(18.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Slyšíme tady, a to jsou fakta, o firmě, která má roční obrat desítky miliard, která má roční zisk jednotky miliard, a přesto si chodí pořád pro ty dotace. Vám to přijde normální? Dotace kdysi vznikly jako pomoc malým nebo znevýhodněným. Dnes je z toho regulérní průmysl, dotační průmysl. Starosta je hodnocený podle toho, kolik sežene dotací. Hejtmani jsou hodnocení podle toho, kolik seženou dotací. A to jsme pořád ve veřejném sektoru. A najednou tady máme nejbohatší české firmy, a není to jenom Agrofert, nejbohatší české firmy, které si chodí pro dotace. A nám to přijde normální? No, nám v ODS to nepřijde normální. A to je ten klíčový problém. A můžou tady úředníci definovat, jak teď to bude nezávislé, expertní, když ministři mají jasno. Nepřišlo to mailem. Špatně. Spiknutí. Naše skvělá státní správa bude 71 (stran) textu z angličtiny překládat měsíc. Měsíc! Ale ministři už mají samé vážné výhrady. Tak ti už to přeložili. Tak když to neumí státní správa, tak ať jim to přeloží někdo z členů vlády a nemusíme čekat měsíc.
Andrej Babiš tady velmi rád říká, když odmítá kritiku, vždycky říká: Ten mě kritizuje a nepostavil ani psí boudu. Já myslím, že by to měl modifikovat: Ten mě kritizuje a nepostavil ani dotovanou psí boudu. Protože jestli je někdo v České republice, kdo je schopen sehnat dotaci na stavbu psí boudy, tak je to Andrej Babiš a Agrofert. A to je ten základní problém.
Když se podíváte do té zprávy - pomiňme celou část o střetu zájmů. Pomiňme ji v této chvíli. Ne že by byla nedůležitá. Podívejme se do té druhé části: finty, triky, nepravdivé údaje. Dokonce firma z Agrofertu je tak velkorysá, že připravovala projekt, kde se chtěla postarat o školení malých firem, aniž by to konkrétní malé firmě sdělila. Takoví jsou hodní, tak oni myslí na ty malé podnikatele, že jejich jménem chtějí žádat o dotace. A celé to zděšení hnutí ANO, jak je to spiknutí, je jenom o tom, a odpovězte si sami, ne na mikrofon, já vím, že to nejde, kdyby Agrofert nechodil pro peníze, pro dotační peníze, seděli bychom tady dneska? Vznikl by nějaký audit, předběžný, finální? Kolik času to zabírá úředníkům jak v České republice, tak i v Evropské komisi jenom proto, že ten nenasytný Agrofert bere úplně všechno! Tady deset tisíc, tady padesát tisíc, tady sto tisíc, tady sto milionů. (Obrací se k vládní lavici na ministryni Schillerovou.)
Bojovník proti dvojí kvalitě potravin vyrábí v Německu kvalitní chleba, aby až s odstupem mnoha let za peníze českých dotačních poplatníků vyráběl ten samý chleba v České republice. A to je boj proti dvojí kvalitě potravin v praxi.
Takže celý problém zní: dotace, dotace, dotace. A dokud Agrofert bude pobírat dotace, bude se do toho hlásit, do té doby ten problém prostě neodstraníme. A to je celé. A můžou tady defilovat ministři jak na orloji a říkat: já si myslím, že tady v tom bodě na straně 63 odstavec a) je slovo může, a přitom tam musí být musí. Ano, poslanci hnutí ANO se tváří, že to je zase vymyšlené. Tak mi řekněte, kdo to vlastně organizuje v tom Bruselu. Jak říká Andrej Babiš, má tam samé přátele. První premiér, který se domluví, nebo po dlouhé době první premiér, který se domluví. Ale nějak jim to vysvětlit prostě neumí. Takže zkuste zařídit, aby Agrofert nechodil pro dotace, a problém je vyřešen. Ušetříme, nemusíme dát dvě miliardy na sociální služby nebo jiné, mnohem důležitější výdaje.
Mně z toho vystoupení pana premiéra zaujalo, jak říkal: my jsme dostali - jak on si vždycky stěžuje - my jsme dostali jenom 3,3 miliardy korun. Říkejte to těm živnostníkům, zítra, až budeme hlasovat o EET, že tak bohatá firma dostala jenom 3,3 miliardy korun. No není to křivda? Není! Měli dostat nula. (Potlesk z pravé části jednací síně.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane předsedo. Pan předseda Faltýnek je nyní na řadě ve všeobecné rozpravě. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych v reakci vlastně na některá vystoupení ctěných kolegů navrhl také nějaké usnesení, a sice následující. Ještě než přečtu ten návrh toho usnesení, tak přece jenom mi dovolte kratičkou reakci na vystoupení pana kolegy Stanjury.
Já jsem se potkal asi před rokem, byl u toho, mám pocit, pan ministr, teď už nevím, jestli Jurečka, nebo Toman, ale to není podstatné, oba dva byli ministři zemědělství, nebo Milek, s panem eurokomisařem Hoganem, kde jsem ho prosil, žádal, jestli by nestálo za to, aby v rámci celé Evropské unie byly zrušeny dotace do zemědělství. Dotace do zemědělství představují zhruba necelých 40 procent rozpočtu Evropské unie a byla by spousta peněz na prostě infrastrukturu a to, o čem tady Zbyněk Stanjura mluvil. A pan komisař Hogan se na mě tak jako chvilku díval a já jsem měl pocit, že se mě chce zeptat, jestli buď jsem normální, nebo jsem nemocný, a pak mně řekl, že to je prostě v rámci Evropské unie nesmysl, neprosaditelné, nereálné a tak dále.
Takže bychom mohli třeba jako naše Poslanecká sněmovna České republiky přijmout usnesení, kde bychom vyzvali Evropskou unii, Evropskou komisi, DG Agri, aby byly dotace do zemědělství zrušeny. Ušetřili bychom 40 procent rozpočtu Unie. To si myslím, že na tom bychom se dokázali jako Sněmovna shodnout, a současně bychom mohli zavázat našich 21 europoslanců, aby tady tuto věc prosazovali.
Nicméně teď k tomu konkrétnímu návrhu na usnesení: Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby předložila v termínu do 31. 8. 2019 za prvé zprávu obsahující informace o všech korekcích dotací ze strany Evropské komise vůči žadatelům České republiky, a to od vstupu do EU - myšleno vstupu České republiky do EU. A za druhé, Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby v termínu do 31. 8. 2019 předložila zprávu, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Dále se do rozpravy hlásí pan poslanec Kupka. Jenom připomínám, jsme ve všeobecné rozpravě. Proto poprosím, aby potom v podrobné se buďto znovu načetly návrhy usnesení, nebo jste se k nim přihlásili. Pane, poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené členky, vážení členové vlády, milé kolegyně, milí kolegové, já jsem pozorně poslouchal dnešní obhajobu pana premiéra. A platí přece to, že způsob, jak vedeme obranu, o nás také velmi dobře vypovídá.
Co jsme slyšeli v obvyklé obraně pana premiéra? Tak především relativizaci a zpochybnění toho auditu, relativizaci a zpochybnění autorů toho auditu, relativizaci a zpochybnění evropských institucí. Potom jsme také slyšeli celou řadu útoků na všechny kolem. To je obvyklý a oblíbený nástroj pana premiéra včetně toho, že s velkým gustem útočí na všechna média bez rozdílu. Pak následovalo to, co známe z jeho úst a z jeho projevů také notoricky, trochu pláč, litování sebe sama a potom také výsměch všem oponentům, výsměch všem, kteří mají jiný názor nebo si mu dovolí vzdorovat, oponovat, prostě přinášet jiný názor. Co tam samozřejmě bylo také, a je to obvyklé, schopnost se pochválit, osočit všechny ostatní tradiční a vynést sám sebe do nebe. A pak také nechyběla další obvyklá munice pana premiéra. Slyšeli jsme, že přece on je ten, kdo stojí proti imigrantům, a správně také rozezněl struny populistického nacionalismu ve vztahu k Evropské unii. To všechno pan premiér použil. Ale aby nám řekl, jak on to opravdu má se střetem zájmů, jak to opravdu je s jeho postojem vůči té zprávě, to jsme se vlastně téměř nedozvěděli. ***