Středa 13. února 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
138.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva o ochraně evropských planě
rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť,
sjednaná v Bernu dne 19. září 1979, a změna přílohy II
této Úmluvy, přijatá ve Štrasburku dne 8. prosince 2017
/sněmovní tisk 281/ - prvé čtení
Úvodní slovo přednese místopředseda vlády, ministr životního prostředí Richard Brabec. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr životního prostředí ČR Richard Brabec: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Po Bonnské úmluvě zkusíme ještě Bernskou úmluvu.
Dovolte mi stručně představit vládní návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť. Základem této úmluvy je chránit zejména druhy a stanoviště, jejichž ochrana vyžaduje spolupráci více států. Návrh na dodatečnou ratifikaci úmluvy se Parlamentu předkládá z toho důvodu, že k přístupu České republiky k Bernské úmluvě v roce 1998, tehdy chápané jako smlouva vládní, došlo před novelizací Ústavy z roku 2001, kterou byla jednoznačněji upravena kritéria definující smlouvy prezidentské kategorie.
A teď ještě ke změnám. 37. zasedání stálého výboru Bernské úmluvy, které se uskutečnilo ve Štrasburku v prosinci roku 2017, přijalo změnu přílohy II obsahující seznam přísně chráněných druhů živočichů. Změna této přílohy spočívá v zařazení nového druhu, v tomto případě se jedná o rysa balkánského. Ale v České republice se tento poddruh rysa nevyskytuje, a proto tato změna nemá žádný dopad na závazky České republiky vůči Bernské úmluvě a ani nevyžaduje změnu vnitrostátní právní úpravy.
Děkuji vám za pozornost a děkuji za to, že postoupíme společně tuto smlouvu k dalšímu jednání v zahraničním výboru. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. Zpravodajem pro prvé čtení je poslanec Jaroslav Holík. Prosím pana poslance, aby se ujal funkce zpravodaje, a to v tomto případě znamená, aby se ujal i slova.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážené kolegyně, vážení kolegové. Vyslechli jsme si poměrně podrobnou zprávu už od ministra životního prostředí a já sám doporučuji, abychom tuto smlouvu pustili do druhého kola a abychom to také dali zahraničnímu výboru jako garančnímu.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Nemám žádnou přihlášku do obecné rozpravy ani nevidím, že by se někdo do rozpravy hlásil. Rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova není. Budeme se zabývat návrhem na přikázání. Na základě doporučení organizačního výboru přikážeme předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Je zde nějaký jiný návrh? Jiný návrh nevidím.
Budeme tedy hlasovat o přikázání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 239. Přihlášeno 172 poslanců, pro 134, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru a končím prvé čtení tohoto návrhu.
Současně končím dopolední jednání dnešní schůze Poslanecké sněmovny. Sejdeme se znovu ve 14.30 a budeme se zabývat pevně zařazenými body 44 a 45.
(Jednání bylo přerušeno ve 13.00 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezké odpoledne. Zahajuji tedy další část jednání Poslanecké sněmovny. Pan předseda tam Bartoš něco ukazoval. (Informace mimo mikrofon.) Takže pan předseda Ivan Bartoš má náhradní kartu číslo 10.
Budeme pokračovat ve včerejším přerušeném jednání ohledně bodu
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.