Středa 30. ledna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
16.
Návrh poslanců Markéty Pekarové Adamové, Dominika Feriho,
Miroslava Kalouska, Heleny Langšádlové, Karla Schwarzenberga,
Františka Váchy a Vlastimila Válka na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 85/ - druhé čtení
Předložený návrh uvede za navrhovatele paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová a já jí tímto dávám slovo.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Dámy a pánové. Já jenom velmi stručně řeknu, že se jedná o novelu zákona o nemocenském pojištění, která má za cíl řešit vyplácení příspěvku v mateřství, tedy peněžité pomoci v mateřství, a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství. A totiž, že má za cíl rušit redukční hranice, které jsou v tomto nastavené v současné době, a zachovat pouze tu nejvyšší redukční hranici. Už jsme se tady o tom bavili, myslím si, dostatečně i v prvním čtení a na výboru. Takže věřím tomu, že takovéto velmi stručné uvedení, oč se jedná v této novele, je dostačující. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Návrh jsme v prvním čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán stálé komisi Poslanecké sněmovny pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Usnesení výboru a stálé komise bylo doručeno jako sněmovní tisky 85/2 až 4. Stálá komise předložila také záznam, který byl doručen jako sněmovní tisk 85/5.
Poprosím zpravodajku výboru pro sociální politiku a zároveň zpravodajku stálé komise paní poslankyni Janu Pastuchovou, aby nás informovala o projednání návrhu a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych shrnula v druhém čtení průběh projednávání a seznámila bych vás s usnesením jak sociálního výboru jako garančního výboru, tak komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. S obsahem tohoto tisku jsem vás seznámila již v prvním čtení. Paní kolegyně Pekarová Adamová prostřednictvím pana předsedajícího vás teď stručně uvedla zpět.
Já bych k tomu jen řekla, než vás seznámím s daty a postupem, že jako zpravodaj k tomuto návrhu mám jednu větu, a to je, že tento návrh preferuje princip zásluhovosti nad principem solidarity. Ale myslím, že o tom bylo už řečeno v rozpravě prvního čtení.
První čtení proběhlo...
Předseda PSP Radek Vondráček: Snad to kolegové pochopili z odmlky, že je třeba zachovávat klid v sále. Prosím, paní kolegyně.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. První čtení proběhlo 13. dubna 2018 na 12. schůzi. Návrh zákona byl přikázán k projednání výborům. Lhůta byla 80 dní. Garanční výbor pro sociální politiku projednal návrh zákona a 22. 6. 2018 přerušil toto projednávání. Stálá komise 2. 7. přerušila projednávání. Dále se tím zabýval garanční výbor pro sociální politiku 9. 11. a usnesení doručené poslancům jako tisk 85/4 vám následně přednesu. Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti projednala návrh zákona 13. 11. a záznam z jednání doručený poslancům jako tisk 85/5 vám také přednesu.
Teď bych vás tedy seznámila s usnesením výboru pro sociální politiku z 20. schůze 8. listopadu k návrhu poslanců Markéty Pekarové Adamové a dalších na vyjednání zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 85: Po odůvodnění zástupkyně skupiny předkladatelů poslankyně Markéty Pekarové Adamové, zpravodajské zprávě poslankyně Jany Pastuchové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby vyslovila nesouhlas s návrhem poslanců Markéty Adamové Pekarové a dalších, za druhé zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny.
Záznam stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny: Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny po odůvodnění zástupkyně předkladatelů poslankyně Markéty Pekarové Adamové a zpravodajské zprávě poslankyně Jany Pastuchové a po rozpravě konstatuje, že při hlasování o vyslovení souhlasu s návrhem poslanců Markéty Pekarové Adamové a dalších usnesení nebylo přijato. Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny zmocňuje zpravodajku, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledku projednávání tohoto návrhu zákona na schůzi stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny a aby tento záznam předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu.
Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v obecné rozpravě k tomuto bodu. Nikdo se nehlásí, obecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o nějaké závěrečné slovo po obecné rozpravě. Předpokládám, že ne. Zahajuji podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy musí být vždy řádně odůvodněny. Jak první je přihlášen do podrobné rozpravy pan poslanec Kaňkovský.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové. Chtěl bych se tímto přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 2120. Přidám jenom krátké odůvodnění.
Jak už zde bylo řečeno, cílem novely zákona číslo 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, je sjednocení procentuální výměry u všech redukčních hranic pro výpočet dávek peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství na 100 %. Pokud si vezmeme rozpočtové dopady, tak podle mého názoru jsou poměrně významné. Z tohoto pohledu si dovoluji navrhnout kompromisní návrh, kdy do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice by se počítalo 90 % a z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice by se počítalo 60 %. K částce nad třetí redukční hranici už by se nepřihlíželo.
Jsem přesvědčen, že tato kompromisní si najde vaši podporu, a zároveň si vás o ni dovoluji požádat. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Kdo další má zájem o vystoupení v podrobné rozpravě? Nikoho nevidím, podrobnou rozpravu končím. Zájem o závěreční slova po podrobné rozpravě není, žádné další návrhy nepadly, takže končím druhé čtení tohoto návrhu a všem děkuji.
Otevírám další bod, bod číslo
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.