Středa 27. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
13.
Návrh poslanců Markéty Pekarové Adamové, Tomáše Kohoutka,
Radka Holomčíka, Jana Chvojky, Pavla Bělobrádka, Petra Gazdíka,
Pavla Jelínka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
a některé další zákony
/sněmovní tisk 214/ - druhé čtení
Projednávání tohoto bodu jsme přerušili 26. listopadu před otevřením podrobné rozpravy. Připomínám, že návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu a dále byl tisk přikázán zemědělskému výboru. Jedná se o sněmovní tisky 214/2 až 5. U stolku zpravodajů je za navrhovatele paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová a zpravodajka garančního výboru paní poslankyně Helena Válková.
Nyní tedy otevírám podrobnou rozpravu. Do podrobné rozpravy se hlásí paní předsedkyně Pekarová Adamová. Prosím máte slovo.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Včera v té obecné rozpravě jsem už odůvodnila pozměňovací návrh, který je komplexní pozměňovací návrh ke komplexnímu pozměňovacímu návrhu ÚPV, a tímto bych se k němu chtěla přihlásit. Připomínám, že se jedná o tu kompromisní variantu a je v systému pod číslem 3553. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a do podrobné rozpravy se přihlásila také paní zpravodajka, paní poslankyně Válková. Prosím máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Já také nebudu zdržovat. Jak zde bylo už řečeno, je tady ten závěrečný komplexní pozměňovací návrh. Přesto se chci přihlásit k tomu původnímu návrhu pro případ, že by nebyl ten komplexní pozměňovací návrh samozřejmě schválen ve třetím čtení. Takže ten můj pozměňovací návrh byl vložen do systému pod číslem 3248. Je součástí také toho komplexního pozměňovacího návrhu.
A ještě, protože včera byl trošičku takový zmatek, tak bych ráda uvedla na správnou míru jako zpravodajka, že my jsme projednali na ústavně-právním výboru návrhy, které byly předložené, a potom ten výsledný návrh ústavně-právního výboru byl také vložen do systému. Takže ve třetím čtení budeme hlasovat samozřejmě ten takzvaný kompromisní komplexní pozměňovací návrh i ten původní ústavně-právní návrh a potom ty další pozměňovací návrhy, které už byly zpracovány buď k tomu prvnímu komplexnímu pozměňovacímu návrhu, nebo k tomu kompromisnímu pozměňovacímu návrhu. Zatím tady takový žádný ovšem nemám s výjimkou toho jednoho, ke kterému se teď paní poslankyně Pekarová, prostřednictvím pana místopředsedy přihlásila. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a do podrobné rozpravy se přihlásil pan poslanec Marek Benda. Prosím máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážení pánové, já bych jenom rád upozornil na jednu skutečnost. Nevím, jestli je možné ve Sněmovně předkládat pozměňovací návrhy a trvat na tom, že jsou komplexní, ve třetím čtení. To je takový nějaký prapodivný zvyk, který se - obecně vzato, nic jako komplexní pozměňovací návrh neznáme, nic takového neexistuje. Občas se dělá, že výbory - ale pak se to odsouhlasí na začátku schůze Poslanecké sněmovny nebo na začátku projednávání tohoto bodu - řeknou, že je to tak rozsáhlá změna, že se berou jako základ k projednávání.
Tady je to snaha paní navrhovatelky a skupin, které za ní stojí, říct, všechno ostatní kromě mých návrhů je nehlasovatelné, protože žádné kompromisy v této věci nejsou možné a nejsou přípustné. Já na to jenom upozorňuji. My to nepochybně na ústavně-právním výboru probereme, projednáme, ale chtěl jsem, aby to zaznělo tady jasně již v tom druhém čtení. Návrhy se berou jako pozměňovací návrhy k tomu, co je předloženo, může s nimi být takto naloženo. Předpokládám, že naše procedura bude takováto. Samozřejmě se může výbor i Sněmovna posléze přiklonit k tomu, že se o některé věci hlasuje jako o celku, přesto není samozřejmě vyloučeno, že se o nich bude hlasovat jako o dílčích věcech, a navrhovatel si, myslím, nemůže na Sněmovně vynutit, že se o návrhu hlasuje jako o celku, buď všechno, nebo nic. Tak to jenom jsem chtěl, abychom měli jasno před třetím čtením.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní zpravodajka se přihlásila. Jenom připomínám, že ve 12.30 musím přerušit tento bod.
Poslankyně Helena Válková: Tak já opravdu jenom jednu minutu nebo možná ty dvě. Proto já jsem velmi důsledně dbala na to, že jsem terminologicky odlišovala přesně, jak tady říkal pan poslanec Benda vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, komplexní pozměňovací návrh a takzvaný kompromisní komplexní pozměňovací návrh. On to ve skutečnosti komplexní kompromisní pozměňovací návrh je, nebo kompromisní návrh ano, ale takzvaný - protože se to posunulo do stadia projednávání, které už nepřipouští toto označení. Ale z hlediska věcného obsahu o tom rozhodneme, takže si myslím, že máme celkem jasno a nic nebrání tomu postoupit tento tisk do třetího čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Nikdo se nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Je zájem o závěrečná slova? Není zájem o závěrečná slova. Nezazněl žádný návrh, o kterém bychom měli hlasovat, tedy končím druhé čtení tohoto návrhu.
Na 12.30 hodin máme zařazeny volební body, kterými se budeme zabývat. První volební bod je bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.