(10.10 hodin)
(pokračuje Maláčová)

Já jsem 29. března na webu MPSV, ale také na tiskové konferenci zveřejnila tzv. východiska pro diskusi pro reformě lékařské posudkové služby. Tento materiál jsme pak velmi podrobně prezentovali na sociálním výboru a tam jsme popsali veškeré problémy, které s lékařskou posudkovou službou souvisí, a veškeré kroky, kterými budeme chtít jít v těch budoucích měsících. Jak už jsem řekla, ten první krok, ten rychlý, vyjmout posudkové lékaře ze služebního zákona, byl prosazen a také k 1. 7. tohoto roku realizován.

Je potřeba říci, že v žádném případě já jako sociální demokratka neplánuji outsourcing lékařů do soukromé sféry. To je nepřípustné a já se touto cestou nehodlám vydat. Pokud bych měla shrnout současný stav příprav, tak paní poslankyně to ví, byla jedna z prvních, se kterými jsme to konzultovali. My v tuto chvíli připravujeme skutečně velmi rozsáhlou reformu lékařské posudkové služby. Já osobně se domnívám, že budoucnost lékařské posudkové služby by měla spočívat v odborných asistentkách, analyzujeme ale také vlastně všechny evropské země, které jsou, řekněme, v této oblasti lídry, a testujeme, zda můžeme jejich systémy přejmout do českého prostředí. To znamená, v tom by měla spočívat ta cesta.

To řešení jsme částečně prezentovali, tuším, na minulém výboru pro sociální politiku, a také jsme avizovali, že v několika příštích týdnech jej představíme. V tuto chvíli, jak už jsem zmiňovala, probíhají konzultace nejenom se členy výboru pro sociální politiku, ale také zdravotního výboru, který se o tuto záležitost zajímá.

Takže v tuto chvíli jsou to věci, já jsem odpovídala na všechny ty velmi technické dotazy paní poslankyně na čtrnácti stránkách. Uvedli jsme tam veškerá čísla. Myslím si, že ta odpověď byla vyčerpávající. Považuji za důležité shrnout tu filozofii, problém.

Hlavní problém je nedostatek lékařů. Snažíme se to řešit, nespoléháme se na to dlouhodobé řešení. Už nyní jsme vlastně udělali legislativní změnu, pak jsme udělali zhruba dvacet opatření nelegislativního charakteru, zejména na posudkových komisích Ministerstva práce a sociálních věcí a také na České správě sociálního zabezpečení, a připravujeme tu takzvanou druhou fázi reformy lékařské posudkové služby a konzultujeme ji se všemi aktéry, kterých se to týká. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Pokračujeme v diskusi. Paní kolegyně Olga Richterová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji vám za slovo. Bohužel ta odpověď pro mě byla velice nepříjemným překvapením, protože to není tak, že bych dostala čtrnáctistránkovou odpověď na své dotazy. Právě že potíž je v tom, já to tady mám vytištěné, je to pět stran textu. A nerozumím tomu, kde ty odpovědi jsou, ani nerozumím tomu, co tedy jsou ty konkrétní kroky, protože právě to je ta kontrolní role parlamentu ptát se na to, jak se řeší kritický krizový stav.

Já vím, že už v minulých letech se Ministerstvo práce připojilo k evropskému projektu EUMASS, že se tam právě už řešilo, které evropské vzory bychom mohli využít, a letos v lednu byla zveřejněna i celoevropská srovnávací studie. A paní ministryně mluví jenom obecně o tom, analyzujeme všechny evropské země, ale my tu máme možnost připojit se ke konkrétnímu pilotování. Mě zajímá, jestli to uděláme, jestli využijeme i třeba evropské peníze a tu cestu toho projektu, třeba sebehodnocení, prošlapeme, skutečně prozkoušíme. Právě proto je tady dnešní interpelace, že nemáme čas na to, ztrácet další čas analýzami, když byly v minulých dvou letech udělány. A jde jenom o to, jestli to my začneme realizovat.

Stejně tak bohužel v těch odpovědích, které jsem dostala, bylo zdůrazněné, že cesty jsou naznačené dvěma přílohami. A tam byla bohužel jasně uvedena jako možnost toho outsourcingu, proto jsem se na to ptala. Nebylo tam vůbec jasné, co je ten cíl, co je ta skutečná cesta reformy lékařské posudkové služby. (Hluk v sále.) Stejně tak z čísel bylo jasné, že je strašně malý počet podpůrných profesí, těch asistentů lékařů lékařské posudkové služby. I proto se ptám, jak je chcete přilákat, jak konkrétně to uděláte, aby se v té kritické situaci podařilo zlepšit tuhle službu pro potřebné lidi.

Já vám dám ještě jeden konkrétní příklad, na co jsem nedostala odpověď. Ptala jsem se třeba, kolik lékařů se zapojilo do zpracování posudku po lhůtě na MPSV v roce 2019, jaký je vývoj podaných odvolání v tomto letošním roce, který už se chýlí ke konci. A vím, že dále probíhá na České správě krizový režim v této oblasti.

Stejně tak mě zajímá, zda už má Česká správa a Ministerstvo práce akreditaci, protože v té odpovědi jsem nechtěla být nezdvořilá a tak to jasně říkat, ale v té odpovědi byla naprosto nemožná věc, a sice že už se provádí předatestační příprava lékařů. Ale předatestační přípravu lékařů můžete dělat pouze na akreditovaném pracovišti, takže proto je ta otázka akreditace naprosto klíčová.

Znova se ptám, paní ministryně, jestli na tyto věci dostanu odpověď, a pokud ne, tak se obávám, že ta interpelace zkrátka vůbec nebyla zodpovězena v zájmu informování o této důležité agendě, která se týká opravdu 430 tisíc žádostí ročně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji a ptám se paní ministryně, jestli má zájem ještě vystoupit. Je tomu tak. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Paní poslankyně, děkuji. Akreditace, současná akreditace, je platná do roku 2021. Nová akreditace byla připravena Ministerstvem práce a sociálních věcí, respektive návrh nového vzdělávacího programu byl připraven Ministerstvem práce a sociálních věcí a čeká na schválení Ministerstvem zdravotnictví. My to schválení očekáváme na přelomu měsíce října a listopadu. To znamená, prosím, neříkejte, že to není akreditační program. Ten současný platí do roku 2021 a ten nový bude schválen v několika příštích týdnech. To samé váš dotaz, proč proběhla systemizace k 1. 7. tohoto roku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně, já vás přeruším a znovu sněmovnu požádám o klid. Debaty, které se netýkají tématu, prosím v předsálí. Děkuji. Můžete pokračovat.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Systemizace lékařské posudkové služby k 1. červenci tohoto roku proběhla, jak jsem vám psala, protože Poslanecká sněmovna, mimo jiné, Poslanecká sněmovna minulý rok schválila takzvanou první fázi reformy lékařské posudkové služby a ta systemizace proběhla přesně podle tohoto zákona. To znamená, vychází to ze dvou faktů, které jsou veřejně známé, já jsem vám je zodpověděla. A ještě jednou, neříkejte, že nemáme platný akreditační program. Máme ho platný do roku 2021 a ten nový bude Ministerstvem zdravotnictví schválen během několika týdnů. Systemizace proběhla podle zákona, který jste, mimo jiné, pomáhala schvalovat. Takže k tomuto.

Co se týká těch obecných principů, jakým směrem bychom se chtěli ubírat. Já jsem to říkala v tom předchozím příspěvku. Já se domnívám, že budoucnost lékařské posudkové služby bude spočívat v odborných asistentkách. V tuto chvíli konzultujeme se členy sociálního a zdravotnického výboru, protože si uvědomujeme závažnost těchto rozhodnutí. Já se také domnívám, že by měla být lékařská posudková služba kompletně umístěna na České správě sociálního zabezpečení. Víte, že jsem to navrhovala právě v tom zákoně minulý rok. Příslušný paragraf nebyl schválen, ale myslím si, že to je krok správným směrem.

Potom celá ta řada těch dvaceti dalších opatření, která už byla realizována. Nebudu je tady podrobně popisovat, jsou uvedena v tom dokumentu východiska k diskusi o reformě lékařské posudkové služby, my jsme je velmi podrobně diskutovali na sociálním výboru. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP