(10.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní bude reagovat na faktickou pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji za vysvětlení, to jsem přibližně očekával. Tak vy máte na mysli asi investiční životní pojištění. V tom případě to je skoro na samostatný seminář, kde se o tom můžeme pobavit. Myslím si, že by nebylo dobré pro pojišťovny zrovna to tady otevírat, protože to není jeden z produktů, kde by se tím pojišťovny mohly pochlubit. Pro vaši informaci, co mám poslední údaje, tak průměrná doba trvání investičního životního pojištění je šest let, jakkoli produkt je koncipován dlouhodobě, tzn. na desítky let. To znamená, že to, co tady popsala paní poslankyně Kovářová, opravdu takhle není. Něco jiného je rizikové pojištění, tam to takhle funguje. Ale ono to funguje tak, že když je plnění, tak je plnění, když není plnění, tak je to samozřejmě příjem pojišťovny. To, o čem my se potom bavíme u investičního životního pojištění, je, že když to ten klient předčasně vypoví, tak dostává tzv. odkupné neboli odbytné, a to ani zdaleka, ani zdaleka nedosahuje toho, co tam naspořil. Vygooglujte si to, teď jsou kolem toho problémy. Jinými slovy, spoření bych já osobně do pojištění vůbec nepletl. Je to medvědí služba pojišťovnám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak na faktickou poznámku bude reagovat paní poslankyně Věra Kovářová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo. Vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Máte pravdu, pane poslanče, že by si to zasloužilo nějaký seminář, prostřednictvím pana předsedajícího, budu ráda, když se toho ujmete a rozešlete pozvánku. Myslím, že je to opravdu k velké diskusi. O tom, o čem jste hovořil, že ta délka je v průměru šest let, tam bychom se museli podívat do minulosti, myslím, že došlo k úpravě a ke zpřísnění podmínek, kdy docházelo dost často ke změně těch smluv, a to se myslím, upravilo. Já tedy musím říci, včetně mých rodičů, myslím, a mého manžela, že se zcela už vymykáme této průměrné době, protože jsme setrvali.

A to, co jste mi vytkl, že hovořím o spoření, sám jste o tom hovořil. Ono dost často to bývalo představováno jako spořicí. Nicméně je jisté to, že samozřejmě částku, kterou platíte, celou nedostanete, protože součást té částky, kterou platíte, je pojištění právě pro případ těch krizových stavů typu nemoc, invalidita apod.

Já myslím, že toliko k této problematice. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak reagovat bude pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Ne, tak my si to potom s paní poslankyní řekneme venku, půjdeme ven (na nesrozumitelnou poznámku z pléna).

Jenom jsem chtěl sdělit, že to je opravdu složitější. Dokonce Česká národní banka, co si vzpomínám, zakázala prodávat tenhle produkt jako spoření. Název je skutečně celý zavádějící. To znamená, že by bylo dobré edukovat. Něco jiného je rizikové pojištění, to je, o čem se bavíme, proti smrti, invaliditě, trvalým následkům, a něco jiného je investice. Tady je to všechno v jednom. Ale to my si povíme někdy potom. Já nebudu zdržovat. Já rád uspořádám konferenci na tohle téma, které v této chvíli má nějaké daňové zvýhodnění, a pobavíme se o tom, do čeho by stát v těchhle věcech měl investovat, jestli je to právě investiční životní pojištění, resp. daňoví poplatníci, anebo jsou to jiné produkty, které jsou podle mě smysluplnější, když už jste to otevřela. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak reagovat bude paní poslankyně Věra Kovářová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Jenom krátce, pane poslanče. Myslím, že vy jste to řekl zcela jasně. V tomto případě je potřeba edukovat. A já myslím, že to je vaše parketa, prostřednictvím pana předsedajícího, protože vaše knihy jsou všeobecně známé.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vyzývám k vystoupení pana poslance Jana Hrnčíře a připraví se poslanec Václav Klaus. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené dámy a pánové, dovolte, abych i já se v krátkosti vyjádřil k tisku 509.

Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, sněmovní tisk č. 509, nemůžeme podpořit. Protože i přes slib této vlády v programovém prohlášení, že nebude zvyšovat daně, tak tento vládní návrh zákona doslova drancuje lidem peněženky.

My v SPD chceme naopak lidem život zlevňovat a ponechat v jejich peněženkách více peněz. Proto jsme navrhli navýšení základní slevy na poplatníka a slevy na manžela podle zákona o daních z příjmů. Toto navýšení výrazným způsobem pomůže zejména nízkopříjmovým pracujícím občanům. Ministerstvo financí tento návrh odmítlo a koalice ANO, ČSSD a KSČM na rozpočtovém výboru smetla ze stolu. Stejně tak smetla ze stolu i naše další návrhy, které mají pomoci aktivním lidem, jako třeba navýšení částky pro osvobození příležitostných příjmů, což by posílilo finanční situaci rodin s nízkými příjmy či důchodců, kteří si příležitostným prodejem zlepšují svoji životní situaci. Dále jsme navrhli snížení daně z příjmů pro malé firmy, podobně jako v sousedním Slovensku. I tento náš návrh koalice ANO, ČSSD a KSČM na rozpočtovém výboru smetla.

Odmítáme se proto podílet na poškozování občanů České republiky a tento zákon brutálně zvyšující daně všem občanům nepodpoříme. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní vyzývám k vystoupení pana poslance Václava Klause... Teď mi naskočila jedna faktická, tak dáme prostor na faktickou nejprve. Pane poslanče, prosím jenom chvilku ještě. A paní poslankyně Kateřina Valachová, vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Bude to velmi stručné, pan kolega Klaus vaším prostřednictvím nebude určitě už nijak dále zdržován se svým standardním příspěvkem. Já bych chtěla jenom upozornit, že máme menšinovou vládu - hnutí ANO a sociální demokracie, kterou tolerují za určitých podmínek kolegové a kolegyně z Komunistické strany Čech a Moravy. Jenom abychom si připomněli, jak to je.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní vyzývám k vystoupení pana poslance Václava Klause a připraví se pan poslanec Vojtěch Munzar. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, dámy a pánové. Já jsem to nepřišel zdržovat. To, že tento zákon nepodpoříme, už jsem řekl, kvůli tomu bych k mluvítku nechodil. Na druhou stranu ctím některé pamětníky, kteří říkají, že každý den, kdy Sněmovna nepřijme zákon, je pro občany svátek. Tohle skutečně platí. A druhá věc, že daně se nemají zvyšovat, platí také. Takže dneska mi ta opoziční obstrukce nijak nevadí nebo považuji ji za legitimní.

Chci říct k tomu jednu věc, a sice že hnutí Trikolóra nepodpoří tento zákon, ale podpoří jeden pozměňovací návrh, a sice myslím je to G2 pana poslance Veselého, snažící se narovnat poměr mezi kurzovými sázkami a loterijními. Já se skutečně domnívám, že kurzové sázky jsou zdaněny už o několik procentních bodů více, než je průměr v Evropské unii, kdežto loterie naopak jsou na tom o trošku níže, a zejména je to jiný produkt. Tam je jistota výhry toho pořádajícího subjektu v mnoha zemích. Je to státní loterie, nebo někde to ten stát nechává provozovateli a víceméně to zdaňuje takřka celé, aby to dal na kulturu a sport. U těch kurzových sázek skutečně může dojít k tomu, že ten trh se dostane ke hraně, a když začne padat, tak ti lidé okamžitě odejdou do ciziny, na černé sázení apod., akorát zase z něčeho uděláte nic. Já třeba kurzové sázky osobně mám rád, jsem matematik, mě baví ta čísla. Nesázejte ty akovky tam na těch vesnicích, to je daleko nevýhodnější matematicky než ten jeden zápas. A drtivá většina těch sázejících jsou běžní občané, kteří pak mají větší radost, když sledují o víkendu sportovní výsledky, že jim třeba trošku něco vyšlo a něco nevyšlo. Zdaňovat to takovýmto způsobem, jak navrhovalo původně ministerstvo, je podle mého názoru za hranou, a proto podpoříme tento pozměňovací návrh. Děkuji vám. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP