale jde o vážnou věc, daleko vážnější než řada - tady průkazky a stejnokroje pro nějaké ty průvodce, a co tady běžně projednáváme.

To, že by se někdo pasoval do role, že vznikne nějaký orgán, který bude rozhodovat, co je informace a co je dezinformace, je velice nebezpečná věc, protože ta hranice je velice tenká. Jeden z těch signatářů toho dopisu, pan Žáček, tady ve Sněmovně na mikrofon nedávno řekl, že řádění banderovců je sovětská propaganda. No a pak je samozřejmě velice důležité, jestli v tom orgánu, který rozhoduje, co je pravda a co není, bude třeba ten řeporyjský starosta, pak to bude v pořádku vyjádření, anebo jestli to budou ty desítky tisíc obětí toho řádění. Čili ta hranice je velice tenká a já bych skutečně nerad, aby Česká republika měla nějaké takovéto orgány, napomáhala celosvětovému hnutí, které se snaží cenzurovat a některá vyjádření zakazovat.

Abych uvedl méně drastický příklad, tak tady minule vznikla hádka, a myslím, že pan předseda Výborný v dobré víře se snažil naznačit, že strana lidová se stará o bezdomovce, a v tom zápalu boje řekl, že tam, kde oni vládnou, že v těch městech nejsou. No tak tady si na tom smlsl pak pan Okamura, protože mu dal příklad hlavního města Prahy, kde vládnou. No a co, tak se vedla veřejná diskuse, každý si nějak obhájil to svoje. Ale až zase bude orgán a komise, která bude rozhodovat, kdo tedy dezinformoval, kdo nedezinformoval, kdo má být zticha, tak jsme těm totalitním společnostem daleko blíže. Chci zkrátka říct, že svoboda slova je základ demokracie, svoboda slova pro všechny. A ten základní princip je asi tento: já nesouhlasím takřka se vším, co říkáte, ale vždy budu hájit vaše právo to říkat. Já bych rád, aby tato Sněmovna se k tomuto ideálu přihlásila a tento náš bod projednala. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP