Středa 17. ledna 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
31.
Návrh na volbu členů Národní rozpočtové rady
Požádám pana předsedu volební komise, aby tento bod uvedl.
Poslanec Martin Kolovratník: U tohoto bodu konstatuji, že na základě zákona č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové zodpovědnosti, volí Sněmovna dva členy této rady. Jednoho člena volíme na návrh Senátu a druhého na návrh České národní banky. Dále volíme předsedu navrženého předsedou vlády, tedy premiérem.
Nominace Senátu na člena Národní rozpočtové rady - ze Senátu jsme obdrželi nominaci prof. Ing. Richarda Hindlse. Teď musím vysvětlit časové souslednosti.
Nominaci jsme obdrželi poměrně brzy, resp. od tohoto momentu před dlouhou dobou. Bylo to 30. října 2017. Ten zákon zároveň říká, že uplynutím lhůty 60 dnů od doručení nominace podle § 25 odst. 4 se nominovaný stává automaticky členem, pokud tedy ta nominace nebyla do 60 dnů Poslaneckou sněmovnou potvrzena. A protože sami si jistě pamatujete, jak zhruba probíhaly listopadové a prosincové týdny, my jsme se na přelomu listopadu a prosince věnovali nejdříve ustavení orgánů Poslanecké sněmovny, na volební komisi jsme tuto nominaci prof. Hindlse projednávali až 14. prosince, museli jsme dodržet tu desetidenní zákonnou lhůtu mezi volební komisí a samotnou volbou, což teoreticky matematicky vycházelo na Štědrý den, takže vlastně první příležitost k samotné volbě by byla opravdu až dnes. Z tohoto důvodu u nominace prof. Hindlse konstatuji, že už se stal automaticky v souladu se zákonem členem této Národní rozpočtové rady a v tuto chvíli ho Poslanecká sněmovna volit nebude.
Věnovat se ale budeme druhému návrhu. Je to nominace člena, kterého navrhla Česká národní banka, pan profesor Ing. Jan Pavel. Jeho nominace byla Sněmovně doručena až 28. listopadu 2017. Jsme tedy uvnitř této šedesátidenní lhůty a dnes projednáme tuto zmíněnou nominaci.
Jinak funkční období člena navrženého národní bankou je podle zákona v první volbě dva roky a počíná dnem volby. Při další volbě, tedy po uplynutí prvního funkčního období, už bude období všech členů šest let.
Oba členové i předseda Národní rozpočtové rady se ujmou funkce složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Jejich nominační dopisy i životopisy jsme vám včas po obdržení toho návrhu jak ze Senátu, tak z České národní banky na jednotlivé poslanecké kluby zaslali.
Zvláštní zákon způsob volby nestanoví. Volební komise dlouhodobě a konzistentně - v tomto případě je to vlastně potvrzení nominace od jiného subjektu - navrhuje provedení volby tajné jednokolové.
Já nyní prosím, pane předsedající, abyste otevřel rozpravu k navrženému kandidátovi i ke způsobu volby, a poté poprosím, abychom hlasováním rozhodli o navrženém způsobu volby. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Otevírám rozpravu. Ptám se, jestli se do ní někdo hlásí. Ano, vidím přihlášku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Skopeček: Děkuji. Já se jenom chci zeptat na hlubší vysvětlení toho, že se tady někdo stává automaticky členem jakéhokoliv orgánu. Myslím si, že jsme volili spoustu sněmovních komisí, výborů a že ta volba bezesporu mohla být zařazena. Tak se chci zeptat, kdo to neposlal a jak je možné, že dostáváme tato jména až po uplynutí lhůty, kdy se ti lidé stávají automaticky členy jakéhokoliv orgánu. Já to považuji do budoucna za naprosto neakceptovatelné.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci za jeho stanovisko. Je to tak, žel, v zákoně stanoveno a musíme si dát pozor na to, jaké jednotlivé kroky bude dělat samozřejmě volební komise.
Ještě někdo další do rozpravy? (Hlásí se poslanec Kolovratník.) Vy teď jenom v rozpravě, pane předsedo. (Poslanec Kolovratník: Já se tedy do rozpravy hlásím.) Do rozpravy se hlásíte? Tak...
Poslanec Martin Kolovratník: Můžeme to tak zařídit? Já se přihlásím do rozpravy, abych na tu výtku reagoval. Rozumím tomu a tady to opravdu není žádný záměr nebo úhybný manévr. Spíš kolegy prosím o jistou míru vstřícnosti, nebo pochopení. Tu Národní rozpočtovou radu teď vlastně naplňujeme poprvé. Je to po novele zákona, kdy se obsazuje poprvé. Ta volební komise, respektive sekretariát, standardně neustále průběžně v čase aktualizuje jednotlivé seznamy, kdy ve všech orgánech, které jsou mimo Sněmovnu, končí funkční období, kdy máme dopředu avizovat lhůtu pro nominaci, ať se to tedy týká vlády, České národní banky, Senátu a dalších institucí, tak, aby se vše včas stihlo v těch zákonných lhůtách.
A tady opravdu jediné na omluvu kolegyň ze sekretariátu. Já jsem to možná řekl zkráceně. Ta nominace tady byla, nebo obdrželi jsme ji od Senátu 30. října, ale věnovali jsme se - a víte to kolegyně, kolegové, moc dobře, že nás na tisíc procent vytížilo to poměrně složité obsazování interních orgánů tady ve Sněmovně. Takže my jsme technicky opravdu byli schopni to projednat na komisi, připravit to na komisi, až tedy v tom termínu 14. prosince a bohužel, to přiznávám, jsme tam nepočítali s tím, že musíme dodržet těch deset dnů. U těch externích voleb jednací řád prostě nemůžeme nějak ohnout. Takže mezi samotným projednáním na komisi a tou volbou je deset dnů. Tím jsme se de facto překlopili k dnešku, kdy až vlastně dnes je první reálná možnost, aby k té volbě došlo.
Opakuji, do budoucna - on ten seznam je dokonce k dispozici na intranetu. Takže ho mohu vám nebo kolegům z volební komise i představit, ukázat. Neustále ho aktualizujeme, sledujeme. Považuji toto opravdu za výjimečný moment, ale věřím, že by v tom snad neměl být žádný problém. Tak děkuji, jestli takhle to vysvětlení stačí.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Nevím, jestli je kolega Skopeček úplně spokojen? Pravděpodobně není. Ještě se hlásí do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Skopeček: Já chápu, že už toho teď příliš říct a vysvětlit nemůžete. Nicméně si myslím, že bez ohledu na to, kolik jsme tady prožili voleb a volebních martýrií, kdybychom do toho volebního martýria zařadili ještě jednu volbu navíc, a to volbu Národní rozpočtové rady, že by se vůbec nic nestalo a že bychom tu byli o hodinu déle, než bychom tu byli. Já prostě považuji Poslaneckou sněmovnu za orgán, který se má vyjádřit k volbě členů, a toto považuji skutečně za pochybení. Je možné omluvit sekretariát kohokoliv, že prostě opomněl toto zařadit, nicméně není to možné odůvodňovat tím, že nebyl čas. Prostě na to bychom si čas bezesporu udělali.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Kdo dál do rozpravy? Pokud nikdo, rozpravu končím a přerušuji bod číslo 31. (Poslanec Kolovratník upozorňuje, že se ještě nehlasovalo.) Pardon, omlouvám se. Tak přijměte moji omluvu. Po ukončení rozpravy je potřeba, abychom hlasovali o způsobu volby. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Tak jak jsem řekl, volební komise u tohoto druhu voleb, kdy potvrzujeme nominaci od jiné instituce, navrhuje volbu tajnou a jednokolovou.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Má někdo jiný návrh? Pokud tomu tak není, budeme hlasovat.
Je to hlasování číslo 13, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 13. Z přítomných 184 poslanců pro 146, proti nikdo. Forma volby byla schválena.
Můžeme tedy bod přerušit a budeme pokračovat bodem číslo
Následující část projednávání bodu pořadu schůze
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.