(11.30 hodin)
(pokračuje Munzar)

Obava z byrokracie odrazuje zejména mladé lidi, aby se vrhli na nelehkou cestu podnikání. Podle průzkumů v roce 2013 preferovalo zaměstnanecký poměr ze strany mladých lidí 66 % a v roce 2017 už 82 %. Je to velmi varovný prst pro naši společnost a pro naši budoucí ekonomiku. Takže bych chtěl, abychom udělali alespoň jeden krok, který by odbrzdil chuť podnikat. A to je právě přijetí tohoto zákona, a proto jsem to navrhl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pane poslanče, zaznamenal jsem ten návrh, jenom pro jistotu rekapituluji: Bylo by to zařazeno jako první bod na dnešek. V případě, že budou schváleny body, které přednesl pan poslanec Stanjura a pan poslanec Fiala, tedy já, tak by to bylo až po těchto bodech. A variantně by se hlasovalo o středě 23. 10. zařazení po pevně zařazených bodech jako první bod. Dobře, děkuji, máme zaznamenáno.

A můžeme přistoupit k dalšímu přihlášenému, to je pan poslanec Jiří Mihola, který v tomto případě vystoupí s návrhem ke sněmovnímu tisku 396. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych chtěl navrhnout k pevnému zařazení poslanecký návrh, který jde napříč většinou klubů Poslanecké sněmovny. Týká se zákona o vysokých školách.

My tady často hovoříme o tom, jak chceme věci zjednodušit, jak chceme, aby ubylo byrokracie, a právě tato novela vysokoškolského zákona tomu má napomoci. Nechci teď o tom mluvit obšírně, ale je to podnět vlastně od akademických pracovníků, klidně řeknu, není to můj osobní nápad, ale podnět z toho akademického prostředí. Tady je celá řada vysokoškolských učitelů, kteří mají zkušenosti s tím, že když jsou nějaké projekty, granty, je papírů někdy až příliš. A také jsou různé hranice, kdy se co může a nemůže používat. Takže směrem k tomu zjednodušení, a tedy větší pružnosti a efektivnějšímu nakládání s těmi prostředky směřuje tato novela.

Jedná se tedy o sněmovní tisk, jak bylo řečeno, 396, návrh poslanců Jiřího Miholy, Karla Raise, Petra Fialy, Františka Váchy, Lukáše Bartoně, Terezy Hyťhové a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. A navrhuji zařadit tento bod na úterý 22. 10. po již pevně zařazených bodech, pokud jsou. Takže to je k tomuto bodu všechno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče, mám zaznamenáno, úterý 22. 10. po již pevně zařazených bodech. Podle pořadí přihlášených jste i nyní na řadě a jedná se o vystoupení k sněmovnímu tisku 504, bod 158, státní svátky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za opětovně udělené slovo.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, tady bych chtěl požádat o podporu opět poslaneckého návrhu, který jde napříč téměř všemi kluby, vyjma KSČM. Jedná se o návrh poslanců Jiřího Miholy, Jaroslava Bžocha, Jany Černochové, Jana Lipavského, Radima Fialy, Jana Chvojky, Markéty Pekarové Adamové, Víta Rakušana a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích a o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 504. Je připraven, aby mohl být schválen podle § 90 právě proto, že to jde napříč Sněmovnou, a já jsem se to snažil pečlivě konzultovat se všemi kluby. Požádal jsem i pana předsedu nejsilnějšího klubu zde, tedy hnutí ANO, o podporu, a bylo mi přislíbeno, resp. jsem to sladil s programem na příští týden tak, aby mohl tento bod být projednáván příští čtvrtek, tj. 24. 10. v 11 hodin. Mohu přislíbit, že tento bod opravdu vzhledem ke své jednoduchosti, a věřím, že k všeobecné podpoře nepotrvá déle než pět nebo deset minut. Nechci předjímat, samozřejmě může se někdo k tomu připojit, ale vlastně hlásila se k němu, a já děkuji za vstřícnost paní kolegyni Markétě Pekarové Adamové, jsem za to rád, že i ji to napadlo a její klub to podporuje. Takže děkuji, že to nějak nekomplikujeme vícero návrhy, ale že asi by mohla být shoda na tom příštím čtvrtku 24. 10. v 11 hodin. Předem vás prosím u obou návrhů o podporu a děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ještě prosím, pane poslanče, tady v té písemné přihlášce je středa 23. 10., čili ten návrh je na čtvrtek 24. 10. v 11 hodin. Jako první bod. Děkuji vám, opravím to, abychom hlasovali správně v souladu s vaším návrhem.

Na řadě je pan poslanec Vít Kaňkovský. Jde o vystoupení k sněmovnímu tisku 457 v tomto případě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovoluji si vás zdvořile požádat o pevné zařazení bodu číslo 135, jedná se o sněmovní tisk 457. Konkrétně jde o návrh poslanců Mariana Jurečky, Pavly Golasowské, Víta Kaňkovského, Jana Bartoška, Marka Výborného a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Náš návrh směřuje k posílení zásluhovosti pracujících rodičů, kteří vychovávají děti, a to tak, že navrhujeme diferenciaci sazeb pojistného na důchodové pojištění.

Jistě uznáte, že v době, kdy se bavíme o tom, že máme stagnující porodnost, o tom, že máme problémy se zajištěním našeho důchodového systému, je více než důležité dělat taková opatření, která by mohla posílit porodnost v naší zemi. Proto považuji tento návrh za velmi důležitý a dovoluji si vás požádat o podporu jeho pevného zařazení a konkrétně jej navrhuji jako první bod po již pevně zařazených bodech v úterý 22. 10.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, máme zaznamenán tento vás návrh. A jste přihlášen, pane poslanče, ještě jednou a nyní jste na řadě. Je to k bodu 132 sněmovní tisk 439. Takže prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobré dopoledne, milé kolegyně, kolegové. V tomto případě se jedná o bod číslo 132, sněmovní tisk 439. Konkrétně jde o návrh poslanců Mariana Jurečky, Pavly Golasowské, Jana Bartoška a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Jsme v situaci, kdy naše země zoufale potřebuje důchodovou reformu. Bohužel ale ani v tomto volebním období ani Ministerstvo práce a sociálních věcí, ani vláda jako celek nepředložily doposud vizi, jakým způsobem dál pokračovat v našem důchodovém systému. Máme zorganizovanou pracovní skupinu, která se zabývá nějakými vizemi v důchodovém systému, nicméně v tuto chvíli zatím nejsou žádné konkrétní výstupy z této komise. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP