(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den přerušené 36. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tady vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Náhradní kartu číslo 8 má pan poslanec Ivan Bartoš a náhradní kartu číslo 11 má pan poslanec Miroslav Kalousek.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: Radek Vondráček z důvodu zahraniční cesty, Andrea Brzobohatá od 15.30 ze zdravotních důvodů, Jaroslav Dvořák od 9 hodin ze zdravotních důvodů. Elfmark František z rodinných důvodů, Jan Farský z pracovních důvodů, Pavel Juříček z důvodu zahraniční cesty, Karel Krejza z důvodu zahraniční cesty, Martin Kupka od 9.00 do 9.30 z pracovních důvodů, Majerová Zahradníková Zuzana do 10.30 z pracovních důvodů, Markéta Pekarová Adamová od 9.00 do 9.30 z osobních důvodů, Karel Schwarzenberg od 9.00 do 9.45 ze zdravotních důvodů, Petr Třešňák od 9 do 10 hodin z pracovních důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů, Lubomír Volný ze zdravotních důvodů, Rostislav Vyzula ze zdravotních důvodů.
Z členů vlády: od 9.30 do 11.45 se omlouvá Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí, z pracovních důvodů a ministr zemědělství Miroslav Toman z důvodu zahraniční cesty. Dále ještě došly omluvy paní ministryně Marie Benešové do 15.30 z pracovních důvodů a ministra dopravy Vladimíra Kremlíka po celý jednací den také z pracovních důvodů.
Připomínám, že jsme v pátek 1. listopadu usnesením číslo 764 stanovili, že hlasování o podaných návrzích a návrhu zákona jako celku v případě bodu 1 této schůze schváleného pořadu, jde o sněmovní tisk 509 - vládní návrh zákona o změně zákonů v oblasti daní, proběhne dnes, ve středu 6. listopadu, v 10 hodin. Než přistoupíme k přerušené rozpravě, s přednostním právem před otevřením rozpravy se přihlásil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. (V sále je hluk.) Než vám udělím slovo, pane předsedo, ještě požádám sněmovnu o klid. A můžeme pokračovat. Prosím, máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dobré ráno, dámy a pánové. Již teď si dovoluji požádat před závěrečným hlasováním po ukončení hlasování o pozměňujících návrzích o dvacet minut přestávku na poradu poslaneckého klubu.
Budeme v 10 hodin zahajovat hlasování, tak jak se Sněmovna rozhodla svým usnesením. Nejen podle mého názoru, ale dokonce i podle nálezu Ústavního soudu v obdobné situaci je to porušení zákona o jednacím řádu. Musím říct, že mě mrzí, že jste si vybrali právě tuhle alternativu, protože jste měli na vybranou. Paní ministryně Schillerová i pan předseda Faltýnek dobře věděli, co je oním minimem, které, budeme-li ujištěni, že projde z pozměňujících návrhů, tak rádi napomůžeme tomu, aby se zákon stal účinným k 1. 1. 2020. Tím minimem byly pozměňující návrhy, které již ve třetím čtení schválil rozpočtový výbor, plus ujištění, že se nezvýší poplatky na katastrálním úřadě. Pokládal jsem to za naprosto... za nabídku k naprosto férové dohodě, která by měla naprosto minimální dopad do rozpočtu 2020, i férové politické dohodě mezi koalicí a opozicí, protože žádný z těchto pozměňujících návrhů se netýkal programové vlajkové lodi té či oné koaliční či opoziční strany.
O co se jednalo věcně. Jednalo, a stále se jedná o podporu pozměňujících návrhů paní poslankyně Kovářové týkajících se životních pojistek, o podporu pozměňujícího návrhu poslanců Dolejše a Onderky, který zvyšuje daňové zatížení u hracích automatů, kde závislost je prokázána, ale nezvyšuje daňové zatížení u loterií, kde závislost prokázána není, a pozměňujícího návrhu, který předložili alternativě ať už paní poslankyně Kovářová, či pan poslanec Bartošek, či pan poslanec Ferjenčík, a týká se poplatku katastrálních úřadů. Tyhle tři věci. Ujištění o tom, že budou schváleny tyto tři pozměňující návrhy, stačilo k tomu, abychom všichni spěchali tak, aby zákon nabyl účinnosti k 1. 1. 2020.
Vy jste tuhle nabídku, která podle mého názoru byla... (odmlka pro hluk v sále) velmi férová a vstřícná, odmítli. A znovu říkám, rozhodli jste se porušit zákon. Myslím, že jsme všichni přísahali, že kromě toho, že slibujeme věrnost České republice, budeme zachovávat její Ústavu a zákony. Vědomé porušení zákona každého poslance v okamžiku, když ví, že má na vybranou jinou alternativu, je prostě jenom informace o vnímání právního státu této Poslanecké sněmovny. Nicméně je to vaše právo samozřejmě.
Já si přesto dovoluji apelovat na to, abyste se pokusili těmto třem pozměňujícím návrhům věnovat mimořádnou vstřícnost. Jednak proto, že mají smysl, a také proto, že před závěrečným hlasováním vystoupím se stanoviskem poslaneckého klubu TOP 09. Délka tohoto stanoviska bude logicky nepřímo úměrná vaší ochotě tyto tři pozměňující návrhy přijmout a bude pochopitelně i limitovat naši úvahu o tom, zda požádáme Ústavní soud, aby posoudil, jak vážné porušení zákona o jednacím řádu to bylo, když jste se rozhodli ukončit rozpravu a hlasovat v 10 hodin.
Já vám děkuji za pozornost, i za to, že o tom budete přemýšlet.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. To bylo ještě před otevřením rozpravy. Vidím přihlášku s přednostním právem pana poslance Zbyňka Stanjury a ptám se, jestli je to před otevřením rozpravy, nebo... Před otevřením rozpravy. Dobře. Máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem se dočetl z veřejných zdrojů další neuvěřitelný výrok paní ministryně Schillerové, která řekla, že čelí teroru v Poslanecké sněmovně, a řekla, že třetí čtení projednáváme skoro 27 hodin. Mně se ten počet hodin nezdál, takže jsem se podíval do stenozáznamu, tak pro paní ministryni, které evidentně jednoduché počty dělají problém, i když je ministryně financí, tak ve třetím čtení jsme sněmovní tisk číslo 509 projednávali v pátek 18. října 45 minut. (Připomínka z poslaneckých lavic.) Mluvím o třetím čtení. 25. října začala tato mimořádná schůze. Věnovali jsme se tomu celý jednací den, pět hodin. Mimořádná schůze pokračovala minulý týden ve středu 30. října, věnovali jsme se tomu celý jednací den, dalších pět hodin. A v pátek se tomu Poslanecká sněmovna věnovala přibližně tři a půl hodiny. Když to sečtu, tak je to čtrnáct a čtvrt hodiny, a dneska jste rozhodli, že debata může pokračovat maximálně hodinu. Takže patnáct a čtvrt hodiny, a ne dvacet sedm. To na okraj.***