(12.30 hodin)
(pokračuje Fiala)

To znamená, jestli chcete - a já tady apeluji na pana Faltýnka i na Piráty, kteří říkají: pojďme nepolitizovat - já jsem taky pro, pojďme nepolitizovat. Ale jestli se chceme podívat do budoucnosti, tak co bude za ty dva roky? Čím bude krýt Česká televize ten deficit? Jsou jenom dvě možnosti. Buď prodá pozemky, kus budovy, anebo zvedne koncesionářské poplatky všem, kteří je platí v České republice, všem, kteří je poctivě platí v České republice.

Takže my za klub SPD říkáme ne, my musíme zvednout varovně prst a říct, že to hospodaření není v pořádku. My nebudeme hlasovat pro zprávy České televize, protože prostě nejsou v pořádku. Hospodaření není v pořádku a Česká televize není v pořádku. A já apeluji naopak jak na Piráty, tak na klub hnutí ANO a na pana Faltýnka osobně, který říká: podívejme se do budoucnosti. Tak já vám říkám, že tady budu stát za ty dva roky, za ty tři roky, až budete navrhovat zvednutí koncesionářských poplatků, tak budu na vás ukazovat a řeknu: když jsme to chtěli zarazit, tak vy jste říkali, ještě počkáme, budeme se dívat do budoucnosti. Takže za nás, za SPD, říkáme ne, my ty zprávy nepodpoříme. Děkuji. (Potlesk poslanců z hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou poznámkou předseda klubu KDU-ČSL pan poslanec Bartošek, zatím jediná přihláška do faktické. Prosím.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Jenom věcná reakce, pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího. Pokud vím, tak auditní zprávy nehovoří, že Česká televize není v pořádku. To znamená, podle auditních zpráv Česká televize je v pořádku. Ohledně rozpouštění těch rezerv jsem zde mluvil. Jedná se skutečně o to, že došlo k dohodě s Ministerstvem kultury, že tyto rezervy se sníží na 10 % k zajištění výkyvů příjmů a výdajů. To znamená, to snižování je po dohodě s Ministerstvem kultury, nejedná se o svévolné počínání České televize.

A další věc. No, koncesionářské poplatky se nezvyšovaly od roku 2008. Když k tomu započteme inflaci, vývoj mezd a všechno další, tak je legitimní se ptát, zda hodnota výše poplatků z roku 2008 svou výší odpovídá, anebo se hodnota těch 135 korun snížila. Jsem přesvědčen, že dneska v přepočtu na rok 2008 se bavíme o nějakých 110, 115, 112 korunách, nebo 114.

To znamená, jestliže chceme veřejnoprávní televizi - a v tom se neshodneme, vy chcete zrušit koncesionářské poplatky, já říkám, že nezávislost České televize, nebo veřejnoprávních medií, je dána právě těmito poplatky a zákonem a je vyžadována jejich nestrannost. To znamená ano, máme na to rozdílný pohled. A já říkám, že Česká televize, aby mohla být svobodná a nezávislá, potřebuje tyto poplatky v relevantní výši. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou poznámkou předseda klubu SPD Radim Fiala a připraví se paní poslankyně Ivana Nevludová. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Jenom krátká reakce na mého předřečníka. Oceňuji také, že to vaše vystoupení bylo, řekněme, nepolitické, že bylo k věci. Já chci jenom říct, že podle našeho názoru by měl Českou televizi kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. To že by nebyly koncesionářské poplatky, to, že by byla součástí státního rozpočtu, to přece nezaručuje, nebo neříká tom, že by nebyla nezávislá. Protože ve spoustě západních zemí Evropy to takhle funguje, že televize, národní televize je součástí státního rozpočtu. A co pak soudy, které platíme, státní zastupitelství? Tak říkáme, že jsou závislé? Vždyť to jsou přece také státní instituce, které jsou nezávislé. Takže nemáme pocit, že když to funguje v západní Evropě, že by to bylo u nás jinak.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní přečtu jednu omluvu. Omlouvá se pan ministr životního prostředí Richard Brabec z dnešního jednání do 13 hodin z pracovních důvodů.

Takže faktické poznámky teď budou čtyři. Takže paní poslankyně Ivana Nevludová, pan ministr Lubomír Zaorálek, potom pan předseda klubu KDU-ČSL Bartošek a potom paní poslankyně Němcová. Prosím vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Ivana Nevludová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já se musím vyjádřit vaším prostřednictvím k panu Bartoškovi. Já vám přečtu větu, která zazněla jako jedna z posledních na tom semináři, který se konal 8. 10., z úst pana Dvořáka. "Nejsme v situaci, kdy bychom nevěděli, že finanční zdroje České televize nějakým způsobem mizí a že je potřeba najít řešení, které bude po roce 2021."

Já jsem těm zprávám také věnovala spoustu svého času, naposlouchala jsem si záznamy z rad jednání České televize až do toho roku 2016 pozadu, četla jsem zápisy z jednání. Je tam napsáno v těch zápisech, že Česká televize zatím prostředky má. Zatím. A potom čteme výroční zprávu České televize, kde se dovídáme, že tahle veřejná organizace je finančně zdravá. Takže si to navzájem odporuje. A poslouchejme se navzájem a čtěme, studujme a dělejme si vlastní názor. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku pan ministr Lubomír Zaorálek a připraví se pan předseda klubu KDU-ČSL Bartošek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Dámy a pánové, já jsem chtěl jenom zareagovat na výrok ctěného kolegy pana Fialy. On řekl takovou větu, že zneužívaný fond těch veřejných poplatků. Řekl jste, že je zneužívaný. (Poslanec Radim Fiala se ohrazuje.) Využívaný, ano. Víte, mně to připadá... Já vám řeknu, jaký mám z toho pocit, jsem poměrně chladnokrevný k té televizi.

Podívejte se, ač se můžeme o některých věcech bavit, tak dneska člověk, ten poplatník, má za 4,50 denně k dispozici jednu z nejrozsáhlejších takovýchto veřejných služeb dneska v Evropě, je tam šest kanálů. Má tam dětský kanál, sportovní. To už máte dneska všechno zprivatizované často. On má k dispozici těch šest kanálů, kde si myslím celá řada těch věcí v tom sportu - oni nakoupili olympiádu, mistrovství světa. To znamená, tohle je opravdu služba, která tady veřejně funguje. Takže odlišme tu celkovou službu, která je opravdu mimořádně rozsáhlá dneska, jedna z největších v Evropě. A tak řekněme, ta debata, která tady visí ve vzduchu, ta se týká spíš zpravodajství a třeba publicistiky. Tak to nějak oddělme. Jedna věc je ta veřejná služba, která je pozoruhodná, a to je za 4,50 denně v rozsahu, který je nevídaný v Evropě, protože trošku to sleduju. A to si myslím, že je to základní. A já si ponechám pro sebe, rozumíte, ty pocity, které mám. Taky se někdy vztekám, to si dovedete představit. Když jsem byl v té Severní Koreji a potom mě tam teda dusili, tak jsem se taky vztekal, chápete. Tak to odlišme a řekněme si, že z hlediska toho, co poskytuje, tak je to prostě rarita. Já vím, jak to vypadá v Polsku, Slovensku, Maďarsku a podobně.

Takže jenom na to jsem chtěl upozornit proti té vaší formulaci. Já se snažím být opravdu přesný, bez hněvu a zuřivosti se snažím, abychom viděli ten celek, abychom nerozkopali s vaničkou dítě, nebo jak se to říká. To by bylo úplně blbě, omlouvám se.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Bartošek a připraví se paní poslankyně Miroslava Němcová. Zatím poslední dvě přihlášky. Prosím vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Bartošek: Díky. Krátká reakce prostřednictvím pana předsedajícího k vám, pane poslanče Fialo. To, proč zastávám koncesionářské poplatky, je jednoduchá věc. Protože rozpočet je veskrze politická záležitost. A to, že tady občas zaznívají nápady, že necháme vyhladovět Senát a vezmeme jim rozpočet, a tím pádem zanikne Senát a podobně, tak stejným způsobem se pak dá tlačit na Českou televizi, aby byla pokorná, nebo na veřejnoprávní média.

Proto já osobně zastávám názor, že koncesionářské poplatky jsou správné řešení. Rozumím, že spolu nesouhlasíme, ale já říkám, že koncesionářské poplatky jsou to správné řešení.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení paní poslankyni Miroslavu Němcovou, zatím poslední faktická poznámka. Takže se připraví pan poslanec Jiří Valenta, pakliže nepřijde další faktická. Prosím.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Já chci ještě, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, připomenout úvodní slova paní zpravodajky, paní poslankyně Kořanové, která rozebrala tu zprávu o hospodaření podle jednotlivých aspektů, tak jak je sestavena, a v podstatě její zpráva vyzněla pozitivně ve smyslu hospodaření České televize. Je zpravodajkou v této věci. Čili to její slovo bychom měli brát také na zřetel.

Pokud jde o faktickou poznámku směrem k panu poslanci Fialovi, který volal po tom, aby Česká televize byla více pod kontrolou. Dobře, bavme se o tom, jestli má být NKÚ tím, kdo bude také kontrolovat Českou televizi. Ale jenom bych připomněla opět slova paní zpravodajky o tom, že v roce 2016 proběhlo v České televizi dvanáct auditů plus tři mimořádné. Zdá se vám to málo? To je na jeden měsíc jeden a půl auditu.

Jestliže ty audity potřebují nějaké množství materiálu, nějaké množství lidí, koho všeho zaměstnávají a jak moc času a peněz zbývá na to, aby Česká televize dělala to, co má? Můžeme ji ukontrolovat k smrti, to jistě můžeme. Já si nemyslím, že je to to, proč si ji občané platí, a proto bych se spíše bavila o tom, jestli ty audity, které máme k dispozici, a my je k dispozici k té zprávě o hospodaření máme, jestli jsou vypovídající ve smyslu, jak nám to tady představila paní zpravodajka, nebo ne. Já s paní zpravodajkou v tomto ohledu souhlasím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP