(22.40 hodin)
(pokračuje Mihola)

V každém případě doporučuji čas od času programovým prohlášením zalistovat, aby se po několika letech pan premiér nemusel divit jako dnes ráno, proč se nepohnulo například s duálním vzděláváním. Měla ho v plánu totiž již minulá koalice, ale pokud si dobře vzpomínám, připomínali ho pouze lidovci.

Věty o kvalitě a spravedlivém financování jsou hezké, boří je však fakt, že učitelé církevních škol, které patří k nejkvalitnějším, a proto i nejžádanějším v zemi, se vzhledem k nevyřešení financování církevních a soukromých škol cítí jako učitelé druhé kategorie.

Všechny veskrze pozitivní věty o přípravě budoucích učitelů a zkvalitnění výchovně-vzdělávacího procesu zůstanou na vodě, pokud nedojde k razantnímu navýšení peněz vysokým školám se zvláštním důrazem k pedagogickým fakultám a dalším fakultám připravujícím budoucí učitele. Premiér na plakátech slibuje 45 tisíc učitelům na základních a středních školách, což je jistě dobře, ale o vysokoškolských učitelích nikde ani zmínka, nikde ani řeči, a to je s prominutím trochu na hlavu. (V sále je hluk.)

Pokud chceme prosazovat ve školství moderní trendy, určitě je zdůrazňujme také více ve spojení s otázkou digitalizace. To jsem rád, že ta tam má samostatnou kapitolu, o té vím, ale je to potřeba ve spojení s tím vzděláváním. Důraz si rozhodně zaslouží také protidrogová problematika. A nechceme-li, aby demokracie časem zůstala jen na papíře, také občanské vzdělávání a další důležité gramotnosti, zvláště finanční.

Kolegové, už se opravdu blížím k závěru, ale potřeboval bych klid.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pan poslanec mě žádá, abych zjednal pořádek, proto vás ještě jednou požádám o klid. Prosím.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Na závěr úplně z jiného soudku, totiž dopravního. Na řadu z nás čeká anabáze při přesunech po dálnicích a dalších našich silnicích a tratích. Trauma z nich umocňuje srovnání s dalšími zeměmi: Rakouskem, Německem, Chorvatskem - mám teď nedávnou čerstvou zkušenost - a dalšími. Dopravní infrastruktura není zrovna naší chloubou, spíše ostudou. Pokud ještě pan premiér sní, když náhodou spí, a vejdou se do toho snu dálnice a rychlovlaky, věřím, že Ministerstvo dopravy se stejným ministrem bude povzbuzovat k lepším výsledkům, než jakých jsme se dočkali doposud.

Budu hlasovat proti druhé vládě Andreje Babiše. Zároveň jsem jako opoziční poslanec připraven podpořit všechno to, co bude dobré pro občany naší země, a očekávám alespoň solidní vstřícnost k opozičním návrhům.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Nyní mám jednu žádost s přednostním právem. Paní ministryně Alena Schillerová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, myslela jsem si, že dnes nebudu vystupovat, ale musím. Dovolte mi, abych zareagovala velice ve stručnosti na pana poslance Čižinského, protože to už opravdu překročilo veškeré meze. Já si dovolím jenom zrekapitulovat v pár větách, jak to s tím DPH a veřejnoprávní Českou televizí je. Je to naprosto věcný problém, který s politikou nemá absolutně nic společného. A kdybyste včera umožnili, aby se začal projednávat daňový balíček roku 2019, kde napravujeme to, co bývalá Poslanecká sněmovna protiprávně proti evropské směrnici o DPH přijala, tak byste se toto vysvětlení dozvěděli. Takže vám ho řeknu teď.

V podstatě minulá Poslanecká sněmovna schválila poslanecký návrh, změnu DPH, v rozporu se směrnicí Evropské unie a hrozil nám po dobu zhruba jednoho roku infringement. A já už tehdy jako náměstkyně pro daně a cla jsem na x různých jednáních a výborech, jednala jsem s Českou televizí naprosto korektně a věcně, což nikdo nemůže vyvrátit, to je naprosto apolitické téma, vysvětlovala, že ta úprava - a já ji vysvětlím velmi jednoduše - prostě není možná, že to nedovoluje harmonizovaná daň, jakou DPH je, a evropská směrnice. Přesto s výjimkou poslanců ANO, kteří hlasovali proti, nechali si toto odborné stanovisko ode mě vysvětlit, všichni poslanci hlasovali tehdy pro tuto změnu. Takže dnes máme v zákoně o DPH ustanovení, které je v rozporu se směrnicí. A já už tehdy jako odborná náměstkyně, to je věcný problém, zdůrazňuji, jsem řekla zástupcům České televize pod vedením pana ředitele, že pokud budu u toho i po volbách, tak toto musíme narovnat, protože nám prostě hrozí infringement.

Podstata je následující. Česká televize má příjmy z reklamy, ty má samozřejmě regulované a jsou minimální, a majoritní příjmy má z koncesionářských poplatků. A v podstatě změna, kterou si prosadili a která je v rozporu se směrnicí EU, spočívá v tom, že do základu daně, do zdanitelných plnění zahrnují všechno a to prostě možné není. To je v rozporu se směrnicí, v rozporu s konstantní judikaturou soudu Evropského soudního dvora. A já už tehdy jsem řekla: my tu úpravu vyprecizujeme, narovnáme ji, vydefinujeme úplatu a do zákona to dáme v souladu se směrnicí a judikaturou Soudního dvora Evropské unie, a tak se i stalo a tak je to v balíčku.

Já neustále jednám s Českou televizí, poslední jednání trvalo tři hodiny - expertní týmy Ministerstva financí a Finanční správy a expertní týmy zástupců České televize, odborné, daňoví poradci, jejich advokáti. Jednáme, hledáme řešení v tom, jaký najít poměr, jak započíst poměr těchto koncesionářských poplatků, ale nejde to ve sto procentech, jak to chce Česká televize. Takže vám řeknu daňový důsledek. Česká televize platila měsíčně zhruba v průměru 25 milionů DPH a teď čerpá v průměru 25 milionů DPH a je to v rozporu. Takže hledáme cestu, narovnáváme to, není to politický problém. Řeknu vám, že stejný problém má Český rozhlas. Tam jsem s nimi jednala úplně stejně a zástupci Českého rozhlasu to pochopili a dále to nerozporují, protože chápou, že nemohou chtít něco, co prostě nejde.

Takže my neničíme přes DPH Českou televizi. To bych si v životě nic takového nevzala na svědomí. Celý život se chovám po právu a pan ředitel České televize ví, a já jsem mu to řekla a určitě to potvrdí, že se prostě transparentně budeme chovat dál a tento věcný problém vydefinování úplaty prostě napravíme. V balíčku to je a včera bych to bývala vysvětlila, kdybych dostala šanci.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já děkuji paní ministryni. Vystoupení strhlo celou řadu faktických poznámek. Dovolte mi seznámit s pořadím. Mám tady pět žádostí o faktické poznámky. Je to pan poslanec Ferjenčík jako první, dále pan poslanec Výborný, pan poslanec Čižinský, pan poslanec Jurečka a jako poslední v tuto chvíli paní poslankyně Helena Langšádlová. Takže pane poslanče Ferjenčíku, prosím, máte dvě minuty.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já se musím ohradit proti tvrzení, že opozice znemožnila projednání balíčku. Bylo to hnutí ANO spolu s ODS a tuším ČSSD a ještě TOP 09 a STAN, ale rozhodně ne například Piráti nebo KDU-ČSL, nebo dokonce SPD, kdo byl proti tomu, aby se to ukončilo. Takže vy jste jako ANO vyřadili ten bod z programu schůze, protože jste chtěli jet na prázdniny. Ještě tady přiznáváte, že nám kvůli tomu hrozí infringement, že nás to bude stát peníze, tak byste to měla zaplatit ze svého platu, a ne z toho tady obviňovat opozici. (Potlesk z řad Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pan poslanec Ferjenčík. Požádám o vystoupení pana poslance Výborného a připraví se pan poslanec Čižinský. Pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Je to přesně tak, jak říkal kolega. Já můžu ta čísla říct úplně přesně. Slovy pana premiéra makať nechce hnutí ANO. 48 hlasů pro ukončení schůze, respektive vyřazení bodů, a nebudeme makať ve čtvrtek a v pátek. A takhle bych mohl pokračovat, včetně devíti hlasů ČSSD. Kdybyste hlasovali pro, tak ty věci, o kterých tady paní ministryně hovořila, a já bych poprosil, aby nemátla veřejnost a neříkala, že kvůli opozici to nebylo projednáno. Není to pravda. Ten, kdo nechce makať, je hnutí ANO. Jednoduché. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji a nyní tedy požádám o vystoupení pana poslance Čižinského, připraví se pan poslanec Marian Jurečka. Prosím, máte slovo, dvě minuty.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Jenom stručně. Když veřejnoprávní média přicházejí o peníze, tak je úplně jedno, jestli je to technické, politické nebo jiné, prostě ty peníze nemají. A Český rozhlas tím zdůvodňuje propouštění zaměstnanců, které je pro mne nepřijatelné. A ten dotaz byl, zda to tedy zařídíte tak, aby Česká televize a Český rozhlas peníze dostaly třeba i tím, že se prostě zvednou koncesionářské poplatky a nebudou muset propouštět. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP