(13.10 hodin)
(pokračuje Pikal)
Samozřejmě bylo by lepší, kdyby podle mě bylo vymezení senátních obvodů navázáno na obce s rozšířenou působností. Aby respektovalo hranice krajů tak, aby nenastávalo to, že součástí voleb v Olomouckém kraji jsou nějaké tři obce, které spadají do Moravskoslezského kraje, ale máme tam i toho senátora. To jsou velice zvláštní případy. Samozřejmě ten senátor potom nebude mít vazbu na těch pár obcí někde dál. Prostě historicky se vždycky přidávalo pár obcí a ubíralo pár obcí každé dva roky k některým obvodům, protože probíhají ty demografické přesuny, kdy lidi se nám bohužel přesouvají z venkova do měst a vylidňuje se nám pohraničí apod., takže ty obvody neustále rostou a je potřeba to řešit. V případě některých obvodů se to řeší, v kraji se to děje pravidelně. A je samozřejmě špatně, že tedy někde někteří občané vlastně volí každé dva roky, nebo se jim naopak může stát, že budou přesunuti nebo odsunuti ze svého obvodu, kde by měli tenhle rok volit, a budou volit třeba až zase za deset let. To je samozřejmě špatná situace, ve které jsme teď, ale tuhle situaci jsme zastavili, protože posledně nám Senát odmítl schválit překreslení senátních obvodů, takže teď nemáme vymezení pevné senátní, resp. nerespektují nám senátní obvody to, že by tam byla dodržena hranice toho, aby veškeré senátní obvody byly v nějaké odchylce 15 % obyvatel nahoru či dolů od nějakého průměru.
Takže již nyní máme senátní obvody, kde hrozí, pokud někdo podá stížnost proti senátním volbám, tak by mohl zpochybnit senátní volby, protože nebylo dodrženo rovné hlasovací právo. To je samozřejmě problém, který je potřeba řešit. Ale řešit ho tak, že si zafixujeme kompletně senátní obvody výčtem všech obcí v ústavním zákoně, jako představa toho, že potom dojde někde k demografickému driftu, a pak budeme jednou za 12 let přesvědčovat celý Senát, že se kompletně přesunují senátní obvody. Teď se zastavil senátní zákon kvůli pár senátorům a představa... to prostě zafixujeme navždy, ty obvody. Pokud to bude v ústavním zákoně, tak si nedovedu představit, že by se ještě někdy našla shoda na tom, že senátní obvody je potřeba posunout, protože nějaký senátor přijde o svou oblíbenou část obvodu apod. Čili nedovedu si představit, pokud zafixujeme senátní obvody ústavním zákonem, že se ještě někdy najde shoda mezi oběma komorami na tom, jak se mají překreslit hranice senátních obvodů tak, aby bylo respektováno to, že máme rovné volební právo a že každý senátor zastupuje zhruba stejný počet občanů, resp. obyvatel v tomhle případě.
Pokud chceme tedy zafixovat senátní obvody navždy ústavním zákonem, tak pak bych prosil, aby ty senátní obvody měly nějaký smysl, ne abychom fixovali současnou podobu, která nerespektuje přirozené hranice vůbec ničeho, ale doputovali jsme tam nějakým historickým způsobem. To mi nepřijde rozumný způsob, jak postupovat. Samozřejmě to povede k tomu, že některé senátní obvody budeme muset zrušit nebo zásadně změnit. Ale tak to prostě je, že obyvatelé se nám silně stěhují po republice, a nemůžeme před tím zavírat oči, pokud máme mít rovné volební právo a rovnou reprezentaci našich občanů v našich zastupitelských sborech.
Takže tolik nějak obecně ode mě. Samozřejmě jsou tam i jiné změny, které jsou pozitivní, ale jak říkám, fixování senátních obvodů ústavním zákonem v současné podobě je pro mě absolutně nepřijatelné. Myslím si, že se dají najít lepší způsoby, jak dosáhnout toho, aby nedocházelo k disproporci mezi velikostí senátních obvodů. Aby nedocházelo ke změnám senátních obvodů těsně před volbami, ale tak, aby senátoři věděli dlouhodobě, koho zastupují. Tak, aby senátní obvody byly trvalé, aby se občanům nestávalo, že volí méně než občané třeba ve vedlejší ulici a podobně. Takže řešit se to dá, ale navržený způsob řešení se mi zdá opravdu nevhodný a nejsem sám, kdo to tady říká, nicméně na to se podle všeho podrobněji podíváme v ústavně-právním výboru a uvidíme, jak dlouho to bude trvat.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přečtu omluvu: pan poslanec Ondřej Benešík se omlouvá dnes od 13 do 14 hodin.
