(18.00 hodin)
(pokračuje Šafránková)
Rodičovský příspěvek je univerzální všeobecná dávka státní sociální podpory, jejímž účelem není testovat příjmovou a majetkovou situaci jejich adresátů. Není v žádném případě náhradou mzdy, jak také často zaznívá. Nemá tudíž žádné logické opodstatnění zmiňované navýšení přiznávat pouze na základě tak nevypovídajícího a nahodilého kritéria, jako je pobírání této dávky k určitému datu, což vůbec nereflektuje sociální ani ekonomickou situaci příjemců. Jde tak o nespravedlivé a diskriminační opatření vůči rodičům dětí do čtyř let, kterým má být navýšení z rozhodnutí vlády upraveno, přestože dle jednoho z původních návrhů Ministerstva práce a sociálních věcí se jich mělo týkat také. Jde o popření zásady legitimního očekávání, prostě slušnosti a spravedlnosti. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další do rozpravy je přihlášená paní poslankyně Aulická.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já začnu vlastně novelou, která se týká, nebo je to gros, a to je samozřejmě příspěvek na péči. Já musím říci, že na výboru pro sociální politiku a i v prvním čtení asi byla velká diskuze v té podobě, protože paní ministryně i na výboru pro sociální politiku avizovala, že vlastně měla původní návrh na zvýšení o 80 tisíc pro všechny děti do čtyř let věku i po ukončení rodičovského příspěvku, a víceméně se k tomu přihlásili i další kolegové z ODS, KDU a myslím i ze strany Pirátů a samozřejmě i napříč politickým spektrem, že tuto podobu podporují a vyjádřili se svými pozměňujícími návrhy.
Já musím říci, že já s touto variantou nesouhlasím. A jsem ráda, že doznala vládní podoba toho návrhu, který my jsme prosazovali od začátku. A musím tak trošku říci, že bych dala i možná za vinu paní ministryni Maláčové, že celá ta mediální kampaň, pro jaké děti to bude, tak víceméně bych řekla, že to vlastně způsobila ona sama v počátku toho jednání, nejenom o jakou výši se bude jednat, ale spíše koho se to bude týkat. Já jsem přesvědčena, že ten rodičovský příspěvek je opravdu pro rodiče, kteří zůstávají s dětmi doma, starají se o ně a kteří pobírají rodičovský příspěvek, a je to náhrada za ušlý zisk po dobu, kdy se staráte o své dítě.
Už jenom to - a já jsem to tady zmiňovala v minulosti, že vlastně doznává značné flexibility, možnosti při pobírání rodičovského příspěvku pracovat, možnosti zkracování, prodlužování atd., tak je umožněno rodičům i v té péči o děti velké flexibility a reakce prostě na tu životní situaci. A já jsem samozřejmě také dostala, a vy určitě také ve svých emailech nějaké příklady rodin, kdy pobíraly rodičovský příspěvek třeba jenom rok nebo rok a půl a řeší svoji životní situaci. Ano, ale vždy je to přece na tom zvolení toho příslušného rodiče, v jaké výši, samozřejmě pokud pracuje, v jaké výši a jak dlouho chce pobírat rodičovský příspěvek.
A já si myslím, že v tuhle chvíli bychom se opravdu neměli bavit o tom a neměli bychom pak mediálně rozevírat tady ty hry, protože si myslím, že o to pak bychom mohli žádat i děti třeba i starší. A jak to vysvětlíme rodičům, kteří třeba řeknou: Ale my na to chceme mít také nárok i zpětně. Já si myslím opravdu, že v tuhle chvíli už rodiče by měli řešit tu životní situaci, nebo víceméně ten příjem jinou činností a především samozřejmě asi příjmem ze zaměstnání. A mě to velice mrzí, protože napříč politickým spektrem nám jde především o to, aby se navýšil ten rodičovský příspěvek. Aby pokud rodiče zůstávají doma se svým dítětem, měli adekvátní příjem a nebáli se o to, aby zaplatili nájem, aby měli na pleny a další potřeby, které samozřejmě při péči o dítě jsou. Aby se nebáli, že se dostanou do nějaké závažné životní situace jenom proto, že si dovolili mít prostě dítě.
A já jsem přesvědčena, že těch 80 tisíc korun je takové minimum. Byla bych ráda, kdyby se to podařilo i v daleko vyšším počtu. Ale opravdu si myslím, že je to takový ten začátek. A jak jste tady řekli všichni napříč politickým spektrem, není problém s tím, že by se o 80 tisíc navýšil rodičovský příspěvek. A KSČM samozřejmě chce jít touto cestou.
My tudíž tedy nepodpoříme pozměňující návrhy, které tady avizovali mí předřečníci, z těchto důvodů, které jsem tady řekla. A podpoříme pozměňující návrh ale paní Pastuchové, který se netýká rodičovského příspěvku, ale té části - můžeme to nazvat přílepek samozřejmě. Ale té části, který se týká společně posuzovaných osob. Říkám to tady proto, a bylo to tady řečeno, že je přesně ukázka toho, když se něco zadá panem premiérem, slíbí, říká, že se řeší, a pak po roce a půl zjistíte, že se nic neřeší, anebo že nic nejde, a že se vlastně nic nemůže. Takže my na výboru pro sociální politiku všichni jednohlasně - nevím, jestli nás bylo 16, nebo 18, teď si nepamatuji přesně - jsme dali usnesení, že jsme opravdu konsternováni tou situací, kterou nám oznámilo vlastně de facto šest ministerstev - a teď musím trošku vyjmout paní ministryni Dostálovou, protože Ministerstvo pro místní rozvoj opravdu si myslím, že snaží se řešit tu oblast, kterou má ve své kompetenci. Tak víceméně nám sdělila (ministerstva), že nic nejde, nebo že to bude mít jinou podobu a že se všechno prodlužuje.
My ale ve strukturálně postižených krajích už nemáme čas. A já jsem dneska četla článek kolegyně Evy Fialové. Určitě asi všichni víte to, že Eva Fialová, i když není ve výboru pro sociální politiku, tak se snaží řešit tu situaci v Ústeckém kraji a především v Ústí takzvaně svou cestou a já jí za to moc děkuji. A já jsem na výboru pro sociální politiku řekla, že už je dvacet minut po dvanácté, a jestli opravdu si myslí zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, zástupci Ministerstva vnitra a další ministerstva, které jsou dotčena touto přípravou, patnácti opatřeními boje s chudobou, že si můžou dělat ze zákona, zákonodárců srandu, že si můžou dělat z těch lidí, kteří žijí v těch strukturálně postižených krajích srandu a že budou pořád jenom něco slibovat, jezdit, ale nic se neudělá, protože se to zrovna nehodí do jejich PR agendy.
Tak vážení, s tímhle jsme skončili! A já se vůbec nebojím dneska otevřeně říci, a řekla jsem to i na výboru pro sociální politiku: ano, poslanci se vám napříč politickým spektrem zvrhli, a je nám úplně jedno, kdo dá dneska poslanecký návrh v rámci opatření patnácti bodů boje s chudobou, protože pokud ten návrh bude dobrý a kvalitní a bude řešit alespoň částečně situaci, která je vyhrocená, tak já vám řeknu, že napříč politickým spektrem, a je nám úplně jedno, jestli to bude koaličně nedobré, zvedneme ruku. A proto dneska říkám, i když paní Pastuchová je dneska koalice ANO a ČSSD, dává tento pozměňující návrh, a já jsem přesvědčená, že paní ministryně zde řekne argumenty, proč je špatné to řešit touto podobou, tak já vám říkám, že my tento pozměňující návrh podpoříme.
A já jsem si ho nechala samozřejmě i paní poslankyně Richterové, kterou tady nevidím, ještě posoudit a víceméně jsou parametricky, nebo spíš tou formou stejné. Ale paní poslankyně Richterové jsou pasáže, které ještě nejsou tak zcela dopracované. Proto jsme zvolili tu cestu podpory paní Pastuchové. A i když samozřejmě toto bude pro státní sociální podporu znamenat mazec v tom ohledu, že ten personál bude jako opravdu kriticky předimenzován v těch nárocích, a opravdu ty ženy, můžu říct, většinou to jsou ženy, nebudou stíhat, tak ony samy řekly, že pro svoji praxi prostě tu pomoc, to, aby mohly dělat ty návštěvy těch domácností, potřebují, protože do této chvíle to mohly dělat jenom v rámci hmotné nouze. A jak víte, ze státní sociální podpory jde příspěvek na bydlení, který tvoří 80 % výdajů dávek na bydlení. A to, že je zneužíván, to je prostě realita.
Nejde jenom o dávku na bydlení, ale já jsem tady dneska zmínila i příspěvek na péči. Zeptejte se pediatrů, jaké je zneužívání příspěvku na péči. Myslím si, že jenom to, kdybychom se zeptali samotných lidí z praxe, doznali bychom situace, která tady je. 31 miliard na příspěvku na péči plyne ročně, a kolik je z toho procent zneužíváno. Jsou to některé opravdu vyhozené miliardy. A myslím si, že bychom opravdu měli přehodnotit i tento systém. Já věřím tomu, že ta situace, která se tady ukazuje, možná některá ministerstva dožene k tomu, že začnou konat a nebudou nám jenom říkat, že něco nejde a nepůjde a že to dělat nebudou, protože nás už to opravdu nebaví.
Já už jsem dala své stanovisko i na Ústecký kraj. My máme v blízké době jednání k další přípravě pozměňujícího návrhu, který bude asi poslanecký. A samozřejmě jsem to dala na vědomí Svazu měst a obcí, které především z té strany, tam, kde dochází k těm postižením právě ze strany zneužívání těch dávek, tak samozřejmě se na tom podílet budou. Děkuji.***