(16.10 hodin)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Jestli jste si mysleli, že tím hlasováním něco urychlíte, tak opak je pravdou. Máme jednat o rozpočtu a je to o číslech. Tak si zkusme říct, že volební komise není schopna spočítat 200 lístků a určit správně kvorum. Tak pro informaci všech členů v Poslanecké sněmovně.
Podle pracovních zápisů bylo vydáno 191 lístků poslancům, kteří si vyzvedli lístky pro všechny tři volby. Takže kvorum ve všech případech je 96. Volební komise nebo předseda volební komise nebo někdo někde našel 12 volebních lístků pro volbu předsedy komise GIBS a na základě toho snížil kvorum. To je prostě chyba volební komise, protože jsme se na to dívali - volební komise má zaznamenáno, že vydala 191 hlasovacích lístků poslancům, kteří projevili zájem. Rozumím tomu, že si někdo nemusí vyzvednout volební lístek, ale pak si nemá vyzvednout všechny tři, anebo to musí být zaznamenáno zvlášť, a tím se pak dá doložit, že kvorum některé volby bylo skutečně sníženo.
Ale ten problém je obecný. Čirou náhodou kandidát poslanec Ondráček dostal 95 hlasů. Pokud by dostal 96 a víc, tak by to byl jenom akademický spor o to, jak to dělat správně příště. Ale protože nesplnil kvorum, tak výsledek, který oznámil předseda volební komise, neodpovídá realitě, neodpovídá počtu vydaných lístků, a pan poslanec Ondráček prostě zvolen nebyl. Můžeme si hlasovat, nebo můžete si hlasovat, jak chcete, ale toto jsou fakta. Pokud mi nevěříte, tak se zeptejte předsedy volební komise, zda je schopen doložit, že bylo vydáno v jedné z těch tří voleb pouze 179 lístků. A to není schopen doložit, protože nevíme - nevíme -, kterých dvanáct poslanců si ten lístek nevzalo, ten jeden z těch tří.
A podle informace předsedy volební komise zaměstnanci, když nám vydávají ty lístky, jak stojíme v těch frontách, tak pokud si je vezmete, tak udělají kolečko, vydáno. A to udělali pro všechny tři lístky. Takže pokud chtěl někdo snížit kvorum, tak to udělal špatně. Já vím, že jste tím chtěli umožnit zvolení pana poslance Ondráčka, ale takhle to prostě nejde. Nejen pro tuto volbu, ani propříště.
Argument, že my jsme neodevzdali lístky, je úplně něco jiného. My nezpochybňujeme právo poslance neodevzdat lístek nebo například chybně vyplnit - úmyslně či neúmyslně. My zpochybňujeme, a na základě faktů a čísel je to jednoznačné, že volební komise není schopna doložit, kterých 178 poslanců si vyzvedlo lístky pro volbu předsedy komise GIBS a kterých 22 nebo 21, teď přesné číslo z hlavy nevím, tak neudělalo. Tudíž je chybně určené kvorum. Tudíž pokud chybí ten hlas, tak prostě pan poslanec Ondráček zvolen nebyl.
Každý z nás nebo skoro každý z nás řídil nějaké volby - místní, stranické, na místní, krajské, celostátní úrovni. Ale pokud se neshodneme na kvoru, jako že je chybně určené kvorum, tak pak samozřejmě může být chybný i výsledek. A to se v tomto případě a žádným hlasováním se to prostě spravit nedá! (Silný potlesk poslanců v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Teď tady mám tři přihlášky s přednostním právem. Já avizuji, že nikoho jiného než s přednostním právem teď nepřipustím, protože opravdu nevedeme debatu k výsledku voleb, ale vedeme debatu v bodě státní rozpočet, nicméně přednostní práva omezit nemohu. Takže pan místopředseda Filip, pak pan předseda Fiala, pak pan předseda Kalousek.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Mně stačí na to čas k faktické poznámce a také fakticky budu reagovat na pana předsedu Stanjuru. Není povinností si vyzvednout všechny lístky, přestože tam jsem. Nemám povinnost si vyzvednout ten konkrétní lístek. Kde máte v zákonu a ve volebním řádu, že můžu ten jeden z těch tří lístků odmítnout. To není popsáno, není to tam. To znamená, jestliže někdo přišel, vyzvedl si tři lístky, jeden vrátil, a volební komise ANO nemůže doložit, kdo jmenovitě vrátil ty lístky, ale těch dvanáct lístků má - nezlobte se, ta volba je tajná a mě nezajímá, kdo si ty lístky vyzvedl a pak je vrátil.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Fiala. Prosím, nepokřikujte na odcházejícího řečníka. Po něm pan předseda Kalousek, potom pan předseda Bartošek, potom pan předseda Stanjura a pan místopředseda Pikal. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Na schůzce předsedů klubů jsme, nebo já jsem jasně slyšel pochybnosti o té volbě, o kvoru, o počtu vydaných lístků. Je to podle mého názoru závažná záležitost, která se musí řešit. My z SPD jsme pro opakování této volby. Nicméně jsem měl pocit, že je potřeba dovést ke konci tak důležitý bod, jakým je rozpočet na příští rok, a poté jsme pro to, aby se tato volba opakovala.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já samozřejmě plně respektuji, že většina Poslanecké sněmovny si nepřála přerušení bodu projednávání návrhu státního rozpočtu, takže jenom zdůrazňuji, že jsme stále v bodě projednávání návrhu státního rozpočtu. Leč veřejnost má již informaci ze serveru ČTK, že byl zvolen předsedou komise pro kontrolu GIBS pan poslanec Zdeněk Ondráček. Myslím si, že by mělo zcela jasně zaznít, že až se vrátíme do přerušeného bodu 22, tak zcela jistě bude uplatněna námitka.
To znamená otázka, zda byl, či nebyl zvolen pan poslanec Zdeněk Ondráček, zůstává otevřena. A přál bych si, abychom aspoň tímhle způsobem dokázali informovat veřejnost. Pokud vy si přejete, aby to trvalo ještě několik hodin, než to rozhodnutí padne, tak holt je to samozřejmě vůle Sněmovny. Nicméně podle našeho názoru pan poslanec Zdeněk Ondráček nebyl zvolen a tu věc budeme muset řešit v opakované volbě. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Bartošek, po něm pan předseda Stanjura.
Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Ukazuje se, že praxe, která zde probíhala v předchozím volebním období, že došlo k pouhému vyhlášení výsledků v rámci jiného bodu, není funkční, protože se ukazuje, že se to může zkomplikovat. Já bych vás poprosil, aby do budoucna v případě vyhlašování výsledků se v rámci jednacího řádu řádně otevřel bod, aby jednotliví poslanci, kteří nemají přednostní právo, nemohli být ubíráni na svých právech a nesměli vystupovat.
Jinak já respektuji rozhodnutí Poslanecké sněmovny, že upřednostnila projednávání rozpočtu. Dobře, pojďme projednat rozpočet, ale předpokládám, že to hlasování, které teď proběhlo, neavizuje, že dopředu budete bránit tomu, že se nebude opakovat volba, protože za lidovce říkáme, že chceme, aby se volba opakovala. Jestliže není správně stanovené kvorum, není ta volba platná. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura, potom pan místopředseda Pikal.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Ten spor není akademický, ale pan místopředseda Filip vlastně potvrdil naše námitky. Asi před několika minutami řekl "oni si ho vyzvedli a pak ho vrátili". Ale když si ho vyzvednu, tak jsem v kvoru. Hotovo, vymalováno, konec. Jestli si ho nechám v kanceláři, odevzdám ho předsedovi KSČ nebo ho hodím do urny, už je jiná věc. Ale sám říkal, že si ho vyzvedli a pak ho vrátili. Ale když si ho vyzvedli, tak už jsou započteni v kvoru a je to hotovo. Kdyby se poslanci ANO nestyděli za své hlasování, tak ho tam nasypali rovnou a mohli jsme se toho zbavit. ***