(9.50 hodin)
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já bych ještě k tomu, co tu bylo řečeno, chtěla dodat, že na přípravě podkladu pro pozměňovací návrh se podílelo Ministerstvo práce a sociálních věcí. My jsme v minulých měsících s panem poslancem Kaňkovským a s panem předsedou Krásou o této věci jednali. Myslím, že je důležité také říct, že problematika byla projednána se zástupci odborné lékařské veřejnosti od České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně přes Českou kardiologickou společnost. (V sále je velký hluk!)
Důležité je v tomto kontextu říct, že ten záměr podporuji. Považuji ho za důležitý, ale zároveň je velmi klíčové, aby proběhla precizní specifikace zdravotních podmínek, to je podmínkou spolehlivého zjištění zdravotního stavu, ale také zejména spolehlivé implementace v posudkové a rozhodovací praxi. Chtěla bych upozornit na to, že rozpočtové náklady na pozměňovací návrh Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje až na 2,1 mld. korun, to znamená, že rozpočtové náklady jsou zásadní.
Dobrou zprávou je, že pozměňovací návrh, který byl přijat garančním výborem a v jehož znění se navrhuje tisk schválit, je přijatelnější pro Ministerstvo práce a sociálních věcí než původní návrh, neboť právě obsahuje precizní specifikaci zdravotních postižení. S ohledem na to předem právě řečené má Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomuto návrhu neutrální stanovisko.
Ke všem pozměňovacím návrhům nesouhlasné stanovisko. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Do rozpravy je přihlášen pan poslanec Kaňkovský.
Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobré dopoledne. Ještě jenom krátce zopakuji ze svého úvodního slova - paní ministryně nebyla přítomna a v tomto případě mě to mrzí. Já jsem ve svém úvodním slově poděkoval Ministerstvu práce a sociálních věcí, že mezi prvním a druhým čtením bylo velmi aktivní ve spolupráci právě na precizaci upřesnění kritérií pro zařazení nových diagnóz. Děkuji za to. Musím říct, že to bylo velmi rychlé a pracovníci ministerstva na tom opravdu velmi intenzivně spolupracovali. Svolali jsme zástupce odborných lékařských společností, proběhla vlastně tři jednání a následně byla i legislativní podpora pozměňovacího návrhu.
Jak už řekla paní ministryně, došlo vlastně i k zúžení jednotlivých diagnóz, a tím i ke snížení odhadovaných rozpočtových nákladů. My jsme se pouze s Ministerstvem práce a sociálních věcí neshodli na rozpočtových dopadech. To, že by to mělo dopad 2 mld. korun, nebylo ani v původní verzi možné. Předpokládám, že rozpočtové náklady by byly o něco vyšší, než byly v původní důvodové zprávě, ale rozhodně se nejednalo o 2 mld. korun. Tím, že došlo k zúžení diagnóz, k zpřesnění kritérií, tak jsou rozhodně rozpočtové dopady výrazně nižší. Tolik jenom na doplnění.
A opravdu Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi intenzivně spolupracovalo na pozměňovacím návrhu pod písmenem A. (Hluk v sále neutichá. Velmi špatná slyšitelnost!)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Pokud se již nikdo nehlásí, rozpravu končím. Je zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak. Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích.
Poprosím o snížení hluku v sále.
Poprosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním vždy sdělil stanovisko garančního výboru. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Bauer: Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, milé dámy a pánové, já bych vás rád seznámil s usnesením garančního výboru ve věci hlasování a samotné procedury, které máte v systému načten pod č. 267/5. Měli bychom hlasovat v následujícím pořadí.
Za prvé je to hlasování o legislativně technických úpravách, které byly načteny ve třetím čtení. A tady jenom opakuji legislativně technický návrh, který přednesla paní kolegyně Richterová.
Za druhé bychom hlasovali o návrhu uvedeném pod písmenem A, což je pozměňovací návrh samotného garančního výboru, který specifikuje postižení interní povahy.
Dále o návrhu C, který přednesl pan kolega Kaňkovský, kde se jedná o anatomické ztráty obou horních končetin.
Dále to bude usnesení pod písmenem B2 Olgy Richterové, o kterém jsme tady teď dlouze diskutovali.
Dále B1, které je v podstatě totožné a týká se anatomické ztráty obou horních končetin.
Za D bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu paní kolegyně Lenky Dražilové, který se týká dávek na svislé zdvihací plošiny v úrovni 367 tisíc.
A následně bychom hlasovali o návrhu zákona jako celku.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má někdo nějaký protinávrh k uvedené proceduře. Nikoho nevidím. Je zde požadavek na odhlášení. Já tomuto požadavku vyhovím. Poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami, a budeme hlasovat o proceduře. Počkáme ještě, než se ustálí počet hlasujících. To se myslím stalo.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro navrženou proceduru. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 87 přihlášeno 172 poslanců, pro 172, proti nikdo. Procedura byla schválena. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jan Bauer: Takže milé dámy a pánové, nejprve bychom nechali hlasovat o legislativně technickém návrhu, který přednesla paní kolegyně Olga Richterová. Je to v článku 2, kde se slova "v odstavci 3" nahrazují slovy "odstavců 3 a 5". Stanovisko výboru - bez usnesení.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 88 přihlášeno 173, pro 88, proti 1. Návrh byl přijat.
Poslanec Jan Bauer: Děkuji. Dále bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu uvedeném pod písmenem A. Jedná se o pozměňovací návrh samotného garančního výboru, kde specifikuje postižení interní povahy. Stanovisko výboru - doporučuje.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 89 přihlášeno 174, pro 173, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Poslanec Jan Bauer: Dalším hlasováním by byl pozměňovací návrh uvedený pod písmenem C. Tady jenom upozorňuji, že pokud bude přijato C, je nehlasovatelné B1. Stanovisko garančního výboru - doporučuje.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 90 přihlášeno 174, pro 174, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím.
Poslanec Jan Bauer: Děkuji. Dalším hlasováním by byl pozměňovací návrh uvedený pod písmenem B2, který navrhla kolegyně Olga Richterová, který řeší současné znevýhodnění těch, kteří pracují, nebo se aspoň o práci snaží. Stanovisko garančního výboru - bez stanoviska.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 91 přihlášeno 173, pro 88, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. (Potlesk z poslanců Pirátů.)
Poslanec Jan Bauer: Tím, že byl přijat pozměňovací návrh pod písmenem C, platí, že B1 je nehlasovatelné. Dalším hlasováním bychom se vypořádali s pozměňovacím návrhem paní poslankyně Lenky Dražilové, který řeší problematiku svislých zdvihacích plošin v úrovni 367 tisíc. Pardon, 460. Stanovisko garančního výboru - doporučuje. ***