Čtvrtek 25. ledna 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

21.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Japonska
o vízech k pracovní dovolené, podepsaná v Tokiu dne 27. června 2017
/sněmovní tisk 44/ - prvé čtení

Prosím, aby úvodní slovo přednesl ministr zahraničních věcí Martin Stropnický. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobrý den. Cílem Dohody mezi vládou České republiky a vládou Japonska o vízech k pracovní dovolené, dále jen dohoda, která byla podepsána loni v červnu v Tokiu, je umožnit mladým lidem ve věku od 18 do 30 let, aby nejen uskutečnili až roční poznávací pobyt na území druhé smluvní strany, ale aby si v jeho průběhu mohli i přivydělat na náklady s tím spojené. Jedná se tedy o smlouvu, která je orientována jednoznačně a výrazně na mladé občany obou států, a domníváme se, že z tohoto pohledu je jasným přínosem.

Dohody tohoto druhu má Česká republika sjednány například s Novým Zélandem a Kanadou, s Korejskou republikou, s Izraelem, s Chile. V praxi se ukazují být velmi prospěšné, a to zejména, jak už jsem řekl, pro naše mladé občany, jejichž zájem na uskutečnění takových pobytů v cizině značně převažuje. Na nesmluvní bázi pak takový program funguje ve vztahu například k Tchaj-wanu a v nejbližší době začne fungovat rovněž ve vztahu k Austrálii.

Tolik tedy ve stručnosti úvodem. Věřím, že vládní návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací této dohody podpoříte, a děkuji vám za vaši pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Poprosím, aby se slova ujal pan poslanec Vít Rakušan, který je zpravodajem pro prvé čtení. Prosím.

 

Poslanec Vít Rakušan: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, jak už podrobně popsal pan ministr, skutečně se jedná o smlouvu, která je prospěšná především pro mladé lidi ať už z České republiky, nebo i naopak z Japonska. Každopádně je hodná podpory.

Japonský vzdělávací systém, jak jistě víte, je považován za jeden z nejlepších, nejpropracovanějších ve světě. Japonští studenti dlouhodobě mají nejlepší výsledky, jedny z nejlepších výsledků vůbec ve srovnávacích testech mezi jednotlivými státy na světě. Japonský trh skýtá řadu exportních příležitostí pro české firmy a vyznačuje se trvalým zájmem o inovace, nová, sofistikovaná řešení a i toto může být zásadním způsobem inspirativní pro mladé lidi z České republiky, kteří právě do Japonska vyrážejí na roční studijní pobyt. Je tedy jistě záhodno jim umožnit, aby si v rámci svého studijního pobytu v Japonsku měli možnost na své studium i přivydělat. Proto tuto smlouvu rozhodně doporučuji ke schválení. A měla by být dále projednána zahraničním výborem.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu končím. Ptám se pana ministra nebo pana zpravodaje, zda mají zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.

Budeme se tedy zabývat přikázáním výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím. Budeme tedy hlasovat.

 

Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh. Kdo je proti?

Hlasování číslo 72. Přihlášeno je 123 poslanců, pro 113, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Žádné další návrhy v tomto bodě nepadly, tento bod končím a všem děkuji. Tím jsme se vypořádali s celým blokem pevně zařazených bodů smluv a budeme tedy pokračovat prvními čteními.

 

Na řadě je bod číslo 15, který byl přerušen ve středu 24. 1. 2018, a jedná se o

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP