(19.40 hodin)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: S faktickou poznámkou zatím poslední přihláška - paní poslankyně Jana Mračková. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Já bych si dovolila na paní Aulickou prostřednictvím vás, pane předsedající. Mě velmi mrzí, že paní Aulická to takto vnímá. Já bych chtěla říct, že jsem jedna z hejtmanek, jedna z členek Rady Asociace krajů, a to usnesení, které jsem tady přečetla, bylo schváleno nadpoloviční většinou hejtmanů a především přináší to, že v tuto chvíli z naší strany nic není uzavřené a chceme především z hlediska těch individuálních projektů, aby došlo k řádnému vyhodnocení. A tak jak tady řekla paní ministryně financí, jestliže můžeme čerpat evropské peníze, tak se o to společnými silami pokusme a teprve pak čerpejme zdroje národní. A zároveň tím, že nemám tu praxi jako hejtmanka, tak bych vás chtěla ubezpečit, že u nás ten individuální projekt končí 31. srpna. Náměstek pro sociální oblast za mnou přišel, že bude potřebovat do konce roku, dokud ten projekt nenastartujeme, dalších 40 milionů korun. Moje otázka zněla, proč v tom projektu nepokračujeme hned od 1. září. A víte, co mi odpověděla vedoucí odboru sociálních věcí? Proč bychom to dělali, když už máme ty finanční prostředky schválené v rozpočtu. Takže jsem paní vedoucí odboru sociálních věcí řekla, ať se přemístí na svůj odbor a pracuje na projektu. Jak jste slyšela, dnes jsme projekt odevzdali a budeme mít finanční prostředky od 1. září opět z evropských fondů. A já si myslím, že je to ta správná cesta, kterou bychom se měli všichni pokusit jít a pak se k tomu vrátit, vyhodnotit to a pak řešit s paní ministryní práce a sociálních věcí, aby na popřípadě dala ty národní zdroje. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní se vrátíme k normální debatě, takže s přednostním právem zpravodaj pan poslanec Výborný, připraví se paní ministryně Maláčová a následuje paní poslankyně Richterová. Prosím.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem rád, že jsem se dočkal trpělivě. Nehlásil jsem se s faktickými poznámkami, ale dělal jsem si poznámky a rád bych tady reagoval na některé věci, které tady zazněly, protože je potřeba to vyvrátit.
Samozřejmě umění kouzlit s čísly paní ministryně Schillerové už tady několikrát bylo komentováno, tak samozřejmě všechno narůstá, roste průměrná mzda, takže samozřejmě se musíte podívat na ta čísla v reálu. A to se týká samozřejmě i nárůstu rozpočtu na sociální služby.
Pokud se podíváme na další věc, a to musím znovu tady říct a mám to černé na bílém, opakovaně tady byl napadán Zlínský kraj paní ministryní Maláčovou. Jedna věc tady nezazněla. Vy se, paní ministryně, musíte také seznámit se strukturou poskytování a poskytovatelů sociálních služeb ve Zlínském kraji a pak pochopíte, proč to jsou skutečně ta 4 procenta. To já jsem nikdy nezpochybnil. To číslo je správné, ale to díky historické situaci Zlínského kraje, kde byla celá řada velkých pobytových zařízení a tato zařízení se stala příspěvkovými organizacemi kraje a logicky kraj se tedy stará o tyto své příspěvkové organizace.
A mohu vám ocitovat úplně přesně. Byl jakýsi hejtman Zlínského kraje, jmenoval se pan Mišák. Byl to hejtman za sociální demokracii a za něj ten příspěvek na sociální služby byl 10 milionů, později 20 milionů v roce 2016, a když to, jak jste říkala, to vládnutí, a my tam skutečně nevládneme, my spravujeme ten kraj, protože tam pracujeme pro občany Zlínského kraje, tak v roce 2017 to činilo 21,4 milionu, v roce 2018 32,8 milionu a v roce 2019 je to 61,33 milionu korun na sociální služby. Takže takto roste příspěvek ve Zlínském kraji. 36 milionů je na prioritní osy a 25 je na pilotní program odlehčovacích služeb. To je tak částka, která asi chybí na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Proto tvrdíte, že to je jinak. Takže to jenom ke Zlínskému kraji, protože není možné tady šířit nepravdy a očerňovat práci druhých lidí.
Další věc. Byl tady několikrát zmiňován dopis kolegou Bauerem, nebo ta výzva, veřejné prohlášení náměstků radních zodpovědných za sociální věci. Já mám pocit - abychom všichni věděli, o čem je řeč, já na to na rozdíl od faktické mám prostor. Není to dlouhé, já vám to přečtu, abyste všichni věděli, jak to vnímají ti, kteří jsou zodpovědní za přerozdělování finančních prostředků obcím a poskytovatelům.
Ten úvod hovoří o tom, že 7. června bylo něco prezentováno ministryní Schillerovou a Maláčovou, a pokračuje: Navržené řešení totiž nepokrývá celý výpadek ve výši 2 miliard korun, na kterém se shodly kraje - podtrhuji kraje - a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Avizované finanční prostředky z operačního programu Zaměstnanost ve výši 1,5 miliardy korun budou moci být čerpány pouze na služby sociální prevence, a to až do června 2022. - Ve své úvodním vstupu jsem vám popisoval, pokud to nevíte, o jaké konkrétní služby se jedná a co z toho logicky potom nejde financovat. Ale předpokládám, že to úředníci Ministerstva práce a sociálních věcí dobře vědí.
Z toho je zřejmé, že je nereálné, aby pokryly polovinu výpadku financí pro rok 2019, tedy jednu miliardu korun. Při čerpání těchto evropských prostředků se jedná o dlouhodobější proces, který musí projít schvalováním jak na úrovni krajů, tak i na úrovni MPSV. Z evropských zdrojů je možné při realizaci individuálního projektu dofinancování jen některých druhů a forem sociálních služeb, nikoliv však poskytovaných služeb sociální péče, jako jsou domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením a podobně, kde je situace s nedostatkem finančních prostředků kritická. Navržený způsob dofinancování dále prohlubuje - a to je klíčové - nestabilitu udržitelnosti sociálních služeb a neúměrně a v časové tísní administrativně zatěžuje poskytovatele služeb i jednotlivé kraje. - Pak to tady pokračuje dál.
My tady skutečně při každém projednávání tohoto bodu nechceme bojovat s vámi, s nikým jiným. My chceme jenom zajistit to, co si skutečně jak poskytovatelé - připomínám, a vy sama to dobře víte, že to jsou tisícovky zaměstnanců - tak i klienti, co si skutečně zaslouží. A když jste tady zmiňovala, že vlastně ta jedna miliarda stačí na dofinancování platů, tak tady říkám naprosto zodpovědně, to není pravda. A paní ministryně, vy to moc dobře víte. Není to pravda. Na dofinancování platů pracovníků v sociálních službách prostě ta další miliarda nutně schází.
Aby tady byl nějaký konkrétní příklad. Domov pro seniory ve Sloupnici, pan ředitel tady říká - cituji: Při tomto návrhu nám bude chybět přibližně 3,7 milionu korun, což jsou platy našich zaměstnanců za dva měsíce, a k tomu nesmí v zimě mrznout. Pokud by situaci měl řešit zřizovatel domova, což je v tomto případě obec, znamenalo by to pro něj věnovat na provoz cca 25 až 30 % z rozpočtového určení daní.
Jednoduché, černé na bílém. Pokud chcete dotlačit zřizovatele obce a kraje k těmto rozhodnutím, tak jste na správné cestě, ale mně to skutečně nepřijde zodpovědné. A pokud tady vyzýváte, jedna i druhá paní ministryně, i vaším prostřednictvím paní poslankyně Gajdůšková, k nějaké spolupráci, tak my tady opakovaně říkáme, že na těch krajích to umějí. Na řadě krajů vědí, jak funguje víceleté a vícezdrojové financování. Není snad žádný problém se v tomto inspirovat a pracovat i na centrální úrovni, na úrovni Ministerstva práce a sociálních věcí. A já se tady klidně připojím, protože to je to, co tady taky zaznělo. Já se tady klidně připojím ke kolegovi Jurečkovi, my si vás, paní ministryně, rozdělíme, jednu i druhou, a pojďme si to skutečně vyzkoušet. Ať vidíte reálně, jaká je situace ne v kancelářích jednoho a druhého ministerstva, ale u těch lidí, u těch klientů v pobytových zařízeních, protože to možná probere tu situaci rychleji a to řešení najdeme dříve, než si myslíme. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní vás seznámím s omluvou pana místopředsedy Okamury, který se omlouvá od 19.45 do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Nyní zde mám dvě přednostní práva. Jako první paní ministryně Maláčové, poté paní poslankyně Richterové. Prosím, paní ministryně.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Já budu ještě, nedá mi to, reagovat na některé poznámky. Já jsem se ujistila, byla jsem v sekretariátu, že ty dopisy skutečně s těmi slíbenými podklady odešly a odešly minulý týden na pana předsedu Vondráčka a na paní předsedkyni Maxovou. A moji kolegové, i když už je pozdní hodina, tak mě správně upozornili na to, že pozítří Ministerstvo práce a sociálních věcí koná, nebo uspořádá kulatý stůl právě k novele sociálních služeb a spolu s pozvánkou ten materiál, ten věcný záměr, i když my jsme ho (nesroz.) východiska, tak dostali a obdrželi všichni členové sociálního výboru. To znamená, že skutečně Ministerstvo práce a sociálních věcí má s časovým předstihem více než splněno a všechny požadované materiály odeslalo. ***