(16.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Michálkovi, který je přihlášen také do podrobné rozpravy. A tam se jenom ptám, jestli taky uplatňuje přednostní právo i v přednostní rozpravě. Ano, dobře, takže to tady ponechám do podrobné rozpravy.

Nyní s přednostním právem pan místopředseda Tomio Okamura. Ještě než přijde k pultu, přečtu došlou omluvu, a to pana poslance Ondřeje Benešíka od 16.00 do 18.30. Prosím, pane místopředsedo. (V sále je obrovský hluk!)

Já vám zase udělím slovo, až se tady uklidní sněmovna. Rád bych, aby skutečně tento tisk byl projednán v důstojné atmosféře. Pokud diskutujete jiné téma, prosím v předsálí. Děkuji. Máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, právě projednáváme návrh zákona o platech představitelů státní moci, to znamená politiků. Já myslím, že jsme tady jasně slyšeli i od mého předřečníka, pana poslance Michálka od Pirátů, že jsou tady v podstatě tři varianty.

Tou první variantou, kterou pan poslanec Michálek nazval jako extrémní a pro Piráty nepřijatelnou, je návrh SPD. My navrhujeme zamrazení růstu platu politiků na celé volební období až do 31. 12. 2021, protože si myslíme, že platy politiků a představitelů státní moci jsou již dostatečně vysoké a není je potřeba jakkoliv zvyšovat. Dokonce my v SPD odmítáme zvyšování platů představitelů státní moci včetně politiků. V tomto smyslu jsem předložil pozměňovací návrh, o kterém již hlasoval rozpočtový výbor Sněmovny, a ukázalo se černé na bílém, jak to vlastně ve Sněmovně je. Jediní dva poslanci, to znamená poslanci za SPD, Ivana Nevludová a poslanec Hrnčíř, kteří nás zastupují v rozpočtovém výboru, hlasovali pro pozměňovací návrh, kterým SPD navrhuje zamrazit růst platů politiků až do roku 2021. Všichni ostatní poslanci všech ostatních politických stran tento návrh nepodpořili. Takže ano, SPD je jedinou stranou v Poslanecké sněmovně, která odmítá zvyšovat platy politiků.

A pak je tady ten druhý návrh, o něm mluvil právě pan poslanec Michálek z Pirátů, a to je návrh Pirátů a hnutí ANO, aby se zvyšovaly platy politiků o 10 %. My si myslíme, že je to neadekvátní návrh. My si myslíme, že je to plivnutí do obličeje občanům České republiky, protože průměrný plat v České republice je cca 30 tisíc hrubého, přičemž většina občanů má pochopitelně ještě mnohem méně. Takže jsem vás chtěl znovu poprosit, zdali byste nezvážili podporu našeho pozměňovacího návrhu, o kterém se bude hlasovat ve třetím čtení v celém plénu Poslanecké sněmovny. Žádám vás o podporu toho, abychom si zamrazili platy nás politiků a dalších až do 31. 12. 2021, respektive, abychom zamrazili jakýkoliv nárůst.

A pak je tady ten třetí extrém, to je zřejmě ten původní návrh, který by platil, kdybychom tady neiniciovali společně s některými dalšími tuhle diskusi, a to by se platy politiků a představitelů státní moci navýšily, tuším, asi cca o 20 %. Takže já si myslím, že je skutečně zcela nepřijatelné, aby tady v situaci, kdy politici mají v čistém v průměru, tuším, asi čtyřnásobné nebo pětinásobné platy, než je průměr v České republice, kdokoliv navrhoval zvýšení našich platů. A navrhují to Piráti, navrhuje to hnutí ANO, potažmo tomu sekundují také KDU-ČSL, TOP 09, ODS, ČSSD a další strany, snad i KSČM.

Abych se už neopakoval, prosím, zvažte to ještě jednou. Do třetího čtení máme ještě čas, cca 14 dní. Já vás chci znovu požádat, abyste podpořili můj pozměňovací návrh na zamrazení našich platů až do roku 2021. Já se tedy ke svému pozměňovacímu návrhu přihlásím samozřejmě ještě konkrétním číslem v podrobné rozpravě. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi Okamurovi. Mám tady dvě faktické poznámky - kolega Kalousek, který je přihlášen s přednostním právem, posečká - pan poslanec Ferjenčík, pan poslanec Gazdík. (Hluk v sále neutichá!) Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já bych chtěl, prostřednictvím pana předsedajícího, reagovat na kolegu Okamuru. Já nesouhlasím s tím principem zamrazení, protože on teď vypadá dobře, když ty platy rostou. Ale může přijít hospodářská krize, klesnou platy v celé ekonomice a jenom poslanci je budou mít zmrazené a poslanci jediní budou mít to privilegium, komu klesat nebudou. (Veselost v sále.) A proto my chceme, aby ty platy byly navázané na platy v ekonomice a poslanci tady neměli nějaké výsady. (Potlesk z řad Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za návrh. Nyní pan kolega Gazdík také s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Petr Gazdík: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, já bych především, když už jsme tady v těch orgiích populismu, chtěl vyzvat pana místopředsedu Poslanecké sněmovny, aby se vzdal auta s řidičem, čímž daňovým poplatníkům ušetří daleko více, než je zamrazení platů, které navrhuje. Prosím, pane místopředsedo Okamuro prostřednictvím pana předsedajícího, abyste šel nám všem příkladem, a než tento váš návrh projde, abyste nám to fakticky ukázal. To je část první.

Druhá část se týká návrhu pana poslance Michálka ohledně nemocenské poslanců. Dovoluji si přátelsky upozornit ctěné kolegy a kolegyně, že se to týká také všech ústavních činitelů, tudíž i prezidenta republiky. Můžete se tak velmi negativně vzhledem k chatrnému zdraví pana prezidenta podepsat na jeho příjmech, a proto bych před tím důrazně varoval a nechci, aby to bylo bráno jako útok na prezidenta republiky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za péči o ústavní činitele. Kolegovi Kalouskovi ještě řeknu, že musí posečkat, protože mám další dvě faktické poznámky, a to pana poslance Bělobrádka a pana poslance Lubomíra Volného. Takže nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Pavel Bělobrádek. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji za slovo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, padlo tady jméno pana místopředsedy Okamury. Já nevím, už jsem starší člověk, možná si to nepamatuji tak přesně, ale myslím, že když v roce 2013 kandidoval na místopředsedu Poslanecké sněmovny, tak říkal, že není žádný papaláš, aby jezdil v autě s řidičem. To je první faktická poznámka.

Možná by to šlo zamrazit jenom vedení Sněmovny. (Veselost v sále.) To je druhá poznámka.

A třetí. Jenom se dostáváme do narušení vah a protivah, protože pokud soudcům budou platy neustále růst a pokud ostatním ústavním činitelům, a netýká se to jen politiků nebo jen poslanců, tak potom tam dochází k nějaké dysbalanci. Určitě jsme ochotni se bavit o výši. Jenom bych chtěl tyhle věci připomenout. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bělobrádkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Lubomíra Volného, připraví se pan kolega Kobza a pan místopředseda Okamura - všechno faktické poznámky. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Já bych chtěl vaším prostřednictvím, pane předsedající, vyzvat kolegu pana Gazdíka, aby šel příkladem místopředsedovi naší Sněmovny panu Okamurovi a vzdal se celého svého ročního platu. Děkuji. (Hluk a neklid v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan kolega Kobza s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

Ještě ne. Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, chápu, že to někoho velmi pobaví, ale Poslanecká sněmovna by měla jednat v důstojné atmosféře. Prosím tedy všechny o klid, a aby hovořil jen ten, komu bylo uděleno slovo. Ještě posečkám...

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Já bych se jenom rád vaším prostřednictvím zeptal pana kolegy Gazdíka, jestli opravdu rozumím dobře, že odplatou za návrh pana místopředsedy Okamury chce, abychom propustili jednoho řidiče ze služeb Sněmovny. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana místopředsedy Okamury. (Hluk v sále trvá.) Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já jsem se samozřejmě nechtěl na tuto debatu nějakým způsobem snižovat. Ale když už jsme u toho, všichni, kdo jsou ve vedení Sněmovny, jezdí BMW sedmičkovou řadou. Já jsem jediný, který od prvního dne řekl, že odmítám sednout do tohoto auta. Já jsem v soukromém životě jezdil mercedesem třídy S za své peníze. Já si to nepotřebuji užívat za státní peníze a jezdím Škodou Superb. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP