Středa 3. října 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Pikal)
120.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách
získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických
povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče
a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských
zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 105/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala za navrhovatele senátorka Alena Dernerová, kterou mezi námi vítám, a zpravodajka garančního výboru, což je výbor pro zdravotnictví, paní poslankyně Jana Pastuchová. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 105/3, který byl doručen dne 18. září 2018. Usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 105/4. Navrhovatelka má zájem o vystoupení před zahájením rozpravy, takže vám dám slovo.
Ještě chvilku počkáme, až se sněmovna uklidní. Poprosím všechny poslance a poslankyně, aby věnovali pozornost projednávání tohoto bodu. Myslím si, že můžeme pokračovat.
Senátorka Alena Dernerová: Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, vážení páni ministři, ministryně, budu velmi stručná, protože už tady vystupuji potřetí. Je to s návrhem senátního návrhu zákona, kterým se mění zákon číslo 96/2004 Sb. Zákon jednoduchý, který říká, aby tradiční čínská medicína nebyla zakotvena ve zdravotnickém zákonu, ale byla připravena na implementaci do zákona o léčitelích. Myslím, že jsme tady o tom hovořili dlouze a byla tady i bohatá diskuze, takže prosím pouze o podporu tohoto senátního návrhu zákona. Budou tam ještě určitě nějaké pozměňovací návrhy, které jste přidali vy, a k tomu se posléze vyjádřím. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. V tuto chvíli nemám nikoho přihlášeného do rozpravy, kterou otvírám. A hlásí se pan poslanec Třešňák. Takže prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Třešňák: Hezký den. Já zde jenom pouze chci zmínit skutečně, že ten senátní návrh navrhuje tedy vypustit část týkající se jak tříletého, tak pětiletého oboru terapeuta čínské medicíny. Nicméně i u druhého čtení tu často zazníval argument, že toto bude ošetřeno v zákoně o léčitelství, nicméně jenom poznamenám, že je to stále taková Columbova manželka. Mluví se tu o něm dlouho. 12. července jsem na výboru pro zdravotnictví žádal o předložení draftu tohoto zákona a stále ho ještě nemám. Takže pro nás není důvod to v tuto chvíli podpořit, byť samozřejmě chápu odbornou veřejnost, že se bude stavět za to, aby to ze zákona o nelékařských povoláních takovýmto způsobem bylo vypuštěno.
Co se týká těch dalších pozměňovacích návrhů, které tam jsou načtené, je vidět, že ta senátní novela byla využita jako podvozek k dalším změnách, které se týkají snižování nároků na kvalifikaci nelékařských povolání. To my samozřejmě vítáme, byť si myslím, že je to opravdu taková změna, která by měla být ošetřena skutečně nějakými ministerskými návrhy, nějakou ministerskou novelou, nikoliv to takhle ad hoc řešit z pozice poslaneckých pozměňovacích návrhů.
To je za mě asi všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. V tuto chvíli opět neeviduji žádné přihlášky do rozpravy. Nevypadá to, že by se někdo hlásil z místa, tedy rozpravu končím. Pan ministr se hlásí, pardon. Prosím, pane ministře, otevřte nám znovu rozpravu.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jenom se vyjádřím k panu poslanci Třešňákovi ohledně toho zákona o léčitelství. Já už jsem tady říkal v rámci druhého čtení, my ten zákon skutečně máme v první verzi připravený, teď je ve vnitřním připomínkovém řízení v rámci baráku, to znamená, nechceme ho zatím publikovat, ale to nemá vůbec žádný vliv a nemá to úplně souvislost s tím, co tady projednáváme. Pokud schválíme tuto senátní novelu zákona, tak to v žádném případě neznamená, že tradiční čínská medicína bude zakázána na území České republiky a nikdo již nebude moci ji využívat. To s tím vůbec nemá souvislost. Toto se týká vzdělávání. To je oblast vzdělávání a to měníme, nikoliv využívání této služby, která tady byla vždy a bude tady nadále a bude ji možno využívat ze strany občanů bez jakéhokoliv problému.
To, co my řešíme v zákoně o léčitelství, ani není vlastně otázka tradiční čínské medicíny. Je to vlastně úprava alternativních způsobů poskytování zdravotních služeb spíše ve smyslu nastavení procesních otázek, vedení dokumentace atd., nikoliv že řekneme, že tradiční čínská medicína je povolena nebo není povolena. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní tu mám s faktickou poznámkou pana poslance Třešňáka a poté paní poslankyně Pastuchová a paní poslankyně Balcarová.
Poslanec Petr Třešňák: Já chci panu ministrovi poděkovat za vysvětlení, nicméně toto my všechno chápeme, že se to skutečně týká pouze vzdělávání a že to neřeší oblast tradiční čínské medicíny jako takové.
Ale dovolte mi k tomu zmínit ještě jednu věc. Je to sice formální, ale opět jako zde jsou ty poslanecké pozměňováky, které se týkají nelékařských povolání, tak pozměňováky pana Kasala, byť vím, že řeší opět promptně tu věc a personální situaci ve zdravotnictví, tak si opět jenom dovolím poznamenat, že to je trošku přílepkování a využívání tohoto zákona jako podvozku, protože se tím mění jiný zákon, nikoliv ten o nelékařských povoláních. Tak to jenom takto krátce. Díky.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní prosím paní poslankyni Pastuchovou, která vystoupí v rozpravě.
Poslankyně Jana Pastuchová: Dovolte mi reagovat vaším prostřednictvím na pana kolegu Třešňáka. Jenom pro upřesnění, vy jste zde zmínil, že dochází ke snížení nároků na kvalifikaci. Já bych to jenom upřesnila, že nejde o snížení, ale o zjednodušení, protože se nám vlastně přijetím devadesátšestky v minulém období dublovala některá vzdělání, takže jsme to zjednodušili. V žádném případě nesnižujeme nároky na kvalifikaci.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní se hlásila do rozpravy z místa paní poslankyně Balcarová. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Dana Balcarová: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, já bych chtěla reagovat na to, co zde zaznělo o zákonu o léčitelství. Ministerstvo zdravotnictví tento zákon slibuje už minimálně čtvrt roku s tím, že třeba už řekne, že bude za týden, potom že bude za čtrnáct dní. My jsme před třemi týdny tady organizovali na půdě Poslanecké sněmovny kulatý stůl, kde se sešli zástupci tradiční čínské medicíny i jiných medicín, jako je třeba ajurvéda, byli tam také zástupci klasické medicíny, byli tam poslanci i senátoři. Hodně se tam mluvilo i o zákonu o léčitelství a zástupce Ministerstva zdravotnictví tam sliboval, že do čtrnácti dnů nám všem ten návrh zákona rozešlou. Nic nám nepřišlo. Proto si myslím, že by bylo logické, aby ze zákona, o kterém teď mluvíme, byla vyjmuta tradiční čínská medicína až ve chvíli, kdy bude předložen návrh zákona o léčitelích. Děkuji moc.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Paní navrhovatelka se chce hlásit s přednostním právem? (Nechce.) V tom případě pan poslanec Válek je řádně písemně přihlášen do rozpravy, takže prosím.
Poslanec Vlastimil Válek: Hezké dopoledne, dámy a pánové, dobrý den, pane předsedající. Ještě jednou bych zopakoval to, co už tady zaznělo. My se bavíme o zákonu o vzdělávání. Akademické senáty lékařských fakult se zcela jednomyslně opakovaně vyjádřily k tomu, že i když ten zákon přijmeme v tomto znění, tak je nerealizovatelný. My můžeme dát do zákona, že - co já vím - všichni budeme létat, ale létat nemůžeme. Můžeme dát do zákona, že se budeme učit na vysokých školách, jak se správně létá, ale holt stejně se to na těch vysokých školách učit nebudeme. Stejně tak se nedá na lékařských fakultách učit tradiční čínská medicína, ať už si pod tím představuje kdo chce co chce. To je jedna věc, kterou by bylo potřeba, abychom si každý uvědomili.
Proto jsem velmi rád, že Senát přišel s tímto svým návrhem a že je možno tuto věc napravit a dát do pořádku. Není to odborná, ale je to čistě technická záležitost. Prostě nelze na lékařských fakultách učit tradiční čínskou medicínu. Nelze na stavební fakultě učit hledání vodních zdrojů a nerostů pomocí virgule. Prostě tak to je. Tím nezpochybňuji, že virgule funguje, a nezpochybňuji, že funguje cokoli, co se jmenuje tradiční čínská medicína.
Pak je druhá věc a tou je obecně zákon o léčitelství. Já budu velmi rád, když Ministerstvo zdravotnictví... (V sále prudce vzrůstá hluk, řečník se odmlčel.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám rozumím. Poprosím sněmovnu o klid. Budeme pokračovat.
Poslanec Vlastimil Válek: Já budu velmi rád, když Ministerstvo zdravotnictví předloží zákon o léčitelství, ale myslím si, že bude velmi těžká a složitá debata, protože se domnívám, že kdybychom udělali jenom tady v Poslanecké sněmovně anketu, co si kdo z nás představuje pod tím, co je léčitelství, co kdo z nás považuje za léčitelství, tak by ta anketa měla velmi rozdílné výsledky nejenom podle politických stran, ale i podle jednotlivců.
Proto si myslím, že není moudré spěchat, ale je potřeba nachystat velmi korektní zákon, který na jedné straně definuje to, co má nějaký rámec v léčitelství. Já si myslím, že na vrcholu této pyramidy z mého pohledu je určitě akupunktura, kterou považuji za velmi solidní způsob pomoci pacientům. Na druhé straně této pyramidy jsou léčitelské metody, které v médiích byly velmi popularizovány, jako třeba urinoterapie. Opravdu si nedokážu představit, že se tato metoda objeví v zákoně o léčitelství, byť je to uznávaná léčitelská metoda, a dokonce mají svoji odbornou společnost.
Toto bude velký problém, který budeme muset intenzivně diskutovat, ale který opravdu nesouvisí s tím - a já pevně věřím, že to v tom zákoně nějakým způsobem, který Ministerstvo zdravotnictví připravuje, nebude -, jak se léčitelé vzdělávají. Protože to, jak se léčitelé vzdělávají, kdybychom chtěli definovat do zákona, je z mého pohledu na hranici možného. To v podstatě snad ani nejde.
To znamená, já bych velmi plédoval za to, aby Poslanecká sněmovna byla v tomto směru vstřícná, přijala senátní návrh včetně pozměňovacích návrhů, které zdravotní výbor velmi intenzivně diskutoval. Shodli jsme se na nich napříč politickým spektrem, protože jsou to návrhy ryze odborné, které pomohou nelékařům a lékařům, aby se snadněji vzdělávali, a které ze zákona odstraní něco, co se v praxi realizovat nedá.
Současně bych plédoval za náš klub na pana ministra, aby všechny politické strany byly do diskuse o zákonu stran léčitelství vtaženy co nejdříve... (Řečník se opět odmlčel kvůli velkému hluku v sále.)
Technicky to chápu tak, že čím déle budu mluvit, tím později se dostaneme k čemukoliv dalšímu. A já jsem třeba jednou vydržel mluvit sedm hodin.
Takže bych velmi prosil pana ministra, i když se jedná o draft, který je ve vnitřním připomínkovém řízení, kdyby ho jednotlivé kluby dostaly, abychom mohli co nejrychleji o tomto zákoně debatovat. Já za sebe, a chápu, že je to deviace mou odborností, považuji zákon o léčitelích za jeden z nejkomplikovanějších zákonů, s kterým se tady setkáváme, protože je to něco na pomezí odbornosti, něco na pomezí pocitů, něco na pomezí osobních zkušeností, a je to zákon, který se pouští do vod, které pro Poslaneckou sněmovnu podle mého názoru jsou zatím poměrně neznámé, ale přitom je to problematika, s kterou všichni z nás máme osobní zkušenosti, někdo pozitivní, někdo negativní, a proto je hodně emocionálně zabarvená.
Prosil bych, kdybychom byli co nejrychleji vtaženi, aby se pak nestalo, že dostaneme nějaký zákon, o kterém budeme velmi intenzivně diskutovat, a místo korektní odborné debaty se to stane součástí politických bojů. To by určitě nebylo dobré, protože řada našich spoluobčanů vyhledává pomoc léčitelů. Nechci teď debatovat a zpochybňovat to, jestli je to dobře, nebo špatně, ale chci upozornit na to, že tito občané nejsou nějakým způsobem chráněni, pokud se místo do rukou, řekněme, seriózního léčitele dostanou do rukou podvodníka. Opakovaně se tyto kauzy objevují v médiích, opakovaně tyto kauzy každý z nás, kdo je lékař, zná.
Ti z nás, co jsou tady onkologové, a pan profesor kolega poslanec Vyzula by mohl o tom mluvit, znají onkologické pacienty, kteří mohli být dobře léčeni v časných stadiích onemocnění, dostali se do rukou rádoby léčitelů, ne léčitelů, rádoby léčitelů, a výsledek je, že dopadli velmi špatně a vrátili se k standardní medicíně až ve fázi, kdy jim nemohla pomoct. Na druhé straně máme zřejmě řadu z nás, kteří mají zkušenosti osobní s velmi dobrým výsledkem toho, když vyhledal někdo z jejich známých, příbuzných léčitele a ten mu pomohl. Proto je to oblast, která je velmi, velmi problematická, na pomezí, řekněme, odborného názoru, který tady bude silně znít, a na pomezí osobních pocitů, které tady budou silně znít.
Proto bych velmi, velmi plédoval za to, aby ten zákon přišel do rukou co nejdříve, a ještě jednou děkuji za podporu senátního návrhu a pozměňovacích návrhů. Za klub TOP 09 my obojí podpoříme. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Protože se nám diskuse rozproudila, možná bych vyzval poslance, kteří probírají něco jiného, aby se přesunuli do předsálí. Dorazily mi nějaké omluvenky. Než vyzvu další řečníky, omlouvá se nám paní poslankyně Olga Richterová do 9.45. Omlouvá se nám paní ministryně Jana Maláčová do 10.30 z pracovních důvodů. Omlouvá se nám pan poslanec Jan Skopeček do 10.30 z pracovních důvodů.
Nyní prosím s faktickou poznámkou pana ministra Adama Vojtěcha a připraví se s faktickou poznámkou pan poslanec Luzar.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Nechci tu debatu skutečně prolongovat, pouze reakce, a už jsem to říkal skutečně v rámci druhého čtení. My v tom zákoně vůbec nebudeme řešit, v zákoně o léčitelství, jestli urinoterapie je v pořádku, nebo jestli tradiční čínská medicína je v pořádku, nebo jestli léčba virgulí je v pořádku. To je samozřejmě debata, kterou bychom potom vedli dva roky, a to se ani nedá zkrátka definovat. My v tomto směru samozřejmě chceme zachovat svobodné právo každého, kdo bude chtít využívat urinoterapii, bude ji využívat.
To, co my chceme řešit, je, aby byla nějaká procesní pravidla, aby ti, kteří tyto služby poskytují, vedli nějakou dokumentaci, měli nějakou základní registraci, abychom věděli, kdo to dělá, kde to dělá, za jakých podmínek atd. Skutečně nečekejte od zákona o léčitelství, že tam budeme definovat, jaké metody jsou v pořádku a jaké nikoli.
Ještě k času. Příští týden ten zákon budeme probírat na poradě vedení, potom vnitřní připomínkové řízení, skutečně by to bylo jenom v rámci ministerstva, abychom si to vydiskutovali, a pak proběhne vnitřní fakultativní připomínkové řízení, kdy dáme i dalším subjektům, a jsme připraveni poslat Pirátům atd. Můžu se k tomuto zavázat. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Nyní prosím pana poslance Luzara. Připraví se s faktickou poznámkou pan poslanec Třešňák.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, tento zákon jde úplně - můj zájem odborný, abych se tak vyjádřil. Ale kolega předřečník vaším prostřednictvím tady použil argument, že přece ta novela je o tom, že neví, co by na těch školách učili. Volně parafrázuji jeho slova, která tady použil. Že neví, co by v tradiční čínské medicíně učil. Hned druhým slovem ale řekl, že si váží akupunktury a že ji považuje za velice zajímavou a přínosnou metodu. A teď já jako pacient, omlouvám se, bych velice rád, aby ten, kdo mi aplikuje tuto akupunkturu, měl základní lékařské vzdělání, a dokážu si velice dobře představit, že na těchto medicínských školách budou učit, kde toho člověka píchnout a co to vyvolá, když ho tam píchnou. A to bych byl velice rád, aby tito lidé, kteří toto vzdělání mají, toto mohli poskytovat a měli základní vlastnosti a odbornost v této věci, a třeba ať to učí čínští lékaři. Toto si myslím, že je schůdné.
A pokud je jediný argument pro to, přijmout tuto novelu, to, že nevím, co na vysokých školách budou učit, tak já si to velice dobře dokážu představit, co by se tam zrovna v tomto oboru mělo učit. A třeba také to, jak by lékař měl přistupovat k šarlatánům, jak by měl odhalit, jestli metody jsou, nebo nejsou přídavek pro člověka, jak by měl analyticky postupovat v tom, když někdo byl léčen tímto způsobem atd., atd. Metod je strašně hodně, a pokud by to měl být jediný argument, tak tento neberu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Nyní prosím s faktickou poznámkou pana poslance Třešňáka, poté bude s faktickou poznámkou pan poslanec Válek. Máte slovo.
Poslanec Petr Třešňák: Já už jenom v rychlosti zareaguji takovým dotazem prostřednictvím pana předsedajícího, ale skutečně nevím, na koho, protože jsem neseděl v té minulé Sněmovně. Pro mě je spíš záhadou, proč tedy tato novela tehdy prošla. Odhlasovala ji Sněmovna, bylo to, tuším, loni nebo předloni. Nevím, kdo byl navrhovatel, jestli to byl pan Kasal, nebo někdo jiný, nechtěl bych křivdit.
Ale co se tedy od té doby změnilo? To si tehdy nikdo neudělal průzkum mezi vysokými školami, že to skutečně není realizovatelné? Nebo opravdu v tuto chvíli nechápu, co za ty dva roky mohlo změnit názor většiny Poslanecké sněmovny, přestože zde sedí stejní dokonce i lékaři, jako seděli tehdy.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní prosím s faktickou poznámkou pana poslance Válka, poté pan poslanec Stanjura, poté pan poslanec Vyzula s faktickými poznámkami.
Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji. Prostřednictvím pana předsedajícího děkuji za podnětný příspěvek kolegy Luzara. Chápu, že on řadu věcí neví. Já jsem zase nevěděl, jak se dostat od socialismu ke komunismu, byť komunistická strana měla jasný plán.
Nejde o to, že bych nevěděl, jak učit čínskou medicínu, ale nevěděl bych, co je učit, a neví to nikdo z pedagogů na lékařských fakultách, na žádné lékařské fakultě se neučí tradiční čínská medicína ani žádná léčitelská medicína, žádná léčitelská metoda.
Problém spočívá v tom, že západní medicína, klasická medicína - západní medicína není dobrý termín, ale medicína postavená na důkazech z evidence-based medicine - má v rámci celosvětového systému akreditací nějaká pevně daná pravidla toho, co se musí student jako sumu znalostí naučit. Toto nemá žádný léčitelský obor ani tradiční čínská medicína, a tím pádem se těžko dá anatomie, fyziologie, patofyziologie a další obory učit ve světle tradiční čínské medicíny, která má zcela jiný přístup k těmto oblastem lidského vědění a zkoumání. To je hlavní důvod, proč akademické senáty byly proti.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní prosím pana poslance Stanjuru. Připraví se pan poslanec Vyzula s faktickou poznámkou.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Odpověděl bych na dotaz pana poslance Třešňáka. Já jsem tady seděl v Poslanecké sněmovně, mnohdy jsme upozorňovali na rizika a chyby v tomto zákoně a špatné věci, a jediné, co se stalo, že vládní většina změnila názor. Ti samí, kteří byli tehdy pro, teď myslím politicky, mnozí osobně ti samí, kteří tehdy byli pro, budou dneska proti. Myslím si, že je to dobře, že změnili názor, protože ten zákon aspoň v této části byl připraven špatně. Ale nic jiného za tím nehledejte. Není to poprvé a obávám se, že to není ani naposled. Kdyby vládní většina občas poslouchala opozici a její argumenty a automaticky je nezabíjela s tím, že to říká opozice, tak bychom se tak často nemuseli vracet k novelizacím a k opravám již přijatých zákonů.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, a nyní prosím pana poslance Vyzulu, připraví se pan poslanec Farhan. Máte slovo.
Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji, pane předsedající dobré ráno. Dámy a pánové, ke změně, která se objevila v zákonu, se hlásím já, a nerad bych, aby kvůli tomu trpěl třeba pan poslanec Kasal. A pokud chcete házet rajčata, tak je prosím házejte na mě.
Já si nemyslím, že to bylo úplně od věci, tak jak tady řekl pan předseda Stanjura. Je to problém, který on nezná. Já to chápu a rozumím mu. Já se s tím problémem setkávám dnes a denně. A touto problematikou se tady za roky nikdo nemínil zabývat. Proto tento návrh. Teď je návrh jiný, s tím, že vzdělávání tedy nebude, ale bude zákon o léčitelství. Já si myslím, že se tím posuneme výrazně mezi civilizované národy, kde takovéto nějaké podobné zákony jsou, protože v Evropě mezi všemi evropskými státy existují jenom některé malé výjimky, které takové zákony nemají. A to je chyba. Určitá protekce pacientů by tady měla být, protože oni pochopitelně v té své těžké situaci nevědí, na koho se obrátit, a snadno podlehnou šarlatánům a podvodníkům, kteří parazitují na jejich těžké situaci.
Já pochopitelně zastávám svůj názor, který jsem tehdy obhajoval, a také se k tomu tak vyjádřím při hlasování, ale doufám, že neohrozím celkový výsledek toho, aby tento zákon, tato novela prošla, protože je tam řada jiných dobrých věcí. A rád budu pokračovat ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví na tom novém zákoně o léčitelství tak, abychom měli důstojnou legislativní normu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji za dodržení času. Prosím pana poslance Farhana, připraví se paní poslankyně správně Matyášková, poté pan poslanec Pávek.
Poslanec Kamal Farhan: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jsem chtěl tady z tohoto místa uklidnit kolegu Luzara, co se týká akupunktury a lékařů. Při akupunktuře dochází k poruše kožní bariéry. Porušovat kožní bariéru může lékař. V České republice je více než tisíc lékařů, kteří provozují akupunkturu, a dle mého názoru by akupunkturu měli provádět jenom lékaři. Zrovna tak jakýkoliv zásah, který se děje na pedikúrách, nebo když vám někde chtějí vyřezávat znaménko. Prostě jakmile dochází, nebudu to tady více rozebírat, k průchodu vrstvou v kůži, tak není možné, aby to dělal neodborník. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní paní poslankyně Matyášková, připraví se pan poslanec Pávek. V tuhle chvíli máme čtyři faktické poznámky. Matyášová, omlouvám se. (V sále je silný hluk.)
Poslankyně Eva Matyášová: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové. Já se připojuji k tomu senátnímu návrhu a chtěla bych jenom připomenout, že čínská medicína -
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vás přeruším, je tady příliš velký hluk. Já bych chtěl poprosit poslance, kteří opouštějí sál nebo neposlouchají diskusi, aby tak činili tiše. Děkuji.
Poslankyně Eva Matyášová: Tak bych chtěla jenom podotknout, že není v pořádku, aby čínská medicína měla výsadní postavení v ostatních alternativních medicínách. My jsme měli minulý týden veřejné slyšení ohledně biotroniky, což je také jeden způsob léčitelství, také by chtěli, aby se to vyučovalo na fakultách lékařských. Myslím si, že podobně jako v Evropě, i v celém světě jsou centra alternativní medicíny, a to je cesta, kudy bychom mohli tu alternativní medicínu pustit dál.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji a nyní prosím pana poslance Pávka, připraví se paní poslankyně Adámková, poté pan poslanec Ferjenčík. Prosím.
Poslanec Petr Pávek: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedající. My budeme postupovat následovně. My víme, jak je to problematické v oblasti vzdělávání těch nelékařských povolání, a proto podpoříme v podstatě všechny pozměňovací návrhy tohoto senátního zákona. Ale jako celek, pro případ, že by prošel, ale nebudeme schopni podpořit ten zákon jako takový, protože vyloučení tradiční čínské medicíny, i když rozumím všem těm námitkám, tak je z našeho pohledu problematické, poněvadž to zůstává v podstatě jako jediný tlak pro to, aby Ministerstvo zdravotnictví v co nejkratší době předložilo kvalitní návrh zákona o léčitelství. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám také děkuji, že jste vydržel ten hluk. Nicméně bych chtěl poprosit kolegy po mé levici, aby se zklidnili nebo přesunuli diskuse jinam. Děkuji.
A nyní prosím paní poslankyni Adámkovou s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Ferjenčík.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobré dopoledne, dámy a pánové. Já jsem velmi ráda z pohledu lékaře, že se rozproudila tak živá diskuse, a musím říci, že i výuka na lékařských fakultách probíhá vývojem. To, co odsouhlasila minulá Sněmovna, prostě bylo. Dneska jsme v jiné situaci, máme znalosti, jsme tu v jiném složení a domnívám se, že je jedině dobře, že samozřejmě bude toto vyňato, protože za prvé, jak už tedy řekli někteří předřečníci, není to jediný způsob alternativní medicíny. Z mého pohledu ta alternativní medicína v mnoha případech je trošku obchod s neštěstím lidí a není to dobře. A myslím si, že samozřejmě v tom zákoně o léčitelství budou principiální věci. Rozhodně nečekejme, že tam bude akreditačně všechno dané. To řeší jiný zákon, jiná komise. Ale léčitelství opravdu nemůže být vyučováno na lékařských fakultách, protože tam prostě nepatří a bylo by to ohrožení našich pacientů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Prosím pana poslance Ferjenčíka s faktickou poznámkou, která je v tuto chvíli poslední.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Mě zaujala ta poznámka o akupunktuře, že by to měli dělat jenom lékaři. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli i tetování by měli dělat jenom lékaři.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji a s faktickou poznámkou paní poslankyně Adámková.
Poslankyně Věra Adámková: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, budu jenom velmi krátce reagovat na svého předřečníka. Je si třeba uvědomit, v jakém postavení je akupunktura, na jakých stojí principech. Tetováž není léčebná metoda, tetováž je prostě kosmetikum, ať už tomu říká jak kdo, co chce. A samozřejmě není v žádném systému ani úhrady, ani léčebných metod. Je to tak, jako kdybychom potom chtěli, aby lékař dělal jakýkoliv piercing. To je otázka naprosto jiná, nepatří do léčebných metod.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou ještě pan poslanec Kobza. Poprosím nejdřív o klid v sále, opět nám stoupá hladina hluku.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych jenom v reakci na pana Ferjenčíka říct, že k tetování musí být lékařský dozor, že všechny ostatní metody v podstatě nejsou povoleny. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji a nyní tedy prosím paní senátorku Dernerovou a poté znovu pan poslanec Válek, pokud to není omyl.
Senátorka Alena Dernerová: Děkuji, pane předsedající. Já jenom na margo tohoto zákona. Vlastně tento zákon byl víceméně také takovým jakoby - původním podvozkem bylo vlastně vzdělávání sester. A na to se naroubovala právě ta tradiční čínská medicína, která také s tím vzděláváním sester neměla vůbec nic do činění. Takže to je jedna věc.
Druhá věc je taková, že to nechtěly vyučovat ani lékařské fakulty, ani fakulty nelékařské. Takže nebylo kde vyučovat tradiční čínskou medicínu. To byl první nonsens. Takže my jsme šli vlastně do zákona, který nebyl vůbec připravený, a nebylo tady žádné prostě stanovení, jak to asi bude v následné budoucnosti vypadat. Tradiční čínská medicína, já říkám, nejsem proti tomu, ale nemůže být v zákoně prostě se zdravotnickými profesemi. To prostě nejde. To, jak tady říkala paní poslankyně přede mnou, tak prostě by pak všichni chtěli být v lékařském zákonu. To prostě je nonsens. Neexistuje to nikde na světě. Proto vás žádám, prosím o podporu tohoto senátního návrhu zákona, o vyřazení tradiční čínské medicíny.
Uvědomte si, jak to dlouho všechno trvá. Když jsme to vlastně odsouhlasili v Senátu proto, že jsme říkali, nebudou tady prostě sestry, takže pak následuje dalších pět jednání, dvakrát v Senátu, třikrát je tady čtení, pak se to vrátí zpátky do Senátu. To se prostě vůbec nestíhá nic podstatného vytvořit a smysluplného. Proto apeluji na to, aby ty zákony prostě byly čisté a aby se prostě konsenzuálně vytvářely. Protože pak v tom je hrozný zmatek a trvá to dlouhou dobu, než se dá ta smysluplná věc prosadit. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji paní senátorce. Nyní tedy tady mám písemně pana poslance Válka, pokud to ještě platí. (Hlas z pléna mimo mikrofon: Zůstal viset.) Zůstal viset, tak to je v tom případě můj omyl. Já se omlouvám a v tom případě v tuhle chvíli do rozpravy již nemám další přihlášené, takže rozpravu ukončuji a ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Paní navrhovatelka? Není zájem. Pan zpravodajka má zájem o závěrečné slovo? Nemá zájem.
V tom případě přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji za slovo. Přednesla bych vám doporučení.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vás ještě chvíli přeruším. Svolám kolegy do sálu a požádám všechny, kteří diskutují, aby se usadili ve svých lavicích.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Přečtu doporučení garančního výboru. Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako garanční výbor po projednání návrhu zákona ve druhém čtení doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky hlasovat ve třetím čtení o pozměňovacích návrzích podaných k novele zákona, kterým se mění zákon č. 96/1994 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytování zdravotní péče a o změnách některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v následujícím pořadí.
Návrh na zamítnutí zákona nebyl podán.
Za prvé, návrhy legislativně technických úprav podle § 95 přednesené ve třetím čtení - ty předneseny nebyly.
Druhé hlasování o pozměňovacím návrhu A1, dále A2, pak by se hlasovalo společně A3 až A8, další hlasování A9 a A10, další hlasování A11 až A23 společně, jako další hlasování by se hlasoval pozměňovací návrh pod písmenem B, dále C1 až C11 společně a pak hlasování o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji vám. Vidím, že se hlásí pan předseda Stanjura s návrhem jiné procedury. Ano. Prosím. Než vám dám slovo, přečtu ještě omluvenku. Omlouvá se nám pan předseda vlády Ing. Andrej Babiš po celý jednací den z pracovních důvodů. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já mám návrh změny procedury, a to v těch hlasovacích bodech pod bodem A, k bodu B a C nemám nic.
Důvod je jednoduchý. My některé z těch pozměňovacích návrhů, které jsou v těch blocích, podporujeme, některé ne, a kdybychom hlasovali dohromady, tak nemůžeme podpořit některé věci, které bychom podpořit chtěli. Pokud zazněl návrh A1 - v pořádku, A2 - v pořádku, pak zazněl návrh na A3 až A8, tady bych navrhl, abychom to rozdělili a mohli bychom hlasovat body A3, A4, A7 a A8 jedním hlasováním, dalším A5, A6, pokud by to bylo možné. A u těch dalších bodů A9 až A10 je v pořádku. Pak bychom rádi, kdybychom z toho bloku A11 až A23 samostatně hlasovali o bodech A13, A15, A18, A20 a A23.
Já myslím, že byste to mohli podpořit, jenom budeme mít asi o pět hlasování víc. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Než budeme pokračovat, tak pan místopředseda vlády Hamáček stahuje svou omluvu, protože je mezi námi.
Prosím paní zpravodajku, aby pokračovala v přednášení procedury.
Poslankyně Jana Pastuchová: Došlo tady ke změně procedury hlasování. Já se teď zeptám, nevím, jestli se to musí odhlasovat.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: O proceduře budeme v každém případě hlasovat, tzn. nejdřív by se mělo hlasovat o protinávrhu a potom případně o návrhu, pokud tedy nebude nějaká shoda na tom rovnou postupovat takhle, ale raději bych to udělal tak, že budeme nejdříve hlasovat o tom protinávrhu, a pokud nebude schválen, tak o návrhu.
Poslankyně Jana Pastuchová: Nemám s tímto problém, co navrhl pan kolega Stanjura.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobře. Děkuji. V tom případě věřím, že jsme tady všichni.
Zahajuji hlasování o proceduře, tedy o protinávrhu pana předsedy Stanjury. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 205. Bylo přihlášeno 163 poslanců a poslankyň, pro 155, proti 2. Návrh byl přijat.
Budeme postupovat podle toho protinávrhu a prosím paní zpravodajku, aby nás tím provedla.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Návrhy legislativně technických úprav nebyly předneseny. Začneme tedy hlasováním pod písmenem A1, což je část pozměňovacího návrhu mě, poslankyně Pastuchové, a krátce vám jenom sdělím, že jde o to, že všeobecné zdravotní sestry v případě, že budou chtít vykonávat povolání zdravotně-sociálního pracovníka, nemusí absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz zdravotně-sociální pracovník.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím o stanovisko výboru. (Garanční výbor přijal doporučující stanovisko.) Prosím o stanovisko navrhovatele, pokud je. (Ano. Souhlasím.) Děkuji vám.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 206 bylo přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 161, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: Teď budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu A2, což je také ode mne, je to návrh, aby řidiči záchranné služby s delší praxí nemuseli absolvovat roční praxi v nemocnici.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím o stanovisko výboru. (Garanční výbor přijal doporučující stanovisko.) Děkuji. Jestli má navrhovatel stanovisko? (Souhlasím. Je to smysluplné.) Děkuji.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 207. Bylo přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 162, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu A3, A4, A7 a A8 společně. Jedná se o vzdělávání, doplnění podmínky vzdělávání psychologů, úpravy pro vzdělání klinického logopeda, povolání jiného odborného pracovníka. Stanovisko garančního výboru: doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Stanovisko navrhovatele? (Ano. Souhlasím.) Děkuji.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 208. Bylo přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 146, proti 16. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: Další hlasování bude společné pro bod A5 a A6. Jedná se o doplnění dětské sestry do § 36 a 42 a doplnění profesí porodní asistentka, zdravotnický asistent nebo praktická sestra do § 42. Stanovisko garančního výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Stanovisko navrhovatele? (Ano. Souhlasím.) Děkuji.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 209. Bylo přihlášeno 165 poslanců a poslankyň, pro 160, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní, doufám, že to nepopletu, bychom hlasovali společně o A11, A12, A14, A16, A17, A19, A21 a A22. Jsou to novelizační body do různých paragrafů. Stanovisko garančního výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím stanovisko navrhovatele. (Neutrální.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 210 bylo přihlášeno 166 poslanců a poslankyň, pro 163, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Poslankyně Jana Pastuchová: Já se ještě všem moc omlouvám, ale přeskočila jsem A9 a A10.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Můžeme je hlasovat teď. To nebude nic proti ničemu.
Poslankyně Jana Pastuchová: Takže A9 a A10 - je to změna v § 24, doplnění pojmu "oboru aplikovaná fyzioterapie". Je to sjednocení názvu. Garanční výbor přijal doporučující stanovisko.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím stanovisko navrhovatele, jestli je. (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 211 bylo přihlášeno 166 poslanců a poslankyň, pro 162, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: A nyní se vrátíme k bloku, který navrhoval kolega Stanjura. Nyní bychom hlasovali o bodu A13, A15, A18, A20 a A23 společně jedním hlasováním. Je to zase vložení novelizačních bodů do zákona. Garanční výbor přijal doporučující stanovisko.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko navrhovatele? (Neutrální.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 212 bylo přihlášeno 166 poslanců a poslankyň, pro 131, proti 17. Návrh byl přijat.
Paní poslankyně Richterová tady má faktickou poznámku. Předpokládám, že to je omyl. (Ano.)
Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pod písmenem B, což je pozměňovací návrh pana poslance Jiřího Maška. Jedná se o provoz záchytných stanic, rozšíření možnosti zajištění výkonu dohledu nad lékařem s odbornou způsobilostí, a tím zlepšení podmínek pro personální zajištění této zdravotní služby a hlavně její dostupnosti. Stanovisko garančního výboru je doporučující.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko navrhovatele? (Ano, také doporučuji.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 213 bylo přihlášeno 166 poslanců a poslankyň, pro 164, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu pod písmenem C - C1 až C11, což spolu souvisí. Je to pozměňovací návrh pana poslance Kasala a jde o upravující průběh uznání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, farmaceuta, kteří odborné vzdělání získali v jiném než členském státě Evropské unie. Předkládaný návrh odstraňuje nejvíce kritizované části průběhu aprobační zkoušky, a tím i zvýšení kvality uchazečů žádajících o uznání odborné způsobilosti v České republice. Garanční výbor přijal doporučující usnesení.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím stanovisko navrhovatele. (Ano. Souhlasím.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 214 bylo přihlášeno 165 poslanců a poslankyň, pro 156, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Poslankyně Jana Pastuchová: Nyní bychom měli hlasovat o návrhu zákona jako celku. Nicméně ještě doplním, že jsem dostala z legislativního odboru doplnění, že pokud bude přijat některý z pozměňovacích návrhů pod písmenem B nebo C, dojde ke změně názvu zákona, aby to bylo na záznamu. A nyní bychom mohli hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám děkuji. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas se senátním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 105, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Já věřím, že víme, o čem budeme hlasovat. Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 215 bylo přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 135, proti 7. Návrh byl přijat.
Poslankyně Jana Pastuchová: Já za nelékaře všem děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také všem děkuji. Děkuji navrhovatelce i zpravodajce. Bod tímto končí. Posuneme se ve třetích čteních dále. (V sále je obrovský hluk a neklid.)
Otevírám bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.