(10.50 hodin)
(pokračuje Kohoutek)
Každý plátce DPH, předpokládám, že má účetního, a každý účetní zvládne v rámci svého softwarového programu udělat kontrolní hlášení v souvislosti s tím, že pro toho podnikatele chystá daňové přiznání k daním z DPH. Takže podle mého názoru kontrolní hlášení je věc, která naprosto funguje, a myslím si, že opravdu není takový problém pro ty běžné a malé podnikatele to kontrolní hlášení udělat. Nehledě k tomu, jak říkal kolega Bláha, pokud je pro vás malý, drobný podnikatel ten, který má milion korun obrat ročně, je to cca 80 až 90 tisíc měsíčně. To kontrolní hlášení se dělá u plateb přesahujících 10 tisíc. Kolik ten podnikatel těch plateb za kvartál udělá? Jsou to jednotky kusů. Takže opravdu kontrolní hlášení vážně není skutečně takový problém. Děkuji. (Potlesk v části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kohoutkovi a nyní pokračujeme faktickou poznámkou pana poslance Vojtěcha Munzara, poté kolega Stanjura a Kobza. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Mě překvapuje - já jsem tady poměřoval režimy, když někdo není plátcem DPH a jak mu naroste administrativa. A naroste mu, to mi nevymluvíte, to nevymluvíte ani těm podnikatelům, že kdo spadne do režimu DPH, tak že mu naroste daňová administrativa bez ohledu na to, pane kolego, že chápu, že pro vás to možná není takový problém, ale pro nějakého živnostníka, který funguje ve stavebnictví, je neustále v terénu, není zase zvyklý tak papírovat jako třeba někdo v kanceláři, tak pro něj to skutečně problém být může. A kvůli těmto lidem jsem o tom mluvil, protože se bavíme - vy tady vyjmenováváte částky - ale bavíme se o obratu, nebavíme se o zisku. Tak abychom mluvili správně, bavíme se o obratu. A skutečně pro ty lidi tím, jak jim rostou náklady na nákup materiálu, tím, jak musí zvyšovat ceny, aby náklady na nákup materiálu, na dopravu apod., že je musí zvyšovat, tak tím jim automaticky roste obrat a tím automaticky spadají do toho režimu DPH. A jestli tedy váš návrh nebo váš postoj je, aby co nejvíce podnikatelů bylo v režimu DPH, tak prosím, pak ať to tedy paní ministryně financí a Ministerstvo financí řekne ve svých poznámkách na rovinu a neschovává se v těch argumentech za Evropskou unii. Ale pojďme se bavit skutečně věcně.
Děkuji za tu poznámku, já na to mám jiný názor než vy. Já se domnívám, že skutečně ty nejmenší bychom nemuseli nutit, aby byli v režimu DPH, a měli bychom tuto hranici posunout. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, taktéž s faktickou poznámkou. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, já budu reagovat na dvě vystoupení, která zazněla. Nejdřív pan poslanec Bláha. Tak když se bavíme o drobných podnikatelích, tak oni přece, pokud mají maximálně tři vozidla - mluvíme o malých, maximálně tři - a rozhodnou se uplatit výdajový paušál na to osobní vozidlo, to jistě znáte, tak nemusí vést žádnou knihu jízd. Drobný podnikatel, který má patnáct aut na podnikání, mi zas úplně drobný nepřipadá. Ale já souhlasím s tím, navrhněte - už máte šest let Ministerstvo financí - navrhněte zrušit tuto pitomou povinnost a my to určitě podpoříme. Naprosto souhlasím.
Pan poslanec z hnutí ANO - teď se omlouvám, vypadlo mi jméno - říká... Kohoutek, ne že bych ho neznal, ale teď jsem si nebyl jistý, kdo vystupoval. Tak říká: Co to je za argument, že ti drobní mají administrativu? Já jsem mnohem větší a nemám s tím problém. No tak tím jste ale popřel, že jste drobný podnikatel. A že ta administrativa navíc to je. Pokud náhodou něco exportujete, tak se podívejte, co ještě musíte vyplňovat po jednotlivých odběratelích. Například jenom na Slovensku, já žiju blízko Slovenské republiky, mnozí naši drobní podnikatelé poskytují služby nebo zboží na území Polska a podle jednotlivého IČO to musí počítat a uvádět, že vyvezli za 1 120 korun pro IČO XY na Slovensku a za 1 300 korun pro jiné IČO.
Když mluvíme o té hranici 10 tisíc, je to včetně daně úplně nelogické, protože většinou dáváte základ a (nesrozumitelné) 10 tisíc. Navíc to není fixováno zákonem, jenom vyhláškou Ministerstva financí. Kdybychom chtěli pomoci drobným podnikatelům, tak tu částku zvedneme třeba na 50 tisíc bez daně. Neříkejte mi, že karuselové podvody se dělají u drobných podnikatelů s fakturami 10 tisíc včetně DPH. Tak se bavme o tom reálném dopadu na malé podnikatele. Přesvědčete ministryni financí, ať zvedne svou vyhláškou povinný limit, a pak budete mít pravdu, že těch faktur bude velmi málo nebo možná žádná u těch malých a drobných podnikatelů.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, už skončil čas k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Jiřího Kobzy, poté Jiří Bláha. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, hezké dobré ráno. Tady všichni mluví o drobných podnikatelích, tak mi dovolte, abych jako drobný podnikatel k tomu řekl taky svoje.
Fakt je, že kontrolní hlášení pro malé firmy skutečně představuje velkou zátěž. Fakt je, že se nám stalo, že kolegyně napsala něco do špatné kolonky a dostali jsme pokutu ve výši měsíčního obratu. A v podstatě všichni ti, kteří se tady zastřešují drobnými podnikateli, tak já pochybuji, že dobře vědí, co to znamená být drobný podnikatel. To znamená, že musíte být renezanční člověk, musíte ovládat úplně všechno, musíte ovládat řemeslo, musíte ovládat marketing, musíte ovládat požární předpisy, stavební předpisy, dopravní předpisy, musíte ovládat veškeré účetnictví, neustále sledovat nové vyhlášky, které na vás chrlí Finanční správa, Ministerstvo financí atd. A všechno to musíte udělat v nejmenším možném týmu, protože jako drobný podnikatel to děláte ve dvou, ve třech, ve čtyřech lidech.
Takže prosím vás pěkně, já bych apeloval na vás, abyste se skutečně, když už budete mluvit o drobném podnikání, zamysleli nad tím, co to doopravdy znamená. A musím říct, že veškeré kroky, které zatím byly učiněny, rozhodně nesměřovaly k tomu, aby se drobným podnikatelům žilo lépe, právě naopak, aby pokud možno tito podnikatelé to zavřeli a šli na pracák na podporu. Protože opravdová podpora drobného podnikání by byla, že se udělá paušální daň pro drobné podnikatele v rozumné výši, ne 7 tisíc za měsíc, nebo kolik jsem viděl ten návrh, ale já nevím, 10, 20 tisíc za rok, a tím by měla ta administrativa skončit.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, i vám skončil čas k faktické poznámce, pane poslanče. (Poslanec Kobza: Děkuji za upozornění, pane předsedající, děkuji vám.) Nyní faktická poznámka pana poslance Jiřího Bláhy a snad budeme pokračovat vystoupením kolegy Ferjenčíka. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, ještě musím jednou reagovat, protože tady mluvíme o věcech, které jsou zásadní. Jestliže jsem malý podnikatel, tak si pište, že z 99 %, pokud chci zachovat hranici jeden milion, tak nenakupuji přes sebe v žádném případě žádný materiál. Všichni tihle drobní podnikatelé to dělají: nakup si materiál, já ti to udělám, protože v ten okamžik by se do milionu nevešli. Vezměte si jenom - myslíte, že nějaký podnikatel bude podnikat proto, aby měl méně než v normálním zaměstnání? V normálním zaměstnání je dneska běžný plat 25 tisíc čistého, což je nějakých 50 tisíc hrubého. To už jsme na úrovni obratu toho podnikatele za měsíc, který udělá do jednoho milionu. Takže žádný podnikatel nemá problémy s tím, že se zdraží materiál, že by se mu zvedlo, že přechází z jedné hranice do druhé, protože on to dělá jednoznačně - nakup si materiál, já ti řeknu kde a já ti tu práci udělám. Takhle to funguje v tom byznysu do jednoho milionu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Než budeme pokračovat vystoupením pana poslance Ferjenčíka, přečtu ještě omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny. Omlouvá se od 9.00 do 9.30 z důvodu návštěvy lékaře Markéta Adamová. Dále omluva pana poslance Vlastimila Válka od 10.30 do 14 hodin z pracovních důvodů a Dominik Feri se omlouvá z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Nyní pan poslanec Ferjenčík, připraví se kolega Skopeček. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Velký hluk v sále.)
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já se nejprve stručně vyjádřím k té debatě o malém podnikání, která tu proběhla v rámci faktických poznámek. Tam bych rád poznamenal, že bych si přál, aby podnikatelé, kteří nemají žádné zaměstnance, nepotřebovali účetního. Já si myslím, že to by měla být snaha naší daňové správy, našeho státu, aby skutečně člověk, který nemá zaměstnance, nepotřeboval účetního, a to i v případě, že je plátcem DPH. Takže ten argument pana Kohoutka já beru, že on to vnímá tak, že všichni mají účetního, takže je to nezatěžuje, ale já s tím nesouhlasím. Já si myslím, že by stát měl umožnit podnikat i bez účetního. ***