(9.30 hodin)
(pokračuje Munzar)
Já jsem tady minule, před 14 dny, hovořil o tom, že EET je pro mě preventivním permanentním vyjádřením nedůvěry vůči podnikatelům, kterým stát naložil úkol, aby si sami na své náklady platili online kontrolu svých pohybů, online kontrolu své činnosti. Tato nedůvěra, kterou stát vyjadřuje tímto vůči podnikatelům, lidi mnohdy odrazuje od podnikání. A podnikání, resp. to, co se za tím skrývá, je hodnota, které bychom si skutečně měli vážit. Protože vlastní aktivity člověka, jeho příspěvku k ekonomické prosperitě a to, že si dokáže sám najít práci, dokáže se sám postarat o sebe, o svoji vlastní rodinu, ještě přispívá do sociálního a zdravotního pojištění, toho bychom si měli vážit. A díky tomu, i že klesá ekonomický růst, kterého jsme byli svědky v posledních letech, tak za pár let bychom měli být rádi za každého takového člověka, který toto dokáže.
Já jsem tady hovořil o tom, že EET nepřineslo jenom systém online kontroly jako takový, ale jsou s ním spojeny opravdu velmi nepřiměřené kontroly, velmi nepřiměřené pokuty. A já se nebojím říci, že to je šikana podnikatelů. Díky tomu, že je schválen systém EET, díky tomu, že vy chcete tento systém rozšířit na další řemeslné činnosti, na další živnostníky, na kadeřníky, na řemeslníky, na všechny ostatní, tak tím vlastně chcete dát další nástroj Finanční správě na tuto nepřiměřenou činnost.
Proč o tom mluvím? Protože mezi mým vystoupením minule a mezi dnešním dnem se stala ještě jedna věc. Určitě jste si někteří z vás všimli v médiích, že krajský soud rozhodl o nepřiměřenosti jedné takové pokuty, kterou dala Finanční správa v krámku v Krnově za to, že nezaúčtoval koláček v hodnotě 10 korun. Finanční správa vyměřila pokutu ve výši 11 tisíc korun. A právě nezávislý soud rozhodl o tom, že tato pokuta byla nepřiměřená a byla likvidační.
Proto vás ještě jednou prosím, abyste se zamysleli nad tím, že svým hlasováním skutečně nezajišťujete pouze výběr daní, ale dáváte do ruky Finanční správě nástroj, který slouží k nepřiměřenému tlaku na podnikatele, a dáváte jí nástroj, který umožňuje likvidační pokuty.
Mě velice mrzí, že tady neproběhla ani ve druhém čtení, ani ve třetím člení, ani na výborech větší diskuse o našich pozměňovacích návrzích, a teď nemluvím jenom o těch návrzích, o těch jednotlivých činnostech, na které se to má vztahovat, z nichž některé jsou velmi absurdní. Ale velmi mě mrzí, že neproběhla hlubší debata právě o těch kontrolách, právě o těch pokutách, právě o těch jejich výších. Některé naše návrhy vedou ke zmírnění tohoto stavu. Já chápu, že se neshodneme tady vůbec na smyslu EET, vy máte prostě jiné vidění světa, ale mrzí mě, že jsme se nedokázali tady shodnout a že jste nenaslouchali vůbec našim argumentům, co se týká uplatňování právě těchto kontrol a těchto pokut.
Já bych vaši pozornost soustředil právě na některé pozměňovací návrhy, pod kterými jsem podepsán za náš klub já, a netýkají se pouze jenom EET, týkají se i kontrolního hlášení. A právě tyto pozměňovací návrhy vedou k nápravě toho, aby Finanční správa neměla takové nástroje pro likvidaci podnikatelů a aby ty pokuty byly přiměřené. Já skutečně nevidím důvod, proč by Finanční správa např. měla mít novou půlmilionovou pokutu za to, že někdo se snaží splnit svou daňovou povinnost, vyplní a odevzdá kontrolní hlášení, nicméně ho nevyplní úplně dobře, a pokud nějaký úředník na Finanční správě usoudí, že se jedná o maření správy daní, tak může vyměřit půlmilionovou pokutu, což přinesl nový daňový balíček, který se tady schvaloval naposledy v lednu tohoto roku. Já skutečně nevidím důvod, proč dávat takovouto vágní formulací takovýto nástroj Finanční správě, když vidíme, jakým způsobem se chová k podnikatelům, jakým způsobem dává ty pokuty a jak nepřiměřeně v jednotlivých bodech postupuje.
Vy jste se prostě rozhodli a ve vašem vidění světa je stát více než jednotlivec a skutečně dáváte státu do ruky takové nástroje, že povyšujete pravomoci státu na úkor práv občana a na úkor vážnosti občana. A to mě velmi mrzí. Jsem velmi zvědavý na vaše hlasování. A prosím všechny naše občany, aby se podívali na všechny naše argumenty, protože my si občanů na rozdíl od stran, které si tady chtějí zavádět elektronickou kontrolu občanů, elektronickou kontrolu živnostníků, vážíme.
Poslední větu k tomu mám. Místo toho, abyste využívali nové technologie, IT technologie na zlepšení služeb státu pro občany, tak je využíváte pouze na restrikci a kontrolu našich občanů. Je to prostě jiné vidění světa. Já takové nemám. Je to vaše rozhodnutí, které mě velmi mrzí a udělá velký šrám do naší společnosti a našeho podnikání. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Munzarovi. Nyní mám faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Juránek, připraví se pan kolega Skopeček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Stanislav Juránek: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já využiji této faktické poznámky k tomu, abych vás seznámil se stanoviskem KDU-ČSL. KDU-ČSL tento zákon nepodpoří a KDU-ČSL naopak podpoří všechna hlasování o výjimkách, tedy o těch činnostech nebo povoláních, která jsou ve druhém čtení načtena. Přeji vám správné rozhodování.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Skopeček.
Poslanec Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl navázat na Vojtu Munzara. Já už jsem vystupoval k EET nesčetněkrát, proto vás taky nebudu zatěžovat dalším hodinovým projevem. Své argumenty už jsem několikrát tady zopakoval. Přesto, protože se blíží hlasování, alespoň ve čtyřech bodech shrnu své nejdůležitější výtky.
Chci znovu zdůraznit, že EET považuji za zbytečnou drahou byrokracii a regulaci, která nejvíce zatíží malé a střední podnikatele. Řada z těchto podnikatelů může své podnikání kvůli této nové regulaci ukončit, řadu potenciálních podnikatelů, kteří o podnikání teprve uvažují, tato regulace může od začátku podnikání, od pořízení si živnostenského oprávnění, odradit. Čili umrtvujeme tu díky EET podnikatelské prostředí, a to v tom segmentu, který potřebujeme podpořit, tzn. malé a střední.
Druhý můj zásadní argument je, že je to 24 hodin online sledování podnikatelů v orwellovském duchu. Budujeme tu Big Brothera. Je to hlídací obojek, který si podnikatelé musí na sebe navléknout, a ještě si ten obojek musí zaplatit ze svého.
Třetí důležitý argument je, že EET nevede ke zvýšení daňového výnosu. Šermovala tady vláda, pan premiér, paní ministryně, nejrůznějšími čísly. Žádná ta čísla se nepotvrdila. EET nevede k vyššímu výnosu daní.
A čtvrtý nejdůležitější argument. Chtěl bych vyvrátit tezi, která tu v průběhu projednávání zaznívá, že jde o narovnávání podnikatelského prostředí. Ještě žádnou regulací nikdo podnikatelské prostředí nenarovnal. Naše podnikatelské prostředí je přeregulované, přebyrokratizované. A jediné, co povede k jeho narovnání, je odstraňování regulací, odstraňování byrokracie, ne zavádění regulací nových, jako je právě EET.
Děkuji za pozornost a apeluji na zdravý rozum, abychom nezabíjeli naše malé a střední podnikatele a neprohlasovali dneska EET.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Věra Kovářová, poté kolega Ferjenčík. Máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, krátce zopakuji stanovisko klubu Starostové a nezávislí.
My rozhodně nesouhlasíme se zavedením třetí a čtvrté vlny, a to z toho důvodu, že vláda říká, že je potřeba bojovat proti daňovým únikům. Já si myslím, že bojovat proti daňovým únikům je správné, ale spíš by se vláda měla soustředit na ty velké hráče. Vláda ve své koncepci říká, že bude bojovat proti vylidňování venkova. Myslím si, že tato novela jde právě proti této koncepci.
Myslím si, že o tomto bylo řečeno již mnohé. Jenom opakuji, podpoříme návrh na zamítnutí. Nicméně víme, že návrh na zamítnutí pravděpodobně neprojde, a proto chceme usnadnit aspoň život těm nejmenším podnikatelům. Prosila bych vás o podporu našich pozměňovacích návrhů. A tento pozměňovací návrh vyjímá neplátce DPH, tedy ty, kteří mají tržby do 1 milionu korun. ***