Nyní tři faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Dominik Feri, připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Pan poslanec stáhl, takže pan poslanec Mikuláš Ferjenčík na faktickou a dále pan poslanec Stanislav Grospič. Zatím dvě přihlášky. Tak prosím, vaše dvě minuty, máte slovo.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl poprosit, jestli můžete vyjasnit, jestli budeme o tom návrhu na prodloužení lhůty hlasovat řádně podle jednacího řádu v době, která je tomu určena, tzn. po ukončení obecné rozpravy, a to předchozí hlasování je tedy zmatečné. Anebo jestli trváte na tom, že už tohle je odhlasované, v tom případě navrhuji prodloužení lhůty o 20 dní.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máte pravdu, já jsem nechal hlasovat předčasně a mělo se hlasovat až po přikázání výborům. Máte úplnou pravdu, já jsem si to hned vzápětí uvědomil, ale nechal jsem to plynout s tím, že jsem to chtěl potom napravit. Takže můžeme o tom klidně hlasovat ještě jednou - o přikázání výboru i o tom původním návrhu, máte úplnou pravdu.
Takže dál pan poslanec Stanislav Grospič s faktickou. Moment, teď jedeme na faktické!
Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Já se musím trošku prosadit, protože hlasovat o 30 dnů se nedá bez souhlasu navrhovatele. Tak bavme se o věcech, které se dají a nedají, to tady podle mě ani nemělo proběhnout.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: K tomu se ještě dostaneme. Takže prosím nyní pan poslanec Stanislav Grospič, dále se připraví pan poslanec Dominik Feri a následně - pan poslanec Mikuláš Ferjenčík stáhl. Tak prosím.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedající. Mne ta diskuse vedla k zamyšlení, zda by nebylo vůbec dobré přerušit ten návrh do doby přítomnosti ministra vnitra, aby ta věc byla vysvětlena, mohla být vydiskutována i z hlediska věcných důvodů, které třeba vedly vládu k tomu, že vůbec tento návrh pustila.
Chci jenom říci, že na pracovní skupině nebyla o této variantě, která je předložena sem do Poslanecké sněmovny, vůbec žádná shoda. Ale vnímám to tak a vnímá to tak i Komunistická strana Čech a Moravy, že přes řadu chyb, které tam jsou, bychom asi měli v ústavně-právním výboru, pokud bude tato vůle tady, diskutovat tento tisk, který teď projednáváme, s tím předchozím, který jsme pustili. Ale i ten, který bude následovat, protože ony jsou navzájem tou materií propojené. A pokud to tak neuděláme, tak nedělám si iluze, že to bude doprojednáno do konce tohoto volebního období, ale tím jasně řekneme, že vlastně vůbec není reálná ani žádná diskuse na půdě Poslanecké sněmovny o zafixování třeba senátních obvodů. A to si na rozdíl od kolegů Pirátů myslím, že je hluboce ve prospěch občanů a velice potřebné - fixace senátních obvodů. Ale souhlasím s tím, že by měla být podle trojkových obcí a podle hranic krajů. (V sále je trvalý hluk.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí na faktickou poznámku zatím poslední přihlášený pan poslanec Dominik Feri. Další přihlášku zatím nemám. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Vaše dvě minuty.
Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Já trošku naivně ten souhlas s prodloužením presumoval, ale samozřejmě není-li vysloven, a ještě k tomu pan ministr asi není ani zmocněn k tomuto, tak svůj návrh stahuji a připojím se k návrhu kolegy Ferjenčíka na prodloužení o 20 dnů. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: To se pak pana ministra zeptáme. Ještě v obecné rozpravě - prosím, máte slovo.
Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já jsem úplně nepochopil, jestli pan Grospič vaším prostřednictvím předkládá ten návrh, ale já bych tedy navrhl přerušení tohoto bodu do přítomnosti ministra vnitra. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takhle to tady vyznívalo, nicméně teď to bylo explicitně řečeno. Že to je jako procedurální návrh. Právě, já jsem to u pana poslance nevnímal, že to bylo takhle řečeno, že chce, aby bylo hlasováno. Takže tady je teď návrh. Takže máme tady návrh na přerušení tohoto tisku do přítomnosti ministra vnitra. Takže opět zagonguji. Žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlásím, přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami.
Takže je to návrh pana poslance Černohorského, abychom přerušili projednání tohoto tisku do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro přerušení do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka? Kdo je proti přerušení?
Hlasování číslo 104, přihlášeno 128 poslanců, pro 61, proti 24. Návrh na přerušení byl zamítnut. ***