(14.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S náhradní kartou číslo 24 hlasuje pan poslanec Skopeček. Dále mi přišla dodatečně omluva, omlouvá se pan poslanec Bohuslav Svoboda z dnešního jednání od 14 hodin.

S přednostním právem pan předseda Farský.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vaši pozornost chtěl obrátit k návrhu zákona, který je pod číslem 172, je to sněmovní tisk č. 551. Jde o novelu trestního řádu, která zareagovala na situaci, kdy podle současně platného zákona musí soudce v případě otěhotnění vězeňkyně tuto propustit. V podstatě bez ohledu na okolnosti. A to se stalo v červnu, kdy brány věznice opustila na třicet let odsouzená vězeňkyně Janáková, a je na rok volná.

Na konci srpna, myslím si, se jí narodilo dítě a teď ji bude čekat rok na svobodě, protože podle zákona do jednoho roku dítěte se může pohybovat bez jakéhokoli dohledu, kontroly, na svobodě. Možná vám ten příběh připadá vzdálený, ale vžijte se do situace lidí na Vrchlabsku, Jilemnicku, kde ona prochází po ulicích, oni ji potkávají, vědí z médií o tom, že když posuzovali její psychický stav znalci, tak vypsali, že není vyloučeno, že svůj čin bude opakovat. Ona tam chodí zcela bez jakékoli kontroly, bez hlídání, a potkává se s dětmi lidí, kteří tam žijí. Potkává se lidmi, kteří tam žijí, a všichni vědí, kým ta paní je.

To je situace, do které byste se, věřím, nikdo z vás nechtěl dostat. Ani my ne. Proto jsme v červnu, nebo na začátku července už předložili jednoduchou novelu zákona, kterou když vám ukážu, tak takhle krátká novela to je - to je to zvýrazněné zelené - která jenom říká, že příště soudce, až se stane situace, že nějaká vězeňkyně otěhotní, tak prostě bude moci rozhodnout, jestli ji pustí ven, jestli převáží zájem dítěte, nebo převáží zájem společnosti, a prostě ji nějakým způsobem udrží ve výkonu trestu.

Jenom dáváme soudcům právo rozhodnout. Nic víc. Nijak jim to víc neomezujeme. Asi i proto vláda k tomu vyslovila na konci července souhlasné stanovisko, k tomuto návrhu zákona. Přesto máme dneska půlku října a doposud jsme ho neprojednali. Velice jednoduchou změnu, kterou jsme navrhli v devadesátce, právě proto, aby se ty případy neopakovaly a aby nepřibyly další. A bohužel s odkazem na to, že vláda snad připravuje nějaké komplexnější řešení, na to projednání čekáme.

Já bych vás s ohledem na současnou situaci lidí v regionu Vrchlabska a Jilemnicka, ale i na možnou problémovou situaci v kterékoli části naší republiky, kde se může tento příběh opakovat, chtěl požádat, abyste podpořili zařazení bodu 172, sněmovního tisku 551, na pátek po pevně zařazených bodech. Vzhledem k tomu, že vláda dala souhlasné stanovisko, vzhledem k tomu, že se pod to podepsalo šest poslaneckých klubů, já doufám, že ta debata nemusí být dlouhá a můžeme dosáhnout změny, která povede k tomu, že nebude automatickou propustkou z vězení otěhotnění, tak jak v současné chvíli je.

Děkuji vám za pozornost a předem děkuji za podporu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Krátce jedna omluva. Pan poslanec Martin Baxa se omlouvá z dnešního jednání od 18.15 do konce jednacího dne z pracovních důvodů.

Tak. Ptám se, zda ještě někdo s přednostním právem. Pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Jak jsem avizoval na grémiu, tak jsem chtěl načíst bod 33, který se týká zaměstnávání zdravotně postižených, na středu jako první bod, ale kolega Chvojka to učinil přede mnou. Takže žádám o podporu tohoto bodu, protože to je nekonfliktní a zlepšuje to situaci lidí se zdravotním hendikepem. V případě, že by to neprošlo jako bod na zítřek jako první bod ve 14.30, v tom případě dávám návrh na variantní hlasování, aby se o tom hlasovalo, na příští úterý jako třetí pevně zařazený bod. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já bych se chtěl ještě ke svému návrhu doplnit - já jsem se přeřekl. Tady zaznělo ode mě odpoledne. Mělo to být dopoledne. Zařazení toho bodu, práva na informační službu. Nicméně v písemném znění to má pan předseda Sněmovny správně. Takže je to první bod, třetí čtení, šestého. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. V tuto chvíli zřejmě s přednostními právy je to vše. A jako první se přihlásil k pořadu schůze pan poslanec Lukáš Kolářík, kterému tímto dávám slovo.

 

Poslanec Lukáš Kolářík: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych vás chtěl poprosit o pevné zařazení bodů 52 a 53, je to sněmovní tisk 545 a 295, jsou to obě novely exekučního řádu, jedna je vládní, jedna je poslanecká, a to na úterý 5. listopadu po již pevně zařazených bodech. Je to ve variabilním týdnu, v úterý.

Co mě k tomu vede. Máme zde špatně nastavený exekuční řád, který dlužníky naopak, aby jim podal pomocnou ruku a pomohl jim své dluhy zaplatit, a tím pádem i umořit své dluhy a pomoci věřiteli, aby se k těm svým pohledávkám dobral, tak naopak jim hází klacky pod nohy a topí je v dalších a dalších problémech tím, že ten proces vymáhání je strašně složitý. Zároveň zde máme jedno z prostředí, které je známé tím, že je jedno z nejkorupčnějších prostředí, které zde v České republice máme, a já si myslím, že je čas, abychom to co nejdříve změnili.

Můj návrh, sněmovní tisk 295, byl přerušen, byl přerušen do té doby, dokud nebude hotový vládní návrh, který zde ve Sněmovně již máme od prázdnin. Já jsem nenaléhal na zářijové schůzi, abychom toto zařadili, protože jsem si byl vědom toho, že je tady spousta práce, kterou je třeba udělat nejdřív. Ale v tuto chvíli už to máme hotové a myslím si, že v této říjnové schůzi už by prostor měly tyto tisky dostat.

Proto prosím ještě jednou, opakuji, na úterý 5. listopadu po již pevně zařazených bodech body 52 a 53, zařadit. A tímto vás prosím o podporu tohoto zařazení. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další omluva. Omlouvá se paní poslankyně Jana Krutáková mezi 17.30 a 19.00 z důvodu pracovního jednání.

Další k pořadu schůze je přihlášena paní poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková.

 

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková: Děkuji, pane předsedo. Hezký dobrý den, vážené kolegyně a kolegové. Ráda bych do programu schůze na příští středu ve 14.30 zařadila bod, který je legislativním návrhem Ministerstva vnitra, a je to bod zavedení institutu strpění cizince.

Ministerstvo vnitra v minulých týdnech předložilo v tichosti a poněkud stranou zájmu většiny médií a veřejnosti návrh novely azylového zákona, který dramaticky mění jeho současnou podstatu. Jedná se konkrétně o zavedení institutu strpění cizince, což v praxi znamená, že po případném schválení této novely by české úřady byly nuceny přiznávat status uprchlíka i těm cizincům, kteří na něj nemají právo. V praxi by to znamenalo, že by nebylo možné vyhostit ani ty z cizinců, kteří se na území České republiky dopustili závažného zločinu a ohrožují bezpečnost naší země.

Ministerstvo vnitra argumentuje rozhodnutím Soudního dvora ze 14. května 2019 o normách, které musí splňovat příslušníci třetích zemí, a tím, že novelu azylového zákona je třeba přijmout mimo jiné kvůli nutnosti legislativně reagovat na praktické problémy vznikající při vedení řízení o udělení mezinárodní ochrany. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP