Úterý 5. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Tomio Okamura)

173.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení předchozího souhlasu návrh doporučení Rady o přístupu
pracovníků a osob samostatně výdělečně činných k sociální ochraně
/sněmovní tisk 543-E/ - prvé čtení

Vláda předložila návrh na vyslovení předchozího souhlasu Sněmovny podle § 109j jednacího řádu Poslanecké sněmovny bez zbytečného odkladu tak, aby umožnila jeho včasné projednání. Předložený návrh uvede ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Paní ministryně, prosím, ujměte se hned slova.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vláda oběma komorám Parlamentu znovu předkládá žádost o vyslovení souhlasu s kladným hlasováním v Radě EU ohledně návrhu doporučení Rady o přístupu pracovníků a OSVČ k sociální ochraně. Při prvním projednání tohoto materiálu v prvním čtvrtletí tohoto roku Senát svůj souhlas udělil, Sněmovna nikoliv. Obě komory však shodně odmítly tehdejší úvahu vlády o možnosti zdržet se v Radě hlasování v případě neudělení souhlasu Parlamentem.

Důvodem znovupředložení je snaha vlády doplnit původní návrh dalšími argumenty s cílem rozptýlit možné obavy... (Obrací se na předsedajícího.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já vás poprosím o klid. Paní ministryně žádá o klid, protože se nemůže v klidu vyjádřit. Takže kdo máte k projednávání něco jiného než projednáváme, tak prosím před sálem. Prosím.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. S cílem rozptýlit možné obavy zákonodárců z povinnosti harmonizovat národní sociální legislativu podle tohoto unijního dokumentu.

Hlavním cílem doporučení je umožnit sociální ochranu v případě nezaměstnanosti, nemoci, mateřství nebo otcovství, pracovních úrazů a nemocí z povolání, zdravotního postižení a stáří, to vše při respektování principu subsidiarity a proporcionality. Já jen pro pořádek zdůrazňuji, že naše legislativa to umožňuje, u ostatních členských států tomu tak ne vždy je.

Právní nezávaznost doporučení a jeho právně nevynutitelná implementace vyplývá jak z názvu, tak z právního základu, podle kterého bylo předloženo. Vláda předkládá v aktualizovaném materiálu návrh prohlášení České republiky do záznamu z jednání Rady, které bude vládou učiněno, až se bude o doporučení v Radě formálně hlasovat. Toto prohlášení formuluje jednoznačný postoj České republiky k samotnému doporučení a k jeho následné implementaci. Zejména zdůrazňuje vnímání doporučení jako právně nezávazného dokumentu, potvrzuje výhradní kompetence členských států organizovat vlastní systémy sociálního zabezpečení a vítá respektování vysoké míry flexibility při stanovování konkrétních podmínek těchto systémů.

Obdobná prohlášení učinily Slovensko, Nizozemsko, Bulharsko, které jsou doporučení připraveny schválit. Německá vláda, která stejně jako naše vláda měla k tomuto doporučení vázaný mandát, získala souhlas svého parlamentu zákonem dne 20. května letošního roku. Tím pádem jsme poslední členský stát, jehož parlament se k návrhu nevyjádřil. Jelikož je nutné doporučení přijmout jednomyslně, Rada nyní očekává už jen stanovisko České republiky.

Závěrem bych chtěla zdůraznit, že vláda České republiky během vyjednávání postupovala zcela v souladu s rámcovou pozicí, kterou schválily obě komory Parlamentu České republiky. Česká republika prosazovala změny zejména v oblasti formálního pokrytí OSVČ. V tomto ohledu se podařilo prosadit to, že je doporučováno namísto povinného pojištění pro OSVČ zajištění systému alespoň dobrovolného pojištění, tedy i pro ta rizika, (pro?) která nyní v řadě členských států pro OSVČ možnost pojištění neexistuje. Jedná se zejména o nemocenské pojištění či pojištění pro případ nezaměstnanosti.

Prosazovali jsme také úpravu textu, aby členský stát měl možnost stanovit určitý rozhodný příjem, do kterého je možné pojistné neplatit z důvodu nepřiměřené finanční zátěže spojené s odvody pojistného vůči čistému příjmu osob. Tomuto požadavku bylo také vyhověno, a to v bodu 20 preambule.

Finální návrh doporučení tedy reflektuje všechny zásadní připomínky, které Česká republika uplatnila. Vláda je proto toho názoru, že by Česká republika neměla v Radě zablokovat schválení tohoto unijního právně nezávazného dokumentu. Z uvedených důvodů vláda žádá Parlament, v tuto chvíli tedy Poslaneckou sněmovnu, o vyslovení souhlasu s doporučením v tom směru, že souhlas zástupce vlády v Radě EU bude doprovázen výše zmíněným a k materiálu přiloženým prohlášením.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Předseda Poslanecké sněmovny přikázal svým rozhodnutím číslo 31 ze dne 10. července 2019 tento návrh k projednání výboru pro evropské záležitosti a stanovil mu k tomu lhůtu do 23. září 2019. Výbor navrhl, projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 543-E/1. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru poslanec Ondřej Benešík a informoval nás o jednání výboru a přednesl také návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Výbor pro evropské záležitosti se tímto tiskem zabýval na své 34. schůzi dne 18. září tohoto roku a přijal toto usnesení:

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovuje předchozí souhlas s návrhem doporučení Rady o přístupu pracovníků a osob samostatně výdělečně činných k sociální ochraně; 2. zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.

Jenom bych stručně okomentoval. Tento materiál byl, co se týče obsahu, už jednou hlasován v Poslanecké sněmovně. Já jako zpravodaj jsem vznesl námitky ohledně toho, jestli je možné opakovat toto hlasování, nicméně jak sněmovní legislativa, tak nezávislí odborníci potvrdili, že toto je naprosto v pořádku a můžeme o něm hlasovat, s tím, že to usnesení, o kterém by měla hlasovat Poslanecká sněmovna, je věcně totožné s tím, které navrhuje výbor pro evropské záležitosti, ale formulačně se mírně liší, a pokud mám správné informace, tak Poslanecká sněmovna by měla hlasovat právě o velmi podobném usnesení, které předkládá vláda České republiky a které máte rovněž k dispozici.

Z mé strany je to pro tuto chvíli vše.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Otevírám rozpravu, do které mám dva přihlášené poslance. Jako první vystoupí pan poslanec Jiří Kobza a připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážené kolegyně, vážení kolegové, příjemné odpoledne. Dokument, o kterém zde diskutujeme, je dokument nelegislativní povahy. Jedná se o doporučení. Nicméně je to doporučení ve věci, o které se domníváme, že by měla být výhradně v rukou národních států jako součást sociální politiky. Proto bych rád vznesl návrh na usnesení, na alternativní usnesení, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky bere na vědomí návrh na zřízení atd. To znamená, nevyslovuje souhlas, ale bere na vědomí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Můžete předat to usnesení panu zpravodaji, aby to měl u sebe, abychom pak věděli, o čem máme přesně hlasovat.

Nyní v obecné rozpravě vystoupí pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Prosím, máte slovo, zatím poslední přihlášený.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já shrnu postoj Pirátů. My chápeme motivaci pro ten tisk, nicméně máme za to, že podobné dokumenty v důsledku směřují k tomu, že se začne sbližovat úprava živnostníků a zaměstnanců, což nepovažujeme za žádoucí. Především se bojíme tlaku na zavedení povinné nemocenské pro živnostníky, stejně tak se bojíme tlaku na zvyšování odvodů na sociální pojištění pro živnostníky. Z těchto důvodů tento tisk nepodporujeme.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já se rozhlédnu, zdali máte zájem ještě vystoupit. Takže paní poslankyně Aulická Jírovcová vystoupí. Máte slovo, paní poslankyně. Zatím poslední přihlášený poslanec. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já musím říct, že za poslanecký klub KSČM to pojetí, a to schválení tak, jak to bylo prezentováno paní ministryní Maláčovou, my až tak nesdílíme. Máme obavy, že vlastně tak jak je to navrhováno, tak naopak by to působilo opravdu markantní problémy v systému v České republice. Samozřejmě také záleží na tom, jak bude implementována do té legislativy v České republice, ale tak jak nám byla předložena podoba doporučení Rady Evropské unie, tak opravdu s tím nejsme úplně ztotožněni. Za KSČM říkám, že za nás by bylo opravdu dobré ještě tuto oblast prodiskutovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní se podívám, zdali mám ještě někoho přihlášeného do obecné rozpravy. Nikoho nevidím, takže končím rozpravu. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Paní ministryně? Pan zpravodaj? Máte slovo. Prosím.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Já jenom připomínám, že my nediskutujeme o obsahu toho doporučení, ale v podstatě to usnesení, jak je navrženo, mi dává souhlas s tím, abych hlasovala ohledně tohoto doporučení. To je jedna věc.

Druhá věc, kterou jsem řekla minulý týden v Senátu, a zopakuji ji tady velmi ráda. Já bych po roce a čtvrt jako ministryně práce a sociálních věcí nesouhlasila vlastně s žádným posunem pravomocí Evropské unie v oblasti evropské integrace. To znamená, že například, týká se to jiného dokumentu, bych nesouhlasila s rozvolněním jednomyslnosti hlasování v oblasti sociální politiky na úrovni EU, a zároveň si myslím, že toto je vyloženě výjimečná a jedinečná kompetence České republiky a Česká republika si bude o legislativě v této oblasti rozhodovat sama. Obsah tohoto doporučení nemá na legislativu v České republice žádný dopad a jedná se v podstatě o doporučení pro členské státy, které nemají žádnou ochranu OSVČ.

A ještě jenom pro vaši informaci. My jsme, zdůrazňuji to naposledy, my jsme poslední členský stát, který s tím nesouhlasil. Souhlasilo před námi i Polsko, souhlasilo před námi i Maďarsko. To znamená, že se ukazuje, skutečně se potvrzuje, že toto je doporučení, nezávazný dokument, který nebude mít žádný dopad na Českou republiku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tady mi naskakují faktické poznámky, ale my nejsme v obecné rozpravě, proto ani poslanec Václav Klaus, ani poslanec Jiří Kobza nemohou vystoupit, jedině kdo má přednostní právo, tak může nyní vystoupit. Nebo paní ministryně může vystoupit tak jako tak, ale nechat otevřít rozpravu. (Diskuse mimo mikrofon.) Můžeme navrhnout otevření rozpravy. Ale já to jenom říkám, takže já tady nechci zdržovat. Paní ministryně, vy chcete otevírat rozpravu? (Námitky z pléna.) Neříkejte ne. Paní ministryně vstávala před chviličkou, takže bych to nechal na jejím rozhodnutí. To se nemusíte radit v sále, aby se paní ministryně rozhodla.

Já ale budu pokračovat. Zpravodaj, jestli má zájem o závěrečné slovo. Budeme pokračovat, nebudeme to protahovat nějakými prodlevami v souladu s jednacím řádem. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Já mám za to po konzultacích s legislativou, že ten protinávrh, nebo to usnesení, které předložil pan kolega Kobza, je nehlasovatelné, protože v těchto případech my můžeme suspendovat, my můžeme nesouhlasit, anebo souhlasit. Nějaké pozměňovací návrhy k tomu usnesení vlastně v tomto případě nejsou možné. Tak jak říkala paní ministryně, my buď jí udělíme mandát, aby hlasovala pro tento návrh, pro toto doporučení na evropské úrovni, anebo jí ho neudělíme. My nehlasujeme o té materii, o té podstatě. My jenom procedurálně buď udělíme, nebo neudělíme právo našemu zástupci (naší zástupkyni) v příslušné formaci Rady Evropské unie, aby hlasovala, nebo nehlasovala pro. To je celé. To znamená, my se musíme vyjádřit naprosto jasně, a proto to usnesení, které jsem zde načítal, je podle mého názoru jediné možné.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já se zeptám pana poslance Kobzy, zdali trvá na tom návrhu. Ale jestli ano, tak jenom sdělte, podle čeho jste postupoval, protože jinak budeme o tom hlasovat, nebo vyhlásím přestávku na poradu, abychom to dali správně. Prosím.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Já jsem vycházel z materiálů, které jsem si načetl ve sněmovním tisku. Z důvodu zahraniční cesty jsem nebyl na projednávání evropského výboru, takže některé informace, které tady k tomu zazněly, se ke mně nedostaly. A protože nebyla otevřená rozprava, tak jsem to ani nemohl stáhnout. Takže tímto stahuji svůj protinávrh.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Protože tím pádem budeme hlasovat pouze o jednom jediném návrhu a to je návrh, který přednesl zpravodaj pan poslanec Ondřej Benešík. Já zagonguji. Táži se, zdali má ještě pan zpravodaj číst znova ten návrh usnesení, nebo víme, o čem hlasujeme. Chcete to přečíst ještě jednou? Ale nemusíte. Proto se ptám. Víme všichni, o čem hlasujeme? Protestuje někdo proti tomu, že neví, o čem hlasovat Takže já myslím, že můžeme přistoupit k hlasování o návrhu usnesení, které nám tady sdělil na poslanec Benešík, protože tady není v podstatě podrobná rozprava u tohoto bodu, takže to můžeme řešit tímto stylem. Já počkám, než se dostaví poslanci do jednacího sálu... Myslím, že jsme v dostatečném počtu.

 

Budeme hlasovat. Zahajuji hlasování. Kdo je pro usnesení? Kdo je proti?

hlasování číslo 203 přihlášeno 178 poslanců, pro 95, proti 4. Návrh usnesení byl schválen.

 

Přistoupíme k dalšímu tisku. Jedná se o

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP