(Jednání zahájeno v 15.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, zahajuji další jednací den 27. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tady vítám. Podle našeho rozhodnutí z pátku minulého týdne začínáme dnes až v 15 hodin.

Žádám vás, abyste se přihlásili identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Radek Vondráček do 17 hodin z pracovních důvodů, Dana Balcarová do 16.45 z pracovních důvodů, Marian Bojko z pracovních důvodů na celé odpoledne, Milan Chovanec z osobních důvodů na celé odpoledne, Miroslav Kalousek ze zdravotních důvodů také na celé odpoledne, Jiří Kobza od 16 do 19 hodin z pracovních důvodů, ze zdravotních důvodů na celé odpoledne Jan Lipavský, z osobních důvodů paní poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, z důvodu zahraniční cesty Radka Maxová, z rodinných důvodů Jiří Mihola, z pracovních důvodů se dále omlouvá Ivana Nevludová, bez udání důvodu Roman Onderka, z důvodu zahraniční cesty Jana Pastuchová, ale ta tady je přítomna, takže škrtám omluvu, Karel Schwarzenberg se omlouvá ze zdravotních důvodů, Bohuslav Svoboda se omlouvá z důvodu zahraniční cesty, Karel Tureček z rodinných důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů a Pavel Žáček z důvodu zahraniční cesty. Paní kolegyně Balcarová také ruší svoji omluvu.

Můžeme přistoupit k omluvám členů vlády. Z důvodu zahraniční cesty se omlouvá paní ministryně Jana Maláčová z pracovních důvodů, Tomáš Petříček z pracovních důvodů, Robert Plaga také z pracovních důvodů.

Po poradě grémia je navrženo, aby bod 147, Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Miloslava Roznera, byl pevně zařazen na středu 13. března jako druhý bod odpoledne po 14.30, tedy za již pevně zařazeným bodem 21. Dále grémium navrhuje, aby bod 87, sněmovní tisk 414-E, respektive sněmovní dokument, předchozí souhlas - financování rozpočtu Unie v roce 2019, byl pevně zařazen na pátek 15. března jako první bod po případných třetích čteních. To je z pohledu grémia vše.

Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.

Nyní probereme jednotlivé přihlášky do rozpravy. Jako první se hlásí pan poslanec Jaroslav Faltýnek. Připraví se pan poslanec Lukáš Bartoň a paní poslankyně Věra Kovářová. Nyní tedy pan Jaroslav Faltýnek. (Silný hluk v sále.) A ještě než mu udělím slovo, požádám sněmovnu o klid... Pane předsedo, ještě chviličku posečkejte, až se sněmovna uklidní, abychom mohli o jednotlivých návrzích hlasovat... Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo. Hezké odpoledne, dámy a pánové, vážený pane místopředsedo. Dovolte mi, abych jménem našeho poslaneckého klubu - jak už jsem avizoval na jednání grémia Poslanecké sněmovny, nicméně tam se mi nepodařilo najít konsenzus všech subjektů ve Sněmovně - navrhl nově zařadit do pořadu schůze bod, jeho znění jsem si odkonzultoval s panem ministrem Ťokem. Ten bod by se jmenoval Problematika mýta od roku 2006. Současně navrhuji tento bod zařadit na čtvrtek po písemných interpelacích na 11 hodin. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, čtvrtek 14. 3. v 11.00. Další tedy pan kolega Lukáš Bartoň. (Hlásí se poslanec Stanjura.) Pane kolego, máte sice písemnou přihlášku, ale s přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Řekl bych, že hezký pokus o úhybný manévr pana předsedy Faltýnka. Musím ho politicky ocenit. Nicméně chci upozornit všechny členky a členy Poslanecké sněmovny, že ve schváleném programu této schůze máme bod 149, který se jmenuje Informace vlády o výběrovém řízení na mýtný systém. Chci říct, že ten bod jsme poprvé schválili do programu 22. května roku 2018, což je skoro devět měsíců, a až policejní zákrok minulý týden vyprovokoval hnutí ANO, aby najednou ten bod chtělo projednávat. To už jsme mohli mít dávno za sebou. Od té doby proběhlo mnoho schůzí, na které ten bod byl zařazen, ale nikdo nenavrhoval jeho předřazení. Já to dnes učiním a navrhuji, abychom tento bod - a to není nový bod, ale bod, který máme na programu už devět měsíců - dnes jako první.

Zkusím to v krátkosti zdůvodnit. A nebudu mluvit o policejních aspektech této věci, protože to mně skutečně nepřísluší, pouze o politických aspektech. Vlastně u obou těch brněnských případů. Protože oba dva ty případy se dotýkají rezortu ministra dopravy Dana Ťoka. (Reakce z pléna.) Já neřekl ministra, já jsem řekl rezortu pana ministra. To je velký rozdíl. Alespoň já to chápu jako velký rozdíl, jestli se něco dotýká rezortu, nebo samotného ministra. A tady zopakuji pro pana ministra, že se to týká rezortu a ne jeho jako osoby. To, že máme různé odborné spory, to je jiná věc. To sem prostě nepatří.

Včera jsem zaznamenal, s takovou velkou slávou, že radní z hnutí ANO, který je toho času ve vazbě, byl odvolán z dozorčí rady dceřiné firmy Českých drah ČD Cargo. Já myslím, že je to v pořádku. Otázka zní, jak se tam dostal. Ze včerejších vyjádření představitelů hnutí ANO jsem nabyl dojmu, že ten pán je nějaký neznámý bezvýznamný komunální politik, kterého nikdo nepotkal, s kterým nikdo nemluvil, o kterém nikdo nic neví. Ale teda bývalý primátor říkal, že ho teda potkal a že s ním mluvil, tak aspoň řekl, že si nebyli blízcí.

Nicméně jsem se podíval na justice.cz, České dráhy zveřejňují věci, které mají být zveřejněny, a zjistil jsem, že tento radní z Brna střed, pokud mě paměť neklame, byl zvolen představenstvem Českých drah v březnu roku 2017 do dozorčí rady ČD Cargo. Neumím se představit, jak by neznámého bezvýznamného lokálního politika, dokonce ani ne ze zastupitelstva Brna, ale z nějaké městské části, představenstvo Českých drah jmenovalo, či zvolilo - teď přesně nevím, jaký je tam ten statut - členem dozorčí rady ČD Cargo.

Takže já bych se rád od vás, pane ministře, dozvěděl, kdo ho tomu představenstvu navrhl. Zda to byl pan ministr Ťok, nebo druhý expert na dopravu, pan předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, nebo bývalý primátor Vokřál. Mě by to prostě zajímalo. Není samo sebou, aby představenstvo komunálního politika jen tak zvolilo do dozorčí rady ne městského podniku, ale dceřiné firmy našeho národního dopravce. Musel mít vlivné přímluvce. Musel mít někoho, kdo ho do té funkce navrhl, prosadil, a pak ho formálně zvolilo tehdejší představenstvo Českých drah. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP