(14.50 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro životní prostředí jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán hospodářskému výboru a zemědělskému výboru. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 13/1 až 6.

Prosím, aby se ujala slova zpravodajka výboru pro životní prostředí paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová, informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy nám odůvodnila. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené paní poslankyně a páni poslanci. Dovoluji si vás tady seznámit se zpravodajskou zprávou k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů. První čtení proběhlo už v lednu tohoto roku na 6. schůzi Poslanecké sněmovny a kromě výboru pro životní prostředí jako garančního výboru byl tento návrh přikázán také k projednání výborům zemědělskému a hospodářskému. Dovoluji si vás seznámit za výbor pro životní prostředí s tím, jak proběhlo projednávání.

My jsme jej projednávali ve dvou krocích. Nejdříve na první schůzi výboru jsme přerušili projednávání a vrátili se k němu až 21. března, kdy bylo do výboru doručeno 11 pozměňovacích návrhů, které se této novely týkají. Drtivou většinu pozměňovacích návrhů, které byly do výboru doručeny, výbor podpořil a jsou obsaženy v jeho usnesení. Jedná se o jeden pozměňovací návrh kolegy Zahradníka - ten konkrétně navrhuje, aby se povinnost využít pro vytápění teplo ze soustavy zásobování tepelnou energií nevztahovala na nové stavby rodinných domů. Dále výbor podpořil tři pozměňovací návrhy pana poslance Schillera, které se týkají především přimíchávání biopaliv do pohonných hmot a také upřesňují úpravu sdružování subjektů za účelem společného plnění povinnosti úspory emisí. Pozměňovací návrhy paní kolegyně Fialové, kterých bylo dohromady pět, se pak dotýkají problematiky kontroly kotlů, transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, což je pod číslem 2016/2284 o úpravě postavení obcí a krajů při implementaci programu zlepšování kvality ovzduší. Další se týká navýšení mezní hodnoty emisí CO pro sálavé spalovací stacionární zdroje a možnosti pro obce zakázat spalování nejen hnědého uhlí, ale i jiných druhů pevných paliv.

Toť jen velice stručně k pozměňovacím návrhům, které jsme na výboru přijali a se kterými jste se mohli seznámit v tisku č. 13/6, který vám byl doručen.

Předpokládám, že samozřejmě tady někteří předkladatelé už jsou přihlášeni do diskuse, že představí své pozměňovací návrhy a odůvodní je, nicméně usnesení, které jsme přijali na výboru na schůzi 14. března, zní: Po odůvodnění náměstkyně ministra životního prostředí paní Ing. Peštové, zpravodajské zprávě mé a po rozpravě výbor pro životní prostředí doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby návrh schválila ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Pověřuje předsedkyni výboru, aby toto usnesení pak předložila předsedovi Sněmovny. Zmocňuje mne jakožto zpravodajku, abych vám tedy podala zprávu, což činím. A zmocňuje mě taktéž, abych ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní zpravodajko. Poprosím, aby se postupně ujali slova zpravodaj hospodářského výboru pan poslanec Jan Bauer a zpravodaj zemědělského výboru pan poslanec Josef Kott. Nebo aspoň jeden. Pan poslanec Bauer, případně pan poslanec Kott, zpravodajové k tomuto tisku. (Nejsou přítomni v sále.)

Poprosil bych, pokud jsou přítomni v sále předsedové dotyčných výborů, jestli by někoho nezmocnili pro druhé čtení, aby přednesl zpravodajskou zprávu... (Předsedající vyčkává.)

Ani nemám omluvy, které bych vám přečetl tady ve volném čase...

Kdyby nám teď někdo něco chtěl říct s přednostním právem, klidně by mohl. (Oživení a smích v sále. Z lavice se zvedá poslanec Stanjura.) Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Abych se pak nedozvěděl, pane předsedo, že vystupuji moc často a zdržuji. Ale když už se bavíme o průběhu projednávání tohoto návrhu zákona, tak je taková oblíbená praxe, pan ministr ji jako zkušený ministr využívá. Nevím, jestli je to obcházení legislativního procesu, nebo jak to mám chápat, že ministerstvo pošle do legislativního procesu nějaký návrh zákona, proběhne to Legislativní radou vlády, vládou, přijde to do Sněmovny a potom mezi prvním a druhým čtením ministerstvo přichází s vylepšením už vládního návrhu a najde si spřáteleného poslance, nejlépe z vlastní strany, který tzv. předkládá své pozměňující návrhy.

Tak já bych poprosil pana ministra, aby identifikoval mezi těmi, o kterých mluvila paní zpravodajka, které jsou z dílny jeho ministerstva, aby nám případně řekl, když máme tolik času, proč to nestihli původně, jestli to je nový nápad, nebo jim to někdo vyhodil v tom původním legislativním procesu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan ministr chce reagovat. Výborně. Máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Richard Brabec: To je zapeklité s těmi zpravodaji, opravdu. (Směje se.) Ještě v kombinaci s panem předsedou Stanjurou. To je děsivá kombinace.

Ale máte pravdu, že se to občas takhle stává. Je to nešvar, který se snažím omezovat. Nicméně v tomto případě se to týkalo věcí - ale já si myslím, že ku prospěchu věci, pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího - například z hlediska prodloužení frekvence kontrol kotlů ze dvou na tři roky, jsou tam i další záležitosti. A opravdu ono to je trochu o tom, že samozřejmě v tom mezidobí, což jsou měsíce, a mě tady mrzí, že jsme nebyli schopni ten zákon dotáhnout v minulém volebním období. A rozhodně to není tak, že by to třeba vypadlo někde z pozměňovacích návrhů, resp. ve Sněmovně abychom to tam tímto podloudným způsobem opět vraceli. Není to tak. Jsou to opravdu v tomto případě věci, které buď vyplynuly z nějakých jiných právních norem v mezidobí, anebo třeba opravdu věci, když se pobavíme o tom, co navrhovalo ministerstvo, které jsou zpřesněním původního návrhu, a to je např. právě to prodloužení frekvence kontrol kotlů, anebo něco, co vzniklo po dohodě, např. reakce na jiný pozměňovací návrh. Ale neříkám, že se to neděje. Děje se to a je to opravdu dané tím, že proces projednávání je poměrně dlouhý a pak jsou tam věci, které samozřejmě znovu vracet do toho kolečka znamená ztrátu. A ano, občas to takhle ministerstvo využije. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane ministře. Teď konečně přijde na řadu pan zpravodaj, který musel počkat na přednostní právo. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Dovolte mi, abych přednesl usnesení hospodářského výboru ze dne 14. března 2018 naší 7. schůze.

"Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí výkladu náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Many, zpravodajské zprávě poslance Jana Bauera a po obecné a podrobné rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu projednat a schválit sněmovní tisk číslo 13 ve znění předloženém vládního návrhu zákona. Za druhé zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy, které nemají dopad na věcný obsah navrhovaného zákona. Za třetí pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu přednesl tuto zprávu o výsledcích projednávání. A konečně za čtvrté pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny." Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane zpravodaji. A zbývá nám přednést zprávu zemědělského výboru. V tuto chvíli nevidím pana poslance Kotta v sále. Zeptám se, zda je zde přítomen nějaký člen zemědělského výboru, který by nás seznámil se zpravodajskou zprávou, abychom v souladu s jednacím řádem mohli postoupit v projednání tohoto bodu. Hledá se dobrovolník ze zemědělského výboru. Jinak bych musel opravdu přerušit schůzi.

Paní kolegyně Vrecionová se hlásí více vehementně. Tak usnesení 13/4. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP