(10.20 hodin)
(pokračuje Veselý)

Co je pro mě naprosto nepřijatelné, ovšem je, že církve žádají o majetek, žádají o majetek, za který ty náhrady dostávají. Ony se prostě soudí s obcemi, s kraji i se soukromými osobami, to znamená, že ony majetek, za který dostanou náhrady, které jsou přemrštěné, chtějí znovu. A to je věc, která je pro mě naprosto nepřijatelná, proto tento zákon podporuji a proto jsem obdobný zákon podporoval i na území Jihočeského kraje, protože přijetí obdobného zákona navrhovalo také zastupitelstvo Jihočeského kraje. Pokud by církve nechtěly víc, než na co mají nárok, nežalovaly kraje, obce a soukromé osoby a nechtěly by majetek, za který dostávají zaplaceno, výborně zaplaceno, tak bych zůstal v klidu, ale ony to prostě dělají. Toto je podle mě zločin, který páchají teď.

Děkuji za slovo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Poprvé jsem slyšel od doktora práv, že dát žalobu k soudu je zločin. Tím si myslím, že jsme obohaceni v tom slovníku.

Ale přihlásil jsem se proto, abych odpověděl panu poslanci Volnému. Ten 25. únor je rozhodné datum. To neznamená, že pokud bylo něco ukradeno později, že to nemá být vráceno. Bolševik, i když se hodně snažil, tak 25. února všechno ukrást nestačil. Pokud něco bylo ukradeno třeba o deset let později, tak to spadá do termínu. Nesmí to být dřív, ale později ano. Jedná se o to rozhodné datum.

K číslu, které tady neustále se snaží dávat do prostoru pan předseda Faltýnek, říkám, o tom jsme diskutovali dvacet let, prosím pěkně, a nenaplnili jsme nic jiného, než že jsme naplnili usnesení Ústavního soudu, že to parlament má vyřešit. A mohu říct i jiné číslo. Nemocnice Na Františku, tržní cena 1,3 mld. korun, započítána byla v hodnotě 120 mil. korun, protože něco bylo dražší, něco bylo levnější a vyšla nějaká průměrná cena, ale o tom se nebavme. Ty smlouvy byly uzavřeny a vy to jenom rozmělňujete svojí další krádeží. Jestliže vy všichni dnes říkáte "nezpochybňujeme církevní restituce, ale chceme to za reálné ceny", tak vám připomenu slova vašeho majitele, který řekl, že je to o 54 mld. korun předražené. Celková finanční náhrada je 59 mld. korun. Prosím pěkně, vystupte tady někdo a řekněte, že reálná cena je těch 5 mld. korun rozdílu (upozornění na čas) mezi plky vašeho majitele a skutečnou restitucí. Lžete! Lžete a kradete!

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická, pan předseda Farský, poté pan předseda Stanjura, pak pan předseda Michálek, pak pan poslanec Volný, pak pan poslanec Schwarzenberg. V tomto pořadí. Prosím.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Někdy pro mnohé se může otázka církevních restitucí a jejich zdanění zdát příliš vzdálenou. Měl bych otázku na představitele komunistické strany zde ve Sněmovně. Před pár dny ve strakonické KSČM místopředseda ukradl nějakých 30 000 korun. Za dva dny byl dopaden, dá se předpokládat, že těch 30 000 korun, co ukradl, bude muset vrátit. Chci se tady zástupců komunistické strany zeptat, jestli z těch 30 000 korun zaplatí daň.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Stanjura, poté pan předseda Michálek. Všechno faktické poznámky.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já si s panem předsedou Faltýnkem fakt nerozumím. On dělá, že mi nerozumí, on mi samozřejmě rozumí. On argumentoval čísly z roku 2008, ale zákon byl přijat na jiném principu v roce 2012. Jenom jednoduše jeho čísla. Za lesy se vyplatilo 50 mld. korun, za zemědělskou půdu 32 mld. korun, to je dohromady 82 mld. korun. A to nemluvím o budovách. Vy jste to říkal. Nevydatelný majetek - hodnota 50 mld. korun. (Námitka posl. Faltýnka.) Ne ne ne, říkal jste nevydatelný, protože to, co vydám, nemá cenu se přít o cenu. Když to vydám, tak se můžeme přít, jestli to má hodnotu korunu, nebo deset. A já jsem se vás ptal na nevydatelnou část, kolik hektarů se dělaly finanční náhrady. Ne celkově. Pořád argumentujete tím principem a tím přístupem, který nakonec nebyl zvolen. Takže 50 a 32 je 82, k tomu budovy, to by mě zajímalo, kolik vám vyšlo za budovy. To je do kupy, já nevím, minimálně 82, přitom v zákoně je 59. Padesát devět je v zákoně a vy jste jenom ze tří položek dvě řekl 82. Tak je evidentní, že děláte, že tomu nerozumíte. Kdyby ty náhrady byly 82, tak ta čísla sedí a můžeme se bavit o principu toho zákona. My jsme zásadně proti, ale to je jiná věc, ale manipulujete fakty. Nebo mi odpovězte na tu otázku: kolik byly náhrady za nevydané lesní pozemky a kolik byly náhrady za nevydané zemědělské pozemky v té sumě 59 mld. korun. Takhle jsem se ptal a vy jste mi odpověděl, že dohromady je to 82 mld. korun, a tím pádem je to předražené. Už jsme to zlevnili ve vaší logice o 23. Musím vás pochválit, ne?

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická, pan předseda Michálek, poté pan poslanec Volný, poté pan poslanec Schwarzenberg.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Dostali jsme se přesně do stadia žonglování s čísly, jehož jsme se obávali a které je přímým důsledkem toho, že vláda nepředložila žádnou seriózní analýzu toho, k jakému předražení církevních restitucí došlo.

Reagoval bych na pana Veselého, kterému vadí církevní restituce. Chápu, že mu vadí církevní restituce. Mně také vadí, že byly schváleny netransparentně, ale takhle to udělat nejde. Máme tři stanoviska na ústavněprávním výboru, že ten zákon bude pravděpodobně zrušen, že to je zmetek. Jestli chcete něco udělat s církevními restitucemi, udělejte to pořádně. Musíte to odpracovat, musíte předložit analýzu tak, abyste splnili požadavky, které vyžaduje právní stát a naše Ústava. Váš návrh nepovede k žádné revizi církevních restitucí. Pro komunisty slovy Klementa Gottwalda, je to jenom takové šidítko, které předkládáte lidu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další, pan poslanec Volný. Připraví se pan poslanec Schwarzenberg.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji. Budu hodně krátký. Znovu opakuji pro pana kolegu Kalouska, vaším prostřednictvím, pane předsedající. (Děkuji.) On nám tady teď bryskně řekl, ano, že rozhodující je únor 1948 a co bylo ukradeno navíc po, že se tam musí započítat. Dobře, s tím mohu souhlasit. Ale my tu přece mluvíme o roku 1919, kde vlastně prolamujeme to období předtím, protože v roce 1948 církev vlastnila podle pana kolegy Maška, to jsou čísla velice věrohodná, 60 000 ha lesů a půdy, tak já bych potom mohl požádat nějaký rozklad toho, jak přišli na těch 200 000 ha, které byly v podstatě před rokem 1919. To znamená, my opravdu prolamujeme restituci roku 1919 a to si nemyslím, že je úplně správné. Nicméně tohleto bych chtěl vysvětlit, jestli toto také nebylo právě to porušení nějakého statusu, kdy ta restituce měla být uplatněna, nebo resp. kde byl ten bod nula. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní faktická poznámka, pan poslanec Schwarzenberg. Připraví se pan poslanec Chvojka s faktickou.

 

Poslanec Karel Schwarzenberg: Vážený pane předsedající. Smím se vaším prostřednictvím obrátit, a to s otázkou, na pana poslance Faltýnka? On tady ve svém příspěvku mluvil o reálné ceně, ve srovnání je mnohem nižší než v tom zákonu vyrovnání s církví. Dotaz: jestli koncern Agrofert by plochy, které vlastní, prodal za cenu, kterou on nazývá jako reálnou. Tuto otázku bych rád měl zodpovězenu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP