(10.50 hodin)
(pokračuje Schillerová)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu, a já čerpám z médií. Já nemám - můžete tady jaksi mlčenlivost jakýmkoliv způsobem prostě komentovat - já nemám přístup ke spisu. Nemám k němu a neměla jsem z žádné své pozice. Pozice moje byla tady od 1. července 2014. To, že to bylo distribuováno na Finanční úřad pro hlavní město Praha, potvrdil sám tento úřad. Sám tento úřad se vyjádřil - já čerpám z mediálních vyjádření - řekl ano, tento podnět jsme obdrželi a tento podnět šetříme. Takto to vyznělo v médiích.

To, že já nic víc nevím než to, co mi připravilo Generální finanční ředitelství do podkladů a co bylo v médiích. Protože mlčenlivost platí i pro ministra financí. Ministr financí nemá právo, ani náměstkyně ministra financí, ani na mé pozici od 1. července 2014, kdy jsem byla ředitelkou daňového procesu, ani v této pozici jsem k těmto podnětům neměla přístup. Čili tento kanál distribuoval na hlavní město Prahu a ten šetří.

A já vám teď položím jinou otázku. Jak vy víte, že to bylo promlčeno? Jak vy víte, s jakým výsledkem ta kauza byla vyšetřena, či je šetřena? Jak vy víte, jaké okolnosti vedly k tomu, že nebyl podán podnět policii? Což je vyjádření generální ředitelky, které bylo také medializováno. Protože já osobně to nevím. A nevím to proto, protože to vědět nemohu. Takže to nemůžete vědět ani vy. A ta šetření, a je to dobře, probíhají v přísně... je to dobře pro všechny daňové subjekty této země, bez ohledu na to, o jakou firmu se jedná, že podléhají velmi přísné mlčenlivosti.

Nicméně Ministerstvo financí určité kompetence má. Tyto vyplývají z kompetenčního zákona a to je činnost takzvaná dohlídková. To znamená, že Ministerstvo financí může vykonat dohlídku, ale nemůže zasahovat do toho spisu, nemůže v podstatě řídit procesy, které spadají striktně do kompetence Finanční správy, naprosto striktně, ale může dohlédnout na to, zda procesy probíhají standardně a zda nevybočily z běžných postupů, které jsou dány buď zákonem, nebo podzákonnými předpisy, teď myslím metodickými pokyny.

Například. Pro podávání trestních oznámení má Finanční správa vydané Generálním finančním ředitelstvím jasné pokyny, vedou se tabulky, musí se u každé kontroly zaznamenat do speciální tabulky, prostě pokud se nepodává trestní oznámení, z jakého důvodu. To se eviduje. Když se podíváte do zprávy o Finanční správě, kterou projednává ve výroční zprávě každý rok vláda, tak tam uvidíte i tento seznam.

Co se týče promlčení, to je tedy správně prekluze, to není promlčení, tak je to zakotveno v § 148 daňového řádu. Jasně se říká, které úkony přerušují tuto prekluzi. Zase je na to vydán metodický pokyn, ze kterého jasně vyplývá, jaké by byly postupy a co by znamenalo, kdyby úředník způsobil svou nečinnosti prekluzi. V podstatě to by mělo na něho zcela konkrétní dopady.

Takže já odpovídám, že ten proces prostě běží podle zákona, běží podle předpisů a Ministerstvo financí tam může vykonat dohlídkovou činnost. Což já v tuto chvíli neříkám ani tak, ani tak, jestli vykonává, nebo ne. Abych právě nenarušila nestranný proces. Ale využilo Ministerstvo financí všech svých kompetencí. Asi tak.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní místopředsedkyni vlády a ministryni financí. A ještě než dám slovo paní poslankyni Pekarové Adamové, je tady faktická poznámka pana poslance Pavla Plzáka, protože je otevřena rozprava. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Já se přidám k paní ministryni. Mě by také zajímalo, kde paní poslankyně sehnala informace, které pro nás normální smrtelníky jsou utajené. Rád bych to věděl.

Ale já jsem původně tu svoji faktickou poznámku směřoval k něčemu jinému. Já jsem vás prostřednictvím pana předsedajícího pozorně poslouchal a já jsem nepochopil. Vy jste mluvila o tom postupu, který jste tady široce rozvedla, že je to daňová finta podle nějakého odborníka. Ale nepochopil jsem, jestli celý ten postup považujete za legální, nebo za nelegální. A jestliže ho považuje za legální, proč se vám zdá nelegální, pouze týká-li se to Agrofertu a Čapího hnízda. A pokud ho jako takový považujete za nelegální, tak ten tady probíhal přece celá léta, jak jste řekla. A bylo to i za vašeho pana ministra Kalouska. Tak proč se ten tím nezabýval dříve? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě než dám slovo paní kolegyni Pekarové Adamové, pojďte už dál. Já jenom konstatuji, že pan poslanec Ondřej Veselý hlasuje s kartou číslo 19. A ještě maličkost, ještě dvě omluvy. Omlouvá se pan ministr a místopředseda vlády Karel Havlíček dnes od 10.50 do 13 hodin a z odpoledního jednání na celý den se omlouvá pan poslanec Jan Bartošek.

Teď už máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Já bych ze slušnosti vždycky poděkovala za odpověď, ale tady v tomto případě nemohu, protože jsem vlastně žádnou nedostala na ty dotazy, které jsem kladla. A bylo tady chvíli až - vyměnili jsme si vlastně role, protože to chvíli vypadalo, že tady interpelace probíhají od paní ministryně na poslance, nikoliv naopak.

Já jsem se ptala na hypotetickou situaci hypotetických firem, a jak byste se vy ze svých funkcí, ve kterých jste působila, nebo teď působíte, v takovém případě zachovala. To znamená, dejme stranou nějaké diagramy nebo nějaké procesy v tuto chvíli. Mě zajímá váš osobní názor, jak se v takové věci postupovat má v případě, že taková podezření, že se jedná o daňový podvod, a tedy že šlo o krácení daní. Tím pádem je újma státu - abych tady tedy odpověděla předřečníkovi panu poslanci prostřednictvím předsedajícího - samozřejmě v tu chvíli se jedná o nelegální jednání. A v tu chvíli - a takových případů jsou ročně určitě stovky a desítky, které šetří právě orgány k tomu zřízené.

Mě samozřejmě zajímalo zejména, proč tady v tomto konkrétním případě k tomu nedocházelo podle všech dostupných informací, které mám z médií, tak jako je máte možnost mít úplně každý z vás. Pokud si takovouto informaci vyhledat chcete, tak to určitě umíte. Jsme tady na takové úrovni, že to určitě děláme běžně. Takže v tomto směru ten dotaz byl na hypotetické firmy Adam a Eva, připomínám. To byla moje otázka, paní ministryně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já bych dal slovo paní místopředsedkyni vlády, ale s faktickou poznámkou - ne, řádně se hlásí - s faktickou, tak v tom případě dám k faktické poznámce slovo panu předsedovi klubu ODS Zbyňku Stanjurovi. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak o té fakturaci víme ze zprávy OLAF - informace pro pana poslance. Vzpomeňme si, jak to bylo. A je to oblíbená taktika ministryně financí a Ministerstva financí pod vedením paní ministryně. Nejprve zatloukat, zatloukat, zatloukat, nevydávat, pravidlo omerty. Bylo to u zprávy OLAF, vzpomeňte si - nemůžeme vydat, nemůžeme potvrdit, nemáme překlad, to samé u auditu, nemůžeme, nemůžeme.

Pan poslanec v té horlivé obhajobě své ministryně svého hnutí zapomněl: naprosto souhlasím s paní ministryní, která nemůže nic řešit, proč to nevyřešil Kalousek? To je opravdu logický vývod. Pokud souhlasím s tím, že ministr nemůže nic dělat, tak proč si berete do úst jiné ministry a říkáte "oni to měli vyřešit"? Problém je úplně jiný. Podívejte se na tu zprávu OLAF, podívejte se na to plnění, podívejte se, kdy skončilo to plnění.

A ten podnět přišel z Německa. Co s ním udělala státní správa v době, kdy rezort Ministerstva financí mělo hnutí ANO? Zametla to pod koberec. Zametla to pod koberec. A nebýt zprávy OLAF, tak se tomu ani Policie České republiky nevěnuje. Takhle jednoduché to je. A je to nezákonné, to není legální. Uměle si zvyšovat náklady je nezákonné. A kromě daně z příjmů, kterou si snižuje ta firma, nezapomeňte na DPH, vy velcí bojovníci s malými podnikateli s EET! Taky Čapí hnízdo inkasovalo DPH z těchto faktur A stát jim ji vyplácel a vracel! A to je taky nelegální.

Takže pokud se ptáte, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, jestli to bylo legální, nebo nelegální - je to nelegální! A platí to pro všechny. I pro hypotetickou firmu i pro firmu, kterou řešíme v tomto konkrétním případě. A jsou konkrétní případy, kdy podnikatelé za mnohem menší částku skončili na mnoho let nepodmíněně ve vězení za tento kriminální čin. To si dohledejte z veřejných zdrojů. To nejsou žádné informace, které my, normální smrtelníci, se nedozvíme. Na rozdíl od Finanční správy.

Vy tady vždycky tleskáte, jak ti podnikatelé podvádějí. Jak to víte, že podvádějí podnikatelé? Kde jste na to přišli? Máte jiné informace než my, kteří tvrdíme, že to není pravda? V té horlivé obhajobě také někdy používejme zdravý rozum a nějaké argumenty a fakta.***




Přihlásit/registrovat se do ISP