Pátek 29. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Tomio Okamura)

25.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé volební zákony
/sněmovní tisk 529/ - prvé čtení

Z pověření vlády opět uvede návrh místo místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka ministr kultury Lubomír Zaorálek. Pane ministře, prosím, ujměte se slova. Přečtu ještě tedy jednu omluvu. Pan poslanec Jiří Běhounek se omlouvá od 13.30 hodin do konce jednacího dne z osobních důvodů. Prosím, máte slovo. (V sále je hlučno.)

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Dobře. Takže kolegové, další z trojice návrhů s volební tematikou. Tímto návrhem je tedy sněmovní tisk 529 a je to návrh zákona, kterým se také mění některé volební zákony. Účelem je primárně promítnout změny, které se navrhují na ústavní úrovni do těch jednotlivých volebních zákonů. Ony se ty úpravy týkají zejména stanovení pevného termínu konání řádných voleb do Senátu a zastupitelstev obcí a krajů, a to na první celý týden měsíce října i prodloužení předvolebního období v případě předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Dále se navrhuje zohlednit, že územní vymezení volebních obvodů pro volby do Senátu má nově stanovit ústavní zákon. Řekl jsem to přesně...?

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Jan Farský. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, obsahově představil zastupující ministr pan Zaorálek. Jde o promítnutí předchozího tisku, který jsme poslali do druhého čtení, kdy se ruší v příloze zákona vymezení 81 obvodů. Řeší se, jak má zapracovat tady ty změny v délce období a v územích, jak je má zapracovat jak Ministerstvo vnitra, tak Český statistický úřad. Do Sněmovny byl tento tisk společně s tiskem 527 zaslán v červnu roku 2019. Jako garanční výbor je navržen ústavně-právní výbor. A nic nebrání projednání tohoto tisku.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám... Tak místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Jediný přihlášený zatím. Prosím, máte slovo. (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. My to tam teď na kraji řešíme trošku. Některé výhrady již zazněly v předchozí rozpravě. Nicméně zde je potřeba říct, že součástí tohoto zákona je i to škrtnutí senátních obvodů z vymezení volebního zákona do Senátu, nebo zákona pro volby do Parlamentu, kde je současně jak Sněmovna, tak Senát, tak se tam škrtá vlastně to vymezení volebních obvodů. A to je věc, na které zjevně není shoda u toho předchozího ústavního zákona. Takže nevím, jestli by si to pan předseda potom, když to pustíme dál, pozdržel v ústavně-právním výboru, dokud nebude nalezena shoda, nebo jestli v tuhle chvíli by nebylo lepší pozdržet projednávání těchto dvou dalších tisků například, dokud ten předchozí tisk neprojde třeba druhým čtením. Pak myslím, že už by byla nalezena shoda a bylo by možno to poslat dál. Ale nevím, jestli to je vhodné navrhovat. A nechci tady způsobit nějaké procedurální peklo. Nicméně tedy navrhuji, abychom přerušili projednávání tohoto bodu do chvíle, než předchozí tisk projde druhým čtením. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Faktická poznámka - Dominik Feri. Je to k proceduře? Protože jinak bychom hlasovali. Tak jestli je to k proceduře konkrétně.

 

Poslanec Dominik Feri: Rozumím logice, se kterou pan místopředseda Pikal k tomu přistupuje, a navrhl bych spíše přerušení na nějaké časové období, abychom to mohli do té doby ještě zvážit, jestli by nebyly lepší třeba tři měsíce, o tři měsíce. (Místopředseda Pikal krčí rameny.) Tak já navrhuji to přerušit na tři měsíce, o tři měsíce.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dokdy prosím? O tři měsíce? O tři měsíce ode dneška. Tak to beru jako protinávrh. Pardon, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Já jsem s tím chtěl souhlasit, abychom se v tom orientovali, jak hlasovat, že s těmi třemi měsíci lze souhlasit. Můžeme se tak dohodnout. Dávám s tím souhlas. Ano? (Rozhlíží se po svých koaličních partnerech. Poslanec Faltýnek souhlasí. Poslanec Chvojka protestuje a gestikuluje.) Ne? (Řečník se směje.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak uvidíme na hlasování.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Kolegové, jako na tom jste se měli dohodnout na té pracovní skupině. Takže... (Ohlasy v sále.) Ne? Tak dobře. Tak není dohoda.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Mám tady dva návrhy. Nejdřív budeme hlasovat o protinávrhu, potom budeme hlasovat o tom prvním návrhu. Tak jestli chce někdo dát ještě další návrh, tak... tak to asi tak bude. Žádost o odhlášení. Odhlašuji všechny. Přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já jenom souhlasím s těmi třemi měsíci, to mi přijde jako přijatelný kompromis. Samozřejmě bych chtěl podotknout, že na té pracovní skupině jsme proti tomuhle způsobu trvalého zafixování a dání do ústavního zákona protestovali.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže chápu, že stahujete svůj původní návrh odložit projednávání, než se projedná tisk 527. Takže se bude hlasovat jenom o těch třech měsících. Chápu to dobře? (Ano.) Tak.

 

Máme tady jeden procedurální návrh, a to abychom odložili, přerušili projednání tohoto tisku na dobu třech měsíců ode dneška. Chápu to dobře.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti? (Ohlasy v sále.) Moment, tak pan poslanec Grospič na mě gestikuluje. Vám nejde hlasovací zařízení? Pardon? V pořádku? Nic se neděje. Dobře.

Hlasování číslo 101, přihlášeno 118 poslanců, pro 49, proti 44. Návrh na přerušení na tři měsíce byl zamítnut.

 

Takže se podívám, jestli tady mám ještě nějaké přihlášky do obecné rozpravy. Mám tady na faktickou pana poslance Grospiče, ale vy jste říkal, že to bylo omylem, takže to ne. A pak tady mám místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Měl jsem za to, že na tom návrhu byla shoda. Ale jestliže tedy shoda není, tak budu trvat na svém původním procedurálním návrhu, abychom přerušili projednávání tohoto tisku, dokud ten předchozí tisk neprojde druhým čtením. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máme další procedurální návrh. Já ho zopakuji. Pan místopředseda Pikal navrhuje, aby se přerušilo projednání tohoto návrhu do té doby, než projde sněmovní tisk 527, což je ten předešlý tisk, druhým čtením. (Hluk v sále. Poslanci se mezi sebou dohadují.)

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 102, přihlášeno 122 poslanců, po 50, proti 57. I tento návrh byl zamítnut.

 

Nyní ještě na faktickou poznámku pan poslanec Dominik Feri. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Já opravdu nerozumím logice hnát to za každou cenu dopředu. A když tedy není vůle to přerušit nebo odročit, tak jestli by nebylo možné aspoň prodloužit lhůtu pro projednávání pro snazší dosažení nějaké politické dohody, o 30 dnů například. To si myslím, že by bylo vhodné. Takže dávám návrh na prodloužení lhůt pro projednání ve výborech o 30 dnů. Díky.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže prodloužení lhůty na projednání ve druhém čtení o 30 dnů. Chápu to dobře. Máme tady návrh, abychom prodloužili lhůtu na projednání ve druhém čtení o 30 dnů.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 103, přihlášeno 123 poslanců, pro 59, proti 35. Návrh byl zamítnut.

 

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, pane poslanče.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane místopředsedo. Zaprvé jsem trošku zmaten z toho, že jsem měl za to, že rozprava ještě nebyla ukončena. (Předsedající: Nebyla, ano.) Takže proč jsme hlasovali v tomhle, protože to se hlasuje až po rozpravě.

Nicméně teď nevím, jestli tedy mám podrobněji vystupovat k tomu, které všechny obvody tady fixujeme nebo plánujeme zafixovat tím, že budou mít tedy velikost, která podle mě porušuje zásadu rovného hlasovacího práva, nebo jak si to Sněmovna představuje. Protože evidentně není shoda na tom předchozím ústavním zákonu. A já nevím, jestli tady je dostatečná shoda. A na ten tisk potom navazují tyhle dva následující tisky.

To znamená, teď bych tady mohl dlouho mluvit, ale současně pan místopředseda Okamura čeká, až ho vystřídám, což mi přijde trošku nepříjemná situace.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ne, to je v pohodě, já tady počkám. Klidně mluvte. (Smích v sále.) Ať máte příjemnou situaci.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak děkuji. V tom případě bych chtěl tedy zmínit, že na té pracovní skupině se jasně řešilo, nebo ten původní návrh byl, že se ty obvody posunou do toho stavu tak, aby navazovaly na ty trojkové obce, aby navazovaly na hranice krajů, aby se nevytvářel ústavní speciální zákon, ve kterém budeme mít seznam všech našich obcí - snad, možná, pokud nějaké nové nevzniknou nebo nezaniknou, protože ty už se do toho seznamu nedostanou. Nicméně tento tedy nebyl, nebo byl vetován ze strany senátorů snad. Nicméně já jsem se na společném jednání ústavních komisí ptal, jestli v Senátu je absolutní setrvání na tom, že tedy vymezíme ústavním zákonem senátní obvody, a bylo mi řečeno, že ani na tomto není tedy perfektní shoda. Takže já nevidím důvod, proč na to spěchat. Myslím si prostě, že ten termín příštích krajských voleb, resp. senátních voleb se tím stává trošku nedosažitelný.

Samozřejmě bylo by lepší, kdyby podle mě bylo vymezení senátních obvodů navázáno na obce s rozšířenou působností. Aby respektovalo hranice krajů tak, aby nenastávalo to, že součástí voleb v Olomouckém kraji jsou nějaké tři obce, které spadají do Moravskoslezského kraje, ale máme tam i toho senátora. To jsou velice zvláštní případy. Samozřejmě ten senátor potom nebude mít vazbu na těch pár obcí někde dál. Prostě historicky se vždycky přidávalo pár obcí a ubíralo pár obcí každé dva roky k některým obvodům, protože probíhají ty demografické přesuny, kdy lidi se nám bohužel přesouvají z venkova do měst a vylidňuje se nám pohraničí apod., takže ty obvody neustále rostou a je potřeba to řešit. V případě některých obvodů se to řeší, v kraji se to děje pravidelně. A je samozřejmě špatně, že tedy někde někteří občané vlastně volí každé dva roky, nebo se jim naopak může stát, že budou přesunuti nebo odsunuti ze svého obvodu, kde by měli tenhle rok volit, a budou volit třeba až zase za deset let. To je samozřejmě špatná situace, ve které jsme teď, ale tuhle situaci jsme zastavili, protože posledně nám Senát odmítl schválit překreslení senátních obvodů, takže teď nemáme vymezení pevné senátní, resp. nerespektují nám senátní obvody to, že by tam byla dodržena hranice toho, aby veškeré senátní obvody byly v nějaké odchylce 15 % obyvatel nahoru či dolů od nějakého průměru.

Takže již nyní máme senátní obvody, kde hrozí, pokud někdo podá stížnost proti senátním volbám, tak by mohl zpochybnit senátní volby, protože nebylo dodrženo rovné hlasovací právo. To je samozřejmě problém, který je potřeba řešit. Ale řešit ho tak, že si zafixujeme kompletně senátní obvody výčtem všech obcí v ústavním zákoně, jako představa toho, že potom dojde někde k demografickému driftu, a pak budeme jednou za 12 let přesvědčovat celý Senát, že se kompletně přesunují senátní obvody. Teď se zastavil senátní zákon kvůli pár senátorům a představa... to prostě zafixujeme navždy, ty obvody. Pokud to bude v ústavním zákoně, tak si nedovedu představit, že by se ještě někdy našla shoda na tom, že senátní obvody je potřeba posunout, protože nějaký senátor přijde o svou oblíbenou část obvodu apod. Čili nedovedu si představit, pokud zafixujeme senátní obvody ústavním zákonem, že se ještě někdy najde shoda mezi oběma komorami na tom, jak se mají překreslit hranice senátních obvodů tak, aby bylo respektováno to, že máme rovné volební právo a že každý senátor zastupuje zhruba stejný počet občanů, resp. obyvatel v tomhle případě.

Pokud chceme tedy zafixovat senátní obvody navždy ústavním zákonem, tak pak bych prosil, aby ty senátní obvody měly nějaký smysl, ne abychom fixovali současnou podobu, která nerespektuje přirozené hranice vůbec ničeho, ale doputovali jsme tam nějakým historickým způsobem. To mi nepřijde rozumný způsob, jak postupovat. Samozřejmě to povede k tomu, že některé senátní obvody budeme muset zrušit nebo zásadně změnit. Ale tak to prostě je, že obyvatelé se nám silně stěhují po republice, a nemůžeme před tím zavírat oči, pokud máme mít rovné volební právo a rovnou reprezentaci našich občanů v našich zastupitelských sborech.

Takže tolik nějak obecně ode mě. Samozřejmě jsou tam i jiné změny, které jsou pozitivní, ale jak říkám, fixování senátních obvodů ústavním zákonem v současné podobě je pro mě absolutně nepřijatelné. Myslím si, že se dají najít lepší způsoby, jak dosáhnout toho, aby nedocházelo k disproporci mezi velikostí senátních obvodů. Aby nedocházelo ke změnám senátních obvodů těsně před volbami, ale tak, aby senátoři věděli dlouhodobě, koho zastupují. Tak, aby senátní obvody byly trvalé, aby se občanům nestávalo, že volí méně než občané třeba ve vedlejší ulici a podobně. Takže řešit se to dá, ale navržený způsob řešení se mi zdá opravdu nevhodný a nejsem sám, kdo to tady říká, nicméně na to se podle všeho podrobněji podíváme v ústavně-právním výboru a uvidíme, jak dlouho to bude trvat.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přečtu omluvu: pan poslanec Ondřej Benešík se omlouvá dnes od 13 do 14 hodin.

Nyní tři faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Dominik Feri, připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Pan poslanec stáhl, takže pan poslanec Mikuláš Ferjenčík na faktickou a dále pan poslanec Stanislav Grospič. Zatím dvě přihlášky. Tak prosím, vaše dvě minuty, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl poprosit, jestli můžete vyjasnit, jestli budeme o tom návrhu na prodloužení lhůty hlasovat řádně podle jednacího řádu v době, která je tomu určena, tzn. po ukončení obecné rozpravy, a to předchozí hlasování je tedy zmatečné. Anebo jestli trváte na tom, že už tohle je odhlasované, v tom případě navrhuji prodloužení lhůty o 20 dní.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máte pravdu, já jsem nechal hlasovat předčasně a mělo se hlasovat až po přikázání výborům. Máte úplnou pravdu, já jsem si to hned vzápětí uvědomil, ale nechal jsem to plynout s tím, že jsem to chtěl potom napravit. Takže můžeme o tom klidně hlasovat ještě jednou - o přikázání výboru i o tom původním návrhu, máte úplnou pravdu.

Takže dál pan poslanec Stanislav Grospič s faktickou. Moment, teď jedeme na faktické!

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Já se musím trošku prosadit, protože hlasovat o 30 dnů se nedá bez souhlasu navrhovatele. Tak bavme se o věcech, které se dají a nedají, to tady podle mě ani nemělo proběhnout.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: K tomu se ještě dostaneme. Takže prosím nyní pan poslanec Stanislav Grospič, dále se připraví pan poslanec Dominik Feri a následně - pan poslanec Mikuláš Ferjenčík stáhl. Tak prosím.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedající. Mne ta diskuse vedla k zamyšlení, zda by nebylo vůbec dobré přerušit ten návrh do doby přítomnosti ministra vnitra, aby ta věc byla vysvětlena, mohla být vydiskutována i z hlediska věcných důvodů, které třeba vedly vládu k tomu, že vůbec tento návrh pustila.

Chci jenom říci, že na pracovní skupině nebyla o této variantě, která je předložena sem do Poslanecké sněmovny, vůbec žádná shoda. Ale vnímám to tak a vnímá to tak i Komunistická strana Čech a Moravy, že přes řadu chyb, které tam jsou, bychom asi měli v ústavně-právním výboru, pokud bude tato vůle tady, diskutovat tento tisk, který teď projednáváme, s tím předchozím, který jsme pustili. Ale i ten, který bude následovat, protože ony jsou navzájem tou materií propojené. A pokud to tak neuděláme, tak nedělám si iluze, že to bude doprojednáno do konce tohoto volebního období, ale tím jasně řekneme, že vlastně vůbec není reálná ani žádná diskuse na půdě Poslanecké sněmovny o zafixování třeba senátních obvodů. A to si na rozdíl od kolegů Pirátů myslím, že je hluboce ve prospěch občanů a velice potřebné - fixace senátních obvodů. Ale souhlasím s tím, že by měla být podle trojkových obcí a podle hranic krajů. (V sále je trvalý hluk.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí na faktickou poznámku zatím poslední přihlášený pan poslanec Dominik Feri. Další přihlášku zatím nemám. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Vaše dvě minuty.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Já trošku naivně ten souhlas s prodloužením presumoval, ale samozřejmě není-li vysloven, a ještě k tomu pan ministr asi není ani zmocněn k tomuto, tak svůj návrh stahuji a připojím se k návrhu kolegy Ferjenčíka na prodloužení o 20 dnů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: To se pak pana ministra zeptáme. Ještě v obecné rozpravě - prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já jsem úplně nepochopil, jestli pan Grospič vaším prostřednictvím předkládá ten návrh, ale já bych tedy navrhl přerušení tohoto bodu do přítomnosti ministra vnitra. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takhle to tady vyznívalo, nicméně teď to bylo explicitně řečeno. Že to je jako procedurální návrh. Právě, já jsem to u pana poslance nevnímal, že to bylo takhle řečeno, že chce, aby bylo hlasováno. Takže tady je teď návrh. Takže máme tady návrh na přerušení tohoto tisku do přítomnosti ministra vnitra. Takže opět zagonguji. Žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlásím, přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami.

 

Takže je to návrh pana poslance Černohorského, abychom přerušili projednání tohoto tisku do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro přerušení do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka? Kdo je proti přerušení?

Hlasování číslo 104, přihlášeno 128 poslanců, pro 61, proti 24. Návrh na přerušení byl zamítnut.

Já se podívám, jestli je ještě někdo přihlášen do obecné rozpravy. Nikoho už přihlášeného nevidím... ještě jedna faktická. Ne. Blikalo mi tady červené, ale už jméno nenaskočilo. Končím tímto obecnou rozpravu a táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Pan ministr? Pan zpravodaj? Nemáte zájem.

Takže nyní se budeme tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. (Hlasy z pléna.) To se hlasuje, prosím vás, až po přikázání výboru.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Jiný návrh nevidím, přistoupíme tedy k hlasování.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 105. Přihlášeno 130 poslanců, pro 125, proti žádný. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání ústavně-právnímu výboru jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru k projednání? Nebo výborům? Paní poslankyně Vildumetzová. Mračková Vildumetzová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Určitě úplně to samé chtěl říct pan Kupka. Byla bych ráda, aby tento sněmovní tisk byl také přikázán výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máme návrh na to, aby byl tento tisk přikázán také výboru pro veřejnou správu.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 106. Přihlášeno 133 poslanců, pro 118, proti 1. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu jako dalšímu výboru.

 

Nyní tedy budeme hlasovat o návrhu, který tady zazněl. Chápu tedy, že budeme hlasovat o tom jednom jediném návrhu na prodloužení o 20 dnů. Souhlasíte. (Hluk v sále.) Máme tady návrh pan poslance Mikuláše Ferjenčíka na prodloužení lhůty pro projednání o 20dnů.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Nefunguje hlasovací zařízení, takže já ukončuji hlasování. Já vás znovu odhlásím. Přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami. (Hluk v sále.) Toto hlasování prohlašuji za zmatečné... (Předsedající mimo mikrofon: Řekněte mi to na mikrofon, o co jde. - Hlas z pléna mimo mikrofon: Odhlásit.) Ještě jednou. Chcete odhlásit? Dobře. (Hlasy z pléna mimo mikrofon: Ne.) Ne. Funguje to hlasovací zařízení už? (Předsedající mimo mikrofon: Já vás vůbec neslyším... - Hlas z pléna mimo mikrofon: Je přihlášena.) Už je v pohodě.

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s prodloužením lhůty o 20 dnů? Kdo je proti? (Poslanci signalizují z lavic.) Nefunguje hlasovací zařízení. Já to znovu ukončím. Poprosím tedy službu, paní poslankyně Tereza Hyťhová hlásí, že jí nefunguje hlasovací zařízení, takže já toto hlasování opět prohlašuji za zmatečné. (Hluk v sále. Předsedající konzultuje situaci s poslankyní Hyťhovou.) Musíme přerušit jednání Sněmovny na deset minut na žádost zástupců Sněmovny, aby mohli zajistit opravu hlasovacího zařízení. Takže se sejdeme ve 13.35 hodin.

 

(Jednání přerušeno ve 13.25 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 13.35.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: (Snaží se mluvit do svého mikrofonu, ale ten mu nefunguje, a proto přechází k řečnickému pultu.) Haló? Jo. Já jenom na žádost tady služby, protože on mi přestal fungovat dokonce už i mikrofon nahoře, takže jsem se musel přesunout sem. (Smích v sále.) Ale už to jdou taky opravit. Takže jen na žádost pracovníků Sněmovny vyhlašuji přestávku o dalších deset minut do 14.45... Do 13.45... (Šum v sále a poznámky mimo mikrofon.) Já tedy předtím než přeruším, dobře, pak dám prostor tady s přednostním právem... Takže moment. Uplynula lhůta, máme 13.35 a nyní se přihlásila tedy s přednostním právem paní poslankyně Černochová za ODS.

 

Poslankyně Jana Černochová: Já zkusím nedýchat, abych nepoškodila i tento mikrofon. Já ukončím to utrpení. Prosím tedy, pane místopředsedo, vyhlašuji tedy - nebo vyhlásíte vy (smích v plénu), pokud vám ještě bude fungovat mikrofon, bereme si pauzu do 14.00.

 

Poslanec Jakub Michálek: Já jsem jenom chtěl říct, že to je všechno nicotný, protože pokud místopředseda opustí předsednické křeslo, tak je schůze přerušena. (Potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: To je pravda. Tak já musím vyhlásit pauzu odtamtud mimo mikrofon. (Veselo v sále. Předsedající se vrací do předsednického křesla a dál pokračuje už ze svého místa.) Haló? (Zkouší do mikrofonu.) Už to jde. (Smích v sále.) Takže nyní tedy uplynula pauza. 13.35 už uplynulo, a jestli se někdo chce vyjádřit na mikrofon... Takže paní poslankyně Jana Černochová, máte žádost. A už jde prý hlasovací zařízení. Už jde? (Rušno v sále.)

 

Poslankyně Jana Černochová: Znovu zopakuji to, co jsem, pane místopředsedo, už jednou říkala. Navrhuji, abychom ukončili dnešní jednání, a beru do 14.00 přestávku na jednání klubu ODS.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Přestávku akceptuji. Takže to 14 hodin vyhlašuji pauzu na žádost klubu ODS, tím pádem ukončuji dnešní jednací den a uvidíme se v úterý ve 14 hodin. Přeji hezký víkend.

 

(Jednání skončilo ve 13.37 hodin.)

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